Diuretyki to inaczej środki moczopędne. Stosuje się je w celu usunięcia nadmiaru wody z organizmu, a także przy leczeniu m.in.: niewydolności serca, chorób wątroby i wysokiego ciśnienia. Niestety specyfiki te dają często wiele skutków ubocznych, jak np. podwyższony poziom cukru czy bóle i zawroty głowy.
Na szczęście istnieją naturalne metody na zwiększenie produkcji moczu. Poza zapobieganiem gromadzeniu się nadmiaru płynów w ciele, mają wiele dodatkowych, prozdrowotnych korzyści.
Od kiedy znamy moc diuretyków?
Środki moczopędne zaczęły być stosowane szerzej w ciągu ostatniego stulecia. Do 1957 roku jedynymi dostępnymi diuretykami były leki, które wstrzykiwane musiały być bezpośrednio do mięśni lub żył. Ze względu na problematyczny sposób podawania, zarezerwowane były jedynie dla pacjentów cierpiących na niewydolność serca.
W 1958 kardiolog dr Marvin Moser odkrył, że jeden z najpopularniejszych diuretyków stosowanych w terapii niewydolności serca obniża również ciśnienie krwi. W 1964 roku duża, randomizowana i kontrolowana próba przeprowadzona przez Veterans Cooperative Study wykazała, że obniżanie ciśnienia krwi za pomocą diuretyków, zmniejsza ryzyko wystąpienie epizodów sercowo-naczyniowych.
Dziś środki moczopędne stosuje się również w celu zrównoważenia poziomu hormonów, zmniejszenia wzdęć i retencji wody, a nawet by zapobiec takim stanom jak kamienie nerkowe. W ostatnich latach naturalne alternatywny dla farmakologicznych środków zyskują coraz większe grono zwolenników.
Naturalne środki moczopędne
Do najważniejszych naturalnych diuretyków należą:
- zielona herbata,
- czarna herbata,
- pietruszka,
- mniszek,
- hibiskus,
- głóg,
- skrzyp polny,
- jałowiec,
- seler,
- cytryna,
- papryka,
- czosnek,
- cebula,
- arbuz,
- ogórek,
- winogrona,
- imbir,
- jagody,
- szparagi.
Prozdrowotne właściwości diuretyków
Jakie korzyści dają nam naturalne środki moczopędne?
- Obniżają ciśnienie krwi
Nadciśnienie jest stanem w którym krew przepycha się przez ściany tętnic ze zbyt dużą siłą, powodując dodatkowe obciążenie mięśnia sercowego. Im dłużej trwa ten stan, tym bardziej osłabione staje się serce. Środki moczopędne to często jedna z pierwszych rekomendacji lekarza, jeśli u pacjenta rozwinęło się wysokie ciśnienie. Powodują one m.in. wydalanie sodu, który wpływa bezpośrednio na ten stan.
W podobny sposób zadziałają produkty o naturalnych moczopędnych właściwościach. Niektóre badania wykazały połączenie między tymi środkami, a niższym ciśnienie krwi. Jedna z analiz 13 badań wykazała, że zielona herbata może obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. W innym przeglądzie ujawniono, że właściwości obniżające wykazuje m.in. hibiskus i imbir.
- Łagodzą wzdęcia
Retencja płynów (obrzęki) to dosyć powszechna dolegliwość. Gromadzący się w tkankach płyn prowadzi do obrzęków, opuchlizny i wzdęć. Uwzględnienie w jadłospisie produktów o moczopędnym działaniu, pomoże pozbyć się nadmiaru wody i zapobiec wzdęciom.
- Wspierają prawidłową filtrację
Nerki to bardzo ważny narząd, odpowiedzialny za filtrowanie krwi, wydalanie toksyn i produktów przemiany materii w postaci moczu. Moczopędne produkty usprawniają ten proces, wpływając tym samym pozytywnie na ogólny stan zdrowia.
Poszerzenie diety o naturalne diuretyki jest szczególnie istotne dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. W przypadku takich problemów, we krwi nadmiernie mogą gromadzić się magnez i potas, powodując problemy zdrowotne, np. osłabienie, ból w klatce piersiowej i nieregularny rytm serca, w przypadku potasu. Nadmiar płynu może też towarzyszyć problemom z nerkami. I w tej sytuacji z pomocą przychodzą diuretyki.
- Pomagają zapobiegać kamieniom nerkowym
Kamienie nerkowe mogą być naprawdę bolesnym doświadczeniem. Te, tworzące się w nerkach twarde osady mineralne, skutkować mogą nudnościami, wymiotami i krwią w moczu. By sobie z nimi poradzić, zaleca się m.in. zwiększenie spożywania płynów oraz stosowanie produktów moczopędnych.
Niektóre z nich mogą również zapobiegać objawom kamicy nerkowej. Przykładem niech będzie cytryna, która nie tylko pomaga w nawodnieniu, ale też dostarcza organizmowi kwas cytrynowy, który zwiększa objętość moczu i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Jedno z badań przeprowadzonych przez Duke University Medical Center wykazało, że podawanie pacjentom lemoniady przez 4 lata, było w stanie zmniejszyć powstawanie kamieni, z 1 do średnio 0,13 kamienia w ciągu roku.
- Wspomagają walkę z wodobrzuszem
Wodobrzusze to stan, w którym płyn gromadzi się w obrębie jamy otrzewnej. Spowodowany jest zwykle marskością wątroby lub inną chorobą tego narządu. Diuretyki pomagają pozbyć się nadmiary płynu, dlatego stosowane są zwykle w terapii wodobrzusza.
Wiele naturalnych środków moczopędnych chroni wątrobę i poprawia jej funkcjonowanie. W badaniach in vitro oraz modelach zwierzęcych, mniszek, liście głogu i szparagi zmniejszały ryzyko uszkodzeń wątroby.
- Łagodzi objawy PCOS
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników to zaburzenie powstające w wyniku zbyt wysokich stężeń męskich hormonów, w organizmie kobiety. Prowadzi to do takich objawów jak: nieregularne miesiączkowanie, przyrost masy ciała, trądzik, a nawet depresja. Często w ramach konwencjonalnego traktowania tego stanu stosuje się leki moczopędne, które usuwają nadmiar wody i androgeny z organizmu.
Naturalne diuretyki nie tylko pomagają wypłukiwać z organizmu niepożądane substancje. Niektóre z nich mają również działanie antyandrogenne. Zielona herbata – bogata w epigallokatechiny – wspomaga blokowanie konwersji niektórych hormonów płciowych. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia objawów PCOS.
Naturalne diuretyki w codziennej diecie
Dodanie produktów o moczopędnych właściwościach do codziennego menu, jest najlepszą opcją by skorzystać z ich dobroczynnych właściwości.
Dostępne są również naturalne suplementy (np. głóg, skrzyp, hibiskus) w formie kapsułek, które z pewnością są wygodne w stosowaniu. Należy dokładnie czytać załączone do nich ulotki i stosować je zgodnie z zaleceniami.
Również popijanie w ciągu dnia herbaty pomoże zwiększyć produkcję moczu. Ponadto, zawarte w niej sarubiginy, epikatechiny i katechiny mają przeciwutleniające działanie.
Efekty uboczne i środki ostrożności
Naturalne produkty o moczopędnych właściwościach są dla większości osób zupełnie bezpieczne w stosowaniu. Mogą jednak czasami powodować nieprzyjemne efekty: skurcze mięśni, wysoki poziom cukru we krwi, biegunkę, bóle głowy, niski poziom sodu oraz nieprawidłowy poziom potasu we krwi.
Jeżeli wystąpią takie reakcje jak: objawy alergii pokarmowej, obrzęk, wysypka lub pokrzywka, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
Zarówno leki jak i suplementy, powinny być stosowane z umiarem. Należy trzymać się zalecanej dawki. Przed rozpoczęciem stosowania wskazana jest konsultacja z lekarzem, szczególnie jeśli cierpimy na stany takie jak: cukrzyca, choroby nerek lub problemy z wątrobą.
Pamiętajmy, że naturalne środki moczopędne mogą nie być w stanie zastąpić przepisanych przez lekarza diuretyków. Konsultacja z lekarzem powinna pomóc podjąć odpowiednią decyzję co do leczenia.
Źródło:
https://draxe.com/natural-diuretics/
Opracowała Ewa Wysocka