16 kwietnia, 2021

Czym jest hesperedyna?

Owoce cytrusowe nie tracą na popularności. Jednak ich siła nie tkwi jedynie w zawartości witaminy C, ale też hesperedyny.

Magiczny bioflawonoid

Flawonoidy (należące do większej grupy zwanej polifenolami) to związki pochodzenia roślinnego, których bardzo dużo znajdziemy w owocach i warzywach. Hesperydyna jest bioflawonoidem, czyli specjalnym rodzajem przeciwutleniacza. Występuje przede wszystkim w owocach cytrusowych i wykazuje przeciwzapalne oraz wspierające odporność właściwości. Flawanoidy działają przeciwhiperglikemicznie, przeciwhiperlipidemicznie oraz przeciwnowotworowo.

Hesperydyna występuje nie tylko w owocach, ale też pod postacią suplementów i jako składnik wspierający w niektórych lekach.

Do czego przydatna jest hesperydyna?

Jakie właściwości posiada hesperydyna?

  • Wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Badania pokazują, że flawonoidy wpływają korzystnie na metabolizm lipidów. Mają mieć również potencjał obniżania poziomu „złego” cholesterolu LDL. Ponadto, z uwagi na hamowanie utleniania, flawonoidy w diecie pomagają zapobiegać miażdżycy. Jedno z badań wykazało na przykład, że spożywanie codzienne przez 30 dni soku pomarańczowego zawierającego hesperydynę, obniżyło ciśnienie krwi uczestników.

Hesperydyna wpływa na sprawniejszą pracę naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie oraz markery stanu zapalnego.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu produktów zawierających hesperydynę lub jej suplementów, wraz z lekami rozrzedzającymi krew. Może ona bowiem spowalniać krzepnięcie.

  • Łagodzi stany zapalne i stres oksydacyjny

Wykazano, że hesperydyna może wzmacniać obronę komórkową przeciw utlenianiu i zmniejszyć utlenianie lipidów (tłuszczów). Sugeruje się również, że zwiększa poziom antyoksydantów (m.in.: witamin C i E oraz glutationu), a także wzmacnia działanie innych, ważnych dla zdrowia enzymów.

Jak czytamy na łamach magazynu Oxidative Medicine and Cellular Longevity:

Flawonoidy znajdujące się w cytrusach wykazują kilka biologicznych właściwości i okazały się być skuteczne w terapii chorób układu krążenia. Wymiatają wolne rodniki, poprawiają wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy, modulują metabolizm tłuszczów (..), łagodzą stan zapalny i zatrzymują apoptozę.

Walcząc ze stresem oksydacyjnym, flawonoidy pomagają zapobiegać cukrzycy, miażdżycy, zapaleniu tkanek oraz nowotworom.

  • Dba o mózg

Istnieją dowody na to, że hesperydyna działa neuroprotekcyjnie. Chroni więc tkanki nerwowe przed uszkodzeniami, a w konsekwencji przed chorobami neurodegeneracyjnymi, jak: choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona oraz stwardnienie rozsiane.

Niewielkie badanie kliniczne wykazało, że hesperydyna może wpływać korzystnie na funkcje poznawcze u zdrowych, starszych osób. Wynika to ze zdolności do ochrony neuronów i mózgu przed stresem oksydacyjnym oraz stanem zapalnym. Dzięki temu krew w mózgu płynie sprawniej, a pamięć i zdolności poznawcze poprawiają się.

Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że codzienne wypijanie soku pomarańczowego (który jest bogatym źródłem bioflawonoidów) przez osoby starsze, osłabiło markery spadku funkcji poznawczych.

Gdzie szukać i jak dawkować?

Hesperydynę najlepiej pozyskiwać z pożywienia.

Do jej najlepszych naturalnych źródeł należą:

  • pomarańcze,
  • grejpfruty,
  • cytryny,
  • limonki,
  • mandarynki,
  • mięta pieprzowa (świeża i suszona).

Jak wygląda sprawa z suplementami?

Większość badań sugeruje, by przyjmować 150-300 mg, 1-2 razy dziennie. Istnieją badania w których podawano wyższe dawki (powyżej 600 mg/dobę), przez 4-12 tygodni.

W przypadku hemoroidów zaleca się stosowanie 150 mg hesperydyny, wraz z 1350 mg diosminy, 2 razy dziennie, przez 4 dni. Następnie 100 mg hesperydyny i 900 mg diosminy, 2 razy dziennie, przez 3 dni.

Przy żylakach nóg przyjmujemy 100 mg hesperydyny i 900 mg diosminy, codziennie, przez 2 miesiące.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Choć suplementy hesperydyny uznawane są za bezpieczne, ich długotrwałe stosowanie należy skonsultować z lekarzem.

Niektóre osoby podczas przyjmowania suplementów mogą doświadczać: bólów brzucha, biegunki, nudności i kontaktowe zapalenia skóry.

Osoby stosujące: leki rozrzedzające krew, przeciwpłytkowe, regulujące ciśnienie krwi, blokery kanału wapniowego oraz środki uspokajające, powinny skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po hesperydynę.

Hesperydyna może wpływać na krzepnięcie krwi, nie należy więc łączyć jej z lekami przeciwzakrzepowymi, ani stosować przed zaplanowaną operacją.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/hesperidin/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.