W Tradycyjnej Chińskiej medycynie, zima najsilniej powiązana jest z energią Yin. Łączy się więc z najważniejszym narządem Yin – nerkami, „korzeniem życia”.
Zima to czas na zwolnienie, wyciszenie się i oszczędzanie energii. Aura skłania nas do odpoczynku oraz refleksji. Odzyskane i kumulowane zimą siły, pomogą rozkwitnąć ponownie wiosną.
Czas zimowy powiązany jest z Żywiołem Wody. Dlatego brak odpoczynku i regeneracji może prowadzić do wyczerpania pierwiastka wody, w szczególności dotyczy to nerek. Woda to silny żywioł, płynie bez wysiłku, adaptując się i zmieniając swój kształt.
Zgodnie z teorią Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, nerki są magazynem energii Jing, uruchamiając procesy w ciele, umyśle i duchu. Wraz z pęcherzem moczowym odgrywają ważną rolę w regulacji płynów w organizmie. Z nerek bierze się napędzająca energia Qi, z nich czerpiemy energię do życia i to one odgrywają ogromną rolę w procesie starzenia.
Praktycy akupunktury zwracają uwagę na takie objawy, jak: bóle krzyża, osłabione kolana, częste oddawanie moczu, problemy z miesiączką (objawy skupiające się wzdłuż meridianów nerek), a także: zmęczenie, spadek motywacji, wzmożony niepokój i zaostrzenie problemów natury autoimmunologicznej. Wszystko to może wskazywać na zaburzenia równowagi pracy nerek. Jeśli chodzi o pęcherz moczowy, mogą pojawić się takie problemy, jak: bóle pleców, ból pęcherza, zawroty głowy, bóle głowy, problemy ze wzrokiem i nietrzymanie moczu.
Jak zadbać o siebie zimą?
Zgodnie z naukami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, element wody wiąże się utrzymaniem równowagi pomiędzy aktywnością, a odpoczynkiem. Należy więc sięgać po odżywiające nerki pokarmy, dbać o regenerację i odpowiednią aktywność fizyczną – spacery po zimowych parku czy lesie, jazda na nartach/snowboardzie, towarzyszenie dzieciom na sankach, jogę i medytację. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga między regeneracją, a ciągłym przepływem energii Qi. Posiłki powinny być ciepłe, należy unikać zbyt tłustych i zbyt ostrych potraw. Dobrym wyborem będą więc zupy, gulasze i gęste sosy.
Produkty spożywcze które służą nam szczególnie zimą, to:
- zboża: jęczmień, żyto, proso, owiec, komosa ryżowa, amarantus,
- fasola i soja,
- warzywa: por, dynia, burak, wodorosty, bataty, seler, marchew, warzywa korzeniowe,
- grzyby,
- owoce: daktyle, gruszki, jabłka,
- orzechy i nasiona,
- przyprawy i zioła (w tym adaptogenne): pieprz czarny, kora cynamonu, goździki, nasiona kopru, nasiona kozieradki, czosnek, imbir, kardamon, chrzan, gałka muszkatołowa, rozmaryn, szałwia, anyż, tymianek, biały pieprz, ashwagandha, traganek, różeniec.
Poza tym również: tofu, pasta miso, jajka ekologiczne, mięso ekologiczne, skorupiaki.
W czasie zimy do aromaterapii przydadzą się w szczególności takie olejki, jak: geranium, ylan-ylang, jaśmin oraz bazylia.
Zimowe sesje akupunktury pomogą zaś zadbać o meridiany nerek i pęcherza moczowego, przynosząc regenerujące, głęboko odżywiające i wzmacniające nerki działanie.
Czwarty Filar – Akupunktura
Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.
Źródła: