Korzeń Fo Ti (he shou wu) to jeden ze składników Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Uznawany jest za remedium na problemy z wątrobą i nerkami, sercem oraz niespokojną głową.
Czym jest korzeń Fo Ti?
Zioło Fo Ti (redest wielokwiatowy, Polygonum multiflorum, Fallopia multiflora) to roślina, rosnąca przede wszystkim w Chinach, Japonii, Tybecie oraz Tajwanie. Charakteryzuje się czerwonymi łodygami, białymi lub różowymi kwiatami oraz listkami przypominającym kształt serca.
W terapeutycznych celach wykorzystywane są wszystkie części rośliny – od liści, po korzenie. Fo Ti stosowany jest w przypadku: zaparć, miażdżycy, bolesności stawów, chorób neurodegeneracyjnych, a także problemów skórnych, bezsenności oraz w walce z oznakami starzenia. Jego stosowanie w chińskiej medycynie sięga 713 roku. He shou wu uznawane jest za jedno z czterech najważniejszych chińskich toników ziołowych.
Uznaje się, że jako pierwszy działa Fo Ti odkrył Neng Si. Po spożyciu startego na proszek korzenia, miał poczuć witalność przepływającą przez jego żyły, zwiększając libido i powodując zmiany w wyglądzie, dzięki czemu wyglądał młodziej.
Jak mówi przegląd opublikowany na łamach magazynu Pharmacognosy Research:
Badania laboratoryjne i praktyka kliniczna wykazały, że Polygonum multiflorum wykazuje szereg działań biologicznych i terapeutycznych, w tym: przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, nefroprotekcyjne, przeciwcukrzycowe (…).
Wynikać może to z obecności przeciwutleniaczy, antrachinonów, emodyny czy kwasów chryzofanowych.
Prozdrowotne działanie Fo Ti
Jakimi właściwościami charakteryzuje się he shou wu?
- Poprawia jakość snu
Duża ankieta przeprowadzona w Taipei Veterans General Hospital’s Center for Traditional Medicine w Tajwanie, skupiała się na stosowaniu chińskich ziół. Wykazano, że Fo Ti to najczęściej przepisywane zioło (stosowane samodzielnie), szczególnie w przypadku problemów ze snem.
Nie ma wielu bada,ń prowadzonych przez specjalistów medycyny konwencjonalnej nad uspokajającym działaniem korzenia. Jednak badania przeprowadzone przez oddział Bipolar Clinic and Research Program, zarówno w Harvard Medical School oraz Sungkyunkwan University w Seulu wykazały, że bioaktywne związki P. multiflorum mogą wpływać korzystnie na zmniejszenie lęku i bezsenności, u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.
- Łagodzi stan zapalny
Jak wykazano, zioło to zawiera: kwasy chryzofanowe (np. antron czy chryzofanol), antrachinony, emodin, rhein, glukozydy stylbenu itd.
Badania in vivo oraz in vitro wykazały, że działanie przeciwzapalne bioaktywnych związków Fo Ti, opiera się na hamowaniu ekspresji prozapalnych czynników sygnalizacyjnych. Opracowania opublikowane w Pharmacognosy Research sugerują, że he shou wu może mieć działanie podobne do leków przeciwzapalnych, stosowane między innymi w przypadku chorób zapalnych jelit czy dyslipidemii.
Fo Ti stosowane jest również w celu łagodzenia bólów dolnej części pleców oraz kolan.
- Pomaga zadbać o skórę…
Fo Ti ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowane miejscowo, może wspomóc walkę z trądzikiem, owrzodzeniami, zapaleniem skóry, wykwitami, swędzeniem, grzybicą stóp itd.
- … i włosy
Przeprowadzone na zwierzętach badanie z 2017 roku, opublikowane w Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research wykazało, że stosowane w bezpiecznych dawkach Fo Ti może działać hamująco na przedwczesne siwienie. Może działać skutecznie również w przypadku chorób związanych z utratą pigmentacji. Ma to wynikać z indukowania syntezy melaniny.
He shou wu może być również skutecznym remedium na przerzedzanie i wypadanie włosów.
- Pomaga poradzić sobie z zaparciami
Surowy korzeń he shou wu działa przeczyszczająco. By poradzić sobie z zaparciami, rekomenduje się stosowanie go przez 2-3 dni.
Należy pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających może skutkować odwodnieniem i problemami z jelitami.
- Łagodzi objawy menopauzy
Jedno z badań opublikowane w magazynie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism przyglądano się bioaktywności fitoestrogenu wśród ziół, w tym w: koniczynie czerwonej, dong quai, lukrecji, soi, he shou wu i chmielu.
Mierzalną – sporą – bioaktywność odkryto w soi, koniczynie, lukrecji i chmielu. W Fo Ti wykryto zaskakująco wysoką aktywność. Największą aktywność odnaleziono w soi.
Oznacza to więc, że środki te mogłyby stanowić uzupełnienie dla terapii łagodzących objawy menopauzy.
- Pomaga poradzić sobie z zaburzeniami pamięci
Badania przeprowadzone na myszach przez Department of Scientific Research, na Xi’an Jiaotong University College of Medicine’s Hong Hui Hospital w Chinach wykazały, że jeden z przeciwzapalnych i bioaktywnych związków z korzenia Fo Ti, może pomóc znacznie zmniejszyć zmiany w hipokampie. Zapewnia również ochronę mózgowi, dzięki czemu może przyczynić się do zapobiegania demencji, chorobie Alzheimera i Parkinsona.
Jak wykazało badanie opublikowane na łamach Journal of Nutritional Science and Vitaminology, he shou wu połączone z żeń-szeniem może pomóc złagodzić zaburzenia pamięci u seniorów. Inne badania przeprowadzone na myszach sugeruje, że suplementowanie ekstraktu z Fo Ti może zmniejszyć patologiczne zmiany w mózgu, a także usprawnić zapamiętywania i uczenia się.
Tradycyjna Chińska Medycyna uznaje he shou wu za zioło tonizujące. Ma działać ja adaptogen, wspomagając radzenie sobie ze stresem, a także równowagę między yin oraz yang. Uznaje się również, że korzeń Fo Ti zasila nerki (które uznawane są przez TCM za korzeń witalności) porządną dawką Qi, zwiększając tym samym energię yin. Jej niedobór może przyczynić się wzrostu lęku, zmęczenia, wypalenia czy agresji.
Fo Ti ma korzystnie wpływać na nastrój oraz energię, działając energetyzująco i jednocześnie uspokajająco na układ nerwowy.
Dawkowanie suplementów
Sięgając po suplementy Fo Ti należy wybierać produkty najwyższej jakości, które mają w składzie prawdzie zioło – Polygonum multiflorum. W jednej lub dwóch kapsułkach powinno znajdować się około 1000 miligramów zioła.
Zalecenia dotyczące stosowania mogą różnić się w zależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia czy chorób danej osoby. Należy zawsze czytać załączone zalecenia dotyczące dawkowania. Nie ma badań które określiłyby konkretne dawkowanie he shou wu.
Najczęściej stosowanymi dawkami jest 9-15 g surowego zioła.
Kapsułki z suszonym ziołem, w których znajduje się 560 mg, należy przyjmować w 2-3 dawkach.
Korzeń (5 g, czyli jedną łyżeczkę) gotujemy przez 15 minut w 1 filiżance wody i przyjmujemy doustnie.
Kremy lub maści stosujemy miejscowo, 3-4 razy dziennie. Należy najpierw zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konkretnego produktu i wykonać test tolerancji, na niewielkim kawałku skóry.
Efekty uboczne i skutki ostrożności
Nie należy przyjmować dużych dawek he shou wu, bez nadzoru lekarza.
Potencjalne skutki uboczne wynikające ze stosowania Fo Ti, to:
- odwodnienie,
- luźne stolce,
- ból żołądka,
- hipoglikemia,
- zawroty głowy,
- wahania poziomu cukru we krwi,
- wahania ciśnienia krwi.
He shou wu może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w: tymi stosowanymi w przebiegu cukrzycy, lekami hepatotoksycznymi, warfaryną, diuretykami, pobudzającymi środkami przeczyszczającymi, takimi jak digoksyna oraz lekami wpływającymi na pracę wątroby.
Należy zaprzestać stosowania Fo Ti na 2 tygodnie przed planowaną operacją.
Istnieją powiązania pomiędzy zapalaniem wątroby, a poprzedzającym je przyjmowaniem Fo Ti. Niektóre badania powiązały również he shou wu z potencjalnymi problemami z wątrobą. Przegląd który obejmował łącznie 450 przypadków wykazał, że Fo Ti może powodować toksyczność wątroby i jej uszkodzenia w różnym stopniu. Bez nadzoru specjalistów uszkodzenia wątroby mogą być poważne, prowadząc nawet do śmierci. Przeważająca ilość zgłoszonych przypadków powiązana została z długotrwałym stosowaniem dużych dawek Fo Ti. W większości przypadków, uszkodzenia były odwracalne dzięki leczeniu.
Z uwagi na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci nie powinny stosować he shou wu.
Fo Ti należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, z dala od dzieci.
Źródło: