11 marca, 2019

Prozdrowotna garść dyniowych pestek

Stosowanie pestek dyni w kuchni staje się coraz popularniejsze. Nadają nie tylko ciekawego smaku potrawom, ale posiadają też wiele prozdrowotnych właściwości, m.in.: regulowanie poziomu cukru, poprawę jakości snu czy zdrowia serca.

Skąd się wzięły pestki dyni?

Pestki dyni pochodzą oczywiście z dyni. Ale skąd wiemy, że zamiast do kosza, warto wrzucić je na talerz?

Nasiona te – cenione za smak i właściwości – były wykorzystywane przez wiele systemów medycznych na całym świecie. Rdzenne grupy etniczne z Ameryki Północnej stosowały je często w walce z infekcjami pasożytniczymi i objawami tasiemca. Dla Azteków pestki dyni były nie tylko pożywieniem, ale też składanymi w religijnych rytuałach podarkami. W Europie i Azji pojawiły się dzięki hiszpańskim osadnikom. Szybko zaczęły zyskiwać popularność i stały się elementem wielu kuchni. W diecie ajurwedyjskiej doceniane są za swoje alkalizujące działanie. Uważa się, że odżywiają krew, działają moczopędnie, hamują apetyt i wspierają zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Tradycyjna Chińska Medycyna promuje nasiona dyni jako środek wspierający laktację i trawienie, zapobiegający infekcjom pasożytniczym i łagodzący ból żołądka.

Co ciekawe, archeolodzy odnaleźli w niektórych rejonach Meksyku pestki, które datowane są nawet na 7000 rok p.n.e.

Jaka jest różnica pomiędzy pestkami dyni, a słonecznika?

Nasiona dyni i słonecznika to prawdopodobnie najbardziej popularne pestki. Zawierają dużo błonnika i białka, a także zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Istnieje jednak między nimi kilka różnic.

Nasiona dyni są płaskie, owalne i mają jasnozielony kolor. Ich łupka jest biała. Dostarczają dużo białka i mniej kalorii, tłuszczu i błonnika, niż słonecznik. Zawierają również magnez, żelazo i mangan.

Nasiona słonecznika są opalone i pokryte czarną lub czarno-białą łupiną. Są lepszym – w stosunku do dyniowych – źródłem witaminy B5, kwasu foliowego oraz miedzi.

Oba rodzaje pestek charakteryzują się nieco orzechowym posmakiem i pasują niemal do każdego dania i przypraw.

Prozdrowotne właściwości pestek dyni

Dlaczego warto mieć nasiona dyni w swojej kuchni?

  • Bo są bogate w antyoksydanty

Nasiona dyni naładowane są przeciwutleniaczami, które walczą ze stresem oksydacyjnym. Jak pokazują niektóre badania, mogą pomóc zapobiegać m.in.: nowotworom, chorobom serca, cukrzycy i chorobom autoimmunologicznym.

Według egipskich badań na zwierzętach, opublikowanych na łamach Pharmacological Research, olej z pestek dyni może zmniejszyć stan zapalny i zapobiegać uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, u szczurów z zapaleniem stawów. Inne badanie wykazało zaś, że posiada silne właściwości przeciwutleniające.

  • Bo wspierają zdrowe serce

Zarówno nasiona, jak i olej, zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej. Jak pokazują badania, olej z pestek dyni może pomóc w zmniejszaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi – ważnych czynników ryzyka dla chorób serca.

Jedno z badań przeprowadzone na jamajskim University of the West Indies’ Department of Basic Medical Sciences wykazało, że olej z pestek dyni obniżał ciśnienie krwi, zwiększając jednocześnie poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Nasiona dyni mogą również zwiększyć poziom tlenku azotu w organizmie, co skutkuje rozszerzaniem się naczyń krwionośnych i zwiększonym przepływem krwi. Dzięki temu, praca serca staje się bardziej wydajna.

  • Ponieważ pomagają trzymać glukozę w ryzach

Pestki dyni to skuteczne narzędzie do walki z wysokim poziomem cukru we krwi. Dzięki temu pomagają zapobiegać zmęczeniu, częstemu oddawaniu moczu, zwiększonemu pragnieniu i cukrzycy.

Nasiona bogate są w białko i błonnik, które spowalniają wchłanianie cukru, dzięki czemu jego poziom we krwi jest zdrowszy. Badanie na zwierzętach z 2011 roku, opublikowane w Journal of Diabetes and Its Complications donosi, że połączenie pestek dyni i lnu nie tylko poprawia status antyoksydacyjny u szczurów, ale zmniejsza również ryzyko powikłań cukrzycy.

  • Bo pomagają lepiej spać

Jeśli mamy problemy ze snem, dodajmy porcję pestek dyni do codziennego menu. Posiadają one bowiem wiele składników odżywczych (m.in.: tryptofan i magnez), które powiązane zostały z poprawą jakości snu. Tryptofan to aminokwas, który znany jest ze swoich właściwości poprawiających dobry sen. Magnez wspomaga walkę z bezsennością, poprawiając jakość snu, jego długość i skracając czas, jaki jest nam potrzebny do zaśnięcia.

  • Bo wspierają zdrowie mężczyzn

Jak pokazują niektóre badania, pestki dyni mogą poprawić męską płodność oraz zdrowie prostaty.

Badanie na zwierzęcych modelach z 2012 roku wykazało, że suplementowanie oleju z nasion dyni skutecznie zapobiegało powstawaniu nieprawidłowości w nasieniu i zwiększało liczbę plemników. W innym badaniu zaobserwowano, że połączenie pestek dyni z palmą sabałową zmniejszało objawy łagodnego rozrostu prostaty i poprawiało jakość życia mężczyzn, którzy borykali się z tym schorzeniem.

  • Bo pomagają hamować rozrost komórek nowotworowych

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, pestki dyni mogą pomóc uniemożliwić wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Badanie in vitro przeprowadzone przez University of Rostock w Niemczech wykazało, że ekstrakty fitoestrogenów z nasion dyni mają przeciwnowotworowe właściwości i mogą odgrywać ważną rolę w prewencji oraz terapii raka piersi. W raporcie opublikowanym na łamach Food Research International czytamy, że dieta bogata w dyniowe pestki powiązana została ze zmniejszonym ryzykiem kilku typów nowotworów, w tym: piersi, żołądka, płuc oraz jelita grubego.

  • Bo poprawiają pracę pęcherza

Ze względu na to, że nasiona dyni zmniejszają objawy łagodnego rozrostu prostaty, zmniejszają wynikający z tego stanu problem z oddawaniem moczu. Olej z pestek może również wspomóc inne funkcje pęcherza i z wspomóc walkę z takimi stanami jak zespół nadreaktywnego pęcherza czy dysfunkcje moczowe.

Bogactwo dyniowych pestek – składniki odżywcze

Nasiona dyni są bogate w wiele składników odżywczych, w tym: białko, mangan, magnez, fosfor i żelazo.

Około 28 g suszonych, obranych pestek dyni zawiera:

  • 151 kalorii,
  • 5 g węglowodanów,
  • 7 g białka,
  • 13 g tłuszczu,
  • 1,1 g błonnika pokarmowego,
  • 0,8 mg manganu (42% zalecanego dziennego spożycia),
  • 151 mg magnezu (37% zds),
  • 329 mg fosforu (33% zds),
  • 4,2 mg żelaza,
  • 0,4 mg miedzi (19% zds),
  • 14,4 µg witaminy K (18% zds),
  • 2,1 mg cynku (14% zds),
  • 226 mg potasu (6% zds),
  • 0,1 mg witaminy B2 (5% zds).

Ponadto niewielką ilość kwasu foliowego, witaminy B1 i B6, witaminy A oraz selenu.

Co robić z nasionami dyni?

Świeże pestki płuczemy w durszlaku zimną wodą i otrzepujemy. Suszenie ręcznikiem może okazać się bardzo frustrujące, ponieważ mokre nasiona będą się do niego przyklejać, podobnie zresztą jak do naczynia.

Pestki możemy uprażyć np. w piekarniku. Jeśli chcemy zachować jak największą prozdrowotną wartość odżywczą nie powinniśmy przekraczać 20 minut prażenia oraz temperatury 90 stopni. W ten sposób unikniemy niekorzystnych zmian w białkach znajdujących się w pestkach.

Po wyjęciu z piekarnika polewamy je oliwą z oliwek, posypujemy solą  i ulubionymi przyprawami, np.: papryką, oregano, chili, kminkiem, ziołami prowansalskimi itd.

Po upieczeniu możemy dodać je do sałatek, płatków, jogurtu, czy mieszanki innych nasion i orzechów. Sprawdzają się również jako samodzielna przekąska.

Środki ostrożności

Wiele paczkowanych i przetworzonych produktów z nasion dyni zawiera dużo sodu lub inne składniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto wybierać produkty o niskiej zawartości sodu, i jak najkrótszej liście składników na etykiecie. Najlepiej jednak zdecydować się na surowe pestki i przyrządzić je samodzielnie w domu.

Choć łupka dyniowych nasion jest jadalna, może podrażnić żołądek i spowodować problemy trawienne. Jeśli mamy trudności w żuciu lub połykaniu, zjadanie ich może stanowić pewne wyzwanie. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na łuskane pestki.

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości, nasiona dyni powinny być spożywane z umiarem. Zjedzenie ich w zbyt dużej ilości może skutkować: zaparciami, gazami lub wzdęciami. Ponadto – ze względu na skoncentrowane kalorie – może to przyczynić się do przybierania nadprogramowych kilogramów.

Źródło:

https://draxe.com/pumpkin-seeds/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.