Odczuwanie bólu, jest jednym z najczęstszych problemów z oddawaniem moczu. Zespół nieprzyjemnych objawów towarzyszący wizytom w toalecie, nazywany jest często dysurią.
Czym jest dysuria?
Termin dysuria odnosi się do bólu i dyskomfortu, jaki odczuwamy w czasie oddawania mocz – nie częstości z jaką go oddajemy.
Choć stan ten może dotknąć każdego, częściej borykają się z nim kobiety, ponieważ jego najczęstszą przyczyną jest infekcja dróg moczowych (której częściej doświadczają kobiety). W grupie o podwyższonym ryzyku znajdują się również: kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę czy osoby cierpiące na choroby pęcherza.
Diagnozowanie
Kiedy przy oddawaniu moczu pojawia się ból, a stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, powinniśmy udać się do lekarza. To ważne, bo choć dysuria może być objawem niegroźnych i przejściowych problemów, bywa też oznaką poważniejszych stanów zdrowotnych.
Do lekarza należy udać się, gdy:
- pojawia się krew w moczu (o różowym, czerwonym lub brązowym kolorze),
- odczuwamy ból w plecach lub boku,
- ból utrzymuje się dłużej niż dobę,
- pojawia się nietypowa wydzielina z pochwy lub penisa,
- występuje gorączka.
Diagnoza stawiana jest zwykle w oparciu o wywiad i badanie próbki moczu. Analizowana jest na obecność białych i czerwonych krwinek, a także substancji chemicznych, które nie powinny w nim występować. Jeśli badanie wykaże białe krwinki, będzie jasne, że doszło do zapalenia dróg moczowych. Posiew moczu wykaże, czy pojawiła się infekcja i które bakterie są za nią odpowiedzialne. Dzięki temu, możliwe jest dobranie odpowiedniego leczenia.
W przypadku kobiet rekomenduje się również pobranie wymazu z pochwy lub cewki moczowej. Jeżeli badanie nie wykaże infekcji, zazwyczaj lekarze zlecają kolejne badania, np. pęcherza, prostaty, czy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.
Przyczyny dysurii
Ból przy oddawaniu moczu może pojawiać się z różnych powodów. Oto kilka najczęściej występujących.
- Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe są twardymi tworami („kamieