Tryptofan/L-tryptofan to jeden z kluczowych dla naszego organizmu aminokwasów, który bierze udział między innymi w wytwarzaniu białek oraz niektórych neuroprzekaźników. Na przykład serotonina, powstaje z tryptofanu, który ulega przekształceniu w naszym organizmie. Oba są więc kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia, snu, motywacji czy walki z bólem.
Tryptofan naturalnie
Tryptofan można pozyskać z diety, a konkretnie znajdziemy go w:
- bananach,
- serze,
- czekoladzie,
- suszonych daktylach,
- jajkach,
- mleku,
- owsie,
- nasionach dyni i sezamu,
- soi,
- tofu,
- orzechach ziemnych (i maśle orzechowym),
- rybach,
- kurczaku,
- indyku.
Jednak zawartość tryptofanu w tych produktach, w stosunku do suplementów, jest bardzo niewielka.
Dlaczego jednak niektórzy z nas sięgają po suplementy tryptofanu?
Tryptofan w kapsułce
Wspomaganie się suplementami tryptofanu bywa konieczne, np. jako skutek niedoborów żywieniowych (nieprawidłowej diety) lub stanów chorobowych.
Choć istnieje wciąż mało badań na ten temat, niektóre z nich wykazują, że niski poziom tryptofanu mają osoby cierpiące na depresję. Niektórzy specjaliści twierdzą, że przyjmowanie do 6 g tryptofanu dziennie, może wspomóc walkę z zaburzeniami nastroju oraz depresją. Istnieją badania na wczesnym etapie które wykazują, że może on być pomocy w przypadku sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD), a więc stanu silnego zaburzenia nastroju, który pojawia się (przynajmniej przez 2 lata) w okresie jesienno-zimowym.
Niektórzy stosują również tryptofan w walce z zaburzeniami snu.
Tryptofan bywa również pomocy w przypadku uciążliwych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w tym jego ciężkiej odmiany – przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD). Może to wynikać z faktu, że tryptofan łagodzi problemy z przetwarzaniem serotoniny w organizmie. Wciąż potrzebnych jest jednak więcej badań, mogących potwierdzić tę teorię.
Istnieją badania wykazujące, że tryptofan może mieć również korzystny wpływ na pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.
Jakie są zagrożenia wynikające z przyjmowania suplementów tryptofanu?
L-tryptofan może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Nie należy więc przyjmować go wraz z: selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnemi i atypowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Może to bowiem prowadzić do zespołu serotoninowego, a więc stanu zagrażającego życiu. Do jego objawów należą:
- zawroty głowy,
- drganie/opadanie głowy,
- rozmazany obraz,
- nudności,
- senność,
- zmęczenie,
- zaburzenia koordynacji mięśni,
- sztywność mięśni,
- kołatanie serca,
- dreszcze i drżenie,
- pocenie.
L-tryptofan został też powiązany z zespołem eozynofilia-mialgia (EMS), niebezpiecznym, a nawet śmiertelnym stanem. Powoduje nagły i bardzo silny ból mięśni, uszkodzenie nerwów, zmiany skórne i inne objawy. Jego wystąpienie zostało skojarzone w 1989 roku, z przyjmowaniem właśnie tryptofanu. Zachorowały dziesiątki tysięcy osób i niektóre z nich zmarły. Kiedy amerykańska FDA zakazała stosowania suplementu, odsetek przypadków zmalał.
Do skutków ubocznych stosowania tryptofanu mogą należeć:
- ekstremalny niepokój,
- płochliwość,
- przyśpieszony rytm serca,
- majaczenie,
- silne skurcze mięśni,
- podwyższona temperatura ciała.
Przed zamiarem stosowania L-trypofanu, należy zasięgnąć opinii lekarza. Dotyczy to szczególnie osób borykających się z marskością wątroby, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Źródło:
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/l-tryptophan-uses-and-risks
Opracowała Ewa Wysocka