Upragniona, wytęskniona, wyczekana – wiosna.
Zgodnie z Tradycyjną Chińską Medycyną, wiosna to najważniejszy czas nie tylko dla oczyszczania, ale też: tworzenia, aktywności, ruchu, wzrostu i odnowy. W teorii Pięciu Elementów (obejmujących: drewno, wodę, metal, ziemię oraz ogień), wiosna powiązana jest z elementem drewna. Wiosna to również dobry czas na to, by uwolnić dręczące nas emocje, szczególnie związane ze złością, frustracją, urazami itp.
Natura odradza się na nowo, kwitnąc tysiącem nowych barw – a my jesteśmy przecież jej częścią.
Wiosna a wątroba i woreczek żółciowy
Wiosną warto skupić się na poprawie funkcjonowania wątroby oraz woreczka żółciowego, ponieważ o tej porze roku są one u szczytu aktywności.
Narządy te mają wpływ na:
- zdrowie śledziony oraz płuc, co może wpłynąć na odporność oraz odpowiedzi alergiczne (szczególnie sezonowe),
- kondycję ścięgien,
- zdrowie oczu.
TCM zwraca uwagę na to, że wiosną dominuje kolor zielony i kwaśne smaki. Na nasze talerze powinny trafić więc warzywa zielonolistne, takie jak: boćwinka, sałata, rukiew, zielenina czy mniszek lekarski, które wykazują silne właściwości oczyszczające wątrobę i woreczek żółciowy. Żółć poruszają również skutecznie ocet cytrynowy i jabłkowy. Hortensja, karczochy i rzodkiewka również wspierają pracę tych „wiosennych narządów”.
Dla zrównoważenia Qi wątroby/pęcherzyka żółciowego, warto sięgać też po:
- rukolę,
- glony i algi,
- bazylię,
- liście laurowe,
- nasiona,
- czarny sezam,
- brokuły,
- buraki,
- marchew,
- seler,
- ogórki,
- koper,
- szczypior,
- cebula dymka,
- rośliny strączkowe
- cytryny,
- pomarańcze,
- grejpfruty,
- kardamon,
- mleko kokosowe,
- złożone węglowodany (ryż, amarantus, ziemniaki),
- zieloną herbatę.
Nasze emocje wiosną
Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, wątroba jako organ Yin, odpowiedzialna jest nie tylko za płynny przepływ krwi, ale też emocji w całym ciele. To ją właśnie dotykać ma stres oraz zamrażanie własnych emocji. Dlatego też wiosna może być najlepszym czasem na to, by się nad nimi pochylić.
Pęcherzyk żółciowy pełni z kolei rolę Yang partnera dla wątroby. Odpowiedzialny jest za przechowywanie i wydalanie żółci, a TCM zwraca uwagę na jego rolę w podejmowaniu decyzji, planowaniu, inspiracji oraz asertywności.
Praktycy medycyny chińskiej podkreślają, że bezpośrednio z tymi narządami mogą być powiązane takie trudności, jak:
- frustracja,
- gniew,
- wściekłość,
- drażliwość,
- nastroje depresyjne,
- chowanie urazy,
- niezdecydowanie,
- letarg,
- prokrastynacja,
- brak spełnienia.
Wzmacnianie wątroby i woreczka żółciowego, a więc dbanie o odpowiedni przepływ Qi, może wpłynąć więc korzystnie na:
- pewność siebie,
- decyzyjność,
- poczucie spełnienia,
- umiejętność przebaczania,
- radość,
- natchnienie,
- namiętność,
- umiejętność delegowania i poddawania się biegowi wydarzeń.
Jak zadbać o siebie wiosną?
Większość z nas na wiosnę czeka z utęsknieniem. Kojarzymy ją bowiem z dłuższym dniem, wyższymi temperaturami i zazieleniącym się otoczeniem. Jest też okresem przejściowym i warto o tym pamiętać, zarówno w kontekście diety, jak i garderoby.
Wiosną często mamy do czynienia z wiatrem, który może kosztować nas niedobre samopoczucie. Zabranie ze sobą z domu chusty lub cienkiego szalika oraz włożenie kurtki bądź płaszcze, które pozwolą się nam opatulić, będzie więc dobrym ruchem. Nie zapominajmy również o rozgrzewających potrawach i napojach, które pomogą zbalansować spożywanie nieco bardziej wychładzającej zieleniny.
By zadbać o równowagę ducha i ciała, korzystajmy z pięknej, wiosennej pogody. Kiedy to możliwe, stawiajmy na aktywność na świeżym powietrzu – spacery, jogę, medytację czy uprawianie własnego (choćby balkonowego) ogródka. Może przynieść nam to ogrom radości, pomóc uwolnić napięcie i spotkać się z samą_mym sobą. Praca w ziemi – czy to nad kwiatowym czy owocowo-warzywnym ogródkiem – od dawna już uznawana jest za jedną z najbardziej korzystnych aktywności. Pamiętajmy o silne uziemiania, nie obawiając się postawić bosych stóp na trawie. Spróbujmy czegoś nowego, odświeżmy wyciszone kontakty, tchnijmy nową energię w zmęczone zimą włosy i skórę. Wystawiajmy twarz do słońca.
Dajmy się ponieść wiosennej świeżości!
Źródło: