25 maja, 2021

Czym jest i jakie ma właściwości gotu kola?

Łagodzi stres i stan zapalny, poprawia pamięć i wiele więcej – oto gotu kola.

Czym jest wąkrotka azjatycka?

Wąkrotka azjatycka (gotu kola) rośnie na mokradłach Chin, Japonii, Indonezji, Sri Lanki oraz RPA. Od wieków była w tej części świata stosowana jako roślina o leczniczych właściwościach. Miała wspomagać laktację, łagodzić objawy opryszczki, wrzody żołądka czy zaburzenia depresyjne.

Wąkrotka azjatycka ma niemal niewyczuwalny zapach. Jej smak jest łagodny, choć może być lekko gorzki. Zawiera niektóre witaminy z grupy B, witaminę C, garbniki, flawonoidy oraz polifenole.

Liposomalna witamina C

Poznaj nowoczesną formułę o najwyższej wchłanialności.

Więcej >

W Chinach i Indiach gotu kola zwana jest „ziołem oświecenia” i jest ważną częścią tamtejszej duchowości.

Bez względu jednak na szerokość geograficzną, wąkrotka azjatycka ceniona jest za swoje właściwości prozdrowotne.

Co potrafi gotu kola?

Dlaczego wąkrotka azjatycka ściąga na siebie spojrzenia całego świata?

  • Zmniejsza stan zapalny

Przewlekły stan zapalny może być powodem rozwoju wielu chorób, między innymi: cukrzycy, zapalenia stawów, otyłości, chorób serca czy nowotworów.

Gotu kola pomaga złagodzić stan zapalny. Jedno z badań na zwierzętach z 2008 roku wykazało, że aktywne związki znajdujące się w tej roślinie zmniejszają markery stanu zapalnego i nasilenie zapalenia stawów u szczurów.

  • Pomaga zapobiegać wrzodom żołądka

Niektóre badania sugerują, że gotu kola ma właściwości zapobiegające tworzeniu się wrzodów oraz wspierające gojenie tych, które już powstały. Roślina ta ma wzmacniać bariery jelitowe oraz hamować uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki.

Jak czytamy na łamach Life Sciences, podawanie szczurom suplementów wąkrotki zmniejszyło powstawanie wrzodów żołądka nawet o 82%. Inne badanie na zwierzętach wykazało, że wrzody mogą ulec zmniejszeniu już po 3 dniach podawania suplementów.

  • Poprawia krążenie

Badania wykazują, że wąkrotka azjatycka może wspomóc poprawę krążenia. W jednym z badań, 87 uczestnikom podawano 30 lub 60 mg suplementu gotu kola, 2 razy dziennie, przez 60 dni. Jak zaobserwowano, u osób tych znacznie poprawiło się krążenie (w porównaniu do grupy placebo). Z kolei przegląd z 2013 roku wykazał, że gotu kola może skutecznie poprawiać krążenie oraz łagodzić objawy zaburzenia przepływu krwi, jak np.: obrzęki, uczucie ciężkości nóg, ból.

Słabe krążenie może być efektem działania wielu czynników, w tym chorób takich jak cukrzyca, otyłość czy żylaki. Niezwykle istotne jest, by poza lekarstwami i suplementami mogącymi pomóc poradzić sobie z tym problemem, włączyć do codziennej rutyny również aktywność fizyczną.

  • Poprawia kondycję skóry

Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że stosowanie gotu gola miejscowo na ranę, 3 razy dziennie, przez 24 dni spowodowało zwiększenie produkcji kolagenu oraz przyśpieszyło regenerację skóry.

Ponadto stosowanie na skórę 2 razy dziennie, zwiększyło poziom antyoksydantów u badanych zwierząt nawet o 77%, już po tygodniu. Obecność optymalnej ilości przeciwutleniaczy jest bardzo ważna, pomagają one bowiem walczyć ze szkodliwym działaniem wolnych rodników – również na skórę.

  • Wpływa korzystnie na pamięć

Badanie opublikowane na łamach Journal of Alzheimer’s Disease wykazało, że ekstrakt z wąkrotki może wpływać korzystnie na pamięć na poziomie molekularnym. Ma mieć to związek ze zwiększeniem aktywności szlaku związanego z tworzeniem pamięci długotrwałej.

W badaniu z 2002 roku po podaniu szczurom ekstraktu z gotu kola, badano ewentualne zmiany w ich funkcjach poznawczych. Wykazano, że poprawie ulegał zarówno pamięć, jak i zdolność do uczenia się, co wynikało ze zwiększenia poziomu antyoksydantów we krwi.

Przeprowadzone badanie na seniorach potwierdziło założenie, że wąkrtoka wpływa korzystnie na funkcje poznawcze.

Naukowcy przyglądają się gotu kola jako potencjalnemu naturalnemu remedium na postęp takich stanów, jak choćby choroba Alzheimera.

  • Pomaga złagodzić niepokój i wspiera walkę ze stanami depresyjnymi

W badaniu z 2010 roku, 33 uczestnikom podawano 500 mg gotu kola, 2 razy dziennie, przez 60 dni. Jak zaobserwowano, spowodowało to zmniejszenie poziomu lęku, odczuwanego stresu oraz złagodzenie objawów zaburzeń depresyjnych. W Journal of Ethnopharmacology przeczytać możemy z kolei, że u badanych seniorów gotu kola nie tylko poprawiła nastrój uczestniczek i uczestników, ale też ich pamięć.

  • Może pomóc walczyć z rakiem

Badania probówkowe wykazują, że gotu kola może mieć potencjał eliminujący komórki rakowe. Miałoby to wynikać z silnych właściwości przeciwutleniających, a więc neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, które są jednym z powodów rozwoju chorób nowotworowych.

Jedno z badań z 2008 roku koncentrowało się na wpływie gotu kola na ludzie komórki raka piersi. Okazało się, że ekstrakt skutecznie hamuje wzrost uszkodzonych komórek oraz przyśpiesza ich zaprogramowaną śmierć. W innym badaniu zaobserwowano również, że może on doprowadzić do śmierci niektórych szczepów komórek rakowych, w tym: ludzkich komórek raka piersi, mysich komórek raka skóry oraz szczurzych raka mózgu. Potrzebnych jest jednak więcej badań, by móc ocenić działanie wąkrotki azjatyckiej na komórki rakowe ludzi.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Gotu kola jest w znakomitej większości przypadków bezpieczna do stosowania.

Istnieją jednak raporty mówiące o pojawieniu się skutków ubocznych stosowania wąkrotki. Należą do nich: bóle głowy, nudności, senność, zawroty głowy, podrażnienie skóry. W przypadku pojawienia się takich objawów należy przerwać jej stosowanie oraz skonsultować się z lekarzem.

Większość badań wykazuję również, że po 6 tygodniach stosowania gotu kola, należy zrobić przynajmniej 2 tygodniową przerwę.

Z uwagi na niewystarczającą ilość badań dotyczącą bezpieczeństwa stosowania w ciąży oraz podczas karmienia piersią, nie należy sięgać po gotu kola w tym czasie.

Nie należy łączyć dużych dawek wąkrokti azjatyckiej z lekami stosowanymi przy zaburzeniach lękowych i/lub zaburzeniach snu.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/gotu-kola/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.