2 lipca, 2019

Enzymów ciąg dalszy – o ananasowej bromelainie

Egzotyczny ananas kojarzy nam się najczęściej z latem, słońce, wakacjami w ciepłych krajach i… pizzą hawajską. Jednak owoc ten zawiera również coś, co może okazać się bardzo korzystne dla naszego zdrowia – enzym zwany bromelainą.

Czym jest bromelaina?

Ananasy – pochodzące oryginalnie z Ameryki Południowej – cenione były od dawna w hawajskich, południowoamerykańskich i azjatyckich systemach medycznych. Stosowano je w celu zmniejszenia obrzęków oraz przyśpieszenia procesu gojenia ran i urazów. Picie soku ananasowego miało łagodzić bóle brzucha i wspomagać trawienie. Owoc ten zawiera witaminy B1 i C, potas, mangan i wiele składników odżywczych. Stosowany był (i wciąż jest) do walki z wieloma problemami, od niestrawności po alergię. Uważa się jednak, że jego największą siłą jest bromelaina.

Ananas jest jej najbogatszym źródłem. Według Gale Encyclopedia of Alternative Medicine enzym ten został wyizolowany z soku ananasowego w 1891 roku, jako składnik terapeutyczny funkcjonuje zaś od 1957 roku. Tradycyjnie stosowana była jako mocny środek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy. Jak dowodzą badania, wykazuje właściwości: fibrynolityczne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe, pomaga więc zapobiegać obrzękom i zakrzepom krwi. Ostatnie badania wykazały, że może również powstrzymywać przerzuty zmian nowotworowych do płuc. W Niemczech przez dekady stosowano ją z sukcesem w leczeniu urazów tkanki łącznej, obrzęków po operacji i zakrzepów krwi.

Literatura naukowa to ponad 1600 artykułów, w których oceniano korzyści prozdrowotne bromelainy. Wykazały one, że została wykorzystana do walki z wieloma problemami zdrowotnymi, dotyczącymi m.in.:

  • urazów tkanki łącznej,
  • zwichnięcia kostek,
  • problemów ze ścięgnami,
  • alergii,
  • zapalenia i bólu stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • kłopotami z trawieniem (np. zgaga czy biegunka),
  • zaburzeniami sercowo-naczyniowymi,
  • astmą,
  • chorobami autoimmunologicznymi,
  • nowotworami,
  • zapalną chorobą jelit,
  • zapaleniem oskrzeli czy zatok,
  • urazami chirurgicznymi,
  • powolnym gojeniem się ran lub oparzeń,
  • słabym wchłanianiem leków (szczególnie antybiotyków),
  • efektami ubocznymi farmakologii.

Bromelaina która sprzedawana jest w postaci ekstraktu lub suplementu, to najczęściej enzymy ekstrahowane z łodyg ananasów lub ich rdzeni, nie miąższu owoców. Uznaje się, że przyjmowana w umiarkowanych dawkach jest bardzo bezpieczna i przynosi wiele korzyści.

Prozdrowotne właściwości bromelainy

Czego możemy spodziewać się po bromelainie?

  • Może pomóc zapobiegać nowotworom

Badania wykazały, że bromelaina wykazuje naturalne działanie przeciwnowotworowe, m.in. zapobieganie wzrostowi guza oraz promowanie zaprogramowanej śmierci komórki. Jak ujawniły badania na zwierzętach, enzym ten może indukować wytwarzanie cytokin, co ma szansę  zahamować przerzuty poprzez zmniejszenie agregacji płytek.

Ponadto badania połączyły ją z ochronnym działaniem wobec raka piersi i płuc. Czasopismo Anticancer Drugs opublikowało wyniki klinicznego badania, sugerujące że wpływa również na rzadki nowotwór, który powodowany jest ekspozycją na azbest – złośliwy międzybłoniak otrzewnej. Badania te wykazały, że bromelaina zwiększyła obumieranie komórek nowotworowych. Wykazuje więc potencjał jako środek wspomagający walkę ze złośliwymi nowotworami.

  • Pomaga radzić sobie z zaburzeniami trawienia

Bromelaina to enzym który pomaga trawić białka, a także zwiększający wchłanianie składników odżywczych i niektórych lekarstw. Jak sugerują badania, redukuje stan zapalny okrężnicy, zmniejszając wydzielanie prozapalnych cytokin. To pomaga uchronić nabłonek jelit przed uszkodzeniem.

Bromelaina pomaga goić się tkankom w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu okazuje się przydatna osobom cierpiącym na: chorobę zapalną jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niestrawność, wrzody trawienne powstałe w wyniku infekcji, zaparcia, zgagę, biegunki, chorobę Leśniowskiego-Crohna, a nawet raka jelita grubego.

  • Przyśpiesza rekonwalescencję

Jak wykazało jedno z badań, bromelaina pomogła zmniejszyć ból i obrzęk po usunięciu zębów trzonowych, a także przyśpieszyła proces gojenia. W większości wypadków dyskomfort po tych zabiegach jest znaczny, a przepisywane środki przeciwbólowe i antybiotyki nie zawsze okazują się być skuteczne. W badaniu tym udział wzięło 80 osób, a te które otrzymywały bromelainę zgłosiły znaczne złagodzenie bólu pozabiegowego, obrzęku, a nawet zaczerwienienia, w porównaniu z grupą kontrolną przyjmującą lek przeciwbólowy.

  • Pomaga łagodzić objawy alergii i astmy

Magazyn Evidenced-Based Complementary and Alternative Medicine przytoczył wyniki badań, w których testowano wpływ bromelainy na myszy z astmą. Okazało się na przykład, że enzym ten zmniejsza nadwrażliwość wynikającą z alergii, a także hamuje rozwój innych reakcji zapalnych, które wpływają na drogi oddechowe.

Na co mogą wskazywać te wyniki? Prawdopodobnie bromelaina pomaga modulować układ odpornościowy, a więc rozprawić się z pierwotną przyczyną alergii – jego nadprogramową pracą. Jak zaobserwowano w badaniu, komórki prezentujące antygeny były zawsze w pogotowiu w czasie, kiedy gryzoniom podawano bromelainę. Może to oznaczać, że potrafi ona „zidentyfikować” leżącą u podstaw przyczynę astmy czy alergii. Dzięki temu jest niezwykle pomocna dla tych, którzy muszą mierzyć się z: zatkanym nosem lub zwiększoną wydzieliną, swędzeniem oczu, obrzękiem węzłów chłonnych, przekrwieniem i problemami z oddychaniem.

  • Łagodzi lub zapobiega zakażeniu zatok

Naukowcy z niemieckiego Universität zu Köln przebadali 12 pacjentów którzy przeszli operację zatok, po której otrzymywali przez 3 miesiące bromelainę (600 mg). Okazało się, że wpłynęła pozytywnie na wyniki rynoskopii i poprawę ogólnej jakości życia, przy braku niepożądanych efektów.

Niestety zabiegi chirurgiczne bywają często nieskuteczne w leczeniu problemów z zatokami, dlatego wyniki te dają nadzieję cierpiącym na nie pacjentom.

  • Łagodzi bóle stawów

Na łamach magazynu Alternative Therapies in Health and Medicine opublikowano wyniki badania, które obejmowało 42 pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, zwyrodnienie kręgosłupa lub bolesność stawów.

Pacjentom podawano na czczo 2 kapsułki po 650 mg, 2-3 razy dziennie. Jak odkryli naukowcy, ból zmniejszył się u 60% osób cierpiących na jego ostrą formę i ponad 50% z formą przewlekłą. Badacze doszli do wniosku, że bromelaina wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu może być bezpieczniejszą alternatywą – lub uzupełnieniem – dla leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

  • Może pomóc pozbyć się nadprogramowych kilogramów

Artykuł z 2017 roku opublikowany na łamach  PLOS One opisuje sytuację wykorzystania bromelainy SBM, jako alternatywnego środka w walce z otyłością. Niektóre badania dowiodły, że pomaga zmniejszyć poziom białka wiążącego kwasy tłuszczowe adipocytów (komórek z których przede wszystkim zbudowana jest tkanka tłuszczowa), syntezę kwasów tłuszczowych i lipazy lipoproteinowej. Może również hamować różnicowanie komórek przyczyniających się do powstawania komórek tłuszczowych (adipogenezę), a także zmniejszać akumulację trójglicerydów.

Obserwacje te pozwalają sądzić, że przeciwzapalne, poprawiające wydolność i trawienie właściwości bromelainy, mogą wspomóc odchudzanie. Jednak badania dotyczące jej wpływu na kontrolę masy ciała oraz liczbę komórek tłuszczowych są wciąż prowadzone.

Gdzie szukać bromelainy?

Bromelainę pozyskać może przede wszystkich z trzech źródeł.

  • Rdzeń ananasowy

Ananas jest najlepszym źródłem bromelainy, która występuje we wszystkich jego częściach, choć najwięcej jest jej w rdzeniu. Im dojrzalszy jest owoc, tym bardziej miękki jest rdzeń, warto więc pozwolić mu dojrzeć przez 1-2 dni zanim zdecydujemy się go zjeść.

Choć miąższ również zawiera bromelainę, jest jej tam znacznie mniej. Poza tym rdzeń bogaty jest również w błonnik. Dla zwiększenie wchłaniania oraz dostarczenia papainy (enzymu), ananas bywa łączony z zieloną, niedojrzałą papają.

  • Sok ananasowy

Innym sposobem na pozyskanie bromelainy jest wyciskanie soku z rdzenia ananasa, bądź dodawanie owocu np. do koktajlów (świetny połączeniem jest ananas i ogórek).

Uważa się, że sok ananasowy jest skutecznym remedium na choroby zapalne. By zapobiec problemom trawiennym warto wypijać ok. 120 ml, a w przypadku takich schorzeń jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nieswoiste zapalenie jelit czy zaparcia, nawet dwa razy tyle.

  • Suplementy

Suplementy bromalainy występują zwykle w postaci żółtego proszku, ekstrahowanego z soku poddawanego wirowaniu, ultrafiltracji i liofilizacji. Przyjmowanie naturalnego suplementu lub bromelainowego enzymu proteolitycznego, może okazać się skuteczne w walce z określonymi chorobami zapalnymi lub przewlekłymi. W celu poprawy trawienia należy przyjmować środki te wraz z posiłkami. Jednak w przypadku innych stanów, zaleca jest stosowanie ich na czczo.

Dawkowanie

Stosowane zwykle dawki bromelainy mieszczą się w zakresie 200-2000 mg na dobę, z najczęściej stosowaną wynoszącą 500-800 mg dziennie. Oczywiście różnią się one w zależności od stanów.

Najczęściej zalecane dawki, w odniesieniu do konkretnych stanów, rysują się następująco:

  • zapalenie stawów: 400 mg, 1-2 razy dziennie,
  • alergie: 1000 mg bromelainy i kwercetyny dziennie,
  • prewencja nowotworowa: 2000 mg dziennie, stosowane wraz z innymi enzymami proteolitycznymi,
  • poprawa trawienia: 500 mg, 3 razy dziennie z posiłkami, niektórzy wypijają roztwór z proszku przed jedzeniem,
  • rekonwalescencja pooperacyjna: 1000 mg, 3 razy dziennie, pomiędzy posiłkami.

Poza sytuacją w której chcemy poprawić trawienie, enzym ten przyjmujemy na czczo.

Możemy trafić na suplementy w których bromelaina łączona jest z innymi enzymami (np. amylazą, potrzebną do trawienia glukozy), dla zwiększenia skuteczności. Mieszanki enzymów o szerokim wachlarzu działania mają szansę przynieść ogólne korzyści naszemu zdrowiu.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Bromelaina jest zazwyczaj dobrze tolerowana i nie wywołuje skutków ubocznych. Jak każdy suplement może być jednak dla niektórych niebezpieczna.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby które przyjmują leki rozrzedzające krew, ponieważ bromelaina zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.

Jeśli przeszliśmy dopiero zabieg lub operację, należy również wstrzymać się z przyjmowaniem suplementów zawierających bromalainę, może to bowiem zwiększyć krwawienie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której lekarz zdecyduje inaczej.

Bromelaina może dawać takie niepożądane objawy jak: nudności, zwiększone gazy i zmiany w wyglądzie oraz regularności oddawania stolca. Poza tym pojawić może się: wysypka, swędzenie jamy ustnej lub skóry, trudności w oddychaniu, przekrwienie błony śluzowej nosa i łzawienie oczu.

Źródło:

https://draxe.com/bromelain/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz