22 lutego, 2020

Dlaczego kobiety tracą włosy?

Kondycja naszych włosów może być obrazem stanu zdrowia. Jednak podobnie jak skóra, włosy również zmieniają się w miarę upływu czasu – stają się mniej błyszczące, zmienia się ich tekstura i objętość. Na niektóre z tych problemów odpowiedzieć mogą specjalistyczne kuracje, pomagające choćby zatrzymać wypadanie włosów. Kiedy się to nie udaje, należy zacząć od znalezienia przyczyny.

Cykl wzrostu włosów

Rodzimy się z wykształconymi już mieszkami włosowymi, czyli wąskimi rureczkami, z których wyrastają włosy. Zdrowe włosy rosną w tempie ok. 13 mm w ciągu miesiąca.

Cykl porostu włosów dzieli się na trzy etapy: anagen, katagen oraz telogen.

Anagen (faza wzrostu) to czas, w których mieszki wytwarzają zdrowe włosy. Mogą one rosnąć nawet 6 lat! Zależne jest to od: ich rodzaju, genów, sposobu odżywiania, płci, a także wieku.

W katagenie (fazie przejściowej) zatrzymuje się proces powstawania włosa. Mieszek „wyczerpuje się” i ostatecznie ulega zniszczeniu. Ta faza trwa 1-2 tygodnie.

Etap telogenu (faza spoczynku) może trwać 2-6 miesięcy, w zależności od wymienionych wyżej czynników. Włos wysuwa się powoli ze skóry i nie zachodzą już w nim procesy przemiany materii. Po zakończeniu tej fazy ponownie rozpoczyna się anagen, a nowopowstające włosy zmuszają stare do wypadania. Etap spoczynku (telogen) dotyczy jedynie 10-15% skóry głowy w danym momencie. Z tego powodu choć codziennie wypadają nam włosy, nie łysiejemy.

Kiedy mówimy o utracie włosów i łysieniu? Gdy włosy tracą swoją objętość, stają się cieńsze i rzadsza, a skóra zaczyna być widoczna, może oznaczać to nadmierną utratę włosów. Kiedy na głowie pojawiają się łyse „placki”, mówimy już o łysieniu.

Należy obserwować jak wiele włosów zostaje na szczotce/grzebieniu lub w umywalce/toalecie po czesaniu. Jeśli jest ich wyraźnie więcej lub ponad 100, może być to powodem do niepokoju.

Dlaczego kobiety tracą włosy?

Choć przyczyn wypadania włosów może być wiele, trychologowie uważają że w ponad 30% przypadków jest to efekt łysienia androgenowego – choroby dziedzicznej. Zwykle określane jest typem męskiego lub żeńskiego łysienia.

U mężczyzn rozpoczyna się najczęściej od przodu i postępuje dalej. U kobiet linia włosów pozostaje raczej nienaruszona, a łysienie zaczyna się z boku lub w okolicy „korony”.

Uszkodzenie włosów zostało powiązane m.in. z nadmiernym stosowaniem trwałej koloryzacji, trwałej ondulacji oraz innych produktów uszkadzających strukturę włosa. Stopniowo uszkadzają one mieszki, prowadząc do przerzedzenia włosów. Ważne też, by nie obciążać ich zbiegami w zbyt krótkim czasie – np. nie farbować wkrótce po ondulacji. Co ciekawe, z podobnych powodów wiązane codziennie kucyki, warkocze, końskie ogony itp. mogą powodować łamanie włosów, a nawet bliznowacenie skóry.

Do innych czynników wypadania włosów należą:

  • Bliznowacenie mieszków włosowych. Stan zapalny może uszkadzać mieszki włosowe i powodować ich bliznowacenie. Jeśli ulegną uszkodzeniu, nie będą w stanie wytwarzać nowych włosów, a wypadanie będzie trwale w skutkach.
  • Łysienie plackowate. Powoduje nagłą utratę włosów, która manifestuje się łysymi plackami. Jedyną udowodnioną przyczyną tego stanu jest stres. Łysienie plackowate jest problemem przejściowym, włosy odrastają zwykle po kilku miesiącach.
  • Trichotillomania. To zaburzenie kompulsywne, polegające na wyrywaniu włosów. Ma psychologiczne podłoże, a przyczyny tej pory nie zostały poznane.
  • Zmiany hormonalne. Przejściowa utrata włosów może wynikać również z zaburzenia równowagi hormonalnej. Wypadania włosów doświadcza na przykład wiele kobiet po porodzie, podobnie jak tuż przed i po menopauzie. Poradzić sobie z tym problemem może pomóc odpowiednia dieta i suplementacja. Należy jednak konsultować je z lekarzem.

Jak poradzić sobie z problemem wypadających włosów?

Sposób postępowania w przypadku utraty włosów zależy od powodów tego stanu.

Niektórzy specjaliści zalecają miejscowe stosowanie leków takich jak steroidy czy minoksydyl. Szacuje się, że ponad 50% pacjentek była zadowolona z rezultatów jego stosowania.

Inną opcją jest wypełnienie obszaru włóknami keratynowymi, a więc substancją podobną do struktury włosa. Kosmetologowie zalecają często również stosowanie przedłużek, peruk itp.

Niektóre pacjentki decydują się również na mezoterapię igłową (systematyczne nakłuwanie skóry głowy i wprowadzanie leku bezpośrednio do skóry głowy) lub przeszczep włosów.

Należy pamiętać, że kondycja włosów zależy również od diety, higieny snu, poziomu stresu, aktywności fizycznej oraz ogólnego zdrowia.

W przywróceniu stanu równowagi w organiźmie, który może przełożyć się na poprawę zdrowia pomocne są zabiegi akupunktury, stanowiącej Czwarty Filar Długowieczności:

Źródła:

https://www.collective-evolution.com/2020/02/29/us-gov-grants-patent-for-an-anti-gravity-craft-that-alters-the-space-time-around-it/

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170697,wypadanie-wlosow

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.