Czy umiejętność stania na nodze ma jakiś związek z długowiecznością? Okazuje się, że… tak!
Jak wykazało badanie z 2022 roku, opublikowane w British Journal of Sports Medicine, zdolność ustania na jednej nodze przez 10 sekund wiązała się z dłuższym życiem, w grupie osób w średnim i starszym wieku.
W badaniu udział wzięło 1702 osób, w wieku 51-72 lata (68% osób badanych stanowili mężczyźni). Zostali oni poddani testowi na utrzymanie się przez co najmniej 10 sekund na jednej nodze – ok. 20% badanych nie potrafiło tego zrobić (każdej osobie przysługiwały trzy próby). Im starsza była osoba, tym mniejsza była jej szansa na zdanie testu. Niemal 18% osób w wieky 61-65 nie potrafiło utrzymać się na jednej nodze, prawie 37% w wieku 66-70 lat nie zdało testu, nie udało się to też 53% badanym w wieku 71-75 lat. Po przeprowadzeniu testu, badacze obserwowali stan zdrowia osób w nim uczestniczącym przez kolejne 7 lat.
W czasie tej obserwacji 123 osoby zmarły, przede wszystkim z powodu raka (32%), chorób sercowo-naczyniowych (30%), układ oddechowego (9%) oraz powikłań po przejściu Covid-19 (7%). Obserwacje wykazały, że śmiertelność była wyższa w grupie, która miała problem z wykonaniem 10-sekundowego testu stania na jednej nodze. Nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak: wiek, płeć, wskaźnik masy ciała raz choroby współistniejące, przeżywalność wciąż rysowała się gorzej w grupie zmagającej się z utrzymaniem równowagi. Osoby te częściej cierpiały też z powodu chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy oraz nadwagi lub otyłości.
Konkluzja badania brzmiała następująco:
Nasze dane wykazały, że osoby badane w średnim i starszym wieku, które nie były w stanie wykonać 10-sekundowego testu, miały niższy wskaźnik przeżywalności w ciągu 7 lat niż ci, którzy były w stanie ukończyć ten test. Pierwsza grupa była o 84% bardziej zagrożona śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny.
Dlaczego to nie magia
Utrzymanie równowagi na jednej nodze nie jest magicznym zaklęciem na długowieczność. Taka umiejętność oznacza silne mięśnie, stabilność oraz koordynację, których spadek to „bolączki” osób w wieku 50+. Ponadto utrzymanie równowagi zmniejsza zagrożenie upadkami, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje szczególnie dla osób starszych. Tak więc niemożność utrzymania równowagi w wieku średnim i/lub strasznym może zwiastować przyszłe problemy, takie jak upadki czy zranienia. Problem ten jest w rzeczywistości bardzo powszechny, bowiem szacuje się, że na całym świecie co roku z powodu upadków (i ich konsekwencji) umiera 684 000 osób.
Uznaje się również, że istnieje związek pomiędzy zanikiem mięśni, otyłością, utratą elastyczności i słabą równowagą. Każdy z tych stanów to pośrednie lub bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Problemy z równowagą mogą wiązać się również z: chorobami neurologicznymi, problemami natury poznawczej, problemami ortopedycznymi (dotyczącymi szczególnie kręgosłupa oraz pleców) czy kłopotami ze wzrokiem.
Jedna noga, całe ciało
By ustanie na jednej nodze było możliwe, zaangażowane musi być niemal całe ciało. Konieczna jest siła pleców, rdzenia, nóg i miednicy. A także dobrze rozwinięta koordynacja. Te same mięśnie które pomagają nam utrzymać się na jednej nodze – mięśnie pośladków i miednicy – zapobiegają upadkom.
Dobra wiadomość? Równowagę można poprawić, konieczna jest jedynie regularność.
Więcej na temat dobrodziejstw aktywności fizycznej pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj czy tutaj.
Źródło:
https://draxe.com/health/balancing-on-one-leg/

Cztery Filary Długowieczności
Poznaj fundamenty drogi prowadzącej do długiego i zdrowego życia.