26 kwietnia, 2021

Nagietek – lecznicze działanie w kolorze zachodzącego słońca

Przyciągający wzrok za sprawą swojego intensywnego koloru nagietek, może zaoferować o wiele więcej, niż tylko upiększenie ogródka.

Pachnący dr Nagietek

Nagietek (nagietek lekarski) należy do rodziny Calendula officinalis i oryginalnie pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Nazwa Calendula pochodzi od calend, czyli „co miesiąc”. Według kalendarza rzymskiego, wiązało się to z początkiem cyklu nowiu księżyca, kiedy to nagietki były w pełnym rozkwicie. Kwiaty te charakteryzuje się intensywnym, żółto-pomarańczowym kolorem i drobnymi płatkami. Kwitną zazwyczaj w cieplejsze części roku.

Niektóre źródła wskazują, że nagietek stosowany był do wytwarzania leczniczych produktów już od XI-XII wieku. Powstające z niego maści, wcierki, nalewki i napary pomagały łagodzić wysypki, obrzęki i swędzenie, a także infekcje grzybiczne. Zmielone płatki stosowane były jako tańszy środek barwiący, ponieważ przypominały kolorem szafran. Dzięki temu, że jest jadalny, bywa dodawany do potraw, by dodać im intensywnego koloru.

Badania pokazują, że nagietek zawiera wiele aktywnych składników, między innymi antyoksydanty i olejki eteryczne, która pomagają poprawić krążenie krwi, złagodzić stan zapalny, działają przeciwgrzybiczo i odstraszająco na owady czy szkodniki.

Jakie korzyści dla zdrowia posiada nagietek?

Co kryje w sobie nagietek lekarski?

  • Właściwości antyseptyczne

Krople z nagietka stosowane są wewnętrznie przy infekcjach bakteryjnych ucha oraz dla złagodzeniu bólu, jak im towarzyszy. Wykazano, że zmniejszają obrzęk ucha wewnętrznego i stan zapalny w ciągu zaledwie kilku dni. Stosowanie kropli może być na tyle skuteczne, że nie zawsze musi być wspomagane antybiotykiem.

Z uwagi na właściwości przeciwgrzybicze, produkty z nagietka stosowane bywają również przy infekcjach pochwy i okolicy krocza. Stosowanie przez 4 tygodnie maści lub kremu z nagietkiem, probiotykami i kwasem mlekowym na zmieniony obszar, łagodzi takie objawy, jak: swędzenie, ból, suchość oraz ból podczas oddawaniu moczu.

  • Rozprawianie się z wolnymi rodnikami

Jak pokazują badania, nagietek jest wypełniony substancjami chemicznymi które obniżają poziom między innymi białka C-reaktywnego oraz cytokin. Chronią również komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Badania wykazują również, że nagietek pomaga hamować rozwój bakterii w ranach, a nawet zmniejszyć działania niepożądane związane z leczeniem onkologicznym.

  • Łagodzenie oparzeń i ran

Wykazano, że nagietek wspomaga wzrost nowej tkanki, zwiększa przepływ krwi do dotkniętego obszaru, zwiększa produkcję kolagenu, nawilża skórę i przyśpiesza proces jej regeneracji (na przykład po uszkodzeniu czy operacji). Właściwości te mają wynikać głównie z obecności glikoprotein i nukleoprotein, które stymulują produkcję komórek tkanki nabłonkowej.

W medycynie ludowej preparaty z nagietka stosowano na owrzodzenia oraz rany, by zapobiegać infekcjom. Poza tym na podrażnioną skórę, by złagodzić swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk, suchość oraz tkliwość skóry.

Nagietek może przynieść ulgę osobom ze skłonnością do suchej, łuszczącej się skóry, a także w przypadku:

  • wysypki odpieluszkowej,
  • przebarwień powodowanych bliznowaceniem,
  • żylaków,
  • obrzęków wywołanych ukąszeniami,
  • oparzeń,
  • zapalenia skóry,
  • egzemy,
  • siniaków,
  • infekcji ran,
  • skaleczeń po goleniu i depilacji,
  • wrastających włosków,
  • łupieżu,
  • słabego krążenia krwi.

Produkty z nagietka dobrze łączą się z innymi naturalnymi produktami nawilżającymi, jak masło shea czy olej kokosowy.

  • Ulga przy zapaleniu spojówek…

Jak wykazują badania na zwierzętach, wyciąg z nagietka może wspomóc terapię przy zapaleniu spojówek oraz innych stanach zapalnych oczu. Z uwagi na właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące, ekstrakt z nagietka pomaga zmniejszać infekcję, chronić oczy przed działaniem promieni UV, a także pogorszeniem się stanu oczu i uszkodzeniami oksydacyjnymi.

  • … i hemoroidach

Zmniejszanie opuchlizny i wspomaganie gojenia to właściwości, które są bardzo pomocne również w przypadku hemoroidów.

Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że nagietek stosowany na krwawiące rany przez 8 dni, spowodował ich zamknięcie w niemal 90%.

  • Złagodzenie skurczów

Nagietek działa przeciwskurczowo, dzięki czemu pomaga łagodzić skurcze towarzyszące miesiączce i zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Napar z kwiatów nagietka poprawia trawienie i funkcjonowanie wątroby, a stosowana miejscowo maść łagodzi napięcie mięśni.

  • Odstraszanie owadów

Olejki zawarte w nagietku sprawiają, że jego zapach trzyma owady na dystans. Dlatego możemy często zauważyć nagietek w ogródkach warzywnych, na balkonach i tarasach, a także jako składnik produktów przeciw ukąszeniom komarów.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Choć nagietek jest dobrze tolerowany nawet przez osoby z wrażliwą skórą, powinni unikać go ci z alergią na: ambrozję, chryzantemy, stokrotki, rumianek, jeżówkę oraz inne rośliny z rodziny astrowatych.

Z uwagi na ograniczoną ilość badań na temat wpływu nagietka na kobiety w ciąży i karmiące piersią, przed sięgnięciem po produkty które go zawierają, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy nakładać nagietka bezpośrednio na otwarte rany bez konsultacji z lekarzem, może to bowiem powodować podrażnienie. Należy zawsze przeprowadzić test tolerancji przez skórę, na jej niewielkim obszarze.

Nagietek stosowany wewnętrznie może wchodzić w interakcję z niektórymi środkami uspokajającymi, nasennymi i przeciwlękowymi. Może nasilać ich działanie, zwiększając senność.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/marigolds/

 

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.