20 stycznia, 2021

Prozdrowotna moc oleju z nasion czarnuszki

Olej z nasion czarnuszki wykorzystywany jest od tysięcy lat – w systemach medycyny tradycyjnej, w kuchni i kosmetologii. Co takiego w sobie kryje?

Płynne zdrowie

Czarnuszka pochodzi z obszarów południowo-zachodniej Azji, Morza Śródziemnego oraz Afryki. Olej powstaje z nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa), którą wiele badań powiązało z niezwykłym wpływem na wielolekooporne bakterie. W oleju z czarnuszki znajdują się niezwykle silne, bezlitosne wobec bakterii, fitochemikalia. Mowa tu głównie o: tymochinonie (TQ), tymohydrochinonie (THQ) oraz tymolu.

Badanie przeprowadzone przez Jawaharlal Nehru Medical College w Indiach, skupiło się na wpływie tego oleju na 144 szczepów lekoopornych bakterii (w tym na: amoksycylinę, gatifloksacynę oraz tetracyklinę). Jak się okazało, olej z czarnuszki hamował rozwój bakterii 97 z tych szczepów. Szczególnie skuteczny okazuje się być wobec gronkowca złocistego (S. aureus) oraz pałeczki ropy błękitnej (P. aeruginosa). Podobną mocą może poszczycić się niewiele produktów, w tym olej z oregano.

Prozdrowotne właściwości oleju z czarnuszki

Jakie super moce posiada olej z czarnuszki?

  • Pomaga walczyć z infekcjami

Jak wykazują badania, olej z czarnuszki jest skuteczny w walce z gronkowcem złocistym. Zakażenie gronkowcem jest często trudną do zwalczenia infekcją, ponieważ staje się on coraz bardziej oporny na leki. Do zakażenia gronkowcem dochodzi nierzadko w czasie inwazyjnych procedur medycznych, dlatego uważa się, że szczególne zagrożenie stanowi dla osób starszych.

Ponadto badania wykazały, że olej z czarnuszki jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym. Badanie opublikowane na łamach Egyptian Journal of Biochemistry & Molecular Biology wykazało, że TQ oraz THQ hamowały działanie 30 poddanych badaniom patogenów. Tymochinon okazał się być najbardziej skuteczny wobec dermatofitów oraz drożdżaków (następne w kolejności były tymohydrochinon i tymol). Tymol był z kolei najlepszym środkiem przeciwgrzybiczym wobec pleśni.

  • Chroni skórę i włosy

Jak wykazali irańscy naukowcy, czarnuszka może skutecznie złagodzić nasilenie egzemy, porównywalnie w działaniu do popularnych wyrobów medycznych, stosowanych w jej przebiegu. Ponadto nie wywołuje efektów ubocznych, jakimi może skutkować stosowanie na przykład betametazonu (jak choćby: ucisk w klatce piersiowej, obrzęki, zwiększenie masy ciała w niektórych obszarach).

Olej z czarnuszki wpływa świetnie również na włosy, szczególnie jeśli są one słabe i wypadają. Badania ujawniają, że zawarty w oleju nigellon ma silne działanie antyhistaminowe i może być pomocny w walce z łysieniem androgenowym lub plackowatym. Właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające powodują, że olej z czarnuszki pomaga zachować zdrową skórę głowy i uwolnić się od łupieżu.

  • Pomaga zrównoważyć poziom cholesterolu

Badanie z wykorzystaniem modelu zwierzęcego z 2017 roku wykazało, że wodny ekstrakt z czarnuszki ujawniał działanie przeciwcukrzycowe, a także regulujące poziom cholesterolu. Po 6 tygodniach podawania zwierzętom z cukrzycą niewielkich dawek czarnuszki, obniżeniu uległ poziom cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu LDL, wzrósł zaś poziom „dobrego” cholesterolu LDL.

Jedno ze starszych badań, w którym udział wzięły osoby z łagodnym nadciśnieniem wykazało, że przyjmowanie czarnuszki (100 ml i 200 ml) 2 razy dziennie, przez 8 tygodni, wpłynęło na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Zanotowano również znaczący spadek całkowitego cholesterolu i „złego” cholesterolu LDL.

  • Pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów

Na łamach Journal of Diabetes and Metabolic Disorders opublikowano przegląd systematyczny sugerujący, że olej z czarnuszki może być skutecznym produktem w walce w otyłością. Jak wykazało wiele badań, suplementowanie czarnuszki obniża wskaźnik masy ciała (BMI) oraz zmniejsza obwód talii.

  • Zwiększa płodność

Jedno z randomizowanych badań klinicznych skupiło się na sprawdzeniu wpływu oleju z czarnuszki, na płodność mężczyzn ze słabej jakości nasieniem. Grupa kontrolna przyjmowała doustnie 2,5 ml oleju z nasion czarnuszki, 2 razy dziennie, przez 2 miesiące. Grupa placebo otrzymywała zaś taką samą ilość ciekłej parafiny. Jak zaobserwowano, u panów stosujących olej z czarnuszki zwiększyła się liczba i ruchliwość plemników, a także objętość nasienia.

Jak czytamy w przeglądzie opublikowanym na łamach Journal of Herbal Medicine, czarnuszka może wpływać korzystnie na parametry nasienia, komórki Leydiga, hormony płciowe oraz narządy rozrodcze.

  • Działa przeciwcukrzycowo

Według naukowców z Indian Council of Medical Research, olej z nasion czarnuszki może wspierać częściową regenerację komórek beta w trzustce. Tym samym obniża stężenie glukozy we krwi i zwiększa insuliny.

Kolejne badania wykazują, że nasiona czarnuszki mogą poprawiać gospodarkę glukozy w podobny sposób, w jaki czyni to metformina. Kuracja ta jednak wolna jest od efektów ubocznych, powiązanych ze stosowaniem metforminy – na przykład: bólów głowy, wzdęć i gazów, biegunek, zaparć – jednego z najczęściej stosowanych przy cukrzycy typu 2 środków.

  • Wspomaga zdrowie wątroby…

Wątroba odpowiedzialna jest za przetwarzanie toksyn i produkcję żółci, dzięki której trawimy tłuszcze. Okazuje się, że olej z czarnuszki może przyśpieszyć gojenie wątroby, która ucierpiała wskutek chorób, przyjmowania leków czy nadużywania alkoholu.

Jedno z badań na modelu zwierzęcym wykazało, że olej wpływa korzystnie na pracę wątroby, pomagając zapobiegać jej uszkodzeniom oraz rozwojowi chorób.

  • … i walkę z nowotworami

Olej z czarnuszki to skarbnica składników o silnym działaniu przeciwutleniającym.

Naukowcy z Chorwacji, z wykorzystaniem modelu zwierzęcego przyjrzeli się aktywności przeciwnowotworowej tymochinonu oraz tymohydrochinonu. Odkryli, że powodowały one nawet 52% redukcję ilości komórek nowotworowych.

Prowadzone na przestrzeni ostatnich lat badania in vitro wykazują, że tymochinon pomaga aktywować zaprogramowaną śmierć komórek białaczki, raka piersi i guza mózgu.

Naukowcy z amerykańskiego Sidney Kimmel Cancer Center w Jefferson Health odkryli z kolei, że czarnuszka wydaje się hamować rozwój raka trzustki. Wynikać ma to z obecności tymochinonu.

Jak stosować czarnuszkę?

Olej z czarnuszki stosowany miejscowo (na przykład w przypadku: trądziku, egzemy czy łuszczycy) powinien zostać rozcieńczony z olejem bazowym – kokosowym, migdałowym itd. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że staje się godnym uwagi sprzymierzeńcem również w walce z trądzikiem różowatym. Dodanie kilku kropel do balsamów i innych olejków, wzbogaci ich właściwości pielęgnacyjne.

Jeśli chcemy poprawić kondycję włosów i skóry głowy, wystarczy dodać kilka kropli do szamponu lub odżywki.

Czysty olej z nasion czarnuszki wzbogaci również swoim smakiem posiłki, koktajle, zupy, a nawet napoje.

Choć dawkowanie oleju będzie różnić się, w zależności od osoby, stanu oraz produktu, można przyjąć, że rysuje się ono następująco:

  • w przypadku cukrzycy przyjmujemy 1 g czarnuszki, 2 razy dziennie, przez około 12 miesięcy,
  • w przypadku problemów z płodnością u mężczyzn, będzie to 2,5 ml oleju, 2 razy dziennie, przez 2 miesiące,
  • w przypadku nadciśnienia (lub wysokiego ciśnienia krwi), rekomenduje się przyjmowanie 0,5-2 g proszku z czarnuszki (np. w kapsułkach), 1 raz dziennie, przez 12 tygodniu lub 100-200 mg oleju, 2 razy dziennie, przez 8 tygodni,
  • w przypadku astmy, 2 g zmielonych ziaren, codziennie, przez 12 tygodni. W niektórych próbach przyjmowano również 15 ml ekstraktu na 1 kg masy ciała, bądź 50-100 mg/kg masy ciała.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Należy zawsze wybierać sprawdzone produkty wysokiej jakości. Dotyczy to zarówno oleju, jak i innych suplementów. Olej przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od dzieci.

Stosowanie czarnuszki (doustnie lub miejscowo na skórę) może powodować wysypkę, dlatego należy przeprowadzić test tolerancji przed jej użyciem.

Należy unikać stosowania oleju z nasion czarnuszki w pobliżu błon śluzowych i oczu.

Stosowanie wewnętrzne oleju może u niektórych wywołać dyskomfort ze strony żołądka, zaparcia lub nudności/wymioty.

Osoby zagrożone napadami padaczkowymi, powinny zamiar stosowania czarnuszki skonsultować z lekarzem, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko ataku.

Podobnie działać powinny kobiety w ciąży, karmiące piersią, diabetycy, osoby z niskim ciśnieniem krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosującymi leki.

Należy zaprzestać stosowania oleju z czarnuszki na 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/black-seed-oil-benefits/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.