14 września, 2018

Dobrodziejstwa olejku z mięty pieprzowej.

Olejek miętowy ma szeroki wachlarz zastosowań. Może być stosowany w aromaterapii, miejscowo i wewnętrznie. Wspiera walkę z bólem mięśni i objawami alergii sezonowej, dodaje energii i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Dodatkowo, pomoże nam zadbać o piękną skórę i włosy.

Według przeglądu przeprowadzonego przez USDA Human Nutrition Research Center on Aging, na Tufts University, mięta pieprzowa wykazuje znaczące właściwości przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto działa jak silny przeciwutleniacz, w badaniach laboratoryjnych wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyalergiczne i przeciwbólowe, pomaga również rozluźnić przewód pokarmowy, może również mieć działanie chemoprewencyjne.

Skąd pochodzi olejek z mięty pieprzowej?

Mięta pieprzowa to połączenie mięty i mięty nadwodnej (Mentha aquatica L.). Olejki eteryczne wyodrębniane są za pomocą CO2 lub zimnej ekstrakcji świeżych, naziemnych części rośliny kwitnącej. Najbardziej aktywnymi składnikami są: mentol (50-60%) oraz menton (10-30%).

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najstarszych naturalnych środków, stosowanych w Europie do celów leczniczych. Niektóre źródła wskazują, że wykorzystywany był w starożytnej japońskiej medycynie i – naturalnie – chińskiej medycynie ludowej. Wspomnienie o nim pojawia się nawet w mitologii greckiej – nimfa Mentha (Minte) została przekształcona przez Persefonę w pachnące słodko zioło, ponieważ próbowała uwieść Hadesa.

Zapiski o zastosowaniach olejku z mięty pieprzowej znaleziono nawet w egipskich piramidach.

Dziś stosuje się go przede wszystkim łagodząco przy nudnościach, na żołądek i okrężnicę. Ma chłodzące właściwości, stosowany miejscowo przynosi ulgę bolącym mięśniom. Dzięki temu że walczy z drobnoustrojami, może być stosowany by zwalczać infekcję.

Właściwości i zastosowania olejku z mięty pieprzowej

Czego możemy spodziewać się po olejku z mięty pieprzowej?

  • Przynosi ulgę mięśniom i stawom

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest bardzo skutecznym, naturalnym środkiem przeciwbólowym i rozluźniającym mięśnie. Ma również właściwości chłodzące, pobudzające i przeciwskurczowe. Łagodzi również napięciowe bóle głowy – jedno z badan wykazało, że jest w tym równie skuteczny jak paracetamol.

Badania pokazują, że olejek ten przynosi miejscowo ulgę przy objawach fibromialgii oraz zespołu mięśniowo-powięziowego. Naukowcy odkryli, że olej z mięty pieprzowej, eukaliptus, mentol, kapsaicyna i inne preparaty ziołowe mogą działać jak miejscowe leki przeciwbólowe.

W celu złagodzeniu bólu, należy nałożyć 2-3 krople miejscowo na bolące miejsce, 3 razy dziennie. Do kąpieli z solą (np. magnezową solą Ojca Beno), dodać 5 kropli. Świetne połączenie stanowi duet olejku z mięty pieprzowej z olejkiem lawendowym. Pomoże się zrelaksować i złagodzić ból.

  • Dba o drogi oddechowe

Aromaterapia olejkiem z mięty pieprzowej okazuje się być pomocna również w odblokowaniu zatok i łagodzeniu dyskomfortu w gardle. Mięta pieprzowa działa wykrztuśnie, pomaga otworzyć drogi oddechowe, pozbyć się śluzu i zmniejszyć zatory. Olejek ten świetnie sprawdzi się przy: przeziębieniu, grypie, kaszlu, zapaleniu zatok, astmie, zapaleniu oskrzeli i wielu innych chorobach układu oddechowego.

Badania laboratoryjne wykazują, że związki znajdujące się w olejku z mięty pieprzowej mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Oznacza to, że olejek ten może być pomocny również w zwalczaniu zakażeń, które prowadzą do problemów z drogami oddechowymi.

Zmieszany z olejkiem eukaliptusowym i olejem kokosowym może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. W aromaterapii rozpuszczamy 5 kropel, miejscowo na skronie, klatkę piersiową i kark nakładamy 2-3 krople.

  • Pomaga walczyć z alergią sezonową

Olejek z mięty pieprzowej skutecznie rozluźnia mięśnie w przewodzie nosowo-gardłowym, pomagając oczyścić go ze śluzu i pyłków. Uważa się, że jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych dla alergików, ze względu na swoje wykrztuśne, przeciwzapalne i wzmacniające właściwości.

Badania laboratoryjne opublikowane w European Journal of Medical Research wykazały, że mentol ma potencjał terapeutyczny jeśli chodzi o przewlekłe choroby zapalne, jakie jak: alergiczny nieżyt nosa, zapalenie okrężnicy czy astma oskrzelowa.

By złagodzić objawy sezonowej alergii, warto podgrzać olejek miętowy wraz z eukaliptusowym, bądź nałożyć 2-3 krople olejku miętowego na skronie, klatkę piersiową i kark.

  • Zwiększa energię i poprawia wydolność w trakcie ćwiczeń

Napoje energetyczne nie są najlepszym wyborem, ze względu na swój niezdrowy skład. Niezłą alternatywą – przynajmniej pod kątem ich działania – stanowi właśnie olejek z mięty pieprzowej. Kilka głębokich wdechów olejku pomoże podnieść poziom energii podczas długich podróży, w pracy i szkole, zawsze wtedy kiedy potrzebujemy tzw. „kopa”. Jego wdychanie poprawi również pamięć i czujność. Zwiększy też naszą wydajność, zarówno podczas regularnych treningów, jaki i np. zawodów sportowych.

Badanie opublikowane w Avicenna Journal of Phytomedicine, zajmowało się wpływem spożycia mięty pieprzowej na wyniki wysiłku fizycznego. Udział wzięło w nim 30 zdrowych mężczyzn, studentów którzy zostali losowo przydzieleni do grupy kontrolnej i eksperymentalnej. Dokonywano pomiarów ich parametrów fizjologicznych i wydajności, po tym jak otrzymali pojedynczą doustną dawkę olejku z mięty pieprzowej. Naukowcy zaobserwowali znaczną poprawę we wszystkich obserwowanych zmiennych, dotyczących przyjmowania olejku. Mężczyźni z grupy eksperymentalnej wykazywali narastający i znaczy wzrost siły uścisku, poprawę wysokości pionowego skoku i długości skoku w dal. Ponadto, w grupie tej odnotowano znaczy wzrost ilości wydychanego powietrza, szczytową szybkość przepływu oddechu i szczytową prędkość przepływu wydechowego. Sugeruje to, że mięta pieprzowa może mieć pozytywny wpływ na mięśnie gładkie oskrzeli.

By podnieść poziom energii i poprawić koncentrację, wypijamy 1-2 krople olejku z mięty pieprzowej rozpuszczone w szklance wody lub nakładamy 2-3 krople na skronie i kark.

  • Łagodzi bóle głowy

Olejek miętowy poprawia krążenie, koi jelita i rozluźnia napięte mięśnie. Dzięki temu może być bardzo pomocny w radzeniu sobie z napięciowymi bólami głowy i migrenami.

Badanie kliniczne przeprowadzone przez Neurological Clinic na niemieckim University of Kiel wykazało, że połączenie olejku z mięty pieprzowej, z eukaliptusa oraz etanolu daje znaczące efekty przeciwbólowe i zmniejsza wrażliwość na bóle głowy. Zastosowane na czoło i skronie zwiększały również wydajność poznawczą, działały też relaksująco i rozluźniająco na mięśnie.

