7 lutego, 2021

Pomocna dłoń w walce z żylakami

Żylaki to dotkliwy problem, który dotyka kobiet dwa razy częściej, niż mężczyzn. Mimo wszystko, zagrożony ich rozwojem może być każdy. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Czym są żylaki?

Żylaki najczęściej pojawiają się na nogach, choć możliwe jest ich powstanie również na innych częściach ciała. Za kolor żylaków odpowiedzialna jest odtleniona krew. Rozwijają się z powodu zmian hormonalnych, nadwagi, nieprawidłowych nawyków życiowych, a także wraz z wiekiem, w związku z utratą elastyczności żył.

Podstawową przyczyną powstawania żylaków jest rozszerzenie żył i wypełnienie ich zastałą krwią. W prawidłowym przebiegu, krew przepływa z serca za pomocą sieci tętnic i naczyń włosowatych. Później wraca przez żyły do serca, dzięki ruchom mięśni, które umożliwiają przepływ krwi. W żyłach krew powinna płynąć tylko w jednym kierunku, co wynika z obecności zastawek. Kiedy jednak powstają żylaki, krew cofa się, co powoduje obrzęk, sztywność żył i zastoje. Osłabione zastawki przyczyniają się do osłabienia krążenia.

Żylaki tworzą się w miejscach nieprawidłowego funkcjonowania zastawek – dlatego często pojawiają się wokół perforowanych lub głębokich żył. Jedną z nich jest żyła odpiszczelowa, czyli długa żyła najczęściej obarczona zmianami.

Czynniki ryzyka

Do grup najbardziej zagrożonych żylakami, należą osoby:

  • starsze,
  • z nadwagą lub otyłością,
  • mające pracę siedzącą lub wymagającą wielogodzinnego stania,
  • o małej aktywności fizycznej,
  • ze słabym krążeniem krwi,
  • cierpiące na wysoki i/lub przewlekły stan zapalny,
  • z historią żylaków w rodzinie,
  • o jasnej karnacji, szczególnie po silnej lub długotrwałej ekspozycji na słońce,

a także:

  • młodzież w okresie dojrzewania,
  • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną,
  • kobiety w okresie menopauzy,
  • kobiety w ciąży lub świeżo po porodzie.

Niektóre raporty pokazują, że część pacjentów boryka się z problemami, po przebytych zabiegach łagodzących objawy żylaków. U ponad połowy pacjentów, w ciągu 10 lat dochodzi do nawrotu.

Naturalne sposoby na walkę z żylakami

Jakie są naturalne metody na to, by poradzić sobie z żylakami i zmniejszyć zagrożenie ich pojawieniem się?

  • Ruch

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę krążenia oraz złagodzenie stanu zapalnego, jest aktywność fizyczna. Według amerykańskiego National Heart, Blood and Lung Institute, długotrwałe stanie lub siedzenie w nieprawidłowej pozycji, wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju żylaków. Wynika to z utrudnionego przepływu krwi z powrotem do serca.

Ćwiczenia fizyczne wpływają również pozytywnie na równowagę hormonalną, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała oraz obniżyć ciśnienie krwi. Jak zalecają specjaliści z amerykańskiego Carolina Vascular Institute, by zapobiegać żylakom warto spróbować:

  • unoszenia łydek,
  • stawania na palcach,
  • wykroków i wypadów nóg w boki,
  • spacerów,
  • pływania,
  • jazdy na rowerze.

Przy ćwiczeniach należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli towarzyszy im ból. Należy stopniowo zwiększać intensywność, dbając o odpowiedni odpoczynek mięśni po wysiłku (chłodzenie lub ciepłe okłady).

  • Optymalna waga

Nadwaga – szczególnie u kobiet i osób starszych – znacznie zwiększa ryzyko żylaków. Dodatkowy nacisk na żyły to większe ryzyko zapalenia. Dotyczy to szczególnie największych żył, jak na przykład żyły odpiszczelowej. Niestety, żylaki u osób otyłych lub ze sporą nadwagą pozostają często niezauważone, aż do momentu zaognienia.

  • Dieta przeciwzapalna

Nieprawidłowa dieta obfitująca w cukier, kofeinę, tłuszcze trans, alkohol i przetworzoną żywność, może przyczynić się do: uszkodzenia tętnic, osłabienia krążenia, zaburzenia równowagi hormonalnej i ciśnienia krwi, a także nadwagi. Zwiększona zawartość sodu w jadłospisie, może z kolei prowadzić do odwodnienia i nasilenia obrzęków.

Warto więc do diety wprowadzić żywność przeciwzapalną, o której pisaliśmy między innymi tutaj, a także naturalne diuretyki, o których pisaliśmy tutaj.

  • Zioła

Wykazano, że czarna borówka i kasztanowiec zwyczajny to bezpieczne i skuteczne środki walki z żylakami. Pomagają złagodzić ból, obrzęk kostek, uczucie ciężkości nóg, a także swędzenie i skurcze. Okazują się ponadto przydatne w przypadkach zatrzymywania wody w organizmie, problemów z krążeniem, biegunkach, skurczach związanych z PMS i innych.

Owoce borówki wykorzystywane są najczęściej do produkcji naparów. Kasztanowiec potkać znaleźć możemy w maściach i kremach, naparach lub suplementach (warto wybierać ekstrakty z nasion, o 16-20% zawartości escyny).

Eksperci z University of Maryland Medical Center zwracają również uwagę na zwiększenie podaży rutyny, która chroni ściany żył i wspiera ich prawidłowe funkcjonowanie. Bioflawonoidy (do których należy rutyna), pomagają złagodzić obrzęki i ból. Znajdziemy je między innymi w: żurawinie, pestkach winogrona, korze sosny, głogu czy jagodach.

  • Olejki eteryczne

W przypadku żylaków warto również sięgnąć po olejki eteryczne, które ułatwiają przepływ krwi, łagodzą stan zapalny i pomagają przywrócić równowagę hormonalną. Jednym z nich jest olejek cyprysowy. Wcieramy 5 kropli oleju w dotknięty obszar, 2 razy dziennie, przez kilka tygodni.

Przy bólach mięśni i obrzękach, pomocne mogą być również olejki z mięty pieprzowej, lawendy i drzewa herbacianego (które należy rozcieńczyć olejem bazowym, na przykład kokosowym).

Zagrożenia

Najczęściej żylaki są problemem przede wszystkim kosmetycznym. Ilość nagromadzonej krwi jest niewielka i nie stanowi zagrożenia. Jest to jednak znak ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.

Zdarza się jednak, że żylaki pękają i powodują komplikacje, jak obrzęki oraz rany. Bóle, skurcze i obrzęki mogą też znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Choć istnieje niewielkie ryzyko, żylaki mogą spowodować zakrzepy – zakrzepowe zapalenie żył. Wymaga to podjęcia szybkiego leczenia.

Źródło:

https://draxe.com/health/varicose-veins/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.