Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) występuje u ponad 75% kobiet w okresie menstruacji. Objawy mogą pojawić się 1-2 tygodnie przed miesiączką, być łagodne lub wręcz odwrotnie. Głównym czynnikiem determinujący doświadczane objawy PMS jest równowaga hormonalna.
Typowymi symptomami są:
- zmęczenie,
- wzdęcia,
- problemy skórne,
- wahania nastroju,
- tkliwości piersi,
- skurcze.
Zaczynają się zwykle 7-10 dni przed miesiączką, a kończą krótko po niej.
Ciężkie objawy PMS określa się terminem PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysfotyczne). Występują w tej samej części cyklu i dają takie same objawy, są jednak dużo silniejsze i skutecznie utrudniają życie.
A co odpowiada za występujące w trakcie PMS skurcze? Najczęstszymi przyczynami są:
- zaburzenia równowagi hormonalnej,
- zła dieta,
- alergie pokarmowe,
- stres,
- depresja,
- problemy z tarczycą,
- toksyny środowiskowe.
Dobrą wiadomością jest to, że na wiele z tych aspektów mamy wpływ. Możemy poprawić dietę i starać się lepiej zarządzać stresem. Ponadto skorzystać z naturalnych środków, które mogą pomóc złagodzić objawy PMS.
Co jeść, gdy dokucza nam PMS?
Oto lista najlepszych produktów do spożywania w trakcie PMS:
- Rośliny – badania wykazały, że kobiety dbające o dietę bogatą w: warzywa, owoce, orzechy, nasiona i zioła, rzadziej doświadczają objawów PMS.
- Żywność o wysokiej zawartości błonnika – PMS może powodować zaburzenia w obrębie przewodu pokarmowego, dlatego tak ważne jest by codziennie przyjmować co najmniej 30 g błonika.
- Warzywa zielonolistne – mają działanie moczopędne, są również doskonałym źródłem wapnia i magnezu, które mogą złagodzić skurcze menstruacyjne.
- Siemię lniane – wspiera prawidłowy metabolizm estrogenu.
- Awokado – codzienne spożywanie połowy lub całego awokado może pomóc w naturalny sposób równoważyć hormony. To dzięki profilowi odżywczemu, obejmującemu zdrowy tłuszcz, błonnik, magnez i potas.
Czego zdecydowanie unikać?
Z czego należy zrezygnować, by nie pogarszać objawów PMS?
- Tłuszcze trans i tłuszcze utwardzone – dieta bogata w te tłuszcze może nasilić nieprzyjemne objawy PMS.
- Każdy potencjalny alergen pokarmowy – alergie i nietolerancje pokarmowe mogą nasilać objawy PMS.
- Cukier – powoduje wahania poziomu glukozy we krwi, które mogą zaostrzyć wahania nastroju, bóle głowy i trudności z koncentracją. Cukier uszczupla również zasoby najważniejszych minerałów w organizmie.
- Sól – dieta bogata w sód może zwiększyć zatrzymywanie wody w ciele podczas miesiączki.
- Kofeina – ma działanie odwadniające, może pogorszyć stany depresyjne, lęk oraz tkliwość piersi.
Naturalne środki łagodzenia objawów PMS i skurczy
Naturalne, domowe metody łagodzące objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą być naprawdę skuteczne. Poniżej kilka z nich:
- Niepokalanek (Vitex agnus-castus) – pomaga w zrównoważeniu proporcji estrogenu/progesteronu. Zaleca się stosowanie 240 mg dziennie.
- Witamina B6 – bierze udział w metabolizmie estrogenu, polecane jest przyjmowanie 50 mg na dobę.
- Krem progesteronowy – jego stosowanie najlepiej rozpocząć po owulacji i kontynuować aż do dnia poprzedzającego miesiączkę. Zaleca się stosowanie ¼ łyżeczki (10 mg) dziennie.
- Indol-3-karbinol – pomaga wątrobie metabolizować estrogen. Przyjmujemy 300 mg na dobę.
- Magnez – konieczny w metabolizmie estrogenu, może pomóc w złagodzeniu skurczów. Przyjmujemy 250 mg, 2 razy dziennie.
Dodatkowo ashwagandha i święta bazylia to warte uwagi adaptogenne zioła. Wykazują właściwości obniżające stężenie kortyzolu, przywracające równowagę hormonalną i łagodzącą objawy PMS. Pomocne okazują się również ćwiczenia fizyczne, które redukują odczuwane napięcie.
Olejki eteryczne a PMS
Równie skuteczną metodą walki z objawami PMS są olejki eteryczne.
- Szałwiowy pomaga naturalnie zrównoważyć poziom hormonów. Wcieramy 2-3 krople w podbrzusze i przykrywamy ciepłym kompresem na 2-5 minut.
- Olejek cyprysowy poprawia krążenie i może pomóc złagodzić skurcze. Stosujemy go w taki sam sposób jak olejek z szałwii.
- By zmniejszyć napięcie, stres i skurcze, zastosować możemy olejek ylang-ylang, wraz z olejkiem lawendowym. Wcieramy je z tyłu szyi i w podbrzusze. 3 krople olejku miętowego wraz z ciepłym kompresem pomogą zmniejszyć ból.
Źródło:
https://draxe.com/7-natural-remedies-pms-cramps/
Opracowała Ewa Wysocka