4 sierpnia, 2020

Ogórek, ogórek zielony ma garniturek – jakie jeszcze kryje w sobie właściwości?

Pełne smaku i orzeźwienia ogórki, naszpikowane są wartościowymi dla zdrowia składnikami odżywczymi. Obniżają poziom lipidów, mają działanie przeciwcukrzycowe i są pełne antyoksydantów.

Ogórkowe dobrodziejstwa

Ogórek należy do rodziny Cucurbitaceae. Choć zaliczamy je do grupy warzyw, pod względem botanicznym są owocami. Istnieje wiele odmian ogórków, niektóre stosujemy do jedzenia na surowo (tzw. „zielony” ogórek), inne do kiszenia czy sałatek. Dziś zajmiemy się głównie tym pierwszym.

Badania wykazują, że ogórki mogą mieć przeciwcukrzycowe działanie, pomagają nawadniać organizm, zapobiegają przegrzaniu i zaparciom. Nasiona ogórków mają moczopędne działanie, dzięki czemu wspierają detoksykację organizmu. W tradycyjnych systemach medycznych, jak ajurweda lub medycyna chińska, ogórki wykorzystywane są jako produkt chłodzący i uzupełniający zasoby elektrolitowe. Od wieków stosowany jest jako naturalne remedium na: zespół napięcia przedmiesiączkowego, ból, bóle głowy, zaburzenia trawienia i podrażnienia skóry. Również dziś stosujemy zielone ogórki jako sposób na zmniejszenie zaczerwieniania i obrzęków na skórze, a także wspomagająco w walce z trądzikiem.

Ogórki zawierają również kukurbitacyny, które mogą zmniejszać ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, np. cukrzycy czy chorób serca. Jak donoszą naukowcy z indyjskiego Institute of Pharmaceutical Sciences w Harianie, obecność flawonoidów i garbników może odpowiadać za właściwości przeciwutleniajace oraz przeciwbólowe ogórków.

Właściwości prozdrowotne ogórków

Dlaczego warto włączyć zielone ogórki do swojego jadłospisu?

  • Wsparcie oczyszczania organizmu

Wspomniane wcześniej kukurbitacyny to związki, które wspomagają pracę wątroby oraz przewodu pokarmowego. Ogórki działają również moczopędnie, dzięki czemu wspomagają pozbywanie się z organizmu toksyn i nadmiaru płynów. Zmniejszają również wzdęcia i zatrzymywanie się wody, co czyni je produktem wartym spożywania np. po spożywaniu alkoholu czy słonych posiłkach.

  • Poprawa trawienia

Nasiona ogórka przynoszą ulgę przy zaparciach, uzupełniając zasoby magnezu i innych elektrolitów. Dzięki temu, że wspomagają nawodnienie, poprawiają trawienie i zapobiegają zaparciom.

Ponieważ ogórki są mało kaloryczne i lekkostrawne (w 95% składają się z wody), nie obciążają układu pokarmowego, pomagając jednocześnie zmniejszyć wartość kaloryczną posiłków. Jeśli dodać do tego zawartość cennych witamin i minerałów, ogórki są produktem z którego nie warto rezygnować.

  • Korzyści dla zdrowia serca

Ogórki to skarbnica ważnych dla naszego zdrowia składników.

Kukurbitacyny badane były pod kątem ich działania cytotoksycznego, hepatoprotekcyjnego, sercowo-naczyniowego oraz przeciwcukrzycowego.

Ligandy wykazują właściwości przeciwzapalne i wzmacniające odporność. Jak wykazały badania, spożywanie produktów zawierających ligandy powiązane zostały z obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL, poziomu białka C-reaktywnego oraz ciśnienia krwi.

Potas pomaga kontrolować gospodarkę płynów w organizmie, wpływając tym samym na regulowanie ciśnienia krwi.

Magnez jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania nerwów, regulacji rytmu serca, równowagi płynów, poprawy stabilności poziomu cukru we krwi oraz wydatku energetycznego.

  • Wsparcie dla mocnych kości

W ogórkach znajdziemy również dużo witaminy K2 (rozpuszczalnej w tłuszczach), która jest niezbędna dla zachowania gęstości mineralnej kości.

