Cztery filary prawdziwej długowieczności

Długowieczność to marzenie, które towarzyszy ludzkości od setek lat. Jestem głęboko przekonany, że w dzisiejszych czasach, przy obecnym stanie wiedzy, jest to marzenie możliwe do zrealizowania. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy mieć niezłomną wiarę i determinację oraz właściwą praktykę. A także odpowiednie środki do osiągnięcia celu.

Wiarę w prawdziwą długowieczność zaczerpnąłem z sugestywnych wystąpień Kenta Hovinda. Jego spostrzeżenia wskazywały na to, że życie trwające nawet ponad 120 lat jest możliwe. Postanowiłem, że spróbuję zrobić wszystko co w mojej mocy aby osiągnąć ten cel.

Szybko uświadomiłem sobie, że największe szanse na sukces niosą ze sobą najnowsze odkrycia naukowe i techniczne. W mojej koncepcji czerpię jednak także z pradawnych praktyk Taoistów. Zdaję sobie sprawę, że zadanie jest niezwykle trudne i wymagać będzie pokładów silnej woli, cierpliwości i wytrwałości. Wierzę jednak, że mam szansę pomóc sobie, moim bliskim oraz wszystkim ludziom z otwartymi umysłami osiągnąć długie i szczęśliwe życie w dobrym zdrowiu.

Błędne założenia

Moja autorska koncepcja drogi do prawdziwej długowieczności opiera się na zakwestionowaniu dwóch powszechnych przekonań.

Pierwsze z nich zakłada, że biologiczną niemożliwością jest żyć dłużej niż około 120 lat. Tymczasem, opisy osób które dożywały nawet do 900 lat znajdujemy w historycznych przekazach źródłowych niemal wszystkich narodów świata, zarówno w zachodnim jak i wschodnim kręgu kulturowym. Wierzę, że nie jest to przypadek. W przeszłości, gdy warunki na Ziemi były inne, poziom zanieczyszczeń nieporównywalnie mniejszy a większość ludzi miało bezpośredni kontakt z naturą, średnia życia mogła zaskakująco odbiegać od tego, co obecnie uznaje się za normalne.

Po drugie, uważam że obecne warunki przyrodnicze nie są optymalne dla życia na naszej planecie. W końcu to ludzie musieli dostosować się do swojego otoczenia, a nie na odwrót. Gdy sobie to uświadomiłem, rozpocząłem poszukiwania takich warunków, w których długowieczność ma szansę stać się normą. Pierwszą wskazówką były dla mnie źródła naukowe mówiące o szybszej regeneracji i większej ilości komórek macierzystych u osób poddanych wyższemu ciśnieniu. Jako drugi element prozdrowotnego środowiska uznałem tlen. Postanowiłem praktycznie wykorzystać efekt Bohra, zgodnie z którym zwiększenie ilości dwutlenku węgla sprawia, że więcej tlenu trafia do tkanek. Trzecim elementem był wodór. To niezwykle skuteczny antyoksydant, zwalczający wolne rodniki bezpośrednio przyczyniające się do starzenia.

Dysponując powyższą wiedzą sformułowałem teorię według której warunki optymalne dla życia na Ziemi to wyższe ciśnienie ok. 1500 hektopaskali, zwiększona ilość dwutlenku węgla – nawet do ok. 3%, a także ok. 10 do 20 tysięcy razy więcej wodoru – to jest około 1%. Ciśnienie przyspiesza regenerację, dwutlenek węgla gwarantuje dotlenienie, a wodór zwalcza wolne rodniki. Warunki te nazwałem normobarią.

Cztery filary

Opisywana przeze mnie koncepcja „Prawdziwej Długowieczności” opiera się na czterech filarach. W mojej ocenie, opisane poniżej cztery filary długowieczności już teraz pozwalają na znaczące wydłużenie życia współczesnego człowieka.

Oto uporządkowane według ważności, cztery filary długowieczności:

 1. Hydrogenia, czyli przyjmowanie wodoru poprzez picie wody lub spożywanie oleju nasyconych wodorem.
 2. Normobaria, czyli przebywanie w optymalnym środowisku.
 3. Rozsądna Suplementacja, czyli uzupełnianie niedoborów i stymulacja układu odpornościowego.
 4. Akupunktura, czyli odblokowanie i równoważenie przepływu energii.

Powyższe procedury oparte są na wynikach badań naukowych, a także osobistych doświadczeniach moich i innych praktyków zdrowia. Każda z nich ma udowodniony wpływ na długowieczność. Nigdy dotąd nie utworzono z nich jednak całościowego i długofalowego programu. Wierzę, że zastosowanie go w praktyce pozwoli na przeżycie w zadowalającej kondycji zdrowotnej zdecydowanie powyżej 120 lat.

Teraz rozwinę każdy ze wspomnianych filarów.

Pierwszy filar – Hydrogenia

Nasze ciała składają się z komórek, które potrafią się dzielić, aby umożliwić wzrost i naprawę tkanek. Niestety, ilość tych podziałów jest ograniczona: średnio, ludzkie komórki są w stanie podzielić się tylko od 50 do 70 razy. Gdy to nastąpi przechodzą w stan senescencji. Na tym etapie komórki obumierają lub pozostają w organizmie jako uszkodzone. Z tego powodu stopniowo starzejemy się.

Komórki dzielą się w celu naprawy, jeśli zawarte w nich DNA jest uszkadzane. Jednym z głównych czynników powodujących uszkodzenia komórek na poziomie DNA są wolne rodniki hydroksylowe. To atomy z niesparowanymi elektronami, które są w stanie wyrządzić nam ogromne szkody na poziomie molekularnym.

Jest jednak sposób na walkę z wolnymi rodnikami. Istnieją substancje, które je neutralizują, które określamy mianem antyoksydantów. W mojej ocenie, najskuteczniejszym z nich jest wodór cząsteczkowy. Pozwala on na selektywne neutralizowanie wolnych rodników hydroksylowych, które są dla naszych komórek najgroźniejsze. Jako pierwszy filar długowieczności ustanowiłem więc przyjmowanie wodoru w postaci wody Red-OX (wody nasyconej wodorem), oleju lnianego Red-OX lub wziewnie, na przykład w ramach korzystania z drugiego filaru – normobarii.

Dowiedz się więcej o wodorze cząsteczkowym >

Drugi filar – Normobaria

Na ziemi panuje obecnie ciśnienie około 1000 hektopaskali. Naukowcy już dawno odkryli jednak, że procesy regeneracji zachodzą znacznie szybciej gdy ciśnienie jest wyższe. Dzieje się tak ponieważ wzrost ciśnienia pozwala lepiej dotlenić wszystkie tkanki. Wykorzystanie tlenu, które w normalnych warunkach wynosi około 30%, przy wyższym ciśnieniu rośnie nawet do 100%.

Dodatkowo, przebywanie w wyższym ciśnieniu zwiększa ilość komórek macierzystych, które są wykorzystywane do regeneracji komórek ciała. Jest to kluczowe do odbudowy naszych organów, a tym samym przedłużenia życia.

Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale w otaczającym nas powietrzu jest też zbyt mało dwutlenku węgla. Gdy dwutlenku węgla brakuje, tlen z trudem przechodzi z krwi do tkanek ciała. W nauce określa się to mianem „efektu Bohra”. Paradoksalnie więc gdy wdychamy za mało dwutlenku węgla, jesteśmy niedotlenieni. Niestety w atmosferze jest obecnie tylko 0,03% dwutlenku węgla, a więc ok. 50 razy za mało.

Normobaria to pomieszczenie, gdzie ciśnienie wynosi 1500 hPa, gwarantując dotlenienie tkanek. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez większą ilość dwutlenku węgla (do 1,3%), a także więcej tlenu (26-28%). Powietrze w normobarii jest dodatkowo wzbogacone o wodór. W ten sposób możliwe jest jednoczesne dotlenienie tkanek i powstrzymanie procesów starzenia wywołanych przez wolne rodniki.

Najważniejszym dobroczynnym skutkiem przebywania w normobarii jest nawet ośmiokrotne zwiększenie liczby komórek macierzystych krążących we krwi. Komórki te mają zdolność do przemiany w inne, dowolne komórki. Są więc dla organizmu szansą na kompletną, naturalną i najgłębszą z możliwych regenerację, a tym samym znaczące przedłużenie życia. Zebrane dane mówią, że osoby rozsądnie korzystające z działających już od lat, amerykańskich komór z podwyższonym ciśnieniem, średnio żyją około 10 lat dłużej niż podają statystyki.

Podsumowując, normobaria przyspiesza regenerację uszkodzeń ciała, powstających podczas życia w panującym obecnie ciśnieniu 1000 hektopaskali. Możliwe jest, że dzięki zwiększonej ilości komórek macierzystych, organizm będzie w stanie regenerować się szybciej, niż powstają w nim nowe uszkodzenia. Organizm taki byłby nieśmiertelny.

Dowiedz się więcej o normobarii >

Trzeci filar – Rozsądna Suplementacja

Nasze ciała mają niezwykłe zdolności do samoregeneracji, czyli zdrowienia. Te naprawcze procesy mogą jednak zostać zablokowane jeśli nie przyswoimy wszystkich witamin, minerałów i związków, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ich niedobory są dziś niestety zjawiskiem powszechnym. Przyczyn jest wiele – wyjałowione gleby, modyfikowana i mocno przetworzona żywność pełna sztucznych dodatków oraz stres to tylko niektóre z nich. Dopiero eliminując niedobory i zasilając organizm ekstraktami z ziół, które mają wpływ na długość życia komórek możemy wejść na ścieżkę długiego i zdrowego życia.

W ramach Trzeciego Filaru wskazujemy w jaki sposób każdy człowiek może wzmocnić procesy zdrowienia swojego organizmu.

Dowiedz się więcej o Rozsądnej Suplementacji >

Czwarty filar – Akupunktura

Zgodnie z założeniami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zakłócenie lub blokada przepływu energii w ciele narusza równowagę i objawia się jako choroby i dolegliwości. Sposobem na przywrócenie tej równowagi jest akupunktura – starożytna metoda polegająca na nakłuwaniu wybranych punktów przy użyciu igieł. Akupunktura jest podstawą mojej praktyki od ponad 30 lat i dzięki niej pomogłem wielu ludziom powrócić do pełni zdrowia. W mojej ocenie akupunktura stosowana profilaktycznie jest kluczem do utrzymania naszych ciał w dobrej kondycji a tym samym osiągnięcia prawdziwej długowieczności. Uznałem więc ją za jeden z fundamentów i Czwarty Filar Długowieczności.

Dowiedz się więcej o akupunkturze >

Epilog

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że każdy z wyżej opisanych filarów długowieczności sprzyja długowieczności. Jednak dopiero zastosowanie wszystkich czterech filarów razem daje szansę na kilkusetletnie życie, a w przyszłości być może nawet nieśmiertelność. Ci spośród nas, którzy nie skorzystają z obecnych możliwości przedłużenia sobie życia, po prostu do tego momentu najpewniej nie doczekają. Odejdą przedwcześnie z tego zdumiewającego świata.

jan pokrywka

Doktor Pokrywka

Lekarz, nauczyciel zdrowia i założyciel Akademii Długowieczności. W swojej ponad 30 letniej praktyce łączy akupunturę, dietoterapię oraz najnowsze zdobycze nauki. Autor książek „Porozmawiajmy o Akupunkturze”, „Otworzyć puszkę Pandory” oraz „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu”.

Powrót do listy wykładów >

12 komentarzy
Agata

2018-06-12 07:27:54 Odpowiedz

Przykro napisać – bo też bym chciała inaczej – ale przereklamowane… aczkolwiek w dochodzeniu do zdrowia bardzo pomocna.

Ryszard Urbanowicz

2018-06-14 10:21:10 Odpowiedz

Dzień Dobry! Panie Janku jestem biednym człowiekiem i stać mnie tylko na Bajkalinę .stosuję ją 3,5 roku starzeję się normalnie choć zauważyłem jedną ważną rzecz nie kurczę się mam 67 lat /jestem po udarze,chodzę, wierzę w pana,Dużo zdrowia życzę wszystkim ,wszystkiego najlepszego

  Akademia Długowieczności

  2018-07-02 09:53:56 Odpowiedz

  Również życzymy wszystkiego dobrego!

FLORIAN

2018-09-02 17:05:16 Odpowiedz

mam 83 lata uprawiam sport biegam pływam w zimnej wodzie jazda na rowerze 100km pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin odzywiam sie bardzo złe Moj wygląd jest oceniany na 65 lat .Spotyka mnie duża złośliwosc do mnie nie wiem dla czego

Bożena

2019-06-15 09:12:58 Odpowiedz

Witam, Mam pytanie, czy ktoś kto ma raka jelita grubego z przerzutami do wątroby, jest po operacji i bierze chemię, ma szanse leczenia w ten sposób? Jak uzyskać termin do dr Jana Pokrywki?
Pozdrawiam Bozena

  Akademia Długowieczności

  2019-06-15 09:54:50 Odpowiedz

  Dzień dobry! W celu umówienia spotkania lub uzyskania porady od Doktora Pokrywki należy kontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu tel. +48 667 67 31 57

Malgorzata Janicka-Weiser

2019-07-24 22:27:01 Odpowiedz

Dobry wieczor,chcialabym wziac udzial w kilkudniowym seminarium z normobaria wlacznie organizowanym przez pana dr Pokrywke plus indywidywidualna wizyta lekarska u dr Pokrywki w pierwszej polowie sierpnia,jesli to mozliwe.Podobno cierpie na zespol metaboliczny, ale moim glownym problemem sa jelita po wycieciu mi 30 cm w 2010 r .Po smierci moich corek na raka piersi/ a wlasciwie zabila je chemioterapa/ opiekuje sie wnukami i wlasnie mam wolny czas w sierpniu.Od trzech lat nie chodze do zadnych lekarzy,wyrzucilam tabletki na cukrzyce,probuje leczyc sie sama zbierajac ziola,czytajac literature dot.naturoterapii.Nie moge sobie poradzic z okropnym zmeczeniem ,jelitami ,problemami ze snem…Chcialabym poszukac szczescia u dr Pokrywki. Liczac na odpowiedz,czy bylby wolny termin w pierwszych dwoch tygodniach sierpnia serdecznie pozdrawiam. Malgorzata Janicka-Weiser

  Akademia Długowieczności

  2019-07-24 22:28:38 Odpowiedz

  Dzień dobry! W celu umówienia spotkania lub uzyskania porady od Doktora Pokrywki prosimy o kontakt wyłącznie telefoniczny pod numerem telefonu tel. +48 667 67 31 57

Jerzy B

2019-08-15 10:19:00 Odpowiedz

Panie Janie,
Przeczytawszy ustęp o Kencie Hovindzie zdębiałem. Podpiera się pan wątpliwymi teoriami, żeby podeprzeć swoje przemyślenia. Jako, że życzę panu wszystkiego, co najlepsze, myślę, że pana przemyślenia i teorie mogą się obejść bez wątpliwych hipotez (nie teorii!) Hovinda. Dobrze jest powiedzieć sobie: „Stoję na naukowym stanowisku i tylko przemyślenia naukowe są moją bazą”. Wszystko.
Podpieranie się Hovindem deprecjonuje pańskie przemyślenia. Niech moc będzie z panem.

Wieslawa Ponting

2019-08-20 16:23:44 Odpowiedz

Wspaniale informacje, doceniam, wiedze Pana Dr, Pokrywki. Nasze zdrowie bierzmy w s woje rece, sluchajmy madrych ludzi, takich jak Pan Dr, Pokrywka,. Pozdrawiam serdecznie, Wieslawa Ponting.

  Akademia Długowieczności

  2019-08-20 16:46:16 Odpowiedz

  Dziękujemy za miły komentarz, pozdrawiamy!

Napisz komentarz