14 stycznia, 2021

Rozruszać mózg? Naturalnie! Czyli o suplementach poprawiających pracę mózgu

Trudności z koncentracją i pamięcią mogą być powodowane wieloma czynnikami. Czasami – jeżeli nie jest to przedłużający się stan – pomocne mogą okazać się suplementy.

Naturalna koncentracja

Jakie suplementy mogą wspomóc działanie mózgu?

 • Żeń-szeń

Jedno z badań przeprowadzonych w 2010 roku wykazało, że stosowanie 400 mg żeń-szenia przez 8 dni, wpływało pozytywnie na umiejętności matematyczne oraz spokój osób badanych. Korzeń ten znany jest ze swoich właściwości poprawiających pracę mózgu, łagodzących stres oraz przeciwutleniających.

Niektóre osoby stosujące żeń-szeń mogą doświadczać: zawrotów i bólów głowy, niepokoju, nerwowości, pobudzenia, problemów ze snem, nudności, biegunki, zwiększonego tętna i suchości w ustach. W razie występowania takich objawów należy zmniejszyć stosowaną dawkę lub odstawić suplement całkowicie.

 • Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe

Jedno z badań z 2013 roku wykazało, że trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) pomagają zwiększyć wydajność mózgu nawet o 9%. Badania sugerują również, że tłuszcze te mogą być pomocne w walce z chorobą Alzheimera, ponieważ dostarczają energię umierającym komórkom mózgowym. MCT wpływają korzystnie na kondycję mózgu, mają działanie przeciwutleniające oraz przeciwstresowe.

Zdarza się, że stosowanie suplementów MCT wiąże się z wystąpieniem wzdęć czy biegunki. Należy w takim wypadku zaprzestać ich przyjmowania. Są też bogate w tłuszcze nasycone, tak więc osoby muszące trzymać poziom cholesterolu pod kontrolą, powinny zachować ostrożność w stosowaniu.

Więcej na temat MCT pisaliśmy między innymi tutaj.

 • L-teanina

L-teanina to aminokwas znajdujący się w czarnej i zielonej herbacie. Niewielkie badanie z 2007 roku wykazało, że jej spożywanie łagodzi reakcje stresowe, w porównaniu z placebo. Inne badanie wykazało, że suplementowanie l-teaniny może zwiększyć koncentrację, ale też pobudzenie.

Według amerykańskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center, jeden ze składników zielonej herbaty (a konkretnie „polifenol EGCG”), może zmniejszać skuteczność niektórych leków, stosowanych w chemioterapii. Dlatego pacjenci walczący z nowotworem powinny rozmawiać z lekarzem na temat stosowania suplementów, w czasie leczenia.

 • Różeniec górski

Różeniec górski należy do grona ziół adaptogennych. Wpływa korzystnie na pamięć i uczenie się, chroni również mózg i pomaga regulować reakcję na stres. W systematycznym przeglądzie Trusted Source z 2012 roku ujawniono, że różeniec górski może pomóc złagodzić mgłę umysłową. Badanie z tego samego roku wykazało, że przyjmowanie 400 mg różeńca górskiego dziennie, przez 4 tygodnie, spowodowało wyraźne złagodzenie objawów stresu (niepokój, zmęczenie i wyczerpanie).

 • Maca

Badanie z 2006 roku ujawniło, że korzeń maca wpływa bezpośrednio na podwzgórze i przysadkę mózgową, czyli obszary mające związek z koncentracją. Kolejne badania wykazały, że maca wpływa na poprawę wydolności fizycznej i psychicznej, łagodzi też stres i niepokój. Poprawia również pamięć.

Maca powinny unikać osoby mające problemy z funkcjonowaniem tarczycy, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Słowo na koniec

Należy pamiętać, że stosowanie suplementów – nawet tych naturalnych – powinno być rozsądne. Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, stosowania leków, ciąży lub karmienia piersią, zamiar stosowania suplementów należy skonsultować z lekarzem.

Zawsze wybierajmy produkty wysokiej jakości, sprawdzonych marek.

Należy przestrzegać dawkowania przewidzianego przez producenta lub zaleconego przez lekarza.

Źródło:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/natural-supplements-concentration

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.