14 stycznia, 2021

Rozruszać mózg? Naturalnie! Czyli o suplementach poprawiających pracę mózgu

Trudności z koncentracją i pamięcią mogą być powodowane wieloma czynnikami. Czasami – jeżeli nie jest to przedłużający się stan – pomocne mogą okazać się suplementy.

Naturalna koncentracja

Jakie suplementy mogą wspomóc działanie mózgu?

  • Żeń-szeń

Jedno z badań przeprowadzonych w 2010 roku wykazało, że stosowanie 400 mg żeń-szenia przez 8 dni, wpływało pozytywnie na umiejętności matematyczne oraz spokój osób badanych. Korzeń ten znany jest ze swoich właściwości poprawiających pracę mózgu, łagodzących stres oraz przeciwutleniających.

Niektóre osoby stosujące żeń-szeń mogą doświadczać: zawrotów i bólów głowy, niepokoju, nerwowości, pobudzenia, problemów ze snem, nudności, biegunki, zwiększonego tętna i suchości w ustach. W razie występowania takich objawów należy zmniejszyć stosowaną dawkę lub odstawić suplement całkowicie.

  • Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe

Jedno z badań z 2013 roku wykazało, że trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) pomagają zwiększyć wydajność mózgu nawet o 9%. Badania sugerują również, że tłuszcze te mogą być pomocne w walce z chorobą Alzheimera, ponieważ dostarczają energię umierającym komórkom mózgowym. MCT wpływają korzystnie na kondycję mózgu, mają działanie przeciwutleniające oraz przeciwstresowe.

Zdarza się, że stosowanie suplementów MCT wiąże się z wystąpieniem wzdęć czy biegunki. Należy w takim wypadku zaprzestać ich przyjmowania. Są też bogate w tłuszcze nasycone, tak więc osoby muszące trzymać poziom cholesterolu pod kontrolą, powinny zachować ostrożność w stosowaniu.

Więcej na temat MCT pisaliśmy między innymi tutaj.

  • L-teanina

L-teanina to aminokwas znajdujący się w czarnej i zielonej herbacie. Niewielkie badanie z 2007 roku wykazało, że jej spożywanie łagodzi reakcje stresowe, w porównaniu z placebo. Inne badanie wykazało, że suplementowanie l-teaniny może zwiększyć koncentrację, ale też pobudzenie.

Według amerykańskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center, jeden ze składników zielonej herbaty (a konkretnie „polifenol EGCG”), może zmniejszać skuteczność niektórych leków, stosowanych w chemioterapii. Dlatego pacjenci walczący z nowotworem powinny rozmawiać z lekarzem na temat stosowania suplementów, w czasie leczenia.

  • Różeniec górski

Różeniec górski należy do grona ziół adaptogennych. Wpływa korzystnie na pamięć i uczenie się, chroni również mózg i pomaga regulować reakcję na stres. W systematycznym przeglądzie Trusted Source z 2012 roku ujawniono, że różeniec górski może pomóc złagodzić mgłę umysłową. Badanie z tego samego roku wykazało, że przyjmowanie 400 mg różeńca górskiego dziennie, przez 4 tygodnie, spowodowało wyraźne złagodzenie objawów stresu (niepokój, zmęczenie i wyczerpanie).

  • Maca

Badanie z 2006 roku ujawniło, że korzeń maca wpływa bezpośrednio na podwzgórze i przysadkę mózgową, czyli obszary mające związek z koncentracją. Kolejne badania wykazały, że maca wpływa na poprawę wydolności fizycznej i psychicznej, łagodzi też stres i niepokój. Poprawia również pamięć.

Maca powinny unikać osoby mające problemy z funkcjonowaniem tarczycy, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Słowo na koniec

Należy pamiętać, że stosowanie suplementów – nawet tych naturalnych – powinno być rozsądne. Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, stosowania leków, ciąży lub karmienia piersią, zamiar stosowania suplementów należy skonsultować z lekarzem.

Zawsze wybierajmy produkty wysokiej jakości, sprawdzonych marek.

Należy przestrzegać dawkowania przewidzianego przez producenta lub zaleconego przez lekarza.

Źródło:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/natural-supplements-concentration

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz