26 marca, 2018

Sód zawarty w lekach zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia i udaru.

W przeprowadzonym niedawno badaniu odkryto, że istnieje związek pomiędzy ilością sodu w niektórych lekarstwach, a ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych (w tym nadciśnienia i udaru mózgu). Okazało się bowiem, że mimo stosowania leków zgodnie z wytycznymi, niektóre z nich mogą powodować wyższe, niż zalecane maksimum, stężenie sodu.

Artykuł opublikowany w British Medical Journal wskazuje, jak wiele leków musujących – rozpuszczalnych i tych w formie zawiesiny – zawiera bardzo wysoki poziom sodu. Stężenie jest tak duże, że może znacząco zwiększyć ryzyko rozwoju wielu poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład maksymalna zalecana dawka rozpuszczalnego paracetamolu, zawiera prawie 1,5-l-krotność zalecanej dawki sodu dla osoby dorosłej.

Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożycie sodu niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia. Naukowcy z niepokojem obserwują, jak rośnie przyjmowany przez nas poziom tego pierwiastka. Najbardziej nagłośnionym problemem jest oczywiście dieta zawierająca dużo soli. Nie poświęcano za to do tej pory uwagi temu, jaki poziom sodu znajduje się w lekach.

Sód jest dodawany do leków z różnych powodów, np. wchłaniania do organizmu. W wielu tabletkach musujących wodorowęglan sodu stosowany jest to uzyskania musowania. W innych lekach związki sodu wykorzystywane są po to, by wspomóc ich rozpuszczenie. Oznacza to więc, że mogą one zwierać bardzo duże ilości sodu, nawet jeśli nie jest on ich aktywnym składnikiem medycznym.

Zespół badaczy monitorował ponad 1,2 miliona pacjentów w Wielkiej Brytanii, przez okres 7 lat. Naukowcy porównywali ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych: ataku serca bez skutku śmiertelnego, udaru bez skutku śmiertelnego oraz śmierci z powodu niewydolności naczyniowej, u pacjentów przyjmujących leki zawierające sód, z tymi którzy przyjmowali inne wersje tych samych leków.

Okazało się, że u osób przyjmujących leki zawierające sód, ryzyko wystąpienia zawału, udaru lub śmierci z powodu niewydolności naczyniowej, było 16% wyższe, niż u pacjentów przyjmujących leki bez sodu. Ci pierwsi były 7-krotnie bardziej narażeni na podwyższone ciśnienie krwi. Ich śmiertelność była o 28% wyższa, co – jak mówią naukowcy – powodowane jest zwiększonym ryzykiem nadciśnienia i udaru.

Niejawne zagrożenie

Główny autor badania, dr Jacob George z  University of Dundee powiedział, że problem nie dotyczy tylko poziomu sodu w wielu lekach, ale tego że ludzie o tym nie wiedzą.

Leki te zawierają o wiele więcej sodu, niż większości z nas się wydaje. Przyjęcie pełnej dawki niektórych leków, podnosi ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z sodem. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki dietetyczne.

Dr George podkreślił, że podwyższone ryzyko wskazane w badaniu, można przypisać stosowaniu normalnych dawek leków zawierających sód, a nie ich nadużywaniu.

Średnie spożycie sodu wynikające jedynie ze stosowania tych leków, przekracza już zalecaną dawkę. – powiedział. Przeciętny człowiek przyjmujący takie leki już ma w sobie za dużo sodu. Dodajmy do tego jeszcze zachodnią dietę i poziom ten wędruje o wiele za wysoko.

Badanie dotyczy leków o wysokiej zawartości sodu podawanych w różnej postaci, najwięcej z nich to leki musujące. Sód, zwykle w postaci wodorowęglanu sodu, sprawia że tabletka musuje. Nie dotyczy to jednak wszystkich z nich. Niektóre zawierają potas lub wapń, jednak nasze badania dotyczą tych pierwszych.

Autorzy badania uważają, że leki zawierające sód powinny być odpowiednio oznaczone, by pacjenci zdawali sobie sprawę z ryzyka, związanego z zażywaniem tych specyfików. W szczególności dotyczy to osób bardziej narażonych na nadciśnienie i udar. Każdy z nas powinien być świadomy obecności sodu w lekach, znając towarzyszące nam czynniki ryzyka.

Źródło:

https://theconversation.com/sodium-in-medicines-raises-stroke-and-hypertension-risk-20740

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.