W razie bólu głowy, 2-3 krople olejku należy nałożyć na skronie, czoło i kark.

  • Poprawia funkcjonowanie przy IBS

Wykazano, że olejek miętowy przyjmowany w postaci kapsułek jest skuteczny w walce z objawami zespołu jelita drażliwego (IBS). Olejek ten zmniejsza skurcze w jelicie grubym, rozluźnia mięśnie jelit i pomoże pomóc w łagodzeniu wzdęć i gazów.

W kontrolowanym, randomizowanym klinicznym badaniu placebo, stwierdzono 50% zmniejszenie objawów IBS u 75% stosujących olejek pacjentów. Większość z 57 pacjentów którym podawano codziennie przez 4 tygodnie po 2 kapsułki z olejkiem, odczuła zmniejszenie objawów – krwawienia, bólu brzucha lub dyskomfortu, biegunki, zaparć i nagłej potrzeby wypróżnienia.

Dla złagodzenie objawów IBS należy rozpuścić w szklance wody 1-2 krople olejku lub przyjmować kapsułki, przed jedzeniem. Niektórzy stosują również 2-3 krople miejscowo, na brzuch.

  • Odświeża oddech i wspiera zdrowie jamy ustnej

Olejek z mięty pieprzowej już od 1000 lat stosowany jest do odświeżania oddechu. Jego skuteczność powodowana jest prawdopodobnie zdolnością do zabijania bakterii i grzybów, mogących prowadzić do ubytków i infekcji.

Badanie laboratoryjne opublikowane na łamach European Journal of Dentistry wykazało, że olejek z mięty pieprzowej – podobnie jak olejek z drzewa herbacianego oraz z tymianku – wykazywał działanie drobnoustrojowe, między innymi przeciwko Staphylococcus aureus, Enterococcus fecalis, Escherichia coli i Candida albicans.

Olejek dodać możemy do używanej przez nas pasty do zębów (1 kroplę) lub pod język, przed wypiciem wody. Między innymi z olejku tego i sody zrobić możemy też własną, domową pastę do zębów.

  • Pomaga walczyć z łupieżem i stymuluje wzrost włosów

Olejek miętowy znaleźć możemy w wielu wysokiej jakości produktach do pielęgnacji włosów, wspomaga on bowiem zagęszczanie i odżywianie zniszczonych włosów. Stymuluje skórę głowy i porost włosów, jest więc świetnym narzędziem do walki z przerzedzającą się fryzurą. Dodatkowo, mentol ma silne właściwości antyseptyczne, pomaga więc oczyszczać skórę głowy z gromadzącego się brudu i bakterii. Stosowany jest też często w szmponach przeciwłupieżowych.

Badanie na myszach wykazało, że miejscowe zastosowanie mięty pieprzowej przez 4 tygodnie poprawiło grubość skóry, a także liczbę i głębokość mieszków włosowych. Okazało się, że olejek ten jest skuteczniejszy niż miejscowo stosowana sól fizjologiczna, olej z jojoby czy minoksydyl – lek stosowany na porost włosów.

Dla bujnej czupryny, dodajmy 2-3 krople olejku do swojego szamponu i odżywki. Inną opcją jest wmasowanie podczas kąpieli 2-3 kropli olejku w skórę głowy.

  • Łagodzi swędzenie

Badania pokazują, że znajdujący się w olejku miętowym mentol hamuje swędzenie. Potrójnie ślepa próba kliniczna, z udziałem 96 losowo wybranych kobit w ciąży cierpiących na świad wykazała, że mięta może przynieść w tym stanie wyraźną ulgę. W badaniu tym stosowano kombinację olejku z mięty pieprzowej i olejku sezamowego, 2 razy dziennie, przez 2 tygodnie. Naukowcy zaobserwowali, że różnice w doświadczanych objawach między grupą stosującą olejek, a placebo, były istotne.

By złagodzić swędzenie, należy nałożyć 2-3 krople na swędzący obszar, bądź dodać 5-10 kropli do kąpieli. Jeżeli mamy wrażliwą skórę, najlepiej połączyć go z olejem bazowym, np. kokosowym. Świetną kombinacją będzie też olejek miętowy i lawendowy, ponieważ lawenda posiada właściwości kojące.

  • Trzyma owady na dystans

Przegląd środków odstraszających owady na bazie roślin, opublikowany w Malaria Journal wykazał, że do najskuteczniejszych olejków eterycznych odstraszających owady należą: miętowy, z trawy cytrynowej, geraniowy, sosnowy, cydrowy, tymiankowy, goździkowy i z paczuli.

Dalsze badania wykazały, że 0,1 ml olejeku z mięty pieprzowej rozprowadzonego na ramionach, pozwala nam uciec od komarów na 150 minut. Naukowcy zauważyli, że po tym czasie skuteczność specyfiku zmniejszyła się i należało nałożyć go ponownie.

  • Zmniejsza nudności

Badaniu skuteczności olejku poddano 34 pacjentów doświadczającym nudności po zabiegach kardiochirurgicznych. Zastosowano u nich inhalacje z olejkiem miętowym. Okazało się, że odczuwanie nudności znacznie się zmieniło. Pacjentów poproszono o ocenę dolegliwości, w skali od 0 do 5. Średnik wynik przed wdychaniem olejku wynosił od 3,29, po natomiast od 1,44 (już w 2 minuty po inhalacji).

By pozbyć się nudności należy po prostu wdychać olejek, nawet bezpośrednio z buteleczki. Innym sposobem jest wmasowanie 1-2 kropli za uszy.

  • Pomaga rozprawić się z kolkami

Istnieją badania sugerujące, że olejek z mięty pieprzowej może być przydatnym środkiem do walki z kolką. Według badań krzyżowych opublikowanych w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, stosowanie olejku z mięty pieprzowej jest równie skuteczne jak niektóre leki stosowane przy kolce dziecięcej. Bez skutków ubocznych.

Naukowcy odnotowali, że średni czas płaczu wśród dzieci z kolką wynosił od 192 do 111 minut dziennie. Zarówno matki stosujące lek, jak i olejek miętowy, raportowały spadek częstości i czasu trwania epizodów kolki u swoich dzieci.

W trakcie badania niemowlętom podawano jedną kroplę olejku na kilogram masy ciała, raz dziennie, przez 7 dni. Jeśli chcemy wypróbować tę metodę, należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą.

  • Poprawia kondycję skóry

Stosowany miejscowo olejek z mięty pieprzowej działa uspokajająco, zmiękczająco, tonizująco i przeciwzapalnie na skórę. I tutaj przydają się jego antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości.

Przegląd olejków eterycznych jako potencjalnych środków przeciwdrobnoustrojowych, opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wykazał, że olejek miętowy jest skuteczny w walce z: zaskórnikami, ospą wietrzną, tłustą skórą, zapaleniem, swędzeniem skóry, grzybicą, świerzbem i oparzeniami słonecznymi.

Dla zdrowej i pięknej skóry, 2-3 krople olejku wymieszać w równej proporcji z olejkiem lawendowym i zastosować na zmienione miejsce.

  • Dba o bezpieczne opalanie

Olejek miętowy pomoże nawodnić oparzoną skórę i przynieść ulgę w bólu. Może być też stosowany w celu zapobiegania oparzeniom słonecznym. Jego współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest wyższy niż większości olejków, w tym: lawendy, eukaliptusa, drzewa herbacianego i olejku różanego.

Pół łyżeczki oleju kokosowego mieszamy z 2-3 kroplami olejku miętowego i nakładamy na skórę.

  • Ma potencjał przeciwnowotworowy

Niektóre badania laboratoryjne wskazują, że mięta pieprzowa może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Jedno z nich wykazało, że mentol hamuje wzrost raka prostaty, przyczyniając się do śmierci komórek i regulując procesy komórkowe. Bezwzględnie jednak, potrzebne są w tej dziedzinie dalsze badania.

W jaki sposób używa się olejku z mięty pieprzowej?

Dobrej jakości olejek z mięty pieprzowej jest bezpieczny zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym stosowaniu, oczywiście w odpowiednich ilościach.

Do najczęstszych sposób używania go należą:

  • Aromaterapia. 5 kropel olejku wlewamy do dyfuzora i podgrzewamy. Wypełniający pomieszczenie zapach zadziała pobudzająco, ułatwia oddychanie i poprawia koncentrację.
  • Gotowanie. Dodawanie olejku miętowego do gotowania pozwoli odkryć nowe doznania smakowe i zdrowotne korzyści.
  • Napoje. Dodawanie olejku do wody czy koktajlów zdrowotnych z pewnością doda im orzeźwiającej mocy. Pomaga również uporać się z bakteriami i problemami z żołądkiem.
  • Kosmetyki. Olejek miętowy do doskonały dodatek do naturalnych – również tych robionych w domu – kosmetyków. Będzie świetnym dodatkiem np. do peelingu stóp.
  • Masaż. Olejek z mięty pieprzowej chłodzi, orzeźwia i relaksuje, nadaje się więc idealnie do masażu. Warto połączyć go z olejem migdałowym lub z pestek z winogron. Dla dodatkowego efektu odprężenia, dodać może do niego również lawendę i eukaliptus.

Efekty uboczne, przeciwwskazania, środki ostrożności

Olejek miętowy nadaje się do picia tylko w niewielkich ilościach. Przyjęcie doustnie zbyt dużej dawki może być toksyczne. Stosujemy 1-2 krople na raz.

U niektórych osób spożywanie olejku miętowego może wywoływać: zgagę, zaczerwienienie twarzy, owrzodzenie jamy ustnej oraz ból głowy.

Nie należy stosować olejku miejscowo na klatkę piersiową i twarz u dzieci, bowiem może on powodować podrażnienie skóry. Stosowany na wrażliwą skórę powinien być rozcieńczony z olejem bazowym (np. kokosowym).

Niektóre leki (na i bez recepty) mogą wchodzić w interakcję z olejkiem miętowym. Olejek może powodować szybkie rozpuszczanie się leków, prowadząc tym samym do zgagi czy nudności. Do środków tych należą np.: cyklosporyna, amitryptylina, haloperdydol, ondansetron, propranolol, teofilina, werapamil, omeprazol, diazepam, diklofenak, ibuprofen, meloksykam, ketokonazol, feksofenadyna czy triazolam.

Mięta pieprzowa może zmniejszać wchłanianie żelaza, przy jednoczesnym ich stosowaniu. Należy zachować 3-godzinną przerwę między nimi.

Olejek miętowy może zwiększać wchłanianie kwercetyny, więc przy stosowaniu obu, również należy zachować 3-godzinną przerwę w przyjmowaniu.

W niektórych rejonach Turcji przyjmuje się, że picie herbaty miętowej powoduje obniżenie libido. Badania na szczurach wykazały, że podanie im mięty w dawce odpowiadającej 250 ml herbaty, z 5 g liści, mogło obniżyć krążący testosteron nawet o 23%. W przypadku mięty zielonej (spearmint) było to 51%. U kobiet borykających się ze nadmiernym owłosieniem męskiego typu, przyjmowanie mięty zielonej wiązało się ze znacznym zmniejszeniem wolnego testosteronu (nawet 29%), bez zmiany poziomu całkowitego. Nie jest jasne, czy ma to zastosowanie również wobec mięty pieprzowej, ponieważ skład tych rodzajów mięty się różni.

Źródła:

https://draxe.com/peppermint-oil-uses-benefits/?utm_campaign=peppermintessentialoil&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=draxe

https://examine.com/supplements/peppermint/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz