20 grudnia, 2021

Zima w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

W Tradycyjnej Chińskiej medycynie, zima najsilniej powiązana jest z energią Yin. Łączy się więc z najważniejszym narządem Yin – nerkami, „korzeniem życia”.

Zima to czas na zwolnienie, wyciszenie się i oszczędzanie energii. Aura skłania nas do odpoczynku oraz refleksji. Odzyskane i kumulowane zimą siły, pomogą rozkwitnąć ponownie wiosną.

Czas zimowy powiązany jest z Żywiołem Wody. Dlatego brak odpoczynku i regeneracji może prowadzić do wyczerpania pierwiastka wody, w szczególności dotyczy to nerek. Woda to silny żywioł, płynie bez wysiłku, adaptując się i zmieniając swój kształt.

Zgodnie z teorią Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, nerki są magazynem energii Jing, uruchamiając procesy w ciele, umyśle i duchu. Wraz z pęcherzem moczowym odgrywają ważną rolę w regulacji płynów w organizmie. Z nerek bierze się napędzająca energia Qi, z nich czerpiemy energię do życia i to one odgrywają ogromną rolę w procesie starzenia.

Praktycy akupunktury zwracają uwagę na takie objawy, jak: bóle krzyża, osłabione kolana, częste oddawanie moczu, problemy z miesiączką (objawy skupiające się wzdłuż meridianów nerek), a także: zmęczenie, spadek motywacji, wzmożony niepokój i zaostrzenie problemów natury autoimmunologicznej. Wszystko to może wskazywać na zaburzenia równowagi pracy nerek. Jeśli chodzi o pęcherz moczowy, mogą pojawić się takie problemy, jak: bóle pleców, ból pęcherza, zawroty głowy, bóle głowy, problemy ze wzrokiem i nietrzymanie moczu.

Jak zadbać o siebie zimą?

Zgodnie z naukami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, element wody wiąże się utrzymaniem równowagi pomiędzy aktywnością, a odpoczynkiem. Należy więc sięgać po odżywiające nerki pokarmy, dbać o regenerację i odpowiednią aktywność fizyczną – spacery po zimowych parku czy lesie, jazda na nartach/snowboardzie, towarzyszenie dzieciom na sankach, jogę i medytację. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga między regeneracją, a ciągłym przepływem energii Qi. Posiłki powinny być ciepłe, należy unikać zbyt tłustych i zbyt ostrych potraw. Dobrym wyborem będą więc zupy, gulasze i gęste sosy.

Produkty spożywcze które służą nam szczególnie zimą, to:

Poza tym również: tofu, pasta miso, jajka ekologiczne, mięso ekologiczne, skorupiaki.

W czasie zimy do aromaterapii przydadzą się w szczególności takie olejki, jak: geranium, ylan-ylang, jaśmin oraz bazylia.

Zimowe sesje akupunktury pomogą zaś zadbać o meridiany nerek i pęcherza moczowego, przynosząc regenerujące, głęboko odżywiające i wzmacniające nerki działanie.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Źródła:

https://balancecharleston.com/blog/2019/12/13/winter-and-the-water-element-a-chinese-medical-perspective-to-seasonal-wellbeing-sg4r5

https://www.eastential.com.au/news/2018/7/3/winter-series-winter-according-to-traditional-chinese-medicine

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.