21 stycznia, 2019

Czy częste oddawania moczu jest objawem czegoś poważnego?

Częste oddawanie moczu może nie tylko znacząco utrudniać nam życie (zaburzać sen, utrudniać pracę czy aktywność fizyczną), ale też być objawem wielu schorzeń.

Sen przerywany stale z powodu nokturii (częstego oddawania moczu w nocy) może skutkować zmęczeniem, ale też wahaniami nastroju, apetytu oraz mgłą umysłową.

Zazwyczaj terapia polega na rozprawieniu się z przyczyną, która leży u podstaw – czyli faktycznym problemem zdrowotnym.

Przyczyny i objawy

Częstomoczowi towarzyszy zwykle uczucie parcia na mocz, spowodowane mimowolnymi skurczami mięśnia pęcherza moczowego.

Mocz – usuwany z organizmu poprzez drogi moczowe – składa się z odpadów i płynu. By móc oddawać mocz, wymagana jest współpraca i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich części układu moczowego. Nerki przez całą dobę pracują nad filtrowaniem krwi i wytwarzaniem moczu. Następnie moczowód przenosi mocz z nerek do pęcherza. Pęcherz przetrzymuje mocz do momentu całkowitego napełnienia – wtedy właśnie pojawia się potrzeba pójścia do łazienki. W dolnej części pęcherza znajduje się cewka moczowa. Składa się ona z mięśni, które utrzymują mocz w pęcherzu, a następnie pozwalają mu opuścić ciało. Zanim to się jednak stanie, mózg wysyła sygnały do mięśniowej ściany pęcherza, by dzięki pracy zwieraczy otaczających cewkę, mocz mógł zostać wydalony.

Częstomocz jest zwykle łatwy do zaobserwowania. Jeśli musimy chodzić do toalety częściej niż 4-8 razy (wyjątkiem jest ciąża), możemy podejrzewać występowanie stanu, który skutkuje częstym oddawaniem moczu. Inna definicja określa częstomocz, jako konieczność załatwiania się co 1-2 godziny lub więcej niż raz w ciągu nocy. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku, najpowszechniejszy jest jednak wśród kobiet ciężarnych oraz osób w średnim i starszym wieku.

U niektórych osób objawami towarzyszącymi mogą być: bolesność przy załatwianiu się, pilna potrzeba oddawania moczu oraz krew. Zdarzają się również incydenty nietrzymania moczu.

Najczęstsze przyczyny i czynniki ryzyka częstomoczu

Z czego zwykle wynikają problemy z częstym oddawaniem moczu?

  • Problemy z pęcherzem

Jednym z najczęstszych powodów częstomoczu są stany, który wpływają na pęcherz – infekcja, uszkodzenie czy zmiany w mięśniach lub tkankach.

Do schorzeń takich mogą należeć:

Kamienie pęcherza moczowego – nagromadzenie się minerałów, które tworzą się w pęcherzu moczowym. Ten stan dotyka częściej mężczyzn.

Pęcherz nadreaktywny – stan ten uniemożliwia prawidłowe trzymanie moczu.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego/zespół bolesnego pęcherza – przewlekły stan powodujący ból i wzrost ciśnienia w pęcherzu moczowym, co skutkuje częstym oddawaniem moczu.

  • Problemy z prostatą

Częste oddawanie moczu może być jednym z objawów ostrzegawczych, takich problemów z prostatą jak:

Powiększona prostata/gruczoł krokowy­ – stan w którym prostata powiększa się, uciskając pęcherz i drogi moczowe.

Zapalenie gruczołu krokowego – choroba zakaźna, mogąca powodować takie objawy jak: częste oddawanie moczu, gorączka, nudności, wymioty, ból w tracie wizyty w toalecie i nagłe potrzeby załatwienia się.

  •  Choroby nerek

Zmiany czynności nerek lub ich choroby mogą powodować częste oddawanie moczu, wraz z objawami takimi jak: ból nerek (bezpośrednio poniżej klatki piersiowej lub w plecach/brzuchu), zatrzymanie płynów i obrzęk, niestrawność oraz wysokie ciśnienie krwi.

Najczęstszym zaburzeniem układu moczowego są kamienie nerkowe, mogące powodować częste oddawanie moczu, ból wzdłuż nerek i w dole pleców, a także zabarwienie moczu.

  • Cukrzyca typu 1 i 2

W jednym i drugim przypadku, organizm próbuje pozbyć się niewykorzystanej glukozy wraz z moczem. To skutkuje częstym oddawaniem moczu, w zwiększonej ilości. Do innych objawów cukrzycy należą: zmiana masy ciała, drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach, częste infekcje oraz suchość skóry.

Stanem powodującym nadmierne pragnienie i wielomocz jest m.in. moczówka prosta. Spowodowana jest niewystarczającą produkcją wazopresyny (antydiuretycznego hormonu).

  • Infekcje dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych wywołane jest przez bakterie które dostają się do dróg moczowych, powodując takie objawy jak częste oddawanie moczu oraz ból i pieczenie w trakcie. Mimo częstej potrzeby załatwiania się, są to zwykle skąpe ilości. Mocz może mieć również mętną formę i silny zapach.

  • Choroby przenoszone drogą płciową

Wiele z tych chorób wpływa na układ moczowy. W szczególności chlamydie i rzeżączka mogą skutkować objawami takimi jak: częste oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu, wydzielinę oraz obrzęk przy ujściu cewki moczowej.

  • Ciąża

Rosnąca w czasie ciąży macica naciska na pęcherz moczowy, skutkując koniecznością częstego załatwiania się.

  • Udar

Udar może uszkodzić nerwy w pęcherzu, powodując częste wizyty w toalecie.

  • Niektóre leki

Do częstomoczu mogą przyczyniać się:

Diuretyki­ – stosowane w celu wypłukania nadmiaru płynów z organizmu lub leczenia wysokiego ciśnienia krwi.

Środki zwiotczające mięśnie oraz uspokajające – mogą rozluźnić pęcherz i cewkę moczową, prowadząc do częstomoczu.

Radioterapia – promieniowanie na okolice miednicy może powodować problemy z oddawaniem moczu.

  • Zwiększone przyjmowanie płynów

Picie zbyt dużej ilości płynów przed pójściem spać, może prowadzić do częstego oddawania moczu przez noc, a nawet nokturii.

  • Napięcie nerwowe

Częste oddawanie moczu może być spowodowane napięciem nerwowym lub problemami natury psychicznej. Zwykle w sytuacjach gdy poziom stresu lub lęku jest wysoki, oddajemy mocz częściej niż raz na kilka godzin.

Jak wygląda leczenie konwencjonalne?

Terapia częstomoczu zaczyna się zwykle od określenia przyczyny podstawowej. W tym celu przeprowadza się testy i badania fizyczne, konieczne jest również oddanie do analizy próbki moczu (by wykluczyć np. infekcje). Jeśli lekarz uzna, że problem leży po stronie pęcherza lub dróg moczowych, może zlecić dalsze badania.

Po ustaleniu przyczyny podejmowane są odpowiednie kroki. Na przykład w przypadku infekcji bakteryjnej podawane są antybiotyki, zaś przy zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2, konieczne będzie prowadzenie zmian w stylu życia i wdrożenie leczenia.

Naturalne metody walki z częstym oddawaniem moczu

W jaki sposób radzić sobie z problemem częstomoczu?

  • Trening dna miednicy

W przypadku nietrzymania moczu, nadczynności pęcherza i częstego oddawania moczu, ćwiczenia mięśni dna miednicy są mocno rekomendowane. Pomagają poprawić siłę, koordynację i wytrzymałość mięśni dna miednicy.

Jednym z nich jest ćwiczenie mięśni kegla, wspomagające wzmocnienie mięśni owijających cewkę moczową. Zaciskając i rozluźniając wzmacniamy je, dzięki czemu lepiej kontrolujemy oddawanie moczu. Ćwiczenia mięśni kegla są bardzo dobrym wsparciem dla pęcherza.

  • Trening pęcherza

Zdarza się, że nieświadomie uczymy nasz pęcherz złych nawyków. Na przykład borykając się z częstomoczem, trenujemy pęcherz do oddawania moczu zanim całkowicie się wypełni. Oznacza to, że czujemy potrzebę załatwienia się, nawet jeśli jej faktycznie nie ma.

Możemy to jednak zmienić. Przez 1-2 dni zapisujemy nasze wizyty w toalecie. Najważniejsze to zaobserwowanie ile wynoszą przerwy między nimi. Jeśli wiemy, że przerwa ta wynosi np. 2 godziny, staramy się przesunąć ten czas, na początek choćby o 10 minut. Innymi słowy, starajmy się oddawać mocz co 2 godziny i 10 minut. Starajmy się trzymać założonego czasu, nawet jeśli nie czujemy danym razem, że chce nam się siku. Jeśli zaś poczujemy taką potrzebę zanim minie określony czas, starajmy się wykonywać techniki odwracania uwagi – głębokie oddechy, rozluźnianie ciała, siadanie na krześle i pochylanie się. Powinno to złagodzić nacisk.

Przerwę tę wydłużajmy o kolejne 10-15 minut, kiedy poczujmy się już komfortowo.

  • Obserwacja spożycia płynów

Punkt ten jest ważny dla zaobserwowania tego, czy nawadniamy się w odpowiedniej ilości. Pomocne może okazać się również zredukowanie ilości wypijanych płynów przed snem, co zmniejszy konieczność wycieczek do łazienki w nocy.

  • Spojrzenie na przyjmowane lekarstwa

Jak pokazują badania, wiele leków może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu.

Diuretyki, które stosowane są w celu zwiększenie produkcji moczu przez nerki, z pewnością wpływają na częstość załatwiania się. Środki zwiotczające mięśnie, uspokajające oraz antagoniści alfa-adrenergiczni, mogą przyczyniać się do częstomoczu, z uwagi na ich działanie rozluźniające cewkę moczową lub pęcherz.

Przeprowadzono badanie przekrojowe z udziałem 390 pacjentów, w wieku 60 i starszych, borykających się z problemami ze strony układu moczowego – szczególnie nietrzymaniem moczu. Okazało się, że ponad 60% z nich przyjmowało leki, które mogły potencjalnie przyczyniać się do tego stanu. Środki te to m.in.: blokery kanałów wapniowych, benzodiazepiny, inhibitory ACE i estrogeny.

W grupie leków tych znajdują się również: leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe oraz przeciwdrgawkowe.

  • Zmiana diety

Jak sugerują badania, nawyki żywieniowe mogą mieć wpływ na zdrowie układu moczowego. Niektóre produkty mogą powodować objawy, wskazujące na problemy z oddawaniem moczu.

Należą do nich:

  • alkohol,
  • napoje zawierające kofeinę,
  • napoje gazowane,
  • owoce cytrusowe,
  • soki,
  • sztuczne słodziki,
  • produkty zawierające dużo cukru,
  • pikantne jedzenie,
  • nabiał konwencjonalny.

Dobry wpływ na zdrowie układu moczowego ma żywność zawierająca witaminę C oraz beta-kryptoksantynę (karotenoid witaminy A).

Do produktów tych należą:

  • kiwi,
  • guawa,
  • papaja,
  • ananas,
  • mango,
  • dynia,
  • kabaczek,
  • marchew,
  • słodka papryka,
  • zielona papryka,
  • brokuły,
  • jarmuż,
  • pietruszka.

Dzięki badaniom wiemy również, że spożywanie żywności probiotycznej (kefirów, fermentowanych warzyw i jogurtów), wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem infekcji dróg moczowych – jednej z głównych przyczyn częstomoczu.

  • Poznanie przyczyny

Przyczyn częstego oddawania moczu może być wiele – od problemów z pęcherzem i infekcji dróg moczowych, aż do cukrzycy typu 1 i 2. Jeśli naturalne metody radzenia sobie z częstomoczem zawodzą, należy skupić się na znalezieniu przyczyny leżącej u jego podstaw. W sytuacji tej konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań.

Środki ostrożności

Jeżeli zwiększonej częstości oddawania moczu towarzyszą: gorączka, ból pleców, brzucha lub boku, dreszcze, bolesne oddawanie moczu, utrata kontroli nad pęcherzem, zwiększone pragnienie, wymioty, mętny lub krwawy mocz, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zwykle są to oznaki infekcji lub innych stanów, które wpływają zarówno na pęcherz, jak i na nerki.

Źródło:

https://draxe.com/frequent-urination-causes/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz