20 grudnia, 2021

Zima w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

W Tradycyjnej Chińskiej medycynie, zima najsilniej powiązana jest z energią Yin. Łączy się więc z najważniejszym narządem Yin – nerkami, „korzeniem życia”.

Zima to czas na zwolnienie, wyciszenie się i oszczędzanie energii. Aura skłania nas do odpoczynku oraz refleksji. Odzyskane i kumulowane zimą siły, pomogą rozkwitnąć ponownie wiosną.

Czas zimowy powiązany jest z Żywiołem Wody. Dlatego brak odpoczynku i regeneracji może prowadzić do wyczerpania pierwiastka wody, w szczególności dotyczy to nerek. Woda to silny żywioł, płynie bez wysiłku, adaptując się i zmieniając swój kształt.

Zgodnie z teorią Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, nerki są magazynem energii Jing, uruchamiając procesy w ciele, umyśle i duchu. Wraz z pęcherzem moczowym odgrywają ważną rolę w regulacji płynów w organizmie. Z nerek bierze się napędzająca energia Qi, z nich czerpiemy energię do życia i to one odgrywają ogromną rolę w procesie starzenia.

Praktycy akupunktury zwracają uwagę na takie objawy, jak: bóle krzyża, osłabione kolana, częste oddawanie moczu, problemy z miesiączką (objawy skupiające się wzdłuż meridianów nerek), a także: zmęczenie, spadek motywacji, wzmożony niepokój i zaostrzenie problemów natury autoimmunologicznej. Wszystko to może wskazywać na zaburzenia równowagi pracy nerek. Jeśli chodzi o pęcherz moczowy, mogą pojawić się takie problemy, jak: bóle pleców, ból pęcherza, zawroty głowy, bóle głowy, problemy ze wzrokiem i nietrzymanie moczu.

Jak zadbać o siebie zimą?

Zgodnie z naukami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, element wody wiąże się utrzymaniem równowagi pomiędzy aktywnością, a odpoczynkiem. Należy więc sięgać po odżywiające nerki pokarmy, dbać o regenerację i odpowiednią aktywność fizyczną – spacery po zimowych parku czy lesie, jazda na nartach/snowboardzie, towarzyszenie dzieciom na sankach, jogę i medytację. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga między regeneracją, a ciągłym przepływem energii Qi. Posiłki powinny być ciepłe, należy unikać zbyt tłustych i zbyt ostrych potraw. Dobrym wyborem będą więc zupy, gulasze i gęste sosy.

Produkty spożywcze które służą nam szczególnie zimą, to:

Poza tym również: tofu, pasta miso, jajka ekologiczne, mięso ekologiczne, skorupiaki.

W czasie zimy do aromaterapii przydadzą się w szczególności takie olejki, jak: geranium, ylan-ylang, jaśmin oraz bazylia.

Zimowe sesje akupunktury pomogą zaś zadbać o meridiany nerek i pęcherza moczowego, przynosząc regenerujące, głęboko odżywiające i wzmacniające nerki działanie.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Źródła:

https://balancecharleston.com/blog/2019/12/13/winter-and-the-water-element-a-chinese-medical-perspective-to-seasonal-wellbeing-sg4r5

https://www.eastential.com.au/news/2018/7/3/winter-series-winter-according-to-traditional-chinese-medicine

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.