15 kwietnia, 2020

Forsycja – czego możemy nie wiedzieć na jej temat?

Choć nazwa może brzmieć dla nas obco, widok forsycji jest większości z nas dobrze znany. Często jednak nie wiemy, że forsycja nie tylko cieszy oczy, ale też wpływa korzystnie na zdrowie.

Czym jest forsycja?

Forsycja to liściasty krzew, który może osiągnąć wysokość 2-4 metrów. Ma nieduże listki i nieco większe, żółte kwiaty. Kwitnie od marca do maja, w lipcu i sierpniu daje owoce. Spotykamy ją na polankach, w parkach i lasach, w przydomowych ogródkach, a nawet poboczach, nasypach itd.

Forsycja (po mandaryńsku Lian Qiao), od dawna wykorzystywana jest przez medycynę chińską, w przypadku problemów skórnych, takich jak: trądzik, stan zapalny, otarcia, a nawet wspomagająco w walce z czyrakiem.

Właściwości prozdrowotne wykazują przede wszystkim owoce forsycji. Zawierają: lignany, flawonoidy (w tym rytunę), pochodne fenyloetanu, triterpeny (w tym kwas oleanolowy) i wiele innych.

Właściwości prozdrowotne forsycji

Jak wykazują badania, forsycja ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, co może wynikać z obecności forsytolu i olejów lotnych, które zwalczają aktywność Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego) oraz Shigella, a także w pewnym stopniu np. wirusa grypy.

Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Obie właściwości przydają się do walki z trądzikiem – obniżają stan zapalny i przepuszczalność naczyń włosowatych, zmniejszając wysięk zapalny, eliminując obrzęk. Działanie bakteriobójcze i pielęgnacyjne  sprawia, że przemywanie twarzy naparem z forsycji może zarówno zmniejszyć trądzik, jak i zmarszczki.

Roślina ta wykazuje również pewne działanie hamujące, na wydzielanie gruczołów łojowych. Może to pomóc zapanować nad nadmiernie tłustą skórą, dzięki czemu zmniejsza się również problem z trądzikiem.

Obecność kwasu oleanolowego pomaga wzmocnić serce, działa moczopędnie i obniża ciśnienie krwi.

W forsycji znajduje się również witamina P, która zmniejsza przepuszczalność i kruchość naczyń, zapobiegając hemolizie.

Napar z liści może też pomóc zatrzymać nudności i wymioty, biegunkę, uszkodzenia wątroby, ból gardła i inne.

Istnieją pewne dowody na to, że forsycja może wspomóc walkę z: rzeżączką, chorobami serca, zapaleniem oskrzelików, zapaleniem migdałków, zaburzeniami miesiączkowania, różycy, a nawet HIV/AIDS. Wciąż brakuje jednak odpowiedniej ilości badań i potwierdzających te doniesienia wyników, by móc przyjąć te dane za pewną informację.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Ponieważ forsycja może zmniejszyć krzepliwość krwi, należy zaprzestać jej stosowania na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Może również wchodzić w interakcję z lekami, które powodują spowolnienie krzepnięcia, np.: aspiryną, diklofenakiem, ibuprofenem, naproksenem, warfaryną i innymi. W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, zamiar stosowania forsycji należy skonsultować z lekarzem.

Z uwagi na brak dostatecznej ilości badań, po forsycję nie powinny sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zamiar stosowania forsycji należy skonsultować ze specjalistami. Ponieważ brak jest odpowiedniej liczny badań, która dałaby jasną odpowiedź na temat bezpieczeństwa stosowania tej rośliny, nie należy robić tego na własną rękę.

Dawkowanie zależne jest od wieku, stanu zdrowia, stylu życia, przyjmowanych leków itd. Ustalać ją należy tylko pod okiem specjalistki/ty.

Źródła:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1103/forsythia

http://www.chineseherbshealing.com/forsythia/

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz