18 sierpnia, 2020

Właściwości krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity ma długą i bogatą historię stosowania. Nie tylko nadaje potrawom słodkawego smaku, ale też wzbogaca je swoimi prozdrowotnymi właściwościami.

Czym jest krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity jest wieloletnią rośliną, należącą do rodziny Asteraceae. Oryginalnie rośnie w umiarkowanym klimacie półkuli północnej.

Osiąga wysokość od 60 do 120 cm. Jego kwiaty mają zwykle biały lub żółty kolor, choć zdarzają się również różowe, łososiowe oraz czerwone.

Krwawnik miał być stosowany w czasie Wojny Trojańskiej, zarówno jako pożywienie, jak i zioło o leczniczych właściwościach. W XVII wieku liście krwawnika przyrządzano i zjadano w podobny sposób, jak szpinak. W kulturze chińskiej uznawany jest za symbol szczęścia.

Stosowany w wielu systemach medycyny tradycyjnej, łagodził stan zapalny, przyspieszał gojenie, łagodził niepokój i ułatwiał sen. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na to, że z rośliny tej zostały wyizolowane takie antyoksydanty, jak: luteolina, apigenina, paulityna czy izopaulityna.

Właściwości prozdrowotne krwawnika pospolitego

Dlaczego krwawnik pospolity powinien zwrócić naszą uwagę?

  • Wspiera odporność

Jak wykazano, krwawnik ma właściwości łagodzące stan zapalny, szczególnie jeśli dotyczy on układu pokarmowego oraz rozrodczego kobiet. Ma to wynikać z obecności flawonoidów oraz seskwiterpenów.

Działa również ściągająco, dlatego dodawany jest do produktów stosowanych miejscowo, w przypadku zapalenia skóry czy egzemy.

  • Pomaga łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Badania na zwierzętach wykazały, że krwawnik pospolity może zmniejszać skurcze mięśni gładkich, przyczyniających się do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz chorób zapalnych jelit. Z uwagi na przeciwskurczowe działanie, łagodzi też wzdęcia, skurcze i biegunkę.

Jak wykazano, krwawnik czyni to za sprawą takich mechanizmów, jak: zmiana kanałów wapniowych, receptorów cholinergicznych i produkcji tlenku azotu. Przeciwskurczowe właściwości, wynikają prawdopodobnie z funkcjonowania zawartych w nim flawonoidów.

  • Pomaga się wyciszyć

Badanie na zwierzętach z 2012 roku opublikowane w Journal of Ethnopharmacology, skupiało się na działaniu uspokajającym i przeciwlękowym tej rośliny. Zastosowano w nim wodno-alkoholowy ekstrakt, z nadziemnych części krwawnika.

Wykazano, że ekstrakt ten ma działanie przeciwlękowe, które ujawniało się po krótko- i długotrwałej suplementacji. Odkryto również, że krwawnik działa podobnie do diazepamu, jednego z najczęściej przepisywanych w przypadku zaburzeń lękowych środków na receptę. I w tym wypadku ekstrakt skuteczny był zarówno przy jednorazowym, jak i wielokrotnym podaniu.

Krwawnik pospolity może więc okazać się pomocny dla tych, którzy borykają się z lękiem i bezsennością.

  • Może pomóc w leczeniu zapalenia sutka

Zapalenie sutka to bardzo bolesna infekcja, dotykająca najczęściej kobiety karmiące piersią.

Stosowanie okładów z liści krwawnika, może przynieść niemal natychmiastową ulgę w bólu, a także przyśpieszy gojenie sutka. Krwawnik działa również przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Więcej na temat tego, jak poradzić sobie z tą dolegliwością, pisaliśmy tutaj.

  • Może pomóc przywrócić miesiączkę

Tradycyjna medycyna wykorzystywała krwawnik również w celu wywołania miesiączki. Dotyczyło to przede wszystkim takich przypadków, jak wtórny brak miesiączki (amenorrhea secundaria). Krwawnik należy do ziół działających jako emmenagoga (Emmenagogues), a zatem może pomóc stymulować przepływ krwi w okolicy miednicy i macicy, wspomagając miesiączkę.

Choć krwawnik pospolity jest w ten sposób wykorzystywany od wieków, działanie to nie zostało jeszcze potwierdzone badaniami klinicznymi.

Po krwawnik pospolity, ze względu na jego działanie, nie mogą sięgać kobiety w ciąży.

  • Może obniżyć ciśnienie krwi i złagodzić objawy astmy

Badanie z 2013 roku opublikowane na łamach Phytotherapy Research wykazało, że krwawnik działa rozszerzająco na naczynia krwionośne i oskrzela. Oznacza to więc, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz ułatwić oddychanie.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że krwawnik jest skuteczny w terapii nadpobudliwości sercowo-naczyniowej, a także chorób dróg oddechowych, jak astma.

Badania ujawniają, że właściwości przeciwzapalne krwawnika, wpływają korzystnie na pH skóry oraz jej nawilżenie. Jest również naturalnym środkiem antyseptycznym, wspomaga więc ochronę przed zakażeniem ran.

Ponieważ krwawnik stosowany miejscowo może zatrzymać krwawienie oraz ból, bywa stosowany bezpośrednio na ranę również w postaci proszku.

Krwawnik pospolity może wspomóc również walkę z hemoroidami, wsypkami i wolno gojącymi się pęknięciami skóry.

  • Może wspomagać walkę z nowotworem

Niedawne badania na zwierzętach sugerują, że ekstrakt z krwawnika może wspomagać ochronę przeciwnowotworową. Jego głównym działaniem ma być działanie na metabolizm lipidów, biorących udział w powstawaniu zmian nowotworowych trzustki.

Stosowanie

Krwawnik pospolity możemy znaleźć w wielu sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Zwykle występuje pod postacią: świeżych kwiatów lub ziół, suszonego zioła, kapsułek, tabletek, naparu lub ekstraktu.

Ziele to możemy z powodzeniem wykorzystywać również w kuchni. Młode liście krwawnika możemy wykorzystać w taki sam sposób, jak np. szpinak. Doskonale zastąpi również estragon. Z krwawnika zrobimy też smakowe oliwy i ocet. Świeże i młode kwiaty dopełnią swoim smakiem sałatki.

Należy pamiętać, że wysoka temperatura może zniszczyć smak krwawnika, dlatego np. do dań smażonych dodajemy go na samym końcu.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Uznaje się, że typowa dawka krwawnika do walki ze stanem zapalnym, wynosi 4,5 g dziennie. Nie ma jednak badań, które potwierdziłyby to założenie. Warto więc stosowanie krwawnika skonsultować ze specjalistą.

Doustne przyjmowanie krwawnika może powodować zwiększoną potrzebę oddawania moczu oraz senność.

Miejscowe stosowanie może wywołać podrażnienie i zapalenie skóry. W przypadku pojawienia się podrażnienia, należy zaprzestać stosowania krwawnika.

Uczulenia na rośliny z rodziny astrowatych (np. ambrozję), wiąże się prawdopodobnie z uczuleniem na krwawnik pospolity. Należy więc zachować szczególną ostrożność, zarówno przy wewnętrznym, jak i zewnętrznym stosowaniu.

Krwawnik pospolity może zwiększyć fotoczułość skóry.

W krwawniku znajduje się tujon (występujący również m.in. w piołunie czy szałwii lekarskiej), który w dużych ilościach może być toksyczny i mieć psychoaktywne działanie. Znajduje się w nim również kumaryna, która ma właściwości rozrzedzające krew. Krwawnik nie powinien być więc łączony z lekami o tym samym działaniu. Może wchodzić również w interakcję, z: lekami na nadciśnienie, litem, środkami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego, lekami przeciwdrgawkowymi i nasennymi,

Kobiety w ciąży nie powinny stosować krwawnika. W przypadku karmienia piersią, przed sięgnięciem po ziele należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku chorób przewlekłych lub stosowania leków, należy skonsultować z lekarzem zamiar stosowania krwawnika pospolitego.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/yarrow/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.