Liście laurowe to bardzo popularny dodatek w rodzimej (i nie tylko) kuchni. Nadają naszym potrawom charakterystycznego aromatu, który tak dobrze odnajduje się w zupach, sosach czy pasztetach. Jednak liść laurowy to nie tylko dodatek kulinarny i kosmetyczny – ma również dobry wpływ na nasze zdrowie.
Aromatyczny listek
Liść laurowy należy do rodziny laurowatych, czyli aromatycznych, wiecznie zielonych roślin. Młode listki mają delikatny, ziołowo-kwiatowy aromat i nieco gorzki smak. Uznaje się, że to zapach właśnie odgrywa pierwsze skrzypce w liściach lauru, dlatego wykorzystywane w gotowaniu lub przygotowywaniu naparu powinny zostać odpowiednio długo namoczone.
Liście laurowe używane były przez starożytnych Greków do tworzenia laurowych wieńców, którymi koronowali swoich herosów. Dzieci Karuków wrzucały liście do ognia, które wystrzeliwały niczym fajerwerki. Niektóre plemiona Ameryki Północnej stosowały liście laurowe jako remedium na ból głowy, umieszczając je w nosie, inne wraz z gałką muszkatołową, oliwą z oliwek i cynamonem do tworzenia okładów łagodzących napady padaczkowe.
Prozdrowotne właściwości liści laurowych
Co poza aromatem oferują nam liście laurowe?
- Wsparcie w trawieniu
Liście laurowe pomagają zadbać o kondycję żołądka i działają moczopędnie, dzięki czemu wspierają pozbywanie się toksyn z organizmu. Chronią również przed formowaniem się kamieni nerkowych. Zawarte w nich enzymy łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak wzdęcia czy gazy.
Wykazano również, że liście laurowe mogą potencjalnie zmniejszać symptomy wrzodów żołądka – nie tylko z uwagi na ułatwienie trawienia i wchłaniania składników odżywczych, ale też eliminowanie takich bakterii jak Helicobacter pyloriis, które przyczyniają się do ich powstawania.
- Regulowanie poziomu glukozy we krwi
Jedno z badań wykazało, że stosowanie mielonego liścia laurowego 2 razy dziennie, obniżyło poziom cukru oraz „złego” cholesterolu LDL u uczestników chorujących na cukrzycę (przyjmujących leki przez cały okres badania). Liść laurowy w diecie wpłynął również na zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL.
Badanie opublikowane na łamach magazynu Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition wykazało ponadto, że liście laurowe mogą poprawiać funkcjonowanie insuliny. Przez 30 dni uczestnikom podawano kapsułki zawierające różne ilości liści laurowych. Okazało się, że każda z nich zmniejszała poziom glukozy oraz całkowity poziom cholesterolu.
Tak więc regularne spożywanie liści laurowych może pomóc zmniejszyć zagrożenie rozwoju cukrzycy oraz zmniejszyć jej objawy, a nawet zapobiegać chorobom układu krążenia.
- Przeciwbakteryjne i przeciwutleniające działanie
Liść laurowy zawiera ponad 80 związków (w tym: polifenole, eukaliptol, cyneol, sabinen, linalol) które mają przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające właściwości.
Jedno z badań przeprowadzone na North Carolina Agricultural and Technical State University wykazało, że olejki eteryczne z lauru, białego piołunu i geranium wykazują nie tylko działanie przeciwutleniające, ale też przeciwbakteryjne wobec tak niebezpiecznych szczepów jak Salmonella czy E. coli.
Inne badanie wykazało, że obecność olejków lotnych i nielotnych, flawonoidów, garbników czy alkaloidów sprawia, że laur może wspomagać walkę z wieloma chorobami – w tym przewlekłymi – między innymi ze względu na hamowanie ekspresji cytokin prozapalnych.
- Wspomaganie gojenia ran i walkę z drożdżakami
Jedno z badań opublikowanych w Archives of Oral Biology wykazało, że olej eteryczny z lauru może być skuteczną obroną w walce z drożdżakami. Zaobserwowano, że utrudnia przyczepianie się Candida do ścian komórkowych i penetrację błon.
W badaniach na zwierzętach wykorzystywano również okłady z ekstraktem laurowym, by przyśpieszyć gojenie ran.
- Wsparcie w leczeniu onkologicznym
Istnieją badania które wykazały, że liście i owoce Laurus nobilis mogą być pomocne w zwalczaniu komórek raka piersi. Jak ujawniają badania opublikowane na łamach Nutrition and Cancer, ekstrakt z liści laurowych może być również wsparciem leczenia w przypadku raka jelita grubego.
Istnieją dowody na to, że liście lauru mogą pomóc również poradzić sobie z łupieżem, bólem mięśni i stawów oraz infekcjami skóry.
Wartości odżywcze
Szacuje się, że 1 łyżka (ok. 2 g) pokryszonych liści laurowych zawiera:
- 5,5 kalorii,
- 0,1 g białka,
- 0,1 g tłuszczu,
- 0,5 g błonnika,
- 1,3 g węglowodanów,
- 0,1 mg manganu (7% zalecanego dziennego spożycia),
- 0,8 mg żelaza (4% zds),
- 108 IU witaminy A (2% zds).
Efekty uboczne i środki ostrożności
Choć zdarza się to rzadko, niektórzy mogą doświadczać alergii na laur. W przypadku alergii należy dokładnie czytać składy kupowanych produktów (również kosmetycznych), by upewnić się, że są bezpieczne.
W przypadku pojawienia się takich objawów, jak: swędzenia, wysypka lub obrzęk języka, należy natychmiast zaprzestać stosowania liścia laurowego i skonsultować się z lekarzem.
Źródło: