19 grudnia, 2017

Nadciśnienie – dlaczego nie należy bagatelizować tego stanu i jak sobie z nim radzić?

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) nie musi być problemem samym w sobie. Prowadzi jednak do innych niebezpiecznych stanów zdrowia – m.in. udaru, zawału serca, przewlekłej niewydolności serca i choroby nerek.

Większość osób z wysokim ciśnieniem krwi nie ma żadnych objawów, nawet gdy osiąga ono wysoki poziom. Tak naprawdę to wiele osób nie wie nawet, że je ma.

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie nurty medycyny są zgodne choćby co do jednego – że dieta i ćwiczenia fizyczne są najważniejszymi narzędziami do zapobiegania i leczenia nadciśnienia. Naturalnie i z powodzeniem.

Nadciśnienie – objawy i wpływ na długość życia

Czym dokładnie jest nadciśnienie krwi? Powszechną chorobą, przy której krew przepływa przez naczynia krwionośne i tętnice, przy wyższym niż normalne ciśnieniu.

Badania z 2011 roku wykazały, że w Polsce nadciśnienie ma 9,5 mln osób, między 18. a 79. rokiem życia. Powyżej 80 r.ż. z tego powodu cierpi ok. 1 mln osób. Badanie przeprowadzone w latach 2015-2016, mówiło już o 15 mln Polaków z wysokim ciśnieniem tętniczym. To niespodziewany (i zatrważający) wzrost – pierwotne badanie przewidywało, że 14 mln chorych będzie w Polsce dopiero w 2035 roku.

Standardowe leczenie opiera się na przepisywaniu niebezpiecznych beta-blokerów, inhibitorów ACE i leków moczopędnych, a także na przekonaniu pacjenta do ograniczenia soli w swojej diecie. Choć te rzeczy mogą pomóc, nie docierają do źródła problemu, mogą za to powodować ich więcej. Zwykle słyszymy o tym, że sól zagraża naszemu życiu. Jednak rekomendowanie skrajnego ograniczenia soli w przypadku nadciśnienia pozostaje kontrowersyjne, budzące wątpliwości, a nawet niebezpieczne. Z konkretnego powodu.

Ciśnienie krwi to siła z jaką krew napiera na ściany tętnic, kiedy serce pompuje krew. Nadciśnienie ma miejsce wtedy, kiedy siła ta jest zbyt duża. Kiedy mierzymy ciśnienie krwi, otrzymujemy wynik wyrażony w dwóch wartościach. Każda z nich określa inny rodzaj ciśnienia. Pierwsza (i wyższa) to ciśnienie skurczowe, czyli to powstałe podczas bicia serca i jego pompowania krwi. Drugie to ciśnienie rozkurczowe, dotyczące momentów gdy serce znajduje się stanie spoczynku między uderzeniami.

Obecnie obowiązuje w Polsce następująca klasyfikacja:

  • Optymalne ciśnienie tętnicze – <120 (skurczowe)/80 (rozkurczowe).
  • Ciśnienie tętnicze prawidłowe – 120-129 oraz/lub 80-84.
  • Ciśnienie tętnicze wysokie prawidłowe – 130-139 oraz/lub 85-89.
  • Nadciśnienie tętnicze I stopnia – 140-159 oraz/lub 90-99.
  • Nadciśnienie tętnicze II stopnia – 160-179 oraz/lub 100-109.
  • Nadciśnienie tętnicze III stopnia – powyżej 180 oraz/lub 110.

Często podwyższające się ciśnienie nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jednak niektórymi z symptomów mogących zwiastować problem są:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • bóle głowy,
  • zdezorientowanie,
  • szum lub brzęczenie w uszach,
  • nieregularne bicie serca,
  • krwawienie z nosa,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia.

Zazwyczaj, gdy rozwiną (lub nasilają) się objawy nadciśnienia oznacza to, że stan ten osiągnął już niebezpieczny poziom. Nazywa się to przełomem nadciśnieniowym, a ciśnienie osiąga wtedy wartości przekraczającą 220/120. Stan ten uważany jest za nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Objawy jakie mogą wystąpić to:

  • ciężkie bóle głowy,
  • mocny niepokój,
  • spłycenie oddechu,
  • krwotok z nosa.

W wieku 50 lat oczekiwana długość życia dla osób z normalnym ciśnieniem krwi jest 5 lat dłuższa, niż dla pacjentów z nadciśnieniem. To tylko kolejny ważny powód, dla którego warto rozpoznać objawy nadciśnienia i trzymać je pod kontrolą.

Należy również pamiętać, że powyższe odczyty dotyczą dorosłych, zdrowych osób. Jeśli chorujemy na cukrzycę lub przewlekłe choroby nerek, za wysokie ciśnienie krwi uważa się 130/80 lub więcej.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Informacje na temat tego, co wyzwala wysokie ciśnienie krwi mogły by pomóc w zapobieganiu lub odwróceniu tego stanu. Podobnie jak w przypadku wielu chorób przewlekłych, za rozwój nadciśnienia odpowiada kilka czynników.

Wydaje się, że jest to problem który obciąża całą rodzinę. W dużym stopniu zależy to jednak od stylu życia, jaki prowadzi dana osoba. Kobiety narażone są na ryzyko jeśli przyjmują tabletki antykoncepcyjne, w czasie ciąży lub podczas terapii hormonalnej w celu kontrolowania objawów menopauzy. Otyłość i nadwaga również zwiększają ryzyko, ponieważ powodują większy nacisk na serce i tętnice.

Kobiety i mężczyźni są równie podatni na rozwój wysokiego ciśnienia tętniczego w ciągu życia. Co ciekawe jednak, ryzyko u mężczyzn jest wyższe, gdy są młodsi. Przed ukończeniem 45. roku życia to mężczyźni częściej cierpią na nadciśnienie. Ta tendencja odwraca się jednak po ukończeniu 65 lat. Wtedy ryzyko staje się wyższe u kobiet. Kiedy stan dotyka dzieci poniżej 10 roku życia, zwykle jest to efektem ubocznym innego schorzenia – problemów z nerkami, cukrzycy typu I lub stosowania leków.

Czynników ryzyka sprzyjających wystąpieniu nadciśnienia jest sporo. Na szczęście sporo z nich znajduje się pod naszą kontrolą.

  • Wiek – ryzyko nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem. Jest bardziej powszechne wśród mężczyzn do 45 r.ż., kobiety zaś bardziej narażone są na wysokie ciśnienie po 65 r.ż.
  • Historia choroby w rodzinie – nadciśnienie ma tendencję do występowania w całej rodzinie.
  • Rasa – wysokie ciśnienie krwi jest szczególnie powszechne wśród Afroamerykanów i nierzadko rozwija się we wcześniejszym wieku niż u rasy białej. Afroamerykanie częściej również doświadczają takich komplikacji jak: udar, zawał czy niewydolność nerek.
  • Nadwaga – im wyższa waga, tym więcej krwi potrzebne jest do zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze. Wraz ze wzrostem objętości krwi w naczyniach krwionośnych, wzrasta napór na ściany tętnic i ciśnienie krwi.
  • Brak aktywności fizycznej – osoby nieaktywne mają zwykle wyższe tętno. Im wyższe tętno, tym mocniej – z każdym skurczem – pracuje nasze serce. To zwiększa również siłę jakiej poddane są tętnice. Brak aktywności i wysiłku fizycznego potęguje ryzyko nadwagi, co jest jednym z powodów dla których siedzący tryb życia jest niebezpieczny.
  • Tytoń – bez względu na to czy jest to palenie czy żucie, tytoń natychmiast podnosi ciśnienie krwi. Dodatkowo, chemikalia zawarte w tytoniu uszkadzają nabłonek ścian tętnic, co powoduje ich zwężenie i zwiększa ciśnienie krwi. W podobny sposób działa również bierne palenie.
  • Za dużo alkoholu – z czasem nadużywanie alkoholu może uszkodzić serce. Picie więcej niż 2 drinków dziennie przez mężczyzn i więcej niż 1 przez kobiety, może negatywnie wpływać na ciśnienie krwi.
  • Za dużo sodu w diecie – zbyt duża ilość soli lub sodu w diecie powoduje, że organizm zatrzymuje więcej płynów, co zwiększa ciśnienie krwi.
  • Zbyt mało potasu w diecie – potas jest minerałem, który pomaga zrównoważyć zawartość sodu w komórkach organizmu. Jeżeli nie spożywamy (lub nie zgromadzimy) wystarczającej ilości potasu, w krwiobiegu może zatrzymać się zbyt dużo sodu.
  • Stres – wysoki poziom stresu może prowadzić do przejściowego wzrostu ciśnienia krwi.
  • Niektóre schorzenia przewlekłe – niektóre schorzenia mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia, należą do nich: choroby nerek, cukrzyca czy bezdech nocny.
  • Ciąża – czasami ciąża może przyczyniać się do powstania nadciśnienia.

Wysokie ciśnienie krwi występuje najczęściej wśród dorosłych, ale dzieci też są nim zagrożone. Mogą doświadczać objawów tego stanu w związku z chorobą nerek lub serca.

Jednak coraz więcej dzieci boryka się z tym problemem – zdecydowanie za wcześnie – z powodu złych nawyków związanych ze stylem życia. Mowa przede wszystkim o niezdrowej diecie i braku aktywności fizycznej, co ma bezpośredni związek ze wzrostem otyłości u dzieci i nadciśnienia w wieku dziecięcym.

Powikłania wynikające z nadciśnienia

Podwyższone ciśnienie krwi powoduje ok. 10 mln zgonów rocznie na świecie. Zwiększa ono ryzyko wystąpienia takich stanów jak:

  • Pierwszy atak serca  – ok. 7 na 10 osób u których wystąpił pierwszy zawał, miało wysokie ciśnienie krwi.
  • Pierwszy udar – ok. 8 na 10 osób mających pierwszy udar, ma nadciśnienie.
  • Przewlekła niewydolność serca – ok. 7 na 10 osób z przewlekłą niewydolnością serca ma też nadciśnienie.
  • Problemy ze wzrokiem – wysokie ciśnienie krwi może powodować pogrubienie, zwężenie lub rozerwanie naczyń krwionośnych w oczach, co pomoże prowadzić do utraty wzroku.
  • Zespół metaboliczny – objawy nadciśnienia zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Jest on połączeniem trzech lub więcej z następujących problemów zdrowotnych: otyłości brzusznej, wysokiego poziomu cukru we krwi, wysokiego poziomu trójglicerydów, wysokiego ciśnienia krwi lub niskiego poziomu „dobrego” cholesterolu HDL.
  • Problemy z pamięcią – niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może wpłynąć na zdolność myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Kłopoty z pamięcią lub rozumieniem są częstsze u osób z nadciśnieniem.
  • Tętniak – zwiększone ciśnienie krwi może osłabić i wybrzuszać naczynia krwionośne, tworząc tętniak. Jeśli pęknie, może zagrozić naszemu życiu.

Wysokie, a niskie ciśnienie krwi

Ryzyko zarówno zbyt niskiego jak i wysokiego ciśnienia wzrasta zwykle z wiekiem. Częściowo odpowiedzialne są za to procesy wynikające ze starzenia.

  • Wysokie ciśnienie krwi

Wiemy już, jak przerażające są statystyki dotyczące nadciśnienia. Przywołane wcześniej badanie wykazało, że z pośród Polaków u których wykryto nadciśnienie, leczyło się zaledwie 62%. Tylko 26% leczonych było skutecznie. Prawdopodobnie zwykle wynika to z niestosowania się do zaleceń specjalistów. Po upływie 6 miesięcy terapie przerywa co 3-ci pacjent, po 12 miesiącach zalecone środki stosuje jedynie 57,5% osób, zaś po 2 latach tylko co trzeci chory – mówi prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii, Elektroterapii Interwencyjnej i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najczęściej występujące objaw nadciśnienia to:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • bóle głowy,
  • zdezorientowanie,
  • szum lub brzęczenie w uszach,
  • nieregularne bicie sreca,
  • krwawienie z nosa,
  • zmęczenie
  • zaburzenia widzenia.

Czynnikami ryzyka dla wystąpienia tego stanu są:

  • problemy zdrowotne (np. choroby nerek, tarczycy i bezdech nocny),
  • przyjmowanie leków na receptę, które zwiększają ciśnienie,
  • historia nadciśnienia w rodzinie,
  • historia chorób serca w rodzinie,
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • nadwaga,
  • ciąża.

Wysokie ciśnienie stanowi największe zagrożenie, kiedy pozostawione jest przez dłuższy czas bez leczenia. Dlatego wczesne wykrywanie i interwencja są kluczowe dla uniknięcia trwałych uszkodzeń.

  • Niskie ciśnienie krwi

O niedociśnieniu mówimy wtedy, gdy osiąga ono wartość niższą niż 100/60. Dotknąć może każdej grupy wiekowej, choć najczęściej występuje u nastolatków, szczególnie kiedy są szczupli i mają małą masę ciała. Statystyki pokazują, że na zbyt niskie ciśnienie (hipotonię) cierpią głównie dziewczynki.

Przebiegające bezobjawowo niedociśnienie prawie nigdy nie jest poważnym stanem. Niskie ciśnienie krwi powstaje wtedy gdy spada ono nagle, a mózg pozbawiony jest odpowiedniego jej dopływu. Może to prowadzić do zawrotów głowy lub oszołomienia.

Nagłe obniżenie ciśnienia występuje najczęściej wtedy, gdy nagle podnosimy się z pozycji leżącej lub siedzącej. Zjawisko to znane jest jako niedociśnienie ortostatyczne lub podciśnienie ortostatyczne. Innego rodzaju niedociśnienie występuje wtedy, gdy stoimy przez długi czas.

Przepływ krwi do mięśnia sercowego i mózgu zmniejsza się z wiekiem, często w wyniku nagromadzenia się blaszek w naczyniach krwionośnych. Szacuje się, że 10-20% osób powyżej 65 r.ż. ma niedociśnienie ortostatyczne.

Dopóki nie pojawią się symptomy niskiego ciśnienia krwi nie ma powodu do niepokoju. Zdaniem większości lekarzy, chroniczne niedociśnienie jest niebezpieczne tylko wtedy, gdy powoduje zauważalne oznaki:

  • zawroty głowy lub oszołomienie,
  • omdlenia,
  • odwodnienie i niezwykłe pragnienie,
  • brak koncentracji,
  • rozmazany obraz,
  • nudności,
  • zimna, lepka, blada skóra,
  • szybki, płytki oddech,
  • zmęczenie,
  • depresja.

Niskie ciśnienie krwi może wystąpić w wyniku:

  • długiego leżenia,
  • ciąży,
  • zmniejszenia objętości krwi,
  • stosowania niektórych leków, w tym: leków moczopędnych i innych stosowanych w leczeniu nadciśnienia, leków na serce (np. beta-blokerów), leków na chorobę Parkinsona, trycyklicznych leków antydepresyjnych, leków na zaburzenie erekcji (szczególnie w połączeniu z nitrogliceryną), narkotyków i alkoholu. Inne leki na i bez recepty mogą powodować niedociśnienie, w połączeniu z lekami na nadciśnienie,
  • problemów z sercem,
  • problemów endokrynologicznych,
  • posocznicy,
  • reakcji alergicznej – wstrząs anafilaktyczny bywa śmiertelną reakcją alergiczną. Może wystąpić u osób bardzo wrażliwych np. na: penicylinę, orzeszki ziemne lub użądlenia pszczół i os. Ten rodzaj szoku charakteryzuje się problemami z oddychaniem, pokrzywką, swędzeniem, obrzękiem gardła i nagłym, drastycznym spadkiem ciśnienia,
  • niedoborów żywieniowych – braku niezbędnych witamin B12 i kwasu foliowego może powodować niedokrwistość i objawy anemii. To z kolei może prowadzić do niskiego ciśnienia krwi.

Nadciśnienie i dieta

Zważywszy na to że 2/3 populacji cierpi na nadciśnienie, jest to problem który wymaga uwagi i szybkiego działania. Na szczęście, można łatwo i naturalnie walczyć z objawami wysokiego ciśnienia. Jednym z najlepszych narzędzi, jest dieta.

Oto pokarmy których należy unikać, ponieważ nasilają objawy nadciśnienia.

  • Alkohol – zwęża tętnice i może zwiększać ciśnienie krwi. Jeśli planujemy pić alkohol, róbmy to z umiarem. Dla zdrowych dorosłych oznacza to maksymalnie 1 drink dziennie dla kobiet w każdym wieku i mężczyzn powyżej 65 r.ż., a także do 2 drinków dziennie dla mężczyzn do 65 r.ż.
  • Żywność o wysokiej zawartości sodu – nie musimy przesadnie obawiać się solenia żywności, szczególnie gdy stosujemy sól dobrej jakości. Zdecydowanie jednak powinniśmy unikać produktów o wysokiej zawartości sodu oraz konserw.
  • Tłuszcze trans i tłuszcze omega-6 – tłuszcze te zwiększają stan zapalny i ciśnienie krwi. Znajdują się w pakowanej żywności i tradycyjnych produktach mięsnych.
  • Cukier – wysokie spożycie cukru przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi. Badania wykazały nawet, że spożycie cukru może być bardziej niebezpieczne niż spożycie soli, jeśli chodzi o wysokie ciśnienie.
  • Kofeina – zbyt duża ilość kofeiny może powodować wzrost ciśnienia krwi. Jeśli cierpimy na nadciśnienie, powinniśmy zmniejszyć codzienne spożywanie kawy i innych bogatych w kofeinę napojów.

Pokarmy które pomagają zwalczyć objawy nadciśnienia.

  • Dieta śródziemnomorska – należy myśleć o niej, jako o diecie niezwykle pomocnej w walce z nadciśnieniem. Jest bogata w owoce, warzywa, owoce morza i zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Pamiętajmy również o oliwie z oliwek, która w naturalny sposób obniża ciśnienie krwi.
  • Pokarmy bogate w potas – według American Health Association, dieta bogata w potas jest ważną częścią kontrolowania ciśnienia krwi, ponieważ zmniejsza skutki wpływu sodu na organizm. Potas równoważy działanie sodu i pomaga obniżyć ciśnienie. Bogate w potas są m.in.: woda kokosowa, melony, awokado i banany.
  • Żywność wysokobłonnikowa – nieprzetworzona żywność bogata w błonnik, jak: warzywa, owoce, nasiona i fasola, powinna być podstawą każdej zdrowej diety, szczególnie takiej która ma pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
  • Produkty bogate w omega-3 – produkty bogate w omega-3 (np. siemię lniane czy nasiona chia), pomagają zmniejszyć stan zapalny.
  • Ocet jabłkowy – jest naturalnie bogaty w potas. Pomaga również zachować odczyn zasadowy, co może pomóc naturalnie obniżyć ciśnienie krwi.
  • Herbata – w szczególności biała, może rozrzedzić krew i radykalnie poprawić funkcjonowanie tętnic. Konsekwentne picie białej herbaty kilka razy dziennie, może faktycznie obniżyć ciśnienie krwi i chronić organizm przed udarem. Zadziałać może to tylko wtedy, kiedy piejmy herbatę codziennie, kilka razy.
  • Ciemna czekolada – ciemna czekolada to zdrowa czekolada. Szukajmy takiej, która zawiera co najmniej 200 miligramów fenoli kakaowych, ponieważ pomagają one obniżyć ciśnienie krwi.

Co przyjmować kiedy pojawia się wysokie ciśnienie krwi?

Na jakie suplementy warto postawić, kiedy borykamy się z nadciśnieniem?

  • Magnez

Magnez jest ważny, ponieważ pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i może natychmiast wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi. Świetnym jego źródłem jest sól magnezowa, przyjmowana przed snem może pomóc rozwiązać problem nadciśnienia. Więcej na temat magnezu pisaliśmy tutaj i tutaj.

  • Olej rybi

Jedną z głównych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi jest stan zapalny w tętnicach, który rozwija się z biegiem czasu. Badania wykazały, że spożywanie oleju rybnego może zmniejszyć stan zapalny organizmu. Dlatego wspiera on zdrowie serca.

  • Koenzym Q-10

Jest przeciwutleniaczem niezwykle istotnym dla zdrowia serca. To z kolei ma znaczenie dla tych, którzy stosowali leki obniżające ciśnienie krwi lub cholesterol.

  • Kakao

Spożycie kakao zwiększa spożycie flawonoli, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i poprawić jej przepływ do mózgu i serca. Kakao jest również naturalnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza że zwiększa poziom tlenku azotu we krwi i poszerza naczynia.

  • Czosnek

Kolejny naturalny środek rozszerzający naczynia krwionośne. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że czosnek obniża obwodowe i centralne ciśnienie krwi, u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Może także poprawić sztywność tętnic, zredukować stan zapalny i inne markery sercowo-naczyniowe u pacjentów z podwyższonym ich poziomem.

Naturalne metody walki z nadciśnieniem

Oto kilka naturalnych i bezpiecznych sposobów walki z wysokim ciśnieniem krwi.

  • Zwiększenie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna może pomóc utrzymać prawidłową wagę i obniżyć ciśnienie krwi. Najlepiej, byśmy ćwiczyli przynajmniej 20 minut dziennie. Dzieci i młodzież na aktywność fizyczną powinny poświęcaj przynajmniej 1 h dziennie.

  • Zmniejszenie stresu

To tylko kolejny powód dla którego warto ograniczyć stres – podwyższa on bowiem ciśnienie krwi. Nie chodzi jednak o relaksowanie się poprzez jedzenie więcej, palenie czy picie alkoholu. Te działania zwiększą tylko problem.

W przypadku objawów nadciśnienia i ogólnie dobrego stanu zdrowia, dobrym pomysłem jest codziennie wykonywanie technik relaksacyjnych. Świetnie zadziała również akupunktura. Te naturalne środki zmniejszające stres pomagają zrelaksować się i obniżyć ciśnienie krwi.

  • Olejki eteryczne

Mogą obniżać ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie tętnic, działając jako przeciwutleniacze w celu zmniejszenia stresu oksydacyjnego i poprzez zmniejszenie stresu emocjonalnego. Najlepszym wyborem – jeśli chodzi o obniżenie wysokiego ciśnienia – będą: neroli, lawenda, ylang ylang, słodki majeranek czy szałwia muszkatołowa. Możemy użyć ich do aromaterapii lub połączyć kilka kropel z balsamem do ciała.

  • Regularne badania

Poziom ciśnienia krwi ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne jest zapobieganie, wczesne wykrywanie i zarządzanie nim, poprzez zdrowy styl życia. Pamiętajmy, że nadciśnienie może nie dawać żadnych zauważalnych objawów, dlatego zakładanie że wszystko jest w porządku może być niebezpieczne.

Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka chorób serca, badajmy swojej ciśnienie profesjonalnie co 6-12 miesięcy. Jeśli jest normalne, pracujmy nad tym by takie pozostało. Jeśli jest wysokie, konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian i konsultacja z lekarzem. Należy pamiętać, że nadciśnienie jest chorobą przewlekłą i wymaga leczenia przez całe życie. Dlatego też – by trzymać się zdrowego trybu życia – przydaje się wsparcie.

  • Pomiar ciśnienia w domu

Jeśli mamy już wysokie ciśnienie, dokonywanie pomiarów w domu może pomóc nam zapanować nad jego objawami – tak pokazują niektóre badania. Daje nam to możliwość monitorowania reakcji na konkretne posiłki, okoliczności, sen, ćwiczenia itp.

Aparatura do pomiaru ciśnienia jest ogólnie dostępna i można kupić ją w wielu miejscach. Warto by był to atestowany sprzęt. Jeśli jednak czujemy się bardziej komfortowo, gdy ciśnienie mierzy nam pielęgniarka lub lekarz – świetnie. Korzyści są takie same. Niektóre badania sugerują nawet, że pacjenci którzy mają stałe wsparcie ze strony specjalistów poprawiają swoje ciśnienie krwi lepiej.

  • Zbilansowana dieta

Pierwszym krokiem do kontrolowania ciśnienia krwi jest dieta. To jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, element. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają tendencję do spożywania niezdrowych produktów, o niskiej zawartości składników odżywczych, elektrolitów (szczególnie dotyczy to niskiej zawartości potasu), przeciwutleniaczy i błonnika.

Sód, alkohol, rafinowane ziarna, cukier i tłuszcze trans mogą wywoływać stany zapalne, które zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wybierajmy nieprzetworzone, pełnowartościowe produkty – szczególnie świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, chude białko.

  • Rzucenie palenia

Palenie tytoniu uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko problemów z sercem. Pogorszy również komplikacje wynikające z nadciśnienia i utrudni odwrócenie problemu.

Podsumowanie

Nie bagatelizujmy kwestii wysokiego ciśnienia, jest to bowiem niebezpieczny stan, który może na dodatek długo przebiegać bezobjawowo. Pamiętajmy o tym, że:

  • Obecnie w Polsce z wysokim ciśnieniem boryka się ok. 15 mln osób. W 2011 roku badacze przewidywali, że 14 mln Polaków chorować będzie na nadciśnienie dopiero w 2035 roku.
  • Zaledwie 62% zdiagnozowanych pacjentów podejmuje leczenie, tylko 26% robi to skutecznie.
  • Skurczowe ciśnienie krwi dotyczy momentów bicia serca podczas pompowania krwi. Rozkurczowe momentów, gdy serce znajduje się w stanie spoczynku między uderzeniami.
  • Często wysokie ciśnienie nie daje zauważalnych objawów. Jednak do niektórych sygnałów ostrzegawczych należą: bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, zmęczenie, krwawienie z nosa czy szum w uszach.
  • Nadciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia: zawału serca, udaru, przewlekłej niewydolności serca, problemów ze wzrokiem, zespołu metabolicznego, problemów z pamięcią i tętniaka.
  • Wśród pokarmów których należy unikać w przypadku wysokiego ciśnienia są: alkohol, żywność o wysokiej zawartości sodu, tłuszcze trans i tłuszcze omega-6, cukier i kofeina.
  • Walczyć z objawami nadciśnienia pomagają zaś: dieta śródziemnomorska, żywność bogata w potas, żywność wysokobłonnikowa, omega-3, ocet jabłkowy, herbata (szczególnie biała) i gorzka czekolada.

Źródła:

https://draxe.com/high-blood-pressure-symptoms/

http://www.ptkardio.pl/Nadcisnienie_tetnicze_nowe_standardy_ESC-498

https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      2 komentarze

      1. Pblo 21 grudnia 2017 at 14:31- Odpowiedz

        Wysokie cisnienie krwi mozna efektywnie zmniejszyc przestajac jesc cukier i weglowodany, a chociaz zmiejszyc znaczaco ich spozycie.
        Po dwoch tygodniach diety niskoweglowodanowej cisnienie spadlo mi z 160/105 do 125/85. Potem trzeba sie trzymac i nie jesc slodyczy (okazjonalnie) i odrzucic chleb i makarony, ryz tez niewiele. To dziala. Nadmierne ilosci cukru i weglowodanow powoduja nadcisnienie. Glikogen to jak skrobia, a ta trzyma wode jak kisiel….
        Polecam

        • Akademia Długowieczności 23 grudnia 2017 at 15:18- Odpowiedz

          Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami!

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.