21 października, 2018

Oczy pełne witamin.

Im jesteśmy starsi, tym wrażliwsze na uszkodzenia stają się nasze oczy. Nie bez wpływu na ich stan pozostają nieprawidłowe nawyki, w tym te żywieniowe. Badanie chorób oczu związanych z wiekiem, sfinansowane przez  National Eye Institute wykazało, że nieodpowiednia dieta była głównym czynnikiem ryzyka, dla zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy, związanych z wiekiem. Okazało się, że zwiększona podaż witaminy C i E, a także beta-karotenu i cynku, znacznie obniżyła to ryzyko.

Szacuje się, że do momentu ukończenia 75. roku życia, połowa dorosłych boryka się z zaćmą. Przy takich stanach jak: uszkodzenie nerwu siatkówki, częściowa utrata widzenia i sprawności oka, jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej, a także retinopatia cukrzycowa, produkty bogate w przeciwutleniacze i wykazujące przeciwzapalne działanie, mogą być niezwykle pomocne.

Wiele witamin potrzebnych oczom, skutecznie kontroluje poziom cukru we krwi i hormonalne odpowiedzi, pochłania promieniowanie UV i inne promienie w obrębie widma (jak np. niebieskie światło), które mogą uszkadzać nasz wzrok. Dzięki obniżeniu stanu zapalnego i ilości niebieskiego światła oraz UV, przeciwutleniacze pomagają zachować zdrowe komórki i zapobiegać zaburzeniom.

Najlepsze witaminy dla oczu

Jakie składniki są najważniejsze dla zdrowia naszych oczu?

  • Luteina

Ten przeciwutleniacz chroni zarówno oczy, jak i skórę. To przeciwzapalny fitoskładnik karotenoidowy, który znajduje się w: warzywach zielonolistnych, żółtkach jaj, owocach cytrusowych i pomarańczowych warzywach. Po spożyciu przemieszcza się w różne części naszego ciała, szczególnie do plamki i soczewki oka.

Naukowcy z Harvard University odkryli, że suplementowanie 6 mg luteiny dziennie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki o średnio 43%.

  • Zeaksantyna

W naturze występuje ponad 600 rodzajów karotenoidów. Tylko 20 z nich przedostaje się do oczu. Najważniejszymi są luteina i zeaksantyna, ponieważ do plamki docierają w największych ilościach. Zeaksantyna pomaga chronić tkankę, soczewki i plamkę oka. To poprawia wzrok i zapobiega jego zaburzeniom.

  • Witamina C

Witamina C walczy o dobry wzrok, poprzez zwalczanie wolnych rodników i wspieranie absorpcji śladowych minerałów oraz składników odżywczych. Jedno z długoterminowych badań wykazało, że u 3000 dorosłych w wieku 43-86 lat, zaćma występowała 60% rzadziej wśród osób stosujący kompleksy witaminowe C+E.

  • Witamina E

Trio witamin A, C i E utrzymuje zdrowe komórki i mocne tkanki, chroniąc przed skutkami stanu zapalnego, zmniejszając również ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Badania wykazują, że przyjmowanie większych ilości tych witamin razem, poprawia gojenie oraz widzenie u osób poddawanych zabiegom okulistyki laserowej.

Niektóre badania wykazały, że przy spożywaniu przynajmniej 400 j.m. witaminy E dziennie, ryzyko rozwoju zaawansowanego stadium nowotworu zwyrodnienia plamki żółtej, o 25%. Działa to szczególnie skutecznie, jeśli witamina E połączona zostaje z witaminą A, C oraz cynkiem. W jednym z badań z 2008 roku, z udziałem 35 000 dorosłych stwierdzono, że osoby mające najwyższe stężenie luteiny i witaminy E, miały względnie niższe ryzyko zaćmy.

  • Cynk

Badania wykazały, że cynk w połączeniu z innymi witaminami pomaga chronić siatkówkę i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Cynk to jeden z najważniejszych składników odżywczych, pomagający we wchłanianiu składników odżywczych – bierze udział w ponad 100 procesach metabolicznych. Umożliwia ponadto właściwą eliminację odpadów, co pomaga zwalczać zapalenie i uszkodzenie komórek.

Cynk działa na tkanki w obrębie oczu, ponieważ odgrywa kluczową rolę w: prawidłowym podziale i wzroście komórek, utrzymaniu zdrowego krążenia, równoważeniu hormonów, co zapobiega reakcjom autoimmunologicznym i kontrolowaniu cytokin zapalnych, atakujących tkankę. Ludzkie ciało nie syntezuje cynku w wystarczającej ilości, musimy więc pozyskać go z pożywienia, np. orzechów.

  • Witamina A

Według raportu Journal of the American Medical Association of Opthamaology, by zapobiec kseroftalmii (zespołowi suchego oka) i nocnej ślepocie, konieczne jest dbanie o odpowiedni poziom witaminy A. Wykazano, że przeciwutleniacz ten zapobiega utracie wzroku, spowodowanej stanami zwyrodnieniowymi, np. zaćmie. Badania pokazują również, że witamina A wraz z innymi przeciwutleniaczami pomaga spowolnić postęp neuropatii (uszkodzenie nerwów), w tym neuropatii cukrzycowej.

  • Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają silne przeciwzapalne działanie. Są skuteczne w ochronie tkanki, dlatego podaje się je osobom chorującym na artretyzm i choroby serca. Omega-3 stabilizują poziom cukru we krwi, co obniża reakcje zapalne, pomaga zwalczać uszkodzenia oczu spowodowane cukrzycą, poprawia krążenie i pomaga zatrzymać mutacje komórek.

W jaki sposób witaminy wpływają na oczy?

Na czym polega witaminowe działanie na rzecz naszych oczu?

  • Hamują stres oksydacyjny

Niektóre witaminy i przeciwutleniacze – jak luteina i witamina C – pomagają zwalczyć wolne rodniki w oczach, które powstają w wyniku: starzenia, nieodpowiedniej diety, emisji niebieskiego światła (np. z ekranów smartfonów i komputerów), oraz ekspozycji na słońce/promieniowanie UV. Składniki te są nam potrzebne, by zwalczyć skutki starzenia i spowolnić uszkodzenia oksydacyjne.

Utrata wzroku i takie zaburzenia jak zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma, spowodowane są ostatecznie uszkodzeniem oksydacyjnym. Dlatego osoby starsze i te prowadzące niezdrowy styl życia, są najbardziej podatne na utratę wzroku i problemy. Szczególnie, jeśli przyjmują mało witamin. Uszkodzenia oksydacyjne mogą powodować: problemy z dostaniem się krwi do oczu, uszkodzenie naczyń krwionośnych, konieczność wykonania skomplikowanych operacji oczu, a także prowadzić do rozwoju chorób serca i cukrzycy.

  • Pomagają zapobiegać degeneracji plamki żółtej

Przeciwutleniacze chronią zdrowe komórki w oczach, hamując wzrost złośliwych komórek powodujących uszkodzenie wzroku. Niektóre witaminy pomagają pokonać związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, uważaną za najczęstszą przyczynę utraty wzroku u osób starszych.

Jak pokazują szacunki, ponad 25 milionów ludzi na całym świecie cierpi na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej lub zaćmę. Dotyczy to szczególnie osób po 55. roku życia, żyjących w uprzemysłowionych krajach. Odpowiedzialna jest za to prawdopodobnie dieta, uboga w składniki odżywcze, a bogata w produkty wywołujące stan zapalny.

Składniki niezbędne oczom pomagają odfiltrować część szkodliwych krótkofalowych promieni UV, wpływających szkodliwie na delikatne części oka, takie jak siatkówka. Badanie chorób oczu związanych z wiekiem wykazało, że przyjmowanie cynku w dawce 40-80 mg dziennie, wraz z witaminą A, E i C, spowalnia postęp zaawansowanego zwyrodnienia plamki o ok. 25%, a także utratę ostrości widzenia o 19%, u osób obciążonych ryzykiem wystąpienia tych chorób.

  • Obniżają ryzyko zaćmy

Jedną z funkcji soczewki oka jest zbieranie i skupianie światła na siatkówce, dzięki czemu możemy wyraźnie widzieć. Przeciwutleniacze pomagają utrzymać czystą soczewkę i chronić ją przed uszkodzeniem. W przeciwnym wypadku rozwijać może się zaćma, powodując – często na stałe – znaczne pogorszenie wzroku.

Badania wykazały, że większe spożycie luteiny i zeaksantyny wraz z witaminą E, wiąże się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem powstawania zaćmy, a także poprawą widzenia u osób które mają już zaćmę. Według American Optometric Association, z niewyraźnym widzeniem i słabym widzeniem w nocy związany jest również niedobór cynku, ponieważ pomaga on przenieść witaminę A z wątroby, do siatkówki.

  • Łagodzą jaskrę, zmęczenie i wrażliwość oczu

Im bardziej tkanki w oku są uszkodzone, tym gorzej widzimy, a nasze oczy stają się wrażliwsze. Witaminy sprzyjające oczom pomagają utrzymać dokładność widzenia, poprzez wzmocnienie soczewki, rogówki, siatkówki i plamki. Witaminy te są one szczególnie ważne w precyzyjnym widzeniu, ponieważ zapobiegają zaćmie, powodującej mętnienie soczewki i utrudniającej skupienie światła.

Według Glaucoma Research Foundation, zbilansowana dieta bogata w witaminy A, C i E oraz cynk może również zwalczać jaskrę. Ta opisywana jest jako widzenie w tunelu lub utrata wzroku, co spowodowane jest uszkodzeniem nerwu wzrokowego w oczach.

  • Wzmacniają tkanki

Tkanki w oczach ulegają uszkodzeniu w wyniku stresu oksydacyjnego oraz zapalenia, które rosną wraz z wiekiem i niezdrowym stylem życia. Badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega-3 oraz takie przeciwutleniacze jak witamina C i E, mają korzystny wpływ na osoby o słabszym układzie odpornościowym w wyniku złego żywienia, przewlekłego stresu i chorób.

Mają one również ogromne znaczenie w rozwoju oczu dzieci i niemowląt. Zgodnie z analizą kilku badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health, niemowlęta które otrzymywały w pokarmie suplementy omega-3, wykazywały lepszą ostrość wzroku w wieku 2 i 4 miesięcy, w porównaniu do dzieci którym ich nie podawano.

Witaminy te nie tylko pomagają chronić wzrok, ale wpływają korzystnie na tkanki w całym ciele – stawy, chrząstki, więzadła itd. Obniżają stan zapalny, który jest odpowiedzialny za powstawanie wielu chorób.

Gdzie szukać witamin?

Witaminy najlepiej jest pobierać prosto z prawdziwego i nieprzetworzonego jedzenia oraz surowych warzyw. Warto starać się przygotowywać warzywa i owoce, a także całe posiłki jak najbliżej momentu zjedzenia (i w możliwie niskiej temperaturze), by zachować w nich jak najwięcej przeciwutleniaczy.

W przypadku warzyw i owoców, warto jeść je w formie surowej, smażone lub gotowane na parze. Wybierajmy lokalne i świeże produkty, ze sprawdzonych miejsc.

By zadbać o dobry wzrok, warto rzucić okiem na:

  • marchew i sok z marchwi,
  • warzywa zielonolistne: rzepę, jarmuż, kapustę, szpinak,
  • warzywa kapustne: brokuły, kalafior, kapustę, brukselkę,
  • owoce cytrusowe: pomarańcze, grejpfruty, cytryny i limonki,
  • kukurydzę,
  • bataty,
  • fasolkę szparagową,
  • jaja (w tym żółtka),
  • jagody,
  • papaję, mango, kiwi, melona, guawę,
  • czerwoną paprykę,
  • groch,
  • orzechy i nasiona: słonecznik, sezam, orzechy laskowe, migdały, orzechy brazylijskie,
  • dzikie ryby, produkty bogate w omega-3 (np. olej lniany) i produkty o wysokiej zawartości cynku. Ponadto jaja z wolnego wybiegu i ekologiczne mięso.

Źródło:

https://draxe.com/eye-vitamins/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.