25 czerwca, 2021

Lato w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

Lato jest już oficjalnie z nami. Według medycyny chińskiej 21. czerwca to najbardziej yang dzień w roku. Na co jeszcze zwraca uwagę medycyna wschodu?

Serce i ogień

Z latem powiązany jest żywioł ognia. Jest to więc dobry czas na odbudowę zasobów energetycznych utraconych zimą i wiosną. Z ogniem związana jest radość i zbudowany na niej zachwyt nad życiem. Zgodnie z TCM, niedobór żywiołu Ognia może skutkować apatią, nadmiar zaś nadpobudliwością oraz niepokojem.

Kiedy element ognia nie pozostaje w równowadze, mogą pojawić się takie objawy jak:

Ponieważ w medycynie chińskiej z Ogniem połączony jest śmiech, uznaje się, że niekontrolowany i nieadekwatny do sytuacji śmiech może być objawem zaburzonego balansu tego żywiołu.

Latem cieszymy się dłuższym dniem i świeżymi owocami oraz warzywami. Pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, mamy zwykle lepszy nastrój, chętniej spotykamy się z innymi. To ważne, byśmy znaleźli równowagę pomiędzy pracą, aktywnym spędzaniem czasu, spotkaniami towarzyskimi, a biernym odpoczynkiem. Dzięki temu skuteczniej odbudujemy uszczuplone pokłady energii.

W letnim czasie najważniejszym organem jest serce, które TCM uznaje również za odpowiedzialne za emocjonalną i duchową sferę – organ dbający o wewnętrzną harmonię i spokój, inteligencję, mądrość oraz duchową przemianę.

Sercu towarzyszy osierdzie, jelito cienkie oraz Potrójny Ogrzewacz (San Jiao). Zgodnie z chińską medycyną osierdzie to brama do serca, strzegąca je przed negatywnymi emocjami i wpuszczająca do środka te pożądaną, pozytywną energię. Jelito cienkie ma być sitem oddzielającym to co czyste od tego, co zanieczyszczone (przetwarza składniki odżywcze pozyskane z pożywienia oraz eliminuje odpady). W metaforycznym ujęciu ma więc pomagać pozbywać się z codzienności tego, co nam nie służy. San Jiao to podział ciała na trzy części, mające odpowiadać za termoregulację: Górny Ogrzewacz (serce i płuca), Środkowy (śledziona, żołądek) oraz Dolny Ogrzewacz (wątroba, nerki, jelito cienkie, jelito grube oraz pęcherz moczowy).

Kiedy brak jest równowagi w obszarze serca, może pojawić się:

  • bezsenność,
  • zaczerwieniona cera,
  • kołatanie serca,
  • nadmierne pocenie,
  • drażliwość, niepokój, nerwowość,
  • problemy z wysławianiem się,
  • nastroje depresyjne.

Jak zadbać o siebie latem?

Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny lato to czas na wzmacnianie yang, qi oraz krwi. Co znajduje się wśród tych letnich praktyk prozdrowotnych?

  • Odpoczynek i kontakt z naturą

To ważne, by latem codziennie znaleźć czas na odprężenie. Choćby przez kilka minut dziennie wykonujmy ćwiczenia oddechowe. Chodźmy boso po trawie, wsłuchujmy się w odgłosy natury, rozkoszujmy się zapachami lata oraz jego smakami.

  • Dieta

Lato to czas świeżych owoców i warzyw, a zgodnie z TCM przeważającym smakiem w tym czasie jest gorzki. Zaleca się sięgać po gorzko-zimne produkty i potrawy.

W menu powinny znaleźć się więc:

Należy pić dużo wody, by uniknąć odwodnienia o które w czasie lata nietrudno. Przydatny może okazać się również sok z arbuza czy zielona herbata. Więcej na temat nawodnienia pisaliśmy między innymi tutaj.

W czasie lata unikamy gorących, pikantnych, bardzo zimnych oraz odwadniających potraw (lody w nadmiarze, kawa, gulasze itd.).

  • Aktywność fizyczna

Dla dobrej kondycji serca nie powinniśmy zapominać o ćwiczeniach. Choć może to wydawać się nieintuicyjne, warto by były to również te o umiarkowanej lub wysokiej intensywności (nie trwające jednak długo), które powodują podniesienie tętna oraz sprawiają, że się pocimy (i oczyszczamy). Bardzo istotnym jest jednak to, by wprowadzać rutynę stopniowo. Jeśli nie jesteśmy zbyt aktywni na co dzień, drastyczne zwiększenie intensywności ćwiczeń może być niebezpieczne.

Słowo na koniec

Lato to piękny czas, w którym (szczególnie w naszej szerokości geograficznej) możemy cieszyć się dłużej słońcem i wszechobecną świeżością. Słuchajmy swojej intuicji w kwestii tego czego potrzebujemy najbardziej. Starajmy się czerpać z każdego dnia możliwie najwięcej radości.

Choć latem również warto jest wstawać wcześnie, ze względu na jego naturę późniejsze chodzenie spać nie powinno nam zaszkodzić. Chodzi przecież o to, by doświadczać życia w jego możliwe najpiękniejszej formie.

Źródła:

https://www.actcm.edu/blog/featured/summer

https://fiveelementhealing.net/summer-the-season-of-abundance-the-element-of-fire/

https://tcmblog.pl/filozofia-tcm/czym-jest-potrojny-ogrzewacz-zagadkowy-narzad-medycyny-chinskiej/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      One Comment

      1. Agata 13 lipca 2021 at 10:57- Odpowiedz

        Bliskie mojemu sercu.

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.