2 marca, 2015

Magnezowa Kuracja Ojca Beno

Coraz więcej osób cierpi na deficyty magnezu. Spowodowane jest to zwykle dietą ubogą w ten pierwiastek. Na szczęście uzupełnienie jego poziomu łatwe. Jednym ze sposobów jest kuracja uzupełniająca, zwana też magnezową kuracją Ojca Beno. Podstawową dzienną dawką, stosowaną w tej kuracji jest 100 ml roztworu chlorku magnezu, przyjmowane doustnie. Zalecaną dawką w stanach ostrych jest jej trzykrotność – 300 ml. Ojciec Beno zaleca stosowanie tych dawek przez 3-8, a nawet do 12 miesięcy. Poleca też zastępczo, albo równolegle, metodę przezskórną. Oznacza to moczenie stóp lub nacieranie ciała roztworem. Metoda przezskórna polecana jest głównie osobom ze słabą przyswajalnością z przewodu pokarmowego, lub z nietolerancją magnezu w formie doustnej.

Historia Ojca Beno

Urodzony w Lajeado, Ojciec Joseph Beno Schorr z Zakonu Jezuitów, borykał się w wieku 61 lat z silnymi bólami kręgosłupa. Lekarz postawił diagnozę:  zwapnione wyrostki kręgowe, popularnie nazywane „dziobami papugi”. Medycyna nie znała skutecznych metod leczenia tego schorzenia, możliwe było jedynie stosowanie środków przeciwbólowych. Okazało się jednak , że istnieje inny środek… Oto jak swoją historię opowiedział Ojciec Beno:

Dzioby papugi

Mam teraz 61 lat. Przed 10 latami pojawiły się pierwsze silne bóle lędźwiowe. Diagnoza lekarska: zwapnione wyrostki kręgowe – popularnie nazywane „dziobami papugi”. Niestety – brak skutecznych metod leczenia tego schorzenia – można jedynie ulżyć w bólu poprzez zażywanie silnego środka przeciwbólowego – np. ketonalu. Coraz bardziej dokuczał mi ból prawej nogi. Patrząc wstecz pamiętam, jak ból nasilał się, gdy wstawałem rano.  Tak bardzo dokuczliwe było mrowienie wzdłuż całej nogi, aż do stopy. Ból nieco malał, gdy wstawałem i chodziłem. Było to wynikiem ucisku wyrostków na trzeci kręg lędźwiowy. Odprawiając poranną mszę starałem się w miarę możliwości jak najczęściej siedzieć. To było bardzo uciążliwe.

„Dzioby papugi” dokuczały coraz bardziej.

Byłem zaangażowany jako specjalista do budowy systemu radio-telefonicznego na małej wysepce Harajdo. W latach 70-tych ze względu na stan zdrowia zdecydowałem się na wyjazd, którego wielokrotnie odmawiałem. Byłem przekonany, że na tej wyspie „wiecznej wiosny” odzyskam zdrowie. Niestety, ból zwyciężył. Musiałem wrócić do Florianopolis. „Dzioby papugi” dokuczały coraz bardziej. Zalecono mi serię ultradźwięków. Efekt? Niestety – żaden. Nie mogłem spać na plecach. Jedyna pozycja, w której ból był do zniesienia to była pozycja siedząca na twardym krześle. Nieraz zasypiałem i spadałem z tego krzesła. Poszukując „wygodnej” pozycji do przespania, znalazłem jedyną – embrionalną, zwinięty w kłębuszek, jak przysłowiowy kotek. Ból nasilał się. Nie czułem ulgi w żadnej pozycji. Ani stać, ani chodzić, ani siedzieć. Prosiłem Boga o ulżenie w cierpieniu, choć wiedziałem, jak On cierpiał na krzyżu. Ale ja jestem tylko szarym człowiekiem.

Spotkałem Ojca Juareza

Zdesperowany, pojechałem do Porto Alegre na kongres Naukowy Jezuitów. I tu – chyba Dobry Bóg mnie wysłuchał – spotkałem Ojca Juareza, który widząc moje cierpienie zasugerował mi prostą terapię o skuteczności roztworu chlorku magnezowego, roztworu Delbet, opisanego w książce Ojca Puig – Jezuity, którego matka cierpiała na taką samą dolegliwość co ja. Czyżby banalny „Roztwór Delbet” – roztwór chlorku magnezowego miał ulżyć moim cierpieniom, podczas gdy medycyna była bezsilna? No cóż, nie miałem nic do stracenia, prócz nadziei.

Wróciłem do Florianopolis i rozpocząłem kurację.  Zażywałem jedną dawkę rano i wieczór. Zacząłem być coraz bardziej sprawny. Po 20 dniach kuracji obudziłem się ani „połamany” ani obolały. Jednak przy chodzeniu ból nadal dokuczał. Po 30 dniach – o cudzie – mogłem wyciągnąć się na łóżku bez bólu. Po 40 dniach odczuwałem przy chodzeniu jedynie lekki ciężar w nodze, ale o bólu zapomniałem. Po 10 miesiącach mogę zginać się jak wąż!!! Chlorek magnezowy wypłukał wapń, likwidując „dzioby papugi” i umieścił go w odpowiednim miejscu organizmu. Mój puls, który był dotychczas na poziomie 40 uderzeń na minutę wrócił do normy. Badania krwi nie wykazują wysokiego poziomu wapnia. Krew stała się bardziej płynna. Zniknęły dręczące mnie dotychczas kolki wątrobowe.

Co mnie tak odmłodziło?

Pytano mnie, co mnie tak odmłodziło? Stałem się jak dawniej sprawny i pełen życia, którego radość odzyskałem. Spotkałem później wielu ludzi cierpiących tak, jak niegdyś ja. Byłem tak szczęśliwy, że mogę im pomóc. Do Zakonu Jezuitów, w którym służę, przychodziły całe wycieczki. Tu uzyskiwali pomoc cierpiący na artretyzm i zwapnienia kości i żył. Przekazywałem im wiedzę, którą uzyskałem od Ojca Juareza. Wyjaśniałem, że chlorek magnezowy przyjmowany w postaci „Roztworu Delbet” zrównoważa w organizmie poziom minerałów, które są jego „duszą”. Wyjaśniałem jego funkcję eliminacji kwasu moczowego z żył oraz zwapnień w arteriach żylnych, oczyszczania krwi, właściwego „odżywiania mózgu”, a co za tym idzie – opóźniania starzenia się organizmu.
Po 40-tym roku życia nasz organizm – naturalną koleją losu – coraz częściej przysparza nam problemów bólowych. Aby wejść w lepszej kondycji w „Drugi Wiek” życia, niezbędnym staje się wzbogacić nasz organizm w magnez, którego wspaniałym źródłem może okazać się mój „wybawiciel”- chlorek magnezowy w postaci „Roztworu Delbet”.

Jak wykonać roztwór do kuracji Ojca Beno

Roztwór do kuracji Ojca Beno wykonujemy w następujący sposób. Całą zawartość opakowania – 80 gram chlorku magnezu – wsypujemy do 3 l dzbanka i zalewamy 3 litrami wody przegoto­wanej. Uzyskamy w ten sposób dawkę na cały miesiąc. Można też 1/3 opakowania, to jest około 27 gram, rozpuszczać co 10 dni sukcesywnie, w 1 l litrze. Daje to porcję na 10 dni.

Stosowanie kuracji magnezowej

Magnez ma właściwości przeczyszczające. Należy zatem wypijać dzienną dawkę w małych porcjach, by nie było nadmiernie luźnych stolców czy biegunki. Osoby, u których nie występuje efekt przeczyszczający, mogą wypijać dzienną porcję na jeden raz. Ale „diabeł tkwi w szczegółach”. Diabeł w wypadku magnezu leży w rozcieńczeniu, czyli w przyswajalności. Magnez połykany w tabletkach wytwarza w pewnej partii treści jelitowej duże stężenie. Chlorek magnezu, gdy jest stężony, powoduje garbo­wanie i niszczenie kosmków jelitowych. W takim wypadku jego przyswajanie staje pod znakiem zapytania. Zdarzają się przypadki, gdy  magnez przyjmowany jest miesiącami, w postaci tabletek, a jednak jego poziom stale jest na najniższym poziomie normy. Czasami ledwie co ją przekracza. Ponadto często osoby przyjmujące, odczuwają dolegliwości brzuszne po połknięciu table­tek.

Osoby, które mają dobre, a nawet znakomite samo­poczucie, najczęściej mają magnez blisko górnej granicy normy lub lekko ją przekraczają. Ponadto, należy pamiętać, że równoczesne spożywa­nie większych ilości fosforu, blokuje nawet na całą dobę, przyswajalność magnezu. Najwięcej fosforu ma Coca-cola i Pepsi, ponadto serki topione.

Przyswajalność u osób zdrowych jest przeważnie do­bra i osoby te nie potrzebują magnezu. Problem niedoboru pojawia się właśnie u osób chorych, czu­jących się słabo, będący w depresjach i cierpiących na nerwice. Osoby takie najczęściej charakteryzują się słabą przyswajalnością, zwłaszcza w formie ta­bletek. Rozcieńczony magnez natomiast przyswaja się znacznie lepiej.

Dlatego najlepiej przyswaja się on w formie proszku rozpuszczonego w wodzie. Jeśli natomiast mamy już magnez w tabletkach, to należy je jak najdokładniej rozdrobnić, a wtedy przyswajalność znacznie się po­prawi. Jest jeszcze lepiej, gdy magnez połączymy z pokarmem, na przykład z zupą, lub z sokiem.

Niedobór magnezu i metody jego podawania

Występujące powszechnie błędy żywieniowe oraz wszechogarniający nas stres, powodują, że poziom magnezu w naszych organizmach jest znacznie obniżony. Nasz organizm potrzebuje średnio około 300-350 mg magnezu dziennie. Codzienna dieta, zawierająca m. in. nadmierne ilości wapnia i fosforu, powoduje, że magnez niezbyt dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Aby ominąć ten problem, można użyć „zręcznego środka”, stosując zewnętrznie chlorek magnezu. Używać go można w postaci roztworu do moczenia stóp oraz pod postacią oliwy magnezowej.

Sól magnezowa  (moczenie stóp)

Prostą metodą na uzupełnienie niedoboru magnezu jest moczenie stóp w roztworze 5–15% chlorku magnezu.

Oto krok po kroku procedura przygotowania roztworu i moczenia w nim nóg (najlepiej robić to wieczorem przed snem):

  1. Weź dwa słoiki litrowe.
  2. Wsyp do jednego z nich granulki chlorku magnezu do wysokości jednej piątej słoika.
  3. Dopełnij słoik wodą z kranu, zakręć słoik i wstrząśnij. Otrzymałeś roztwór 20–procentowy (litr roztworu to ok. 1000 gramów, w tym jest ok. 200 chlorku magnezu, a więc jest to roztwór 20–procentowy).
  4. To samo zrób w drugim słoiku. Otrzymałeś dwa litry 20-procentowego chlorku magnezu.
  5. Wlej te 2 litry roztworu do owalnej metalowej brytfanki (takiej, jak do pieczenia kaczki). Podgrzej na kuchence do temperatury takiej, aby roztwór był bardzo ciepły, ale nie na tyle, żeby parzył.
  6. Brytfankę z ciepłym roztworem chlorku magnezu połóż na podłodze. Usiądź na krześle i mocz stopy zanurzone mniej więcej do kostek przez 15- 30 minut, tak długo, jak lubisz.
  7. Po zakończeniu moczenia bez wycierania stóp nałóż skarpetki i idź w nich spać.
  8. Brytfankę nakryj, schowaj i stosuj ten sam roztwór przez dwa – trzy tygodnie. Gdy roztwór zrobi się mętny, wylej go i zrób świeży.

Na czym polega przewaga metalowej brytfanki? Po pierwsze brytfanka idealnie obejmuje dwie stopy złożone razem dorosłego człowieka i roztwór sięga wtedy do kostek albo powyżej kostek. Po drugie nie musisz codziennie przelewać roztworu ze słoików do miedniczki i z powrotem. Jeśli jednak nie masz i nie zamierzasz kupować metalowej brytfanki, możesz używać do moczenia nóg małej okrągłej plastikowej miedniczki. Wtedy będziesz podgrzewał roztwór ze słoików w metalowym naczyniu i ciepły wlewał do miedniczki. Codziennie po moczeniu będziesz zlewał roztwór do słoików i chował do następnego wieczora. Roztwór w miedniczce będzie sięgał poniżej kostek, ale to też jest ok.

Moczenie stóp kontynuować 1 – 3 miesiące. Podobny efekt do kąpieli stóp można uzyskać nosząc skarpetki nasączone w tym roztworze, wysuszone i noszone przez cały dzień.

Oliwa magnezowa

Magnez można również stosować zewnętrznie pod postacią oliwy magnezowej. Oliwa magnezowa, jest określeniem lekko mylącym, z uwagi na to, że nie zawiera ona żadnego tłuszczu. Jest to po prostu nasycony roztwór soli magnezowej – chlorku magnezu. Oliwa magnezowa znakomicie nadaje się do nacierania i głębokiego masażu tkanek. Stosować ją można również w postaci gorących okładów. W wielu dolegliwościach, takich jak artretyzm oraz inne formy zesztywnienia i bólu, dobrze jest posmarować nią okolice dotknięte chorobą, a na noc owinąć czymś, utrzymującym ciepło.

Wchłonięty do organizmu magnez odpowiada za uelastycznianie i jędrność naszych tkanek miękkich oraz za odporność i twardość naszych zębów i kości, działa też odmładzająco. Chlorek magnezu jest substancją antyseptyczną oraz wspomagającą naszą odporność. Stosowanie oliwy magnezowej na skórę pach działa jak dezodorant – zero zapachu, a pot wydziela się swobodnie i jest bezwonny. Dodatkowo, gdy chlorek magnezu znajdzie się na skórze wilgotnych okolic pachowych, ulega stopniowemu wchłanianiu, zmniejszając niemal powszechny dziś deficyt magnezu w organizmie.

Ważne! Należy zachować ostrożność w przypadku wrażliwej skóry, ponieważ oliwa magnezowa może przez pewien czas wywoływać uczucie pieczenia. W takim przypadku najlepiej rozcieńczyć ją wodą, do poziomu możliwego do zaakceptowania. W przypadku formy skoncentrowanej, na skórze pozostaje klejąca się warstwa, która po pewnym czasie musi być starta lub zmyta bieżącą wodą. W formie rozcieńczonej, zostaje ona powoli wchłonięta przez skórę.

Waga i rola magnezu, określanego jako pierwiastek życia, jest podkreślana przez wielu lekarzy i naukowców.

Pytania i odpowiedzi

Paweł: Jak przyjmować sól Ojca Beno, tak aby nie powodowała wodnistych rozwolnień? Dotychczas rozpuszczam płaską łyżeczkę na szklankę przegotowanej wody i piję rano przed śniadaniem lub wieczorem przed snem. Ostry smak mi nie przeszkadza – niestety po ok. pół godzinie po wypiciu roztworu zaczynają się wizyty w toalecie. Po 3-4 razach wypróżnianie zatrzymuje się.

jan pokrywka

Doktor Pokrywka: Rzeczywiście u osób z wrażliwym układem pokarmowym roztwór soli ojca Beno może wywoływać rozwolnienie. Zazwyczaj zalecana przeze mnie dawka dzienna to łyżeczka soli Ojca Beno na szklankę wody. Osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym mogą tę dawkę podzielić na dwie części. Pół szklanki roztworu wypijać rano, a drugie pół wieczorem. Kto nie lubi smaku soli ojca Beno rozpuszczonej w wodzie, może ją rozpuszczać w soku pomidorowym. Może Pan przyspieszyć wyzdrowienie, dołączając jeszcze uzupełnienie magnezu przez skórę (moczenie stóp, kąpiele, natryskiwanie ciała oliwą magnezową). Zapotrzebowanie na magnez zmienia się z postępem kuracji. Więcej informacji na ten temat umieściłem w książce „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu”.

Paweł: Kto powinien suplementować magnez, czyli dostarczać go organizmowi oprócz magnezu zawartego w pożywieniu?

Doktor Pokrywka: Osoby po trzydziestym roku życia i osoby, które mają słabszy układ pokarmowy, osoby pijące dużo kawy. Dzieci, młodzież, osoby o bardzo sprawnym układzie pokarmowym niezależnie od wieku wychwytują wystarczające ilości magnezu z pożywienia.

Paweł: Czy suplementowanie magnezu pomoże mi schudnąć, pozbyć się nadwagi, osiągnąć szczupłą i atrakcyjną sylwetkę?

Doktor Pokrywka: Niewątpliwie tak, ponieważ wzrost poziomu magnezu powoduje bardziej sprawne działanie wszystkich organów ciała, w tym układu pokarmowego. Lepsze spalanie pokarmów oznacza mniej złogów, mniej śluzu gromadzonego w tkankach twojego ciała. Powinieneś pamiętać, że to nie tłuszcz, a śluz czyli mukopolisacharydy – zwane przez Chińczyków śluzem TAN – są przyczyną nadwagi.

Paweł: Jak mogę poznać, że mam za mało magnezu?

Doktor Pokrywka: Mogą na to wskazywać takie objawy, jak drganie powiek, skurcze łydek, zawroty głowy, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, przygnębienie, depresja, brak odporności, bezsenność, bóle głowy, niska odporność na stres, nadwaga, nadciśnienie, arytmia serca, osteoporoza, bóle kręgosłupa, wypadanie dysku. Wątpliwości rozstrzygnie wynik badania krwi. Należy poprosić w gabinecie zabiegowym, aby przy standardowym badaniu krwi oznaczono dodatkowo poziom magnezu w krwi.

Paweł: Jak zinterpretować wynik badania zawartości magnezu w krwi?

Doktor Pokrywka: Otrzymany z laboratorium wynik zawiera zalecane wartości od – do. Jednakże te oficjalne normy zawartości magnezu są ustalane statystycznie (jako przeciętny wynik dla populacji). Normy zapewniające naprawdę dobre samopoczucie i właściwe funkcjonowanie organizmu możesz obliczyć w sposób następujący: dolną normę zwiększ o 50% (pomnóż przez 1,5), a górną o 15% (pomnóż przez 1,15). Ponadto weź pod uwagę, że organizm przy niedoborach w pożywieniu pobiera magnez z kości i zębów, co zaciera rzeczywisty obraz. Dlatego można dodatkowo zrobić inne badania, na przykład na zawartość magnezu we włosach.

Paweł: Kawa wypłukuje magnez z organizmu. Czy z tego wniosek, że kawa jest szkodliwa? Czy muszę zrezygnować z picia kawy?

Doktor Pokrywka: Nie, kawa na pewno nie jest szkodliwa. Szkodliwy może być jej nadmiar. Jeśli dobrze czujesz się po kawie – pij ją. Jeśli czujesz się źle – zrezygnuj z niej. Problem tkwi w czym innym – w rodzaju pitej kawy. Polecamy kawę z ekspresu ciśnieniowego lub kawę gotowaną (znaną z internetu jako kawa Kubata). Kawa Kubata jest dla niektórych wręcz zbawienna – powoduje regenerację wątroby i może uleczyć depresję, co potwierdzają pacjenci. Kawa to szerszy temat – ważny jest gatunek kupowanej kawy, sposób mielenia, sposób przechowywania zmielonej kawy, sposób przyrządzania, ilość wypijanej dziennie kawy. Kluczem do sukcesu jest umiejętność obserwowania własnego organizmu i wyciągania wniosków na podstawie posiadanej wiedzy. A więc wiedza i jej stosowanie jest drogą do zdrowia.

Wróć do wykładów

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

101 komentarzy

  1. Paweł 15 września 2016 at 18:19- Odpowiedz

    No dobrze, ale czy wiadomo ile wchłaniamy faktycznie magnezu przez np. moczenie stóp ?

    • Akademia Długowieczności 18 września 2016 at 14:02- Odpowiedz

      Jeśli chodzi o badania naukowe dotyczące wchłaniania magnezu przez skórę, to możemy przywołać badanie Dr. Norman Shealy, M.D. Ph.D., gdzie 16 uczestników z niskim poziomem magnezu przez cztery tygodnie moczyło stopy przez 20 minut i spryskiwało ciało oliwą magnezową. 75% z nich wykazało znaczący wzrost poziomu magnezu na poziomie komórkowym (http://www.magnesium.ie/transdermalmagnesium.pdf). Kolejne badanie, przeprowadzone przez Dr. DH Waring z Uniwersytetu w Birmingham wykazało, że kąpiel w 1% roztworze siarczanu magnezu miała natychmiastowe przełożenie na poziom magnezu w osoczu (http://www.mgwater.com/transdermal.shtml). Trzecie badanie, wykonane przez naszych rodaków również wykazało zdolność przenikania jonów magnezu przez skórę (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15080493). Nie brakuje również doniesień osób, które na własnej skórze przekonały się o pozytywnych efektach zdrowotnych występujących po przyjmowaniu magnezu w tej formie (często mając wcześniejsze, niezadowalające doświadczenia z doustną formą suplementacji).

  2. Agata 16 września 2016 at 07:28- Odpowiedz

    Panie Pawle poprzez moje doświadczenie, stwierdzam, że wchłanianie magnezu przez skórę jest dobre…W moim przypadku poziom magnezu we krwi osiągam większy poprzez metodę moczenia stóp…a niżeli poprzez spożywanie go drogą pokarmową (widocznie wchłanianie u mnie jest nie najlepsze) Ale może Pan to sprawdzić wykonując badania laboratoryjne – przed moczeniem i po dłuższym moczeniu stóp…

    • Edyta 14 marca 2018 at 09:55- Odpowiedz

      Witam, czy substancja, o ktorej mowimy to chlorek magnezu szesciowodny?

      • Akademia Długowieczności 15 marca 2018 at 21:35- Odpowiedz

        Tak.

  3. Miłosz 1 października 2016 at 22:36- Odpowiedz

    Sól Ojca Beno to chlorek magnezu sześcio, czy siedmio-wodny? Zresztą, jaki by nie był, 80g za taką cenę wydaje się totalnym przegięciem drogi Panie Janie. Należałoby zaznaczyć, że dosłownie kilka zł drożej możemy kupić cały kilogram jakości farmaceutycznej lub czystej do analizy, co przekłada się na ok. 1/10 ceny oferowanego produktu w małym pudełeczku z kolorową naklejką.Chyba, że oryginał jest w jakiś specjalny sposób „uświęcony” 😉 Pozdrawiam serdecznie.

  4. Justyna 10 listopada 2016 at 16:13- Odpowiedz

    Jestem w ciąży w trzecim miesiącu. Mam duży deficyt magnezu i kołatania serca. Czy mogę stosować te preparaty?

    • Akademia Długowieczności 10 listopada 2016 at 22:48- Odpowiedz

      Jeśli podejrzewa Pani u siebie niedobór magnezu trzeba o tym koniecznie powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Zapotrzebowanie na magnez w czasie ciąży rośnie, poza dostarczaniem go w diecie można więc rozważyć suplementację – przyjmowanie soli Ojca Beno pozwala uzupełnić niedobory tego pierwiastka.

  5. M 15 stycznia 2017 at 01:10- Odpowiedz

    Pytanie: przy stosowaniu rzeczonych soli oraz oliwy zaleca się kontynuować suplementację magnezem w tabletkach 48mg x 1 dziennie, czy raczej nie? Poziom magnezu mam w normie.

    • Akademia Długowieczności 15 stycznia 2017 at 11:12- Odpowiedz

      Jeśli poziom magnezu został oznaczony i jest w porządku, to można to łatwo sprawdzić np. odstawiając doustną suplementację np. na miesiąc i ponownie sprawdzając poziom magnezu. Jeśli nadal będzie w dobrym zakresie to znaczy że sól i oliwa wystarczy. Pozdrawiamy!

  6. Sławek 19 stycznia 2017 at 15:25- Odpowiedz

    Co jaki czas trzeba przyrządzać nowy roztwór do moczenia nóg, jeżeli przeprowadzamy zabieg raz dziennie ?

    • Akademia Długowieczności 19 stycznia 2017 at 22:12- Odpowiedz

      Po moczeniu nóg nie wylewamy roztworu. Kolejnego dnia wystarczy odlać część do garnka i zagrzać po czym wlać z powrotem żeby znowu całość miała odpowiednią temperaturę. Po jakimś czasie roztwór może trochę zmienić kolor i mogą w nim zacząć pływać drobinki – wystarczy wtedy przesączyć go przez gazę i można używać dalej. Pod ok. dwóch tygodniach można przygotować nowy. Pozdrawiamy!

  7. Tex 22 stycznia 2017 at 14:23- Odpowiedz

    Dodam, ale bez logowania.
    Myślę że kuracja jest OK. Dowiem się czy przyniosła efekty po kilku miesiącach. pozdrawiam TEX

    • Akademia Długowieczności 23 stycznia 2017 at 13:13- Odpowiedz

      Również pozdrawiamy i z chęcią poznamy rezultaty!

  8. ela 29 stycznia 2017 at 17:49- Odpowiedz

    zrobie roztwor z chlorkiem magnezu na caly miesiac 3 litry tak jak zaleca OJCIEC BENO zaleca on pić 1 porcję dziennie więc ile? proszę mi odpowiedzieć

    • Akademia Długowieczności 29 stycznia 2017 at 20:40- Odpowiedz

      100 ml, czyli trochę mniej niż pół szklanki.

  9. Sosnowska 4 lutego 2017 at 13:56- Odpowiedz

    Czy chlorek magnezu można stosować przy następujących dolegliwościach: osoba po operacji tarczycy, migotanie przedsionków (branie preparatów przeciwkrzepliwych). Jednocześnie wskazane jest branie magnezu na niewydolność mięśnia sercowego. Czy chlorek magnezu nie wchodzi w interakcję z lekiem na tarczycę euthyroks?

    • Akademia Długowieczności 5 lutego 2017 at 16:47- Odpowiedz

      Znaleźliśmy tutaj: https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=1746 informację, że chlorku magnezu nie należy stosować równolegle z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Proszę jednak pamiętać, że nie jesteśmy lekarzami i nie mamy prawa udzielać indywidualnych porad medycznych – zachęcamy do konsultacji z lekarzem, który będzie w stanie pomóc.

  10. Mary 4 marca 2017 at 19:36- Odpowiedz

    Mam chlorek magnezu, ale nie chcę robić zapasu do picia. Czy mogę wsypywać sobie np. 1/4 łyżeczki proszku bezpośrednio do soku, rozpuścić i wypić? Czy precyzyjne odmierzanie i wcześniejsze rozcieńczanie w wodzie jest niezbędne? Rozumiem że rozcieńczone lepiej się przyswaja, więc może będę wypijać całą szklankę, a nie pół…?

    • Akademia Długowieczności 6 marca 2017 at 14:24- Odpowiedz

      W przypadku niedoborów można oczywiście przyjmować chlorek magnezu w podany sposób, należy pilnować dawkowania. Jeśli przesadzimy może się to zakończyć biegunką.

  11. Ala 22 kwietnia 2017 at 22:57- Odpowiedz

    nic sie nie dzieje z roztworem chlorku po tak dlugim czasie jak np 2 tygodnie stania (przy kuracji pitnej), lub codziennym podgrzewaniu? :O
    jakies dowody na to?

    • grzegorzadam 6 października 2017 at 11:27- Odpowiedz

      jak np 2 tygodnie stania (przy kuracji pitnej), lub codziennym podgrzewaniu? :O
      jakies dowody na to?”

      To sól z morza. Oceany nie mają gwarancji 😉
      Dobrze jest też dodać soli dobrej i sody, świetnie magnez z sodą
      i solą współpracuje:

  12. Andrzej61 23 kwietnia 2017 at 14:48- Odpowiedz

    Mam cytrynian magnetic w donuts Lemczyk bed instrukcji, jak zażywać, rozcieńczać itp. Proszę mi coś na ten temat podpowiedzieć
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  13. Andrzej61 23 kwietnia 2017 at 14:53- Odpowiedz

    Przepraszam za błędy…
    Wynikły z powodu słownika.
    Chodziło mi oczywiście o cytrynian magnezu. Mam go w domu lecz nie mam do niego instrukcji jak używać, rozcieńczać itp
    Czekam zatem ba jakąś informacje na ten temat od pana.
    Dziękuje o pozdrawiam.

    • grzegorzadam 6 października 2017 at 11:34- Odpowiedz

      Tak jak każdy inny, nie opłaca się pobierać jednorazowo więcej jak 150-200 mg
      jonów, bo nastapi związanie w jelitach i do WC.

      ”1 gram Cytrynianu Magnezu zawiera 11,3% jonów magnezu czyli 113mg czystego magnezu.
      1 łyżeczka (3325mg) cytrynianu magnezu to 375mg jonów magnezu.”

      Pokombinuj sobie. Warto mieć kieszonkową wagę laboratoryjną w domu.

  14. Beata 25 sierpnia 2017 at 18:47- Odpowiedz

    Kupilam chlorek mg szesciowodny. To jest produkt chemiczny, kupiony w aptece internetowej, Czy moge goi pic ?

    • grzegorzadam 6 października 2017 at 11:36- Odpowiedz

      Warunkiem jest czystość i nic poza tym.
      Do kąpieli stóp stosuję płatki do odladzania- 25 kg za 50zł.
      do picia czysty, kg starcza na długo.

  15. AsiaAsia 23 września 2017 at 15:14- Odpowiedz

    Magnez we krwi nam zawsze w normie a mimo wszystko mam skurcze i ból mięśni ciała zwłaszcza nóg.. Czy może go być za mało w komórkach? Lekarze nie wiedzą co jest przyczyną….

  16. bonczek zuza 1 października 2017 at 02:49- Odpowiedz

    Ten Pan Pokrywka to naciągacz ,oszust ,zajmuje się jakimś leczeniem szarlatańskim ,a naiwniaki w to wierzą .Akupunktura przekazywana przez Pana laikom ,którzy maja jakieś „niby szkolenia” jest nie na poziomie i mająca wiele do życzenia.Praktykowana jest nie w gabinecie lecz w mieszkaniach chorych ,gdzie jest to nie dopuszczalne. Pobierane są opłaty za „akupunkture”,a igły to oddzielna opłata ,a powinna być w cenie całego seansu . W dodatku powinny być używane jednorazowe igły,a nie tak jak to Pan Pokrywka twierdzi ,że kilka igieł jest na 5 lat . Totalna bzdura .Ktoś musi się tym zainteresować by ten proceder się skończył .

    • Akademia Długowieczności 1 października 2017 at 11:44- Odpowiedz

      Prosimy o przesłanie w terminie 7 dni na adres info@longevitas.pl szczegółowych informacji, które udowodnią że Doktor Pokrywka dopuścił się względem Pani przestępstwa oszustwa z Art. 286 Kodeksu Karnego. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni potraktować Pani słowa „Ten Pan Pokrywka to naciągacz ,oszust” jako ścigane z powództwa prywatnego pomówienie (Art. 212 Kodeksu Karnego). Doktor Pokrywka stosuje indywidualne igły dla każdego pacjenta, które są sterylizowane po każdym zabiegu. Jest to w pełni bezpieczna metoda praktykowania akupunktury. Wizyty domowe u osób chorych są powszechne wśród lekarzy i praktyków zdrowienia.

    • Grygiel Ewa 9 listopada 2017 at 14:28- Odpowiedz

      Bonczek Zuza ,pisze pani zupełną nieprawdę,mam bliską osobę w rodzinie którą wyleczył Dr.J Pokrywka w przeciągu 9 tygodni ,po uprzednim 4,5 letnim okresie leczenia u prof.w klinice (bezskutecznie),a igły są w cenie zabiegu i należą do pacjenta.

    • Krystyna Rusin 9 listopada 2017 at 16:23- Odpowiedz

      Pozdrawiam wszystkich z Akademii Długowieczności,mile wspominam czas spędzony na szkoleniu.

      • Akademia Długowieczności 9 listopada 2017 at 16:44- Odpowiedz

        Również serdecznie pozdrawiamy!

  17. Agata 2 października 2017 at 13:42- Odpowiedz

    E-tam! E-tam! Zaraz tam ściganie…Prawie zawsze tak zachowują się ludzie przygnębieni, rozżaleni, smutni, rozczarowani….Przecież po wpisie tej pani widać, że to żadne argumenty do oszczerstwa. Mądry zawsze zrozumie i wybaczy :-).

  18. GRAŻYNA 27 listopada 2017 at 15:22- Odpowiedz

    Witam. Z wielkim zainteresowaniem przeczytalam Wasz artykuł. Trzy dni temu zrobilam sobie olejek magnezowy. Stosuje jako dezodorant. Drogie Panie I szanowni Panowie. To jest rewelacja. Oddtruwam organizm i zapach potu .niestety zagluszal zapach perfum…/ drogich i dobrych/. Od trzech dni..PACHNE….naprawdę.Polecilam koleżance która przechodzi menopauze. Tez zachwycona. OD wczoraj pije chlorek magnezu w dawce 100ml. Przed kuracja zrobilam poziom magnezu a od lat suplementuje się tabletkami. Wynik …w dolnej granicy normy. Teraz za miesiąc sprawdzę. Pozdrawiam Akademie Długowieczności.

    • Akademia Długowieczności 27 listopada 2017 at 15:24- Odpowiedz

      Dziękujemy za komentarz i również serdecznie pozdrawiamy!

  19. Kacha 10 grudnia 2017 at 18:31- Odpowiedz

    witam, stosuje od jakiegoś czasu kąpiele magnezowe w połączeniu z sodą oczyszczoną ( wyniki badań mam złe nie tylko magnez ale ogólnie anemia, niedożywienie, nadczynność tarczycy, objawowo AZS), zauważyłam zmniejszenie pieczenia swędzenia skóry i zanik grudek na plecach, mam zamiar teraz stosować moczenie stóp, natomiast próbowałam pić roztwór magnezu ale jest dla mnie okropny.

    • Akademia Długowieczności 14 grudnia 2017 at 14:37- Odpowiedz

      Dziękujemy za komentarz! Chlorek magnezu lepiej smakuje gdy doda się go na przykład do soku pomidorowego, polecamy spróbować!

  20. Leszek Tomasz Matysek 8 stycznia 2018 at 10:27- Odpowiedz

    Czy ten chlorek magnezu można kupić w aptece i tak samo pić jak ten tzw. ojca beno, czy ten drugi ma jakieś specjalne właściwości lub domieszki czy jest taki sam? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

  21. grzegorzadam 9 stycznia 2018 at 06:51- Odpowiedz

    ”czy ten drugi ma jakieś specjalne właściwości’

    Jest bezwodny, 2x mocniejszy i 50x droższy.
    Chlorek kupisz w sklepacj chemicznych, również w necie.

    ”1 gram (1000 mg) bezwodnego chlorku magnezu zawiera 255,3 mg jonów Mg2+.
    1 gram sześciowodnego chlorku magnezu zawiera 119,6 mg jonów magnezu Mg2+, czyli
    sześciowodnego potrzeba w przybliżeniu wziąć 2 razy więcej (dokładniej 2,13 razy) niż bezwodnego.”

    • Damian 9 stycznia 2018 at 09:17- Odpowiedz

      Aby wykonać roztwór szesciowodnego chlorku magnezu zamiast 80g należy rozpuścić 160g w 3 litrach wody i dziennie spożywać 100ml dobrze zrozumiałem Panie Grzegorzadam?

  22. Ewka 12 lutego 2018 at 20:43- Odpowiedz

    Czy kąpiel w wodzie z chlorkiem sodu, np. w morzu spowoduje, że tak samo dobrze przez skórę wchłonie się do naszego organizmu sód?

    • Akademia Długowieczności 13 lutego 2018 at 17:04- Odpowiedz

      Niestety nie udało nam się znaleźć badań, które sprawdzałyby czy w jakim stopniu sód przenika przez skórę.

  23. Meliana 13 lutego 2018 at 15:04- Odpowiedz

    Dzień dobry, chciałam zapytać czy takie same efekty jak kąpiel w chlorku magnezu 6-wodnym dadzą kąpiele w siarczanie magnezu 7-wodnym? Jaka jest różnica między tymu dwiema substancjami pod wzgledem jakości przyswajania i sposobu użycia? Ile takiego magnezu należy dodać do wanny pełnej wody? Pozdrawiam, Meliana

  24. Madajg 17 lutego 2018 at 13:14- Odpowiedz

    1. Czy suplementacja magnezem w podwyższonych dawkach może zmniejszyć zmiany miażdżycowe w tętnicach? Biorę też witaminy: B9, B12, D3, K2 w dawkach podwyższonych w celu obniżenia poziomu homocysteiny. Czy istnieje synergia magnezu z tym, co stosuję?
    2. W artykule nie podkreślono istotnej roli witaminy B6 dla przyswajalności magnezu. Czy w przypadku chlorku nie jest to istotne? Aktualnie zażywam cytrynian.

    • Akademia Długowieczności 17 lutego 2018 at 13:37- Odpowiedz

      Źródła naukowe wskazują na związek między niedoborem magnezu a miażdżycą. Niski poziom magnezu przyspiesza rozwój miażdżycy zwiększając koncentrację LDL oraz przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12537993). Witamina B6 poprawia przyswajanie magnezu, ale dopiero stosowana w dawkach które są bliskie górnej granicy bezpiecznej normy, należy więc zachować ostrożność (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3959594).

  25. Ewa 24 lutego 2018 at 20:52- Odpowiedz

    Witam, czy można brać chlorek magnezu razem z witaminą C?
    Pozdrawiam

    • Akademia Długowieczności 24 lutego 2018 at 21:48- Odpowiedz

      Doktor Pokrywka zaleca przyjmowanie zarówno chlorku magnezu jak i witaminy C w codziennej suplementacji. Nie znamy też żadnych badań które mogłyby wskazywać na możliwe negatywne skutki łączenia tych suplementów.

  26. Ewa 25 lutego 2018 at 17:21- Odpowiedz

    Bardzo dziękuję za odpowiedz 🙂
    Proszę mi jeszcze powiedzieć co jest lepiej przyswajalne przez organizm podczas kąpieli, chlorek magnezu czy siarczan magnezu?

    Pozdrawia

    PS. Bardzo się cieszę że „odkryłam” waszą stronę. Dziękuję za to że jesteście! Na pewno nie zawsz jest łatwo, ale trzymajcie dalej wasz „kurs”!!

    • Akademia Długowieczności 27 lutego 2018 at 09:40- Odpowiedz

      Zarówno chlorek magnezu jak i siarczan magnezu są skuteczne w uzupełnianiu niedoboru magnezu. Jednakże za https://www.livestrong.com/article/416267-epsom-salt-vs-magnesium-chloride/ chlorek magnezu posiada około 12% magnezu możliwego do wchłonięcia, podczas gdy siarczan 10%. Dodatkowo, chlorek magnezu jest wykorzystywany do odtruwania tkankowego i oczyszcznia tkanek. W badaniu z Wielkiej Brytanii, zaobserwowano że „78% pacjentów wykazało znaczące zmniejszenie się ilości ciężkich metali po przeprowadzonej terapii.”

      Dziękujemy za miły komentarz, cieszymy się że nas Pani odwiedza! 🙂

  27. rysy 21 marca 2018 at 17:16- Odpowiedz

    W jaki sposób przechowywać przygotowany wg podanej na wstępie receptury („Jak wykonać roztwór….”.Czy są jakieś szczególne warunki, np rodzaj naczynia, jego kolor, w środowisku chłodnym i zaciemnionym itp. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Akademię Długowieczności. Rysy !!

    • Akademia Długowieczności 24 marca 2018 at 00:33- Odpowiedz

      Roztworu nie trzeba przechowywać w specjalnych warunkach, może stać w temperaturze pokojowej. Uzupełniliśmy artykuł o bardziej szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i stosowania roztworu.

  28. Ewa 10 maja 2018 at 08:06- Odpowiedz

    Witam. Od paru miesięcy suplementują się magnezem w tabletkach plus sole ojca Beno w roztworze do picia( 3miarki na pół litra). Od tygodnia moczę nogi w roztworze i magnezu i dopiero teraz pojawiły się straszne nocne skurcze ludek. Czy można przedawkować magnez i stad te kurczę? Zaczęłam brać mg ze wzgl. na trzydziestki która przebiegała zupełnie bezobjawowo. Nadmieniam ze suplementują tez wapń ze względu na ostrołęckie. Mam tez Hashimoto. Będę wdzięczna za poradę bo nie wiem czy nie szkód sobie bardziej tymi kąpielami niż pomagam… Sole Beno poleciła mi Kasia Pokrywka w czsie akupunktury. Pozdrawiam.

    • Akademia Długowieczności 11 maja 2018 at 17:31- Odpowiedz

      Przy sprawnie funkcjonujących nerkach nadmiar magnezu jest wydalany z organizmu wraz z moczem więc przedawkowanie zdarza się niezmiernie rzadko. Zalecamy konsultację z lekarzem lub praktykiem zdrowienia w celu zdiagnozowania przyczyny Pani objawów.

  29. Ulena 26 czerwca 2018 at 22:53- Odpowiedz

    Witam wszystkich .Proszę o potwierdzenie czy moje kapiele w wodzie z dodatkiem /2 szklanki/Soli EPSOM 2 razy w tygodniu sa optymalne.Poziom magnezu ma prawidłowy.

    • Akademia Długowieczności 2 lipca 2018 at 10:06- Odpowiedz

      Dzięki wchłanianiu się magnezu przez skórę takie kąpiele minimalizują ryzyko wystąpienia niedoboru, co trzeba zdecydowanie ocenić pozytywnie!

  30. kwks 1 lipca 2018 at 23:09- Odpowiedz

    Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy kąpieli stóp w „wodzie” magnezowej stosować od 1-3 miesięcy codziennie to rozumie czy po tym okresie należy zrobić przerwę i na jak długo
    pozdrawiam Karina

  31. Lores 4 lipca 2018 at 12:25- Odpowiedz

    Sól Ojca Beno i wlewy z magnezu to był majstersztyk przy walce z nowotworem. Oliwa magnezowa jednak stosowana pod pachy-poza ciągłym podrażnianiem i sporym dyskomfortem -nie poradziła sobie z potem-a muszę zaznaczyć,że nie należy do szczególnie uciążliwych.

    • Akademia Długowieczności 6 lipca 2018 at 14:30- Odpowiedz

      Przykro nam, że oliwa się nie sprawdziła. Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami! Życzymy wszystkiego dobrego 🙂

  32. wanda 17 lipca 2018 at 21:18- Odpowiedz

    cz można stosować moczenie nóg i pić wodę magnezową po przeszczepie nerki zaznaczam,że biorę magnez 2 szt dziennie i wynik to około 1,75 około półtora roku.pozdrawiam Wanda

    • Akademia Długowieczności 18 lipca 2018 at 11:47- Odpowiedz

      Przepraszamy ale jako redakcja portalu nie mamy uprawnień aby udzielać indywidualnych porad medycznych. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, których można znaleźć w naszym katalogu na stronie http://longevitas.pl/katalog/.

  33. Piotr Michalak 27 września 2018 at 22:55- Odpowiedz

    Witam
    Zamierzam suplementować magnez dodajac roztwor chlorku do zielonej herbaty, badz herbat ziolowych. Czy moge go dolewac do goracej herbaty czy powinienem czekac az ostygnie?
    A moze nie ma to w ogole znaczenia dla efektywnosci uplementacji?

    • Akademia Długowieczności 8 października 2018 at 11:40- Odpowiedz

      W opinii Doktora Pokrywki temperatura herbaty nie ma znaczenia, nie trzeba więc czekać. Pozdrawiamy!

  34. Stefan 27 października 2018 at 08:59- Odpowiedz

    Przeczytałem kilka lat temu o kuracji Ojca Beno i pomyślałem sobie że i tak mam za mało magnezu, bo dokuczają mi skurcze mięśni, więc nie mam nic do stracenia a tylko zysk. Jednak brałem magnez z innego, głównego powodu a mianowicie stawu biodrowego, który za kilka lat -co zapowiadał ortopeda- będzie musiał być wymieniony. I uwaga! Zdecydowałem się na 2700 jednostek dziennie przez jakiś rok czasu i zadziałało. Po kilku miesiącach nie bałem się pójść do lasu na kilkugodzinne grzybobranie. W chwili obecnej tylko przyjmuję magnez przez skórę ale w sumie do tej pory pożarłem ponad pół kilograma i 1 kilogram wit. C. Uwierzyłem spróbowałem i polecam . Pozdrawiam wszystkich interesujących medycyną niekonwencjonalną.

    • Akademia Długowieczności 29 października 2018 at 09:26- Odpowiedz

      Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami! 🙂

  35. AGA 14 listopada 2018 at 20:19- Odpowiedz

    Witam. Mój mąż ma niesamowite bóle głowy, które pojawiają się zaraz po zaśnięciu, obojętnie czy jest to drzemka popołudniowa czy sen nocny. Jedyne co mu pomaga na nocne bóle głowy to filiżanka mocnej kawy. Ma też stwierdzone zwapnienie żył w głowie. Czy można mu jakoś ulżyć magnezową kuracją? Proszę o odpowiedż.

    • Akademia Długowieczności 14 listopada 2018 at 20:49- Odpowiedz

      Dzień dobry, przepraszamy ale jako redakcja portalu nie jesteśmy lekarzami i nie mamy uprawnień by udzielać indywidualnych porad medycznych. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Doktorem Pokrywką: http://drpokrywka.pl lub innymi specjalistami, których można znaleźć w naszym katalogu pod adresem: http://longevitas.pl/katalog/

  36. Tadeusz 7 grudnia 2018 at 02:59- Odpowiedz

    Czy sól Ojca Beno można dodawć do kawy?

  37. bibik 28 grudnia 2018 at 17:33- Odpowiedz

    Witam serdecznie,

    czy ta kuracja chlorkiem magnezu ma znaczenie przy zwyrodnieniu stawów biodrowych-tak jak Pan Stefan jestem do wymiany (tzn moje stawy:) i chętnie zastosowałabym taką kurację; przyjmuję magnez cały czas- w postaci cytrynianu bądź jabłczanu; ale chętnie przerzucę się na chlorek?

    Akademii dziękuję za propagowanie idei zdrowia i długowieczności a właściwie długowieczności w zdrowiu 🙂

    • Akademia Długowieczności 28 grudnia 2018 at 17:51- Odpowiedz

      W badaniach naukowych niedobory magnezu były powiązane z chorobami stawów – suplementacja chlorkiem magnezu może być więc dobrym pomysłem. Jak zawsze zalecamy jednak najpierw konsultację z lekarzem. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy prawdziwej długowieczności! 🙂

  38. Karol 5 stycznia 2019 at 10:58- Odpowiedz

    Witam.
    1.Czy dawkę dzienna 100ml roztworu wypijamy na raz czy po trochę przez cały dzień?
    2.czy mozna połączyć w jednym rotworze magnez i Wit c?
    3.Np. Bierzemy litrową butelkę do której wlewamy 100ml roztworu magnezu, dotego dodać ok. 10g vit c, dolać wody i puść po trochę przez cały dzień?
    Pozdrawiam i dziękuję za cenna wiedzę.

  39. Karol 6 stycznia 2019 at 12:29- Odpowiedz

    Witam.
    1. Czy dzienna dawkę 100 ml pijemy na raz czy po trochę przez cały dzień.
    2.czy mozna połączyć roztwór magnezu z Wit c. Np bierzemy butelkę 1litr, wlewam100ml roztworu magnezu, wsypuje 10g vitamuny c uzupelniam woda i pije po troszke przez calydzien? Dziękuję za cenne porady.

    • Akademia Długowieczności 6 stycznia 2019 at 13:49- Odpowiedz

      Zgodnie z zaleceniami Doktora Pokrywki nie ma znaczenia, czy magnez przyjmiemy na raz czy rozłożymy to na cały dzień, znaczenie ma przyjęcie wskazanej ilości. Doktor potwierdził również, że magnez można połączyć z witaminą C.

  40. Lakusia 27 lutego 2019 at 22:12- Odpowiedz

    Witam.Czy moglibyście napisać coś na temat przyjmowania jodu

  41. Szszymon Krytyk Wszystkiego 18 marca 2019 at 23:44- Odpowiedz

    Wiele mainstreamowych artykułów medycznych, i autorytetów medycznych podaje, m.in ten: https://pantabletka.pl/jak-wybrac-dobry-magnez-cz-2/ ,że wchłanianie magnezu przez skórę jest niemożliwe tylko ze względu na to, że skóra ma być barierą ochronną dla metali. I faktycznie, jest to bardzo logiczne wytłumaczenie, bowiem ze świecą szukać rzeczy, które można wchłaniać przez skórę. Podaliście 3 dość mocne dowody, że to możliwe. Niestety, obawiam się, że dowodów świadczących o tym, że jest przeciwnie jest więcej: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579607/
    Ten artykuł stwierdza, że jedyną pewną rzeczą jest to, że suplementy doustne działają, wchłanianie przez skórę może działać, jednak część badań świadczy przeciwnie, lub że wnioski badań są źle szacowane statystycznie, i że ilość badań nie jest wystarczająca do wydania polecenia stosowania tej formy suplementacji mimo przynajmniej 2 przypadków wchłaniania magnezu z kąpieli z Morza Martwego. Dlaczego wyniki badań mogą być tak sprzeczne? Komu ufać? Jaką intencję mają ci, co twierdzą, że wchłanianie przez skórę nie może działać? Nawet jeśli wchłanianie przez skórę działa, to dlaczego miałbym ryzykować trochę pieniędzy, zamiast kupić solidne tabletki cytrynianu magnezu od Swansona 225 jonów mg w jednej tabletce, 120 tabletek, za 45 zł? Podejrzane jednak jest, że chlorek magnezu nie jest sprzedawany w aptekach w proszku, za to na kilogramy na Allegro już tak. To może być z powodu świadomość zbyt małego zysku firm farmaceutycznych, ale równie dobrze to sprzedawcy internetowi mogą polować na naiwniaków. Proszę o pomoc. Ja już sam nie wiem jak to możliwe, że po 8 godzinach robienia researchu człowiek dalej nie wie co jest dobre, bo nawet artykuły ściśle naukowe podają sprzeczne informacje.

    • Akademia Długowieczności 19 marca 2019 at 17:53- Odpowiedz

      Doktor Pokrywka nie poleca przezskórnego przyjmowania magnezu jako wyłącznej metoda suplementacji. Stanowi ona komplementarne działanie względem doustnej przyjmowania chlorku magnezu. Jeśli nowe doniesienia naukowe rozstrzygną kwestię skuteczności na niekorzyść metody transdermalnej przestaniemy ją polecać.

  42. ada$ 18 czerwca 2019 at 14:09- Odpowiedz

    Witam
    Czy węglan magnezu działa podobnie jak chlorek magnezu ?

  43. grzegorzadam 19 czerwca 2019 at 07:37- Odpowiedz

    ”Komu ufać? Jaką intencję mają ci, co twierdzą, że wchłanianie przez skórę nie może działać?”

    Intencje takie jak zwykle 😀
    Walczą z doskonałymi tanimi środkami leczniczymi, trują, powodują
    choroby, bo z tego żyją.
    Amerykanie robili badania o skuteczności transdermalnych aplikacji,
    ale w tvn czy innych polsatach tego nie usłyszysz.

    Polecam doskonałe opracowania dra M. Sircusa, jest wszystko jasno wytłumaczone
    http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4235000/4235053/543859-352×500.jpg

    I to:
    https://drsircus.com/magnesium/

  44. grzegorzadam 21 czerwca 2019 at 09:54- Odpowiedz

    ”Skarpetki – nietypowy sposób na dostarczenie sobie magnezu

    Grażyna Dobroń poleca metodę zalecaną w latach 60. przez profesora Juliana Aleksandrowicza, a mianowicie namoczenie skarpetek w chlorku magnezu…

    Magnezowe skarpetki mogą być alternatywą dla magnezu w tabletkach

    …… i tłumaczy jak przygotować „magnezowe skarpetki”.

    Wystarczy rozpuścić 50 g chlorku magnezu w 300 ml letniej wody.

    Następnie należy namoczyć w roztworze czyste bawełniane skarpetki, wycisnąć je i wysuszyć, a rano założyć na cały dzień.
    Dobra wiadomość jest taka, że chlorek magnezu jest bardzo tani i łatwo dostępny.”

    https://www.polskieradio.pl/9/306/Artykul/1762751,Skarpetki-nietypowy-sposob-na-dostarczenie-sobie-magnezu

  45. Adan 1 lipca 2019 at 14:40- Odpowiedz

    Tutaj w pytaniach i odpowiedziach pojawia się zarówno chlorek magnezy a także siarczan magnezu. Czy oba związki są jednakowo dobre dla kuracji moczenia stóp jak i spryskiwania skóry. Pozdrawiam

    • Akademia Długowieczności 4 lipca 2019 at 09:25- Odpowiedz

      Zarówno chlorek magnezu jak i siarczan magnezu są skuteczne w uzupełnianiu niedoboru magnezu. Jednakże za https://www.livestrong.com/article/416267-epsom-salt-vs-magnesium-chloride/ chlorek magnezu posiada około 12% magnezu możliwego do wchłonięcia, podczas gdy siarczan 10%. Dodatkowo, chlorek magnezu jest wykorzystywany do odtruwania tkankowego i oczyszczania tkanek. W badaniu z Wielkiej Brytanii, zaobserwowano że „78% pacjentów wykazało znaczące zmniejszenie się ilości ciężkich metali po przeprowadzonej terapii.”

  46. Piotr 3 grudnia 2019 at 00:22- Odpowiedz

    Witam . Nie mogę uzupelnic tego magnezu mimo, ze mocze nogi i zazywam doustnie . Depresja , nerwica na skraju wytrzymalosci . Tak sobie mysle , ze skoro w morzu martwym jest stezenie magnezu 50% i kapiac sie zanurzamy prawie całe cialo to jak się ma do tego moczenie stop w 15-20 % roztworze ,chlorku ?. Powierzchnia stop do powierzchni calego ciala to jakieś 1do50 (na oko) , stezenie w morzu ponad dwa razy większe . Czyli w przybliżeniu , wchlanialnosc w morzu Martwym jest stukrotnie wieksza , chyba , ze stezenie nie ma znaczenia , to wtedy okolo 50 krotnie . Jeśli zgadzacie się z moimi obliczeniami to uzupełnianie magnezu ,,stopami” bedzie trwalo 50-100 krotnie dluzej niz kąpiel calego ciala . Zastanawiam się nad wlewami z magnezu 2-4 gramy prosto w żyłkę . Czytałem opinie kobiety z tezyczka , atakami paniki . Dopiero po 8 wlewie ataki ustapily . Czy te wlewy to dobry pomysl ?

    • Akademia Długowieczności 3 grudnia 2019 at 11:06- Odpowiedz

      W przypadku stwierdzonego niedoboru, którego nie udaje się wyeliminować przez standardową suplementację podanie dożylne może być rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z lekarzem.

  47. Piotr 3 grudnia 2019 at 00:56- Odpowiedz

    A propos kawy.
    https://jarek-kefir.com/2017/04/09/czy-kawa-szkodzi-szokujaca-prawda-jest-ukrywana/
    W moim przypadku wypicie jednej filizanki kawy z expresu powoduje takie skurcze i drętwienie , ze ani forma doustna ani moczenie stóp niewiele pomagaja .

  48. Marecki 4 stycznia 2020 at 17:48- Odpowiedz

    Nie wchłaniania przez skórę!!
    udowodnione naukowo,a nie bo się komuś zdaje,że skóra to gąbka.

  49. Roman 10 stycznia 2020 at 20:30- Odpowiedz

    Cytat z wpisu wyżej – „Nie wchłaniania przez skórę!!
    udowodnione naukowo, a nie bo się komuś zdaje, że skóra to gąbka.”
    Naukowo już udowadniano, że masło, jajka są niezdrowe, że energooszczędne świetlówki są jedynym – najlepszym źródłem światła – to jest wszystko interes „czyjś”.
    Skoro skóra nie wchłania – proszę przeczytać relacje osób, które po badaniach stwierdzają wyższy poziom magnezu. Są również badania potwierdzające wchłanianie – tylko trzeba się z nimi zapoznać.
    Jeszcze jedno – skoro skóra to nie gąbka to dlaczego ci, którzy naukowo wytwarzają badają i wprowadzają do obrotu środki ochrony roślin, czy jakichkolwiek inne substancje (nieważne, żrące czy nie) nakazują stosowanie środków ochrony osobistej – także tych do ochrony skóry.

  50. Eli 25 stycznia 2020 at 18:17- Odpowiedz

    ,,Pacjent wyleczony = klient utracony !!!!
    I w tym mamy odpowiedz na wiele watpliwosci….

  51. Anna Bielińska-Sałach 6 lutego 2020 at 10:28- Odpowiedz

    Jestem po zawale i mam wstawionego stenta. Biorę lek na rozrzedzenie krwi. W jaki sposób mogę uzupełnić braki magnezu ? Pozdrawiam serdecznie

  52. Agieszka 5 marca 2020 at 19:53- Odpowiedz

    Czy stężenie Mg w roztworze wodnym nie ulega zmianie przy wielokrotnym jego użyciu?

    • Akademia Długowieczności 6 marca 2020 at 09:11- Odpowiedz

      Tak, stąd zalecenie by po dwóch, maksymalnie trzech tygodniach wymieniać roztwór na nowy.

  53. Krzysiek 13 kwietnia 2020 at 22:08- Odpowiedz

    Po wypiciu zalecanej ilości chlorku magnezu mam bardzo dokuczliwe pieczenie żoładka , najprawdopodobniej przyczyną są nadżerki stwierdzone podczas gastroskopii. rozcieńczam jeszcze w większej ilości wody, ale bez skutku. W jaki sposób zażywać chlorek magnezu , by zmniejszyć silne pieczenie żołądka i przełyku- też stwierdzone nadżerki.

    • Akademia Długowieczności 21 kwietnia 2020 at 09:47- Odpowiedz

      Niektóre osoby dodają chlorek magnezu do soku pomidorowego, być może to byłoby jakieś rozwiązanie?

  54. Agata 24 kwietnia 2020 at 12:57- Odpowiedz

    Przy problemach gastrycznych chlorek magnezu Ojca Beno należy wykluczyć! W okolicznościach gastrycznych żadna dawka nie jest wskazana. Soków też proszę nie pić, ponieważ pogłębi pan tylko problem zdrowotny i chorobowy. Magnez proszę uzupełniać poprzez moczenie nóg w chlorku magnezu, tylko taka opcja pomoże a nie zaszkodzi.

  55. Wojsław 26 października 2020 at 02:12- Odpowiedz

    cena chlorku magnezu waha się od 8 do 60 zł za 1 kg (firma chempur) i to nie jest max cenowe. Tańszy to niby czystość farmaceutyczna .. ale jest za 14 czda ze stanlabu – z tego co rozeznałem to firma tylko importująca i konfekcjonująca, a analizy robią sobie w swoim laboratorium !!! Jaki produkt jest pewny, gdyż mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi ? Czy forma czysty (cz) jest wystarczająca, bo różnica w cenie bywa znaczna.

  56. Wojsław 27 października 2020 at 19:11- Odpowiedz

    Czy taka zawartość dodatkowych substancji w chlorku jest bezpieczna jeśli ma być stosowany do kąpieli ?
    Lp. Wyszczególnienie j.m. Wyniki
    1. MgCl2 % 47,40
    2. KCl % 0,30
    3. NaCl % 0,60
    4. MgSO4 % 0,40
    5. CaSO4 % 0,10
    6. Fe ppm 5,00
    7. H2O % 51,20

    Czystość techniczny, ogólnie do odladzania, ale stwierdzili, że spa go biorą !!! koszt 40,0 zł za 25 kg !!!

  57. Mati 16 lipca 2021 at 17:09- Odpowiedz

    Pragne tylko nadmienic, że wyniki magnezu w osoczu krwi nie dają wiarygodnych danych na temat ilosci magnezu w organiźmie. Organizm oddaje magnez z kosci, z komórek, iż priorytetem jest utrzymanie odpowiedniego stężenia Mg we krwi.Może wystepowac niedobór w prawidłowym poziomie Mg we krwi.

    • Akademia Długowieczności 17 lipca 2021 at 14:03- Odpowiedz

      Dziękujemy za komentarz i trafną uwagę. Pozdrawiamy serdecznie!

  58. Beata 22 lipca 2021 at 12:16- Odpowiedz

    Mam pytanie dotyczace chlorku magnezu .Wiem ze chlorek magnezu wydobywa sie w niemczech ,cena 1kg wynosi okolo 40euro ,ale jest tez chlorek magnezu z izraela ktory jest bardzo tani .Moje pytanie jest ,czy ten z izraela jest tak samo dobry jak ten z niemczech ?

  59. karolina 23 sierpnia 2021 at 14:08- Odpowiedz

    ile zatem jest jonów magnezu w 100 ml roztworu? czy moge przyjmowac w tezyczce utajonej, i co wtedy z wapniem? należy go brac w przypadku kuracji z magnezem?

  60. Elzbieta 15 października 2021 at 07:46- Odpowiedz

    Mam zwapnienia dolnej części nóg od kostek do prawie połowy łydek tam były żylaki są usunięte i zostały brązowe plamy to boli i piecze i twarde te miejsca są czy mogę sobie pomoc ciepła oliwa magnezowa? Poradźcie mi coś proszę bo lekarze mi nie pomagają gdy im mówię o tym problemie

Wyślij komentarz