Sen dobrej jakości jest ogromnie ważny dla zdrowia, równowagi, wydajności fizycznej oraz umysłowej – innymi słowy dla długowieczności. Coraz częściej miewamy jednak problemy z zasypianiem i nadmiernym wybudzaniem się. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przez ostatnie lata najczęściej za problemem tym stoi niepokój czy lęk, a te dotykają większości z nas.
Oto zbiór metod wspomagających zdrowy sen, stosowanych przez ludzi na całym świecie.
Szwecja
Jedną z metod stosowaną w Szwecji w przypadku problemów ze snem, jest picie Välling. To coś, co może przypominać nam rodzimą „kaszkę przed snem”. Välling to ciepły napój w stylu owsianki, a zatem zawierający płatki owsiane i mleko. To ostatnie zawiera: tryptofan, magnez, melatoninę oraz serotoninę, które wspierają dobry sen.
Należy tutaj jednak przytoczyć szwedzkie badanie z 2021 roku, które wykazało, że podawanie dzieciom mlecznych napojów zbożowych może przyczynić się do nadwagi w późniejszym życiu.
Finlandia
W Finlandii praktykowanym szeroko zwyczajem jest wieczorne zażywanie sauny. Sesja w saunie pomaga rozluźnić mięśnie, podnosi temperaturę ciała i sprawia, że czujemy się senni.
Podsumowanie z 2018 roku, opublikowane przez Trusted Source zwraca uwagę na fakt, że korzystanie z sauny może mieć pozytywny wpływ na takie stan, jak: niepokój, zaburzenia nastroju, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zastoinowa niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych, a także wspomagać proces regeneracji mięśni.
W 2019 roku przeprowadzono ankietę wśród 482 osób, które korzystały z sauny. Aż 85,5% z nich odczuwało korzyści związane ze snem, utrzymujące się do 2 nocy po sesji w saunie. Osoby które korzystały z niej 5-15 razy w miesiącu, zgłaszały znacznie lepsze samopoczucie i nastrój niż te, które tego nie robiły.
Należy dodać, że bezpieczne korzystanie z sauny związane jest przede wszystkim z brakiem przeciwwskazań oraz odpowiednim nawadnianiem się w trakcie sesji.
Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa
Ameryki Południowa i Środkowa to miejsca, w których bardzo doceniane są… hamaki! Otulenie, komfort i bezpieczeństwo to zdecydowanie mocne strony hamaków, choć nie jedyne.
W 2011 przeprowadzono badanie z udziałem 12 mężczyzn, którzy oddali się dwukrotnie popołudniowym drzemkom (trwającym 45 minut), w różne dni. Jednego dnia drzemka odbywała się na łóżku, kolejnego dnia zaś na kołyszącym się (jak hamak). W oparciu o zapis z polisomnografii i elektroencefalogramu (EEG) zaobserwowano, że spanie na kołyszącym się posłaniu skraca czas konieczny do zaśnięcia oraz wydłuża fazę II snu (która poprzedza głęboki sen).
Gwatemala
Gwatemalskie laleczki na zmartwienia (worry dolls) to tradycja mająca swój początek wśród Majów. Ręcznie robione drewniane laleczki, ozdabiane kolorowymi tkaninami i sznurkami, wkładane pod poduszkę mają „martwić się” za osobę pod której głową spoczywają. Często oferowane dzieciom, stosowane bywają również przed dorosłych (laleczki te dostępne są w sprzedaży internetowej).
Taka forma wsparcia ma wymiar przede wszystkim psychologiczny. Jednak niemal każdy sposób na poradzenie sobie ze stresami, jest wartym wypróbowania. Spokojniejsza głowa, to zdrowszy sen.
Japonia
Dobry sen zależy między innymi od dobrego materaca. Wiedzą o tym z pewnością mieszkańcy i mieszkanki Japonii. To tam właśnie stosowany jest shikibuton (futon), czyli materac, wykonany z wysokiej jakości ekologicznych i naturalnych materiałów. Tradycyjnie futon układany jest bezpośrednio na podłodze, jednak może zająć miejsce również w ramie łóżka. Są to wygodne materace, które można rolować i chować, gdy nie są w użyciu.
Przy zakupie materaca należy zwracać uwagę na to, by były one wykonane z naturalnych materiałów. Innymi wartymi uwagi materacami, są na przykład te wypełnione gryką.
Chiny
Jednym z chińskich zwyczajów – zakorzenionych w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie – wspomagających wyciszenie, jest moczenie stóp.
Zabieg ten pomoże się odprężyć, zmniejszyć ból i zmęczenie nóg, ukoić bieg myśli. Co warto dodać do ciepłej, kojącej wody podczas kąpieli stóp? Świetnym wyborem będą: sól magnezowa, olejki eteryczne (np. lawenda, bergamotka, jaśmin, rumianek, różna, Ylang ylnag itd.), a nawet skórki owocowe czy zioła (np. bylica).
W TCM w celu uspokojenia umysłu i odprężenia, stosuje się również głożynę pospolitą (owoc jujube). Ze względu na zawarte w owocach tych składniki, sprzyjają one radzeniu sobie ze stresem oraz ułatwiają zasypianie. Więcej na temat produktów wartych spożywania przed snem, pisaliśmy między innymi tutaj.
Indie
To właśnie w medycynie ajurwedyjskiej jednym z najbardziej docenianych ziół, jest popularna dziś na całym świecie ashwagandha. To adaptogenne ziele, wspomagające prawidłowe reakcje organizmu na stres i sposoby radzenia sobie z nim.
Istnieje wiele badań poświęconych działaniu ashwagandhy. Jedno z nich, przeprowadzone w 2020 roku z udziałem 150 osób, skupiało się na wpływie tej rośliny na sen. Osobom badanym podawano 120 mg ashwagandhy dziennie, raz dziennie, przez 6 tygodni. Jak wykazano, skróceniu uległ czas potrzebny do zaśnięcia, poprawie jakość snu oraz odczuwana jakość życia.
Jedno z badań z 2019 roku wykazało również, że ashwagandha może zmniejszać poranny poziom kortyzolu (jednego z „hormonów stresu”).
Słowo na koniec
Należy pamiętać, że przewlekłe problemy ze snem i bezsenność wymagają specjalistycznych konsultacji. Chroniczne kłopoty mają ogromny wpływ na codziennie funkcjonowanie, zdrowie i samopoczucie.
Przed sięgnięciem po zioła, olejki eteryczne czy pójściem do sauny, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych i przyjmowania leków.
Dobrej jakości sen jest jednym z filarów zdrowia i długowieczności. Nie rezygnujemy z niego poprzez zaniedbanie.
Więcej na temat snu pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj i tutaj.
Temat:
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/sleep-hacks-from-around-the-world