4 października, 2018

Naturalne metody łagodzenia bólu gardła.

Wraz z jesienią nadchodzi zwykle sezon przeziębień i innych infekcji. Jednym z ich objawów jest ból gardła. Czasami jest to lekkie drapanie, czasami zaś nie jesteśmy w stanie przełknąć nawet śliny. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na okiełznanie tego stanu.

Skąd bierze się bolące gardło?

W większości przypadków za ból gardła odpowiedzialne są infekcje wirusowe, rzadko bakterie. Zwykle jest jednym z objawów przeziębia czy grypy. Do innych przyczyn bolącego gardła należą:

  • Paciorkowce lub angina

Najczęstsza przyczyna bólu gardła u dzieci. Towarzyszy im zwykle gorączka i obrzęk szyjnych węzłów chłonnych.

  • Alergie

Ból gardła mogą powodować również alergeny i różne czynniki drażniące. Reakcją alergiczną może być uczucie drapania w gardle, po ekspozycji na alergeny. Ból gardła może być też reakcją na przyjmowane leki przeciwhistaminowe.

  • Suche powietrze

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach zamkniętych może spowodować wysuszenie i szorstkość gardła, szczególnie po przebudzeniu. Ból gardła może wywołać również zatkany z powodu suchego powietrza nos, ponieważ w takiej sytuacji zaczynamy oddychać przez usta.

  • Napięcie mięśni

Ból gardła może być spowodowany również napięciem mięśni, wynikającym np. z krzyczenia lub wołania.

  • Refluks żołądkowo-jelitowy

Refluks kwasu żołądkowego do gardła może powodować uszkodzenie przełyku, który skutkuje bólem gardła.

Jakie są objawy?

Co może towarzyszyć bólowi gardła?

  • Ból podczas połykania

Trudności w połykaniu spowodowane są zwykle stanem zapalnym w niektórych częściach gardła.

  • Obrzęk szyjnych węzłów chłonnych

Na infekcję, poza bólem gardła, może wskazywać również powiększenie węzłów chłonnych. Ustępuje ono zazwyczaj wraz z bólem gardła.

  • Obrzęk migdałków

Ból gardła i powiększenie migdałków wskazuje zwykle na zapalenie migdałków. To jedna z głównych przyczyn bólu gardła.

  • Chrypa

Często przy infekcji gardła mamy ochrypnięty głos. Wynika to z tego, że infekcja zaatakowała również struny głosowe.

Naturalne metody łagodzące ból gardła

Dostępne na rynku leki od bólu gardła, zwykle niwelują tylko niektóre przyczyny tego stanu. Naturalne alternatywny dla tych środków są nie tylko zazwyczaj równie skuteczne, ale też pozbawione skutków ubocznych.

  • Płukanka ze słonej wody

Pół łyżeczki soli rozpuszczamy w 1 szklance ciepłej wody. Stosujemy kilka razy dziennie, by wypłukać z gardła śluz i substancje wywołujące podrażnienie.

  • Imbir, miód i woda cytrynowa

Obrany i starty imbir zalewamy 1 szklanką wrzątku. Parzymy przez 3 minuty. Kiedy woda trochę przestygnie, wlewamy ją do kubka z cytryną i miodem.

  • Herbatka rumiankowa

By skorzystać z właściwości rumianku, parzymy go 10 minut, najlepiej pod przykryciem. Rumianek ma przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie. W razie potrzeby, doprawiamy do smaku cytryną lub miodem.

  • Szałwia

Szałwia od bardzo dawna znana jest ze swoich bakteriobójczych i ściągających właściwości. Pomoże nam również przy bolącym gardle. Garść liści i łodyg wrzucamy do wrzącej wody. Przykrywamy na 20 minut.

  • Kurkuma

Kurkuma – a właściwie jej składnik zwany kurkuminą – ma silne przeciwwirusowe i przeciwzapalne właściwości. Gorąca woda z kurkumą pomoże nam w walce z przeziębieniem i bólem gardła. Pamiętajmy by pozostawić ją w wodzie na 15 minut.

  • Malwa

Malwa zawiera dużo związków śluzowych, dzięki czemu pomocna jest w przypadku problemów z drogami oddechowymi – szczególnie przy suchości, drapaniu w gardle i problemach z odkrztuszaniem. Oprócz tego ma działanie przeciwzapalne. Jeden kwiat malwy zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Parzymy przez 5 minut. Odcedzamy. Do smaku dodajemy miód lub sok z cytryny.

Pomocne w walce z bólem gardła mogą okazać się również olejki eteryczne.

  • Olejek lawendowy

Olejek ten ułatwia oddychanie i łagodzi zapalenie gardła. Kilka kropel olejku rozpylamy na poduszce lub mieszamy z olejem bazowym i mieszanką tą smarujemy klatkę piersiową.

  • Oregano

Olejek z oregano znany jest powszechnie ze swoich właściwości łagodzących problemy z układem oddechowym. Działa przeciwwirusowo, pomaga więc złagodzić ból gardła spowodowany infekcją wirusową. Trzy krople spożywczego olejku oregano dodajmy do szklanki wody i wypijamy.

  • Olejek tymiankowy

Tymianek ma przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne właściwości, mogące zwalczyć infekcje bakteryjne i poprawić odporność. Stosujemy go w inhalacji parowej, stosując 4-5 kropel.

  • Mięta pieprzowa

Olejek z mięty pieprzowej to powszechnie stosowany środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy. Stosujemy go w aromaterapii lub nakładamy kilka kropel na klatkę piersiową.

Należy zachować ostrożność w używaniu olejków eterycznych, ponieważ mogą one powodować reakcje alergiczne. Warto wykonać najpierw test tolerancji, na niewielkim kawałku skóry. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie.

Środki ostrożności

W rzadkich przypadkach ból gardła może być związany ze zmianami nowotworowymi w gardle, języku lub krtani. Długotrwałe i przewlekłe zapalenie gardła może być również objawem raka gardła, jako że jest to jeden  z głównym objawów tej choroby. Jeśli często cierpimy na ból gardła, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i poddać badaniom, by wykluczyć te poważne stany.

Źródło:

https://articles.mercola.com/sore-throat/how-to-get-rid.aspx

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz