3 września, 2021

Właściwości prozdrowotne dziewanny

Ma charakterystyczne żółte kwiaty i masę właściwości prozdrowotnych. Pomaga łagodzić stan zapalny, biegunkę czy astmę. Pewnie dlatego jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w fitoterapii.

Czym jest dziewanna?

Termin dziewanna obejmuje ponad 300 gatunków roślin rodzaju Verbascum. To duże zioła (przekraczają nawet 2 m), rosnące w umiarkowanym klimacie. Mają miękkie liście i charakterystyczne, żółte kwiaty.

Dziewanna miała być stosowana leczniczo już w czasach starożytnych, jako remedium na problemy ze skórą, gardłem, a także kłopoty z oddychaniem. Pedanios Dioskurydes, grecki lekarz pracujący w Rzymie za czasów Nerona, zalecał stosowanie dziewanny w przypadku chorób płuc. Świeże gotowane w mleku liście tej rośliny, to tradycyjny irlandzki środek ludowy na gruźlicę. Dziewanna wykazuje również właściwości ściągające. Używana była również do wyrobu pochodni oraz jako barwnik i aromat dodawany do alkoholu.

Kiedy sięgać po dziewannę?

Jakie właściwości prozdrowotne posiada dziewanna?

  • Pomaga walczyć z infekcją ucha

Zioło to wykazuje zmiękczające i ściągające właściwości, co sprawia, że jest niezwykle przydatne w przypadku infekcji uszu.

Badanie z 2001 roku, opublikowane na łamach Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine wykazało, że krople do uszu zawierające dziewannę są tak samo skuteczne, jak środek znieczulający.

Nalewka z dziewanny i innych ziół to powszechnie stosowany naturalny środek na bóle uszu oraz infekcje. Podobnie działa olejek z jej kwiatów.

  • Ma silne działanie dezynfekujące

Olejek z dziewanny wykazuje silne działanie dezynfekujące. Badania opublikowane w Medicinal Chemistry wykazały, że ziele to ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może być stosowana pomocniczo przy chorobach zakaźnych. Działa zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w tym na: infekcje dróg moczowych, drożdżakowe zakażenie pochwy, problemy z nerkami oraz infekcje skórne.

Dziewanna działa antybakteryjnie na takie gatunki chorobotwórczych bakterii, jak: pałeczka zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae), gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis) oraz pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli).

  • Pomaga złagodzić zapalenie kaletki…

Jak wykazują badania, dziewanna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może działać zmniejszająco na zapalenie kaletki. To bolesny stan dotykający małych, wypełnionych płynem „woreczków”, które mają za zadanie nie dopuszczać do ocierania kości, ścięgien i mięśni, w okolicy stawów (najczęściej schorzenie to dotyka bioder, łokci i barków).

Nasączony naparem z dziewanny okład należy przykładać do bolącego obszaru.

  • … i choroby układu oddechowego

Wykazano, że napar z dziewanny pomaga złagodzić przebieg chorób górnych dróg oddechowych, m.in.: zapalenia oskrzeli, zapalenia migdałków, suchego kaszlu itd. Bywa stosowana również w medycynie ludowej, jako remedium na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Liście dziewanny zawierają ekstrakt wykazujący silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Pomagają pozbyć się śluzu i ukoić zaognione gardło. Ponieważ roślina ta wpływa korzystnie na oskrzeliki, może być skutecznym środkiem wspierającym terapię astmy.

Jak stosować dziewannę

Dziewannę znajdziemy w herbatkach, nalewkach oraz olejkach, a także jako suszone lub sproszkowane preparaty.

Olejek z kwiatów dziewanny stosowany jest zwykle w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych powiązanych z bólem uszu. Najczęściej lekko podgrzany olejek wkrapiamy do bolącego ucha – u dzieci poniżej 10. roku życia nie powinno być to więcej, niż 1 kropla, u starszych 2. Używa się go również pomocniczo w przypadku grypy oraz wirusa opryszczki.

Herbatka z kwiatów pomaga złagodzić ból gardła, kaszel, przeziębienie, chrypkę czy zapalenie oskrzeli. Dla niektórych okazuje się również pomocna w przypadku problemów trawiennych, np. biegunki. By przyrządzić napar, 1-2 łyżeczki suszonych liści lub kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy na 10-15 minut. Herbatkę taką należy pić 1-4 razy dziennie.

Nalewkę stosuje się zwykle w dawce ¼-3/4 łyżeczki, 3-4 razy dziennie.

Susz stosujemy do 3 razy dziennie, nie więcej, niż ¾ łyżeczki.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Dziewanna przy umiarkowanym i krótkoterminowym stosowaniu nie powinna dawać efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, że jest to ziele i jak wiele z nich, u każdego może wywoływać inne efekty.

U niektórych osób może pojawić się kontaktowe zapalenie skóry.

Nie należy stosować olejku do uszu, jeśli błona bębenkowa jest naruszona. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy zapalenia ucha są poważne lub nie ustępują.

Dziewanna może hamować działanie skuteczności leków przeciwcukrzycowych. Może też nasilać działanie środków zwiotczających mięśnie oraz litu.

W przypadku stosowania leków moczopędnych, zamiar stosowania dziewanny należy skonsultować z lekarzem.

Dziewanny nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/mullein/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.