7 lutego, 2021

Pomocna dłoń w walce z żylakami

Żylaki to dotkliwy problem, który dotyka kobiet dwa razy częściej, niż mężczyzn. Mimo wszystko, zagrożony ich rozwojem może być każdy. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Czym są żylaki?

Żylaki najczęściej pojawiają się na nogach, choć możliwe jest ich powstanie również na innych częściach ciała. Za kolor żylaków odpowiedzialna jest odtleniona krew. Rozwijają się z powodu zmian hormonalnych, nadwagi, nieprawidłowych nawyków życiowych, a także wraz z wiekiem, w związku z utratą elastyczności żył.

Podstawową przyczyną powstawania żylaków jest rozszerzenie żył i wypełnienie ich zastałą krwią. W prawidłowym przebiegu, krew przepływa z serca za pomocą sieci tętnic i naczyń włosowatych. Później wraca przez żyły do serca, dzięki ruchom mięśni, które umożliwiają przepływ krwi. W żyłach krew powinna płynąć tylko w jednym kierunku, co wynika z obecności zastawek. Kiedy jednak powstają żylaki, krew cofa się, co powoduje obrzęk, sztywność żył i zastoje. Osłabione zastawki przyczyniają się do osłabienia krążenia.

Żylaki tworzą się w miejscach nieprawidłowego funkcjonowania zastawek – dlatego często pojawiają się wokół perforowanych lub głębokich żył. Jedną z nich jest żyła odpiszczelowa, czyli długa żyła najczęściej obarczona zmianami.

Czynniki ryzyka

Do grup najbardziej zagrożonych żylakami, należą osoby:

 • starsze,
 • z nadwagą lub otyłością,
 • mające pracę siedzącą lub wymagającą wielogodzinnego stania,
 • o małej aktywności fizycznej,
 • ze słabym krążeniem krwi,
 • cierpiące na wysoki i/lub przewlekły stan zapalny,
 • z historią żylaków w rodzinie,
 • o jasnej karnacji, szczególnie po silnej lub długotrwałej ekspozycji na słońce,

a także:

 • młodzież w okresie dojrzewania,
 • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną,
 • kobiety w okresie menopauzy,
 • kobiety w ciąży lub świeżo po porodzie.

Niektóre raporty pokazują, że część pacjentów boryka się z problemami, po przebytych zabiegach łagodzących objawy żylaków. U ponad połowy pacjentów, w ciągu 10 lat dochodzi do nawrotu.

Naturalne sposoby na walkę z żylakami

Jakie są naturalne metody na to, by poradzić sobie z żylakami i zmniejszyć zagrożenie ich pojawieniem się?

 • Ruch

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę krążenia oraz złagodzenie stanu zapalnego, jest aktywność fizyczna. Według amerykańskiego National Heart, Blood and Lung Institute, długotrwałe stanie lub siedzenie w nieprawidłowej pozycji, wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju żylaków. Wynika to z utrudnionego przepływu krwi z powrotem do serca.

Ćwiczenia fizyczne wpływają również pozytywnie na równowagę hormonalną, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała oraz obniżyć ciśnienie krwi. Jak zalecają specjaliści z amerykańskiego Carolina Vascular Institute, by zapobiegać żylakom warto spróbować:

 • unoszenia łydek,
 • stawania na palcach,
 • wykroków i wypadów nóg w boki,
 • spacerów,
 • pływania,
 • jazdy na rowerze.

Przy ćwiczeniach należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli towarzyszy im ból. Należy stopniowo zwiększać intensywność, dbając o odpowiedni odpoczynek mięśni po wysiłku (chłodzenie lub ciepłe okłady).

 • Optymalna waga

Nadwaga – szczególnie u kobiet i osób starszych – znacznie zwiększa ryzyko żylaków. Dodatkowy nacisk na żyły to większe ryzyko zapalenia. Dotyczy to szczególnie największych żył, jak na przykład żyły odpiszczelowej. Niestety, żylaki u osób otyłych lub ze sporą nadwagą pozostają często niezauważone, aż do momentu zaognienia.

 • Dieta przeciwzapalna

Nieprawidłowa dieta obfitująca w cukier, kofeinę, tłuszcze trans, alkohol i przetworzoną żywność, może przyczynić się do: uszkodzenia tętnic, osłabienia krążenia, zaburzenia równowagi hormonalnej i ciśnienia krwi, a także nadwagi. Zwiększona zawartość sodu w jadłospisie, może z kolei prowadzić do odwodnienia i nasilenia obrzęków.

Warto więc do diety wprowadzić żywność przeciwzapalną, o której pisaliśmy między innymi tutaj, a także naturalne diuretyki, o których pisaliśmy tutaj.

 • Zioła

Wykazano, że czarna borówka i kasztanowiec zwyczajny to bezpieczne i skuteczne środki walki z żylakami. Pomagają złagodzić ból, obrzęk kostek, uczucie ciężkości nóg, a także swędzenie i skurcze. Okazują się ponadto przydatne w przypadkach zatrzymywania wody w organizmie, problemów z krążeniem, biegunkach, skurczach związanych z PMS i innych.

Owoce borówki wykorzystywane są najczęściej do produkcji naparów. Kasztanowiec potkać znaleźć możemy w maściach i kremach, naparach lub suplementach (warto wybierać ekstrakty z nasion, o 16-20% zawartości escyny).

Eksperci z University of Maryland Medical Center zwracają również uwagę na zwiększenie podaży rutyny, która chroni ściany żył i wspiera ich prawidłowe funkcjonowanie. Bioflawonoidy (do których należy rutyna), pomagają złagodzić obrzęki i ból. Znajdziemy je między innymi w: żurawinie, pestkach winogrona, korze sosny, głogu czy jagodach.

 • Olejki eteryczne

W przypadku żylaków warto również sięgnąć po olejki eteryczne, które ułatwiają przepływ krwi, łagodzą stan zapalny i pomagają przywrócić równowagę hormonalną. Jednym z nich jest olejek cyprysowy. Wcieramy 5 kropli oleju w dotknięty obszar, 2 razy dziennie, przez kilka tygodni.

Przy bólach mięśni i obrzękach, pomocne mogą być również olejki z mięty pieprzowej, lawendy i drzewa herbacianego (które należy rozcieńczyć olejem bazowym, na przykład kokosowym).

Zagrożenia

Najczęściej żylaki są problemem przede wszystkim kosmetycznym. Ilość nagromadzonej krwi jest niewielka i nie stanowi zagrożenia. Jest to jednak znak ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.

Zdarza się jednak, że żylaki pękają i powodują komplikacje, jak obrzęki oraz rany. Bóle, skurcze i obrzęki mogą też znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Choć istnieje niewielkie ryzyko, żylaki mogą spowodować zakrzepy – zakrzepowe zapalenie żył. Wymaga to podjęcia szybkiego leczenia.

Źródło:

https://draxe.com/health/varicose-veins/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz