14 września, 2018

Dobrodziejstwa olejku z mięty pieprzowej.

Olejek miętowy ma szeroki wachlarz zastosowań. Może być stosowany w aromaterapii, miejscowo i wewnętrznie. Wspiera walkę z bólem mięśni i objawami alergii sezonowej, dodaje energii i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Dodatkowo, pomoże nam zadbać o piękną skórę i włosy.

Według przeglądu przeprowadzonego przez USDA Human Nutrition Research Center on Aging, na Tufts University, mięta pieprzowa wykazuje znaczące właściwości przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto działa jak silny przeciwutleniacz, w badaniach laboratoryjnych wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyalergiczne i przeciwbólowe, pomaga również rozluźnić przewód pokarmowy, może również mieć działanie chemoprewencyjne.

Skąd pochodzi olejek z mięty pieprzowej?

Mięta pieprzowa to połączenie mięty i mięty nadwodnej (Mentha aquatica L.). Olejki eteryczne wyodrębniane są za pomocą CO2 lub zimnej ekstrakcji świeżych, naziemnych części rośliny kwitnącej. Najbardziej aktywnymi składnikami są: mentol (50-60%) oraz menton (10-30%).

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najstarszych naturalnych środków, stosowanych w Europie do celów leczniczych. Niektóre źródła wskazują, że wykorzystywany był w starożytnej japońskiej medycynie i – naturalnie – chińskiej medycynie ludowej. Wspomnienie o nim pojawia się nawet w mitologii greckiej – nimfa Mentha (Minte) została przekształcona przez Persefonę w pachnące słodko zioło, ponieważ próbowała uwieść Hadesa.

Zapiski o zastosowaniach olejku z mięty pieprzowej znaleziono nawet w egipskich piramidach.

Dziś stosuje się go przede wszystkim łagodząco przy nudnościach, na żołądek i okrężnicę. Ma chłodzące właściwości, stosowany miejscowo przynosi ulgę bolącym mięśniom. Dzięki temu że walczy z drobnoustrojami, może być stosowany by zwalczać infekcję.

Właściwości i zastosowania olejku z mięty pieprzowej

Czego możemy spodziewać się po olejku z mięty pieprzowej?

  • Przynosi ulgę mięśniom i stawom

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest bardzo skutecznym, naturalnym środkiem przeciwbólowym i rozluźniającym mięśnie. Ma również właściwości chłodzące, pobudzające i przeciwskurczowe. Łagodzi również napięciowe bóle głowy – jedno z badan wykazało, że jest w tym równie skuteczny jak paracetamol.

Badania pokazują, że olejek ten przynosi miejscowo ulgę przy objawach fibromialgii oraz zespołu mięśniowo-powięziowego. Naukowcy odkryli, że olej z mięty pieprzowej, eukaliptus, mentol, kapsaicyna i inne preparaty ziołowe mogą działać jak miejscowe leki przeciwbólowe.

W celu złagodzeniu bólu, należy nałożyć 2-3 krople miejscowo na bolące miejsce, 3 razy dziennie. Do kąpieli z solą (np. magnezową solą Ojca Beno), dodać 5 kropli. Świetne połączenie stanowi duet olejku z mięty pieprzowej z olejkiem lawendowym. Pomoże się zrelaksować i złagodzić ból.

  • Dba o drogi oddechowe

Aromaterapia olejkiem z mięty pieprzowej okazuje się być pomocna również w odblokowaniu zatok i łagodzeniu dyskomfortu w gardle. Mięta pieprzowa działa wykrztuśnie, pomaga otworzyć drogi oddechowe, pozbyć się śluzu i zmniejszyć zatory. Olejek ten świetnie sprawdzi się przy: przeziębieniu, grypie, kaszlu, zapaleniu zatok, astmie, zapaleniu oskrzeli i wielu innych chorobach układu oddechowego.

Badania laboratoryjne wykazują, że związki znajdujące się w olejku z mięty pieprzowej mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Oznacza to, że olejek ten może być pomocny również w zwalczaniu zakażeń, które prowadzą do problemów z drogami oddechowymi.

Zmieszany z olejkiem eukaliptusowym i olejem kokosowym może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. W aromaterapii rozpuszczamy 5 kropel, miejscowo na skronie, klatkę piersiową i kark nakładamy 2-3 krople.

  • Pomaga walczyć z alergią sezonową

Olejek z mięty pieprzowej skutecznie rozluźnia mięśnie w przewodzie nosowo-gardłowym, pomagając oczyścić go ze śluzu i pyłków. Uważa się, że jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych dla alergików, ze względu na swoje wykrztuśne, przeciwzapalne i wzmacniające właściwości.

Badania laboratoryjne opublikowane w European Journal of Medical Research wykazały, że mentol ma potencjał terapeutyczny jeśli chodzi o przewlekłe choroby zapalne, jakie jak: alergiczny nieżyt nosa, zapalenie okrężnicy czy astma oskrzelowa.

By złagodzić objawy sezonowej alergii, warto podgrzać olejek miętowy wraz z eukaliptusowym, bądź nałożyć 2-3 krople olejku miętowego na skronie, klatkę piersiową i kark.

  • Zwiększa energię i poprawia wydolność w trakcie ćwiczeń

Napoje energetyczne nie są najlepszym wyborem, ze względu na swój niezdrowy skład. Niezłą alternatywą – przynajmniej pod kątem ich działania – stanowi właśnie olejek z mięty pieprzowej. Kilka głębokich wdechów olejku pomoże podnieść poziom energii podczas długich podróży, w pracy i szkole, zawsze wtedy kiedy potrzebujemy tzw. „kopa”. Jego wdychanie poprawi również pamięć i czujność. Zwiększy też naszą wydajność, zarówno podczas regularnych treningów, jaki i np. zawodów sportowych.

Badanie opublikowane w Avicenna Journal of Phytomedicine, zajmowało się wpływem spożycia mięty pieprzowej na wyniki wysiłku fizycznego. Udział wzięło w nim 30 zdrowych mężczyzn, studentów którzy zostali losowo przydzieleni do grupy kontrolnej i eksperymentalnej. Dokonywano pomiarów ich parametrów fizjologicznych i wydajności, po tym jak otrzymali pojedynczą doustną dawkę olejku z mięty pieprzowej. Naukowcy zaobserwowali znaczną poprawę we wszystkich obserwowanych zmiennych, dotyczących przyjmowania olejku. Mężczyźni z grupy eksperymentalnej wykazywali narastający i znaczy wzrost siły uścisku, poprawę wysokości pionowego skoku i długości skoku w dal. Ponadto, w grupie tej odnotowano znaczy wzrost ilości wydychanego powietrza, szczytową szybkość przepływu oddechu i szczytową prędkość przepływu wydechowego. Sugeruje to, że mięta pieprzowa może mieć pozytywny wpływ na mięśnie gładkie oskrzeli.

By podnieść poziom energii i poprawić koncentrację, wypijamy 1-2 krople olejku z mięty pieprzowej rozpuszczone w szklance wody lub nakładamy 2-3 krople na skronie i kark.

  • Łagodzi bóle głowy

Olejek miętowy poprawia krążenie, koi jelita i rozluźnia napięte mięśnie. Dzięki temu może być bardzo pomocny w radzeniu sobie z napięciowymi bólami głowy i migrenami.

Badanie kliniczne przeprowadzone przez Neurological Clinic na niemieckim University of Kiel wykazało, że połączenie olejku z mięty pieprzowej, z eukaliptusa oraz etanolu daje znaczące efekty przeciwbólowe i zmniejsza wrażliwość na bóle głowy. Zastosowane na czoło i skronie zwiększały również wydajność poznawczą, działały też relaksująco i rozluźniająco na mięśnie.

W razie bólu głowy, 2-3 krople olejku należy nałożyć na skronie, czoło i kark.

  • Poprawia funkcjonowanie przy IBS

Wykazano, że olejek miętowy przyjmowany w postaci kapsułek jest skuteczny w walce z objawami zespołu jelita drażliwego (IBS). Olejek ten zmniejsza skurcze w jelicie grubym, rozluźnia mięśnie jelit i pomoże pomóc w łagodzeniu wzdęć i gazów.

W kontrolowanym, randomizowanym klinicznym badaniu placebo, stwierdzono 50% zmniejszenie objawów IBS u 75% stosujących olejek pacjentów. Większość z 57 pacjentów którym podawano codziennie przez 4 tygodnie po 2 kapsułki z olejkiem, odczuła zmniejszenie objawów – krwawienia, bólu brzucha lub dyskomfortu, biegunki, zaparć i nagłej potrzeby wypróżnienia.

Dla złagodzenie objawów IBS należy rozpuścić w szklance wody 1-2 krople olejku lub przyjmować kapsułki, przed jedzeniem. Niektórzy stosują również 2-3 krople miejscowo, na brzuch.

  • Odświeża oddech i wspiera zdrowie jamy ustnej

Olejek z mięty pieprzowej już od 1000 lat stosowany jest do odświeżania oddechu. Jego skuteczność powodowana jest prawdopodobnie zdolnością do zabijania bakterii i grzybów, mogących prowadzić do ubytków i infekcji.

Badanie laboratoryjne opublikowane na łamach European Journal of Dentistry wykazało, że olejek z mięty pieprzowej – podobnie jak olejek z drzewa herbacianego oraz z tymianku – wykazywał działanie drobnoustrojowe, między innymi przeciwko Staphylococcus aureus, Enterococcus fecalis, Escherichia coli i Candida albicans.

Olejek dodać możemy do używanej przez nas pasty do zębów (1 kroplę) lub pod język, przed wypiciem wody. Między innymi z olejku tego i sody zrobić możemy też własną, domową pastę do zębów.

  • Pomaga walczyć z łupieżem i stymuluje wzrost włosów

Olejek miętowy znaleźć możemy w wielu wysokiej jakości produktach do pielęgnacji włosów, wspomaga on bowiem zagęszczanie i odżywianie zniszczonych włosów. Stymuluje skórę głowy i porost włosów, jest więc świetnym narzędziem do walki z przerzedzającą się fryzurą. Dodatkowo, mentol ma silne właściwości antyseptyczne, pomaga więc oczyszczać skórę głowy z gromadzącego się brudu i bakterii. Stosowany jest też często w szmponach przeciwłupieżowych.

Badanie na myszach wykazało, że miejscowe zastosowanie mięty pieprzowej przez 4 tygodnie poprawiło grubość skóry, a także liczbę i głębokość mieszków włosowych. Okazało się, że olejek ten jest skuteczniejszy niż miejscowo stosowana sól fizjologiczna, olej z jojoby czy minoksydyl – lek stosowany na porost włosów.

Dla bujnej czupryny, dodajmy 2-3 krople olejku do swojego szamponu i odżywki. Inną opcją jest wmasowanie podczas kąpieli 2-3 kropli olejku w skórę głowy.

  • Łagodzi swędzenie

Badania pokazują, że znajdujący się w olejku miętowym mentol hamuje swędzenie. Potrójnie ślepa próba kliniczna, z udziałem 96 losowo wybranych kobit w ciąży cierpiących na świad wykazała, że mięta może przynieść w tym stanie wyraźną ulgę. W badaniu tym stosowano kombinację olejku z mięty pieprzowej i olejku sezamowego, 2 razy dziennie, przez 2 tygodnie. Naukowcy zaobserwowali, że różnice w doświadczanych objawach między grupą stosującą olejek, a placebo, były istotne.

By złagodzić swędzenie, należy nałożyć 2-3 krople na swędzący obszar, bądź dodać 5-10 kropli do kąpieli. Jeżeli mamy wrażliwą skórę, najlepiej połączyć go z olejem bazowym, np. kokosowym. Świetną kombinacją będzie też olejek miętowy i lawendowy, ponieważ lawenda posiada właściwości kojące.

  • Trzyma owady na dystans

Przegląd środków odstraszających owady na bazie roślin, opublikowany w Malaria Journal wykazał, że do najskuteczniejszych olejków eterycznych odstraszających owady należą: miętowy, z trawy cytrynowej, geraniowy, sosnowy, cydrowy, tymiankowy, goździkowy i z paczuli.

Dalsze badania wykazały, że 0,1 ml olejeku z mięty pieprzowej rozprowadzonego na ramionach, pozwala nam uciec od komarów na 150 minut. Naukowcy zauważyli, że po tym czasie skuteczność specyfiku zmniejszyła się i należało nałożyć go ponownie.

  • Zmniejsza nudności

Badaniu skuteczności olejku poddano 34 pacjentów doświadczającym nudności po zabiegach kardiochirurgicznych. Zastosowano u nich inhalacje z olejkiem miętowym. Okazało się, że odczuwanie nudności znacznie się zmieniło. Pacjentów poproszono o ocenę dolegliwości, w skali od 0 do 5. Średnik wynik przed wdychaniem olejku wynosił od 3,29, po natomiast od 1,44 (już w 2 minuty po inhalacji).

By pozbyć się nudności należy po prostu wdychać olejek, nawet bezpośrednio z buteleczki. Innym sposobem jest wmasowanie 1-2 kropli za uszy.

  • Pomaga rozprawić się z kolkami

Istnieją badania sugerujące, że olejek z mięty pieprzowej może być przydatnym środkiem do walki z kolką. Według badań krzyżowych opublikowanych w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, stosowanie olejku z mięty pieprzowej jest równie skuteczne jak niektóre leki stosowane przy kolce dziecięcej. Bez skutków ubocznych.

Naukowcy odnotowali, że średni czas płaczu wśród dzieci z kolką wynosił od 192 do 111 minut dziennie. Zarówno matki stosujące lek, jak i olejek miętowy, raportowały spadek częstości i czasu trwania epizodów kolki u swoich dzieci.

W trakcie badania niemowlętom podawano jedną kroplę olejku na kilogram masy ciała, raz dziennie, przez 7 dni. Jeśli chcemy wypróbować tę metodę, należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą.

  • Poprawia kondycję skóry

Stosowany miejscowo olejek z mięty pieprzowej działa uspokajająco, zmiękczająco, tonizująco i przeciwzapalnie na skórę. I tutaj przydają się jego antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości.

Przegląd olejków eterycznych jako potencjalnych środków przeciwdrobnoustrojowych, opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wykazał, że olejek miętowy jest skuteczny w walce z: zaskórnikami, ospą wietrzną, tłustą skórą, zapaleniem, swędzeniem skóry, grzybicą, świerzbem i oparzeniami słonecznymi.

Dla zdrowej i pięknej skóry, 2-3 krople olejku wymieszać w równej proporcji z olejkiem lawendowym i zastosować na zmienione miejsce.

  • Dba o bezpieczne opalanie

Olejek miętowy pomoże nawodnić oparzoną skórę i przynieść ulgę w bólu. Może być też stosowany w celu zapobiegania oparzeniom słonecznym. Jego współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest wyższy niż większości olejków, w tym: lawendy, eukaliptusa, drzewa herbacianego i olejku różanego.

Pół łyżeczki oleju kokosowego mieszamy z 2-3 kroplami olejku miętowego i nakładamy na skórę.

  • Ma potencjał przeciwnowotworowy

Niektóre badania laboratoryjne wskazują, że mięta pieprzowa może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Jedno z nich wykazało, że mentol hamuje wzrost raka prostaty, przyczyniając się do śmierci komórek i regulując procesy komórkowe. Bezwzględnie jednak, potrzebne są w tej dziedzinie dalsze badania.

W jaki sposób używa się olejku z mięty pieprzowej?

Dobrej jakości olejek z mięty pieprzowej jest bezpieczny zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym stosowaniu, oczywiście w odpowiednich ilościach.

Do najczęstszych sposób używania go należą:

  • Aromaterapia. 5 kropel olejku wlewamy do dyfuzora i podgrzewamy. Wypełniający pomieszczenie zapach zadziała pobudzająco, ułatwia oddychanie i poprawia koncentrację.
  • Gotowanie. Dodawanie olejku miętowego do gotowania pozwoli odkryć nowe doznania smakowe i zdrowotne korzyści.
  • Napoje. Dodawanie olejku do wody czy koktajlów zdrowotnych z pewnością doda im orzeźwiającej mocy. Pomaga również uporać się z bakteriami i problemami z żołądkiem.
  • Kosmetyki. Olejek miętowy do doskonały dodatek do naturalnych – również tych robionych w domu – kosmetyków. Będzie świetnym dodatkiem np. do peelingu stóp.
  • Masaż. Olejek z mięty pieprzowej chłodzi, orzeźwia i relaksuje, nadaje się więc idealnie do masażu. Warto połączyć go z olejem migdałowym lub z pestek z winogron. Dla dodatkowego efektu odprężenia, dodać może do niego również lawendę i eukaliptus.

Efekty uboczne, przeciwwskazania, środki ostrożności

Olejek miętowy nadaje się do picia tylko w niewielkich ilościach. Przyjęcie doustnie zbyt dużej dawki może być toksyczne. Stosujemy 1-2 krople na raz.

U niektórych osób spożywanie olejku miętowego może wywoływać: zgagę, zaczerwienienie twarzy, owrzodzenie jamy ustnej oraz ból głowy.

Nie należy stosować olejku miejscowo na klatkę piersiową i twarz u dzieci, bowiem może on powodować podrażnienie skóry. Stosowany na wrażliwą skórę powinien być rozcieńczony z olejem bazowym (np. kokosowym).

Niektóre leki (na i bez recepty) mogą wchodzić w interakcję z olejkiem miętowym. Olejek może powodować szybkie rozpuszczanie się leków, prowadząc tym samym do zgagi czy nudności. Do środków tych należą np.: cyklosporyna, amitryptylina, haloperdydol, ondansetron, propranolol, teofilina, werapamil, omeprazol, diazepam, diklofenak, ibuprofen, meloksykam, ketokonazol, feksofenadyna czy triazolam.

Mięta pieprzowa może zmniejszać wchłanianie żelaza, przy jednoczesnym ich stosowaniu. Należy zachować 3-godzinną przerwę między nimi.

Olejek miętowy może zwiększać wchłanianie kwercetyny, więc przy stosowaniu obu, również należy zachować 3-godzinną przerwę w przyjmowaniu.

W niektórych rejonach Turcji przyjmuje się, że picie herbaty miętowej powoduje obniżenie libido. Badania na szczurach wykazały, że podanie im mięty w dawce odpowiadającej 250 ml herbaty, z 5 g liści, mogło obniżyć krążący testosteron nawet o 23%. W przypadku mięty zielonej (spearmint) było to 51%. U kobiet borykających się ze nadmiernym owłosieniem męskiego typu, przyjmowanie mięty zielonej wiązało się ze znacznym zmniejszeniem wolnego testosteronu (nawet 29%), bez zmiany poziomu całkowitego. Nie jest jasne, czy ma to zastosowanie również wobec mięty pieprzowej, ponieważ skład tych rodzajów mięty się różni.

Źródła:

https://draxe.com/peppermint-oil-uses-benefits/?utm_campaign=peppermintessentialoil&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=draxe

https://examine.com/supplements/peppermint/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.