30 listopada, 2020

Jak zapobiegać i walczyć z kamieniami nerkowymi?

Kamienie nerkowe to małe i twarde złogi powstające w naszych nerkach. Mogą zablokować prawidłowy przepływ moczu i powodują zwykle ból pęcherza. To jedno z najczęściej występujących schorzeń, jakie dotykają drogi moczowe. Szacuje się, że 1 na 10 osób, będzie musiała zmierzyć się z tym problemem na przestrzeni życia.

W większości wypadków wydalenie kamieni nerkowych nie powoduje trwałych uszkodzeń. Jednak stan ten wymaga odpowiedniego działania, bowiem zaniedbany, może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. niewydolności nerek.

Czynniki ryzyka

Kamienie nerkowe składają się z kwasów, soli i minerałów, które wiążą się ze sobą w nerkach. Powstają wtedy, gdy w moczu występuje zbyt wysoki poziom nierozpuszczalnych substancji, z których tworzą się kryształki. W 80% przypadków, są to kamienie wapniowe, a więc wynikające z łączenia się wapnia z innymi substancjami (np. szczawianami). Mogą być one również rezultatem nagromadzenie się kwasu moczowego czy cystyny.

Do najczęstszych przyczyn powstawania kamieni nerkowych, należą:

  • odwodnienie,
  • nieprawidłowa dieta (zwłaszcza bogata w szczawiany),
  • przyjmowanie suplementów wapnia,
  • zaburzenie równowagi pH (nadmierna kwaśność organizmu),
  • obciążenie genetyczne,
  • zaburzenia trawienia (przewlekła biegunka, zapalenie jelit, gojenie bajpasu po operacji),
  • nadwrażliwości lub alergie pokarmowe mające wpływ na trawienie,
  • zaburzenia równowagi elektrolitowej,
  • niedobory składników odżywczych i minerałów,
  • infekcje,
  • otyłość,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • przyjmowanie leków (lub narkotyków),
  • siedzący tryb życia,
  • wiek (30-50 lat),
  • biała rasa.

Kamienie moczowe (produkt uboczny metabolizmu białek) mogą dotykać osób, które stosują dietę wysokobiałkową czy dochodzą do siebie po chemioterapii. Mogą cierpieć na nie również osoby o (występujących rzadko) predyspozycjach genetycznych. Z kolei kamienie struwitowe, które są większe i bardziej niebezpieczne niż wapniowe, są zwykle wynikiem przewlekłych infekcji dróg moczowych. Z tego powodu częściej borykają się z nimi kobiety. Mimo wszystko, z powodu kamieni nerkowych częściej cierpią mężczyźni, choć nie do końca wiadomo dlaczego.

Należy pamiętać, że nie zawsze ustąpienie bólu równoznaczne jest ze zniknięciem kamieni. Pojawienie się kamieni nerkowych oraz ich objawów, powinno nas zawsze skłonić do wizyty u specjalistów.

Objawy

Do symptomów kamicy nerkowej należą:

  • silny ból wzdłuż nerek, przybierający różną siłę i trwający 5-15 minut (szczególnie podczas wizyty w toalecie),
  • ból w dole pleców, mogący rozlewać się poniżej nerek, do pachwin i pomiędzy udami,
  • zabarwiony (brązowo lub różowo) mocz,
  • mętny, cuchnący, krwawy mocz,
  • niestrawność, nudności, wymioty (szczególnie z powodu silnego bólu),
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • częstsza potrzeba oddawania moczu (czasami bezskuteczne próby).

Zdarza się, że kamienie nerkowe dają o sobie znać dopiero w bardziej zaawansowanym stadium, kiedy osiągną większy rozmiar.

Naturalne metody wspomagające walkę z kamicą nerkową

Jakie sposoby mogą pomóc zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych, a także wspomóc pozbycie się ich?

Przewlekłe odwodnienie to prosta droga do wielu problemów zdrowotnych, w tym kamieni nerkowych. O prawidłową podaż płynów należy dbać szczególnie wtedy, gdy dużo ćwiczymy, pijemy moczopędne napoje, dużo się pocimy oraz w trakcie upałów. To również bardzo ważne dla tych osób, które stosują dietę bogatą w sód.

  • Regularne ćwiczenia

Siedzący tryb życia może powodować uwalnianie się większej ilości wapnia z kości, do krwi. Może więc zgromadzić się go więcej w nerkach. Aktywność fizyczna (szczególnie ćwiczenia siłowe) pomagają budować siłę kości i zapobiegają ich demineralizacji.

Korzystajmy więc z dobrodziejstw jogi, spacerów, ćwiczeń siłowych czy interwałowych.

  • Odpowiednia dieta

Dieta uboga w najważniejsze składniki odżywcze (witaminy, minerały, białko, elektrolity, zdrowe tłuszcze itd.), zwiększa zagrożenie rozwoju kamicy nerkowej. Jeśli znajduje się w niej zbyt dużo białka lub sodu, może dojść do wzrostu stężenia amoniaku w moczu.

Produkty które mogą pomóc zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych:

Świeże owoce i warzywa. Jak pokazują niektóre badania, osoby stosujące głównie dietę roślinną, rzadziej cierpią na kamicę nerkową. Do jadłospisu powinny więc trafić: warzywa zielonolistne, banany, rośliny strączkowe itd.

Produkty bogate w witaminę E. Będą to: owoce jagodowe, migdały, awokado, oliwa z oliwek czy dynia piżmowa. Witamina ta – będąca bardzo silnym przeciwutleniaczem – pomaga zrównoważyć poziom szczawianów i innych toksyn. Zapobiega również uszkodzeniom błony śluzowej, zmniejszając ryzyko tworzenie kamieni.

Produkty zasadowe. Pokarmy które mają zasadowy (kwaśny) charakter, pomagają zrównoważyć pH organizmu. Dzięki temu ułatwiają wydalanie kamieni nerkowych.

Pokarmy bogate w magnez i potas. Duża ilość magnezu i potasu w diecie, pomaga zrównoważyć poziom wapnia w organizmie. Sięgajmy więc po: warzywa zielonolistne, warzywa krzyżowe, awokado, melony czy banany.

Produkty których należy unikać, ponieważ mogą przyczyniać się do rozwoju kamicy nerkowej, to:

Cukier. Niektóre badania pokazują, że spożywanie dużej ilości cukru może pogorszyć stan kamieni nerkowych. Należy więc ograniczyć spożywanie: słodyczy, słodzonych napojów, nabiału, a nawet nadmiar owoców.

Rafinowane ziarna. Większość produktów zbożowych (pieczywo, wypieki, płatki zbożowe, mąka itd.) przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych. Wynika to z obecności substancji antyodżwyczych, jak na przykład kwas fitynowy.

Kwas szczawiowy. A właściwie produkty które go zawierają: szpinak, rabarbar, bakłażany, buraki, seler, kabaczek, kapusta włoska, bataty, pietruszka, pomidory, owoce jagodowe, orzeszki ziemne, migdały, kakao, sok grejpfrutowy. 

Przetworzone wędliny i mięso. Produkty te mogą powodować zwiększenie gromadzenia wapnia w nerkach i prawdopodobieństwa powstawania kamieni nerkowych.

Zbyt dużo cynku. Niektóre badania wykazały, że osoby które spożywają dużo produktów bogatych w cynk (jak pestki dyni), mogą być bardziej zagrożone kamicą nerkową.

Zbyt dużo witaminy C. Jak sugerują badania, więcej niż 3-4 g witaminy C dziennie, może przyczyniać się do nagromadzenia szczawianu – a więc powstawania kamieni nerkowych.

Kofeina oraz alkohol. Są ciężkostrawne i mogą powodować odwodnienie.

  • Suplementy

Do suplementów, które mogą pomóc zmniejszyć problem kamieni nerkowych, należą:

Magnez. Przyjmowanie ok. 250 mg magnezu, 2 razy dziennie, pomoże zrównoważyć gospodarkę elektrolitową.

Witaminy z grupy B. Zapobiegają gromadzeniu się wapnia i szczawianów. Warto przyjmować kompleks witamin z tej grupy, szczególnie taki, który zawiera przynajmniej 50 g B6.

Witamina E. Przyjmowanie codziennie przynajmniej 4000 IU witaminy E, pomaga łagodzić stan zapalny, a także zmniejszać gromadzenie się wapnia i szczawianów.

Ekstrakt z żurawiny. Stosowanie 400 mg ekstraktu, 2 razy dziennie, równoważy poziom wapnia i pomaga zapobiegać rozwojowi infekcji dróg moczowych. Zalecane szczególnie kobietom.

Aloes. Picie codziennie ¼ szklanki soku z aloesu, zmniejsza formowanie się kryształków w drogach moczowych.

Olejki eteryczne. Cytrusowe olejki eteryczne (jak pomarańczowy, cytrynowy czy limonkowy) pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i toksyn. Stosujemy miejscowo na skórę podbrzusza lub wewnętrznie – jednak tylko te, które nadają się do użytku wewnętrznego.

Należy unikać stosowania suplementów wapnia i takich, które zobojętniają sok żołądkowy. Może to znacznie pogorszyć sytuację.

  • Gorące kompresy i olejek rycynowy

Olejek rycynowy znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Dzięki temu łagodzi ból i skurcze mięśni, jakie towarzyszą kamicy nerkowej. Czysty ręcznik nasączmy olejkiem i przykładamy do okolicy nerek.

Podobnie czynimy z gorącymi kompresami, które rozluźnią mięśnie, poprawiają krążenie i ułatwią pozbycie się kamieni.

Słowo na koniec

Należy pamiętać, że kamica nerkowa może być bardzo poważnym stanem, który – nieodpowiednio zaopiekowany – może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie wolno bagatelizować tego stanu. Nie należy rezygnować z konsultacji medycznej, nawet jeśli objawy kamieni nerkowych ustąpią, może być to bowiem pozorna poprawa.

Źródła:

https://draxe.com/health/kidney-stone-

symptoms/https://www.kidneyfund.org/kidney-disease/kidney-problems/kidney-stones/

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2342

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.