Witamina ta ma w naszym organizmie wiele ważnych zadań: wspiera metabolizm, ułatwia wchłanianie składników odżywczych, pomaga zachować serce w dobrym stanie, wspomaga krzepnięcie krwi i funkcje neurologiczne, a także bierze udział w ochronie przeciwnowotworowej.

Jeśli w naszej diecie brak jest zielonych warzyw, przyjmujemy sporo leków i produktów o wysokiej zawartości cholesterolu, nietrudno o niedobory witaminy K. Niestety zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, jej deficyt jest powszechny.

  • Łagodzenie bólów głowy

Bóle głowy i migreny powodowane są przez wiele czynników – stres, zmęczenie, odwodnienie, nieprawidłowości w odżywianiu, zmiany hormonalne, pogodowe, neurologiczne itd. Choć nie z każdą przyczyną jesteśmy w stanie rozprawić się za pomocą zawartości talerza, wiele badań pokazuje, że produkty bogate w magnez i wodę (jak ogórki), pomagają zwalczać niektóre bóle głowy. Wynikać ma to choćby z równoważenia gospodarki elektrolitowej w organizmie.

  • Bogactwo antyoksydantów

W ogórkach znajdziemy: flawanole, ligandy, kukurbitacyny, glukozydy oraz apigeninę. Badania wykazują, że pomagają one chronić DNA oraz komórki przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Tym samym wspomagają ochronę przeciwnowotworową.

Fisetyna (jeden z flawonoidów) ma szczególnie korzystny wpływ na dobrą kondycję mózgu i zachowanie funkcji poznawczych. Kukurbitacyny z kolei zmniejszają rozmiar guzów nowotworowych. Jak dowiedli naukowcy z hiszpańskiego the University of Valencia, przeciwutleniacze kukurbitacyny mogą wywoływać zaprogramowaną śmierć komórek rakowych oraz aktywować białka przeciwnowotworowe.

  • Równowaga pH

Ogórki pomagają zrównoważyć poziom pH organizmu. Spożywanie produktów alkalizujących oraz ograniczenie tych kwasotwórczych, pomaga chronić się przed chorobami, które rozwijają się w kwaśnym środowisku.

Odpowiednio zbilansowany poziom pH zmniejsza też poziom leptyny. Hormon ten związany jest nie tylko ze stanem zapalnym, ale też kontrolą apetytu i głodu.

  • Ukojenie dla skóry

Już od wieków sok ze świeżego ogórka stosowany jest do odżywiania wrażliwej, suchej i zniszczonej skóry.

Plasterki i nasiona ogórka działają kojąco, chłodząco i łagodząco na podrażnienia, obrzęki oraz zaczerwienienia. Stosowane bywają nawet w przypadku walki z trądzikiem czy bliznami. Okazuje się, że ogórki mogą być też przydatne w przypadku oparzeń słonecznych.

Z uwagi na swoje właściwości, ogórki mogą pomóc pozbyć się opuchlizny i obrzęków wokół oczu. Schłodzone uprzednio w lodówce plasterki i pozostawione na oczach przez 20-30 minut, pomogą przywrócić promienny i świeży wygląd spojrzeniu.

Właściwości odżywcze

Co jeszcze mają w sobie ogórki?

Szacuje się, że pół szklanki ogórków (ok. 52 g) zawiera:

  • 8 kalorii,
  • 2 g węglowodanów,
  • 0,1 g tłuszczu,
  • 0,3 g białka,
  • 0,3 g błonnika,
  • 8,5 µg witaminy K (11% zalecanego dziennego spożycia),
  • 1,4 mg witaminy C (2% zds),
  • 6,8 mg magnezu (2% zds),
  • 76 mg potasu (2% zds).

Efekty uboczne i środki ostrożności

Ogórki nie wydają się powodować alergii u nikogo.

Należy jednak obserwować reakcje organizmu, ponieważ można doświadczać indywidualnych reakcji po ich spożyciu.

Trzeba również pamiętać, że niektóre z nich mogą być mocno pryskane, warto więc wybierać produkty ekologiczne, a jeszcze lepiej, te z własnego ogródka.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/cucumber-nutrition/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.