5 października, 2019

Witamina D pomaga walczyć z astmą

O tym jak ważna jest witamina D pisaliśmy już wielokrotnie. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że może ona nawet zapobiec rozwojowi astmy u dzieci, zamieszkujących obszary miejskie. Objawy tej choroby ulegają bowiem pogorszeniu, w wyniku zanieczyszczenia powietrza – w tym powodowanego gotowaniem czy paleniem. Statystyki pokazują, że częstość występowania astmy w obszarach wiejskich jest znacznie mniejsza.

Naukowcy zebrali 120 dzieci w wieku szkolnym, chorujących na astmę. Z całej grupy 1/3 cierpiała również na otyłość. Wzięto pod uwagę 3 czynniki: zanieczyszczenie powietrza w domu, objawy astmy oraz poziom witaminy D we krwi. Wszystkie dzieci zostały przebadane na początku badania oraz 3 razy, w ciągu 9 miesięcy jego trwania.

Jak się okazało, niski poziom witaminy D we krwi związany był z nieprawidłową pracą układu oddechowego, spowodowaną zanieczyszczaniem powietrza w pomieszczeniach. U dzieci otyłych, które miały wyższy poziom tej witaminy, liczba objawów astmy była mniejsza.

Jak powiedziała dr Sonali Bose, główna autorka badania z Icahn School of Medicine at Mount Sinai’s:

Najbardziej zaskoczyło nas to, że wyniki badania wykazały efekty wyraźniejsze wśród otyłych ludzi. To podkreśla trzeci czynnik – epidemię otyłości – pomagając uwzględnić go w ocenie indywidualnej podatności na astmę.

Wyższe ryzyko niedoboru witaminy D dotyczy również osób ciemnoskórych, szczególnie dzieci. Okazuje się więc, że w najtrudniejszej sytuacji znajdują się dzieci chorujące na astmę, o ciemnym kolorze skóry i zamieszkujące miejskie tereny. Otyłość dodatkowo pogłębia problem. Naukowcy zastanawiają się, jaki sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy D jest najlepszy, by lepiej uchronić dzieci przed zanieczyszczeniami na które są narażone. Wskazują więc na ogromną rolę suplementów oraz produktów w diecie, które pomogą uzupełnić poziom witaminy D (np. grzyby, tłuste ryby, oleje roślinne, jajka).

Konkluzja jest jednak jasna – osoby chorujące na astmę, powinny wyjątkowo dbać o odpowiedni poziom tej witaminy. Potwierdza to Cochrane Review, pokazując że przyjmowanie suplementów może zmniejszyć ciężkie ataki astmy.

Naukowcy odnaleźli 7 badań z udziałem dzieci oraz 2 z udziałem dorosłych z całego świata. Wykazały one, że suplementowanie witaminy D3 może zmniejszyć nawet o połowę ciężkie ataki astmy, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej lub hospitalizacji. Suplementy zmniejszyły również częstość ataków, które wymagały podania leków sterydowych.

Niektórzy eksperci uważają, że istnieją wystarczające dowody na uzasadnienie badań astmatyków pod kątem deficytów witaminy D, a także uzupełnienia ich, by zmniejszyć ataki choroby. Odpowiedni poziom tej witaminy pomoże również zmniejszyć objawy związane z przeziębieniem i grypą.

Ataki astmy mogą być bardzo trudnym doświadczeniem, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Witamina D może być jednym ze sposobów na ich złagodzenie lub uniknięcie, co jest świetną wiadomością, biorąc pod uwagę szereg jej niezwykłych, prozdrowotnych właściwości.

Źródło:

https://www.naturalnews.com/2019-07-20-protect-your-kids-from-pollution-related-asthma-with-vitamin-d.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.