Zapalenie kaletki biodrowej to bardzo bolesny stan, który potrafi poważnie utrudnić życie. Jak pomóc sobie pozbyć się tej dolegliwości?
Czym jest zapalenie kaletki biodrowej?
Kaletki maziowe to niewielkie, wypełnione płynem woreczki uzupełniające torebkę stawową, które znajdują się pomiędzy kością a: skórą, mięśniem lub ścięgnem. Mają gładką i wilgotną powierzchnię, zmniejszają tarcie i usprawniają ruch. Dzięki ich pracy, obszary które mogą być narażone na przeciążenia są ochronione.
Gdy dochodzi do zapalenia kaletki pojawia się ból – od łagodnego dyskomfortu, do ostrego, palącego bólu. Daje się zauważyć wtedy obrzęk i zaczerwienienie stawu, a ruch staje się wyzwaniem z powodu zesztywnienia.
W narządzie ruchu znajduje się ogółem 150 kaletek. W przypadku biodra, 60% wszystkich przypadków zapalenia kaletki, to zapalenie kaletki krętarza (krętarzowej), czyli najbardziej zewnętrznej z nich. Znajduje się ona po zewnętrznej stronie biodra, w miejscu gdzie kość udowa łączy się z biodrem. Jeżeli obszar ten jest zaczerwieniony i opuchnięty, a jego uciskanie powoduje ból, może oznaczać to stan zapalny.
Jak poradzić sobie z zapaleniem kaletki?
Zapalenie kaletki potrafi być bardzo dokuczliwe. Oto kilka sposobów na to, jak sobie poradzić z tym stanem.
- Rozciąganie
Niektóre ćwiczenia rozciągające mogą złagodzić ból spowodowany zapaleniem kaletki. Będą to między innymi: unoszenie bioder (mostek biodrowy), boczne unoszenie nóg, rozciąganie rotatorów stawu biodrowego, muszla, rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego.
Początkowo ćwiczenia te mogą wywoływać pewien dyskomfort, jednak należycie wykonane będą bezpieczne. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalistów, w internecie znajduje się wiele materiałów na ten temat, również wideo. Ćwiczenia te mogą stanowić również wprowadzenie do innych aktywności, na przykład aqua aerobiku, polecanego często osobom z problemami w poruszaniu.
- Terapia manualna
W przypadku bólu jaki wywołany jest zapaleniem kaletki oraz problemów z poruszaniem się, terapia manualna może okazać się bardzo pomocna. Przydatna może być zarówno fizjoterapia, osteopatia jak i chiropraktyka. Pomagają zmniejszyć nacisk na kaletkę, złagodzić stan zapalny, rozluźnić powięzi, złagodzić napięcie, przyśpieszyć gojenie, oraz poprawić elastyczność stawu.
- Termoterapia
Terapia zimnem może pomóc zmniejszyć obrzęk oraz ból, a także złagodzić stan zapalny. Zimny okład należy przykładać do biodra na 20 minut naprzemiennie z 20 minutami przerwy. Należy pamiętać jednak, by nie nakładać go bezpośrednio na skórę.
Po 3 dniach zimnych okładów, zastosowanie może znaleźć terapia ciepłem (termoforem, ciepłą kąpielą, ciepłym ręcznikiem, okładami rozgrzewającymi itd.). Zabieg ten powinien przynieść ulgę i przyśpieszyć regenerację.
- Produkty przeciwzapalne
By zmniejszyć stan zapalny kaletki warto stosować przeciwzapalne produkty. Poza środkami medycznymi (jak ibuprofen), warto sięgać po: cynk, kurkuminę, kwasy tłuszczowe omega-3, dziewannę czy koci pazur. Również zmiana diety na przeciwzapalną może pomóc radzić sobie z nawrotami problemu.
Należy pamiętać, że przed sięgnięcie po jakiekolwiek suplementy (szczególnie w przypadku przewlekłych chorób i stanów problematycznych), należy zasięgnąć opinii specjalistów.
- Odpowiednie ułożenie ciała
Kiedy borykamy się z problemem zapalenia kaletki, sen lub siedzenie może stanowić pewne wyzwanie.
Osoby które lubią spać na boku mogą pomóc sobie poprzez umieszczenie niewielkie poduszeczki pod biodrem, bądź między kolanami. To powinno zmniejszyć ucisk. Tym którzy śpią na plecach, ulgę przynieść może podłożenie czegoś pod kolana lub biodro.
Siadanie i wstawanie również może okazać się trudniejsze. Wygodnym może być siadanie szeroko na krześle, a także wstawanie bez łączenia stóp i całych nóg (jedną nogę ustawiany na godzinie 11., drugą na 1.). Dzięki temu odległość przez jaką ścięgno zmuszone jest przesuwać kaletkę jest mniejsza, ruch sprawia więc mniej bólu.
Słowo na koniec
Zapalenie kaletki może trwać przez kilka godzin, kilka dni, a nawet tygodni. Niestety czasami zdarza się, że choć stan wygląda na zagojony zapalenie jest wciąż aktywne, ból może więc w każdej chwili wrócić.
Niestety zapalenie kaletki może stać się przewlekłym problemem, nie należy go więc lekceważyć. Z pewnością kiedy się pojawia, warto skonsultować się ze specjalistami.
Nadmierny wysiłek (aktywność fizyczna, bieganie itd.) może pogarszać problem. Dotyczy to często również sportowców zawodowych, u których często dochodzi do przeciążeń. Kiedy dochodzi już do zapalenia kaletki, należy zaprzestać:
- ćwiczeń z obciążeniem,
- aktywności (wszelkich) wzmagających ból,
- uprawiania sportów pogarszających objawy,
- noszenia ciasnej odzieży.
U niektórych osób do zapalenia kaletki prowadzi siedzący tryb życia. W jego wyniku mięśnie skracają się i napinają, co skutkuje naciąganiem i podrażnieniem kaletki.
Zdarzają się jednak idopatyczne zapalanie kaletki, co oznacza, że nie mają wyraźnej i możliwej do uchwycenia przyczyny. W tej sytuacji oddanie się w ręce specjalistów ma szasnę pomóc zauważyć nawyki, które mogą prowadzić do rozwoju lub nasilenia tego stanu.
Źródła:
https://draxe.com/health/hip-bursitis/