17 marca, 2020

Płuca – czy wiemy jak należy o nie dbać?

Czy w naszych sposobach dbania o zdrowie, pamiętamy o kondycji układu oddechowego?

Jak zadbać o zdrowie układu oddechowego?

Układ oddechowy to płuca, mięśnie i naczynia krwionośne, które przenoszą tlen do całego ciała. O  jego wydolność i zdrowie powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy i układy.

Jak to zrobić?

  • Dbać o ruch

Ćwiczenia poprawiają krążenie i wzmacniają mięśnie. Oba aspekty są bardzo ważne dla wydolności płuc.

Intensywna praca mięśni w czasie aktywności fizycznej, wymaga spotęgowanego zaopatrzenia organizmu w tlen. Usprawnienie krążenia pomaga usuwać nadmiar dwutlenku węgla, który produkowany jest w czasie ćwiczeń.

Jeśli ćwiczymy regularnie, ciało dostosowuje się do nowej rutyny. Mięśnie zaczynają efektywniej wykorzystywać tlen i wytwarzać mniej dwutlenku węgla. Poza poprawą zdrowia fizycznego, lepiej ma się również nasza psychika. Zdrowy układ oddechowy pomaga również zapobiegać chorobom serca czy udarom.

System ćwiczeń powinny skonsultować z lekarzem osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę lub mukowiscydoza. I dla tych pacjentów ruch jest bardzo ważny. Powinien być jednak odpowiednio dostosowany, by zachować bezpieczeństwo.

  • Dobrze się odżywiać

Odpowiednia i zbilansowana dieta ważna jest dla całego organizmu – w tym dla płuc.

Jak donoszą naukowcy z amerykańskiego University of Maryland Medical Center, niedobory niektórych z ważniejszych składników odżywczych mogą być związane z chorobami płuc. By układ oddechowy był w dobrej kondycji, należy dbać o odpowiednią podaż produktów bogatych w: witaminy A, C i E, cynk, potas, magnez i selen.

Stan zapalny dróg oddechowych może utrudniać oddychanie, powodować uczucie ciężkości i przytkania w klatce piersiowej. Dieta przeciwzapalna może pomóc zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich objawów. Dbajmy o to, by w naszym jadłospisie znalazły się: kurkuma, warzywa zielonolistne, wiśnie, oliwki, jagody, orzechy włoskie, fasola i soczewica.

  • Pić zieloną herbatę…

Zielona herbata bogata jest w przeciwutleniacze, mogące złagodzić stan zapalny płuc. Mogą chronić też tkankę płuc przed szkodliwym działaniem wdychanego dymu. Badanie z udziałem ponad 1000 dorosłych Koreanek i Koreańczyków wykazało, że płuca osób pijących co najmniej 2 filiżanki herbaty dziennie, pracowały lepiej.

  • … i dużo wody

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma znaczenie również dla płuc. Woda pomaga rozrzedzić wydzieliny, które naturalnie gromadzą się codziennie w płucach. To ułatwia oddychanie. Wybierając wodę wodorową będziemy przy okazji realizować Pierwszy Filar Długowieczności:

  • Usprawniać pozbywanie się śluzu

Odprowadzanie śluzu z płuc pomoże ułatwić oddychanie. Techniki różnią się w zależności od pozycji.

  • Na plecach. Kładziemy się na łóżku lub podłodze. Pod biodrami umieszczamy poduszkę, tak by były wyżej niż klatka piersiowa. Bierzemy powolny wdech przez nos i wydech przez usta. Każdy wydech powinien być dwa razy dłuższy od wdechu (oddychanie metodą 1:2). Powtarzamy przez kilka minut.
  • Na boku. Kładziemy się na boku, głowę opieramy na poduszce lub ramieniu. I w tym wypadku umieszczamy pod biodrami poduszkę. Powtarzamy sposób oddychania z przykładu powyżej.
  • Na brzuchu. Na podłodze układamy stos poduszek, na które kładziemy się tak, by biodra znajdowały się wyżej niż klatka piersiowa. Głowę możemy wesprzeć na złożonych ramionach. Powtarzamy wzorzec oddychania 1:2.

Należy wybrać tę opcję, która będzie możliwie najbardziej komfortowa.

  • Stosować terapię parową

Inhalacje czy „parówki” polegają na wdychaniu pary wodnej, by otworzyć drogi oddechowe. Pomaga to również płucom w pozbyciu się śluzu.

Pacjenci z chorobami płuc mogą doświadczać nasilenia objawów, jeśli powietrze jest suche lub zimne. Wynikać może to z wysuszania błon śluzowych dróg oddechowych i zmniejszenia przepływu krwi.

Para wodna zmienia środowisko na cieplejsze i bardziej wilgotne. Rozrzedza śluz w płucach i pomaga oddychać, dając natychmiastową ulgę.

Niewielkie badanie obejmujące 16 mężczyzn z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc wykazało, że terapia parowa przyczyniła się do uspokojenia akcji serca i częstości oddechów. Nie zanotowano jednak u nich trwałej poprawy w obszarze funkcji oddechowych. Mimo wszystko, metoda ta może być uzupełnieniem terapii i środkiem przynoszącym tymczasową poprawę.

  • Rzucić palenie

Powtórzmy to raz jeszcze – palenie i żucie tytoniu oraz wyborów podobnych wpływa bardzo niekorzystnie na płuca – i zdrowie ogólne.

  • Kaszleć mądrze

Kiedy kaszlemy, organizm w naturalny sposób pozbywa się toksyn które zostały uwięzione w śluzie. Niektórzy specjaliści uważają, że kontrolowany kaszel pomaga uwalniać nadmiar śluzu, który zalega w płucach.

Zalecają więc następujące ćwiczenie:

  • siadamy na krześle z rozluźnionymi ramionami, trzymając obie stopy na podłodze,
  • ręce umieszczamy na brzuchu,
  • powoli wdychamy powietrze przez nos,
  • powoli wydychamy powietrze, pochylając się do przodu i dociskając ręce do brzucha,
  • kaszlemy 2-3 razy podczas wydechu, trzymając usta lekko rozchylone,
  • powoli wdychamy powietrze przez nos.

Następnie odpoczywamy, a w razie potrzeby powtarzamy.

  • Myć ręce

To dosyć oczywista informacja, szczególnie obecnie powtarzana jednak jak mantra. Prawidłowa higiena jest bardzo istotna dla zdrowia płuc (i całego organizmu), szczególnie w okresie zagrożenia bakteryjnego i wirusowego. Dzięki temu ryzyko przedostania się ich do organizmu zmniejsza się. Niektóre z tych drobnoustrojów są szczególnie niebezpieczne dla układu oddechowego. Nie zapominajmy również o dezynfekowaniu telefonów i słuchawek.

  • Otaczać się roślinami

Obecność roślin poprawia jakość powietrza. To zawsze ważne, jednak może być szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość czasu spędzamy we wnętrzach.

Wprowadzajmy zatem rośliny do naszych domów i miejsc pracy oraz odpoczynku.

Dbajmy o nasze płuca!

Źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324483

https://www.genesismedical.org/blog/6-simple-ways-you-can-take-care-of-your-lungs-live-a-healthier-life

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz