25 maja, 2020

Rodzaj światła przy którym pracujemy, ma wpływ na sen

Sen po raz kolejny. Tym razem na łamach International Journal of Environmental Research and Public Health czytamy o biurowym eksperymencie, dotyczącym wpływu światła dziennego na sen.

Badania miały wykazać różnice we wzorach snu, u osób pracujących w niemal identycznych warunkach. Miejsca pracy znajdowały się obok siebie, jedyną istotną różnicą, było ich oświetlenie.

W pierwszym biurze, pozostawiono stosowane zazwyczaj żaluzje, które blokują dostęp większości promieni słonecznych. W drugim zaś, okna poddano modyfikacji elektrochromowej, dzięki której przepuszczały więcej światła, ograniczając przy tym zbytnie nasłonecznianie czy oślepianie. W każdym z nich pracowano przez tydzień – po pierwszym tygodniu, grupy zamieniły się miejscem pracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali również urządzenia na nadgarstki (Actigraphy), które rejestrowały czas snu każdej nocy.

Jak odkryto, w obu grupach pracownicy spali dłużej – średnio o 37 minut – kiedy pracowali w biurze, o zwiększonym dostępie światła słonecznego. Zaobserwowano również, że z każdym dniem korzystny wpływ światła słonecznego wzrastał. Poprawiały się również wyniki testów poznawczych. Już wcześniejsze badania wykazały, że pracownicy którzy funkcjonowali przy ograniczonym dostępie do światła dziennego spali gorzej, a także byli mniej wydajni w testach poznawczych.  

W przytoczonym badaniu, do końca tygodnia uczestnicy zdobywali nawet 42% punktacji więcej.

Naukowcy uważają, że wyniki tego (i temu podobnych) badania pokazują, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy. Jego dobór przynosi korzyści wszystkim.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2020-06-office-workers-longer-exposed-daylight.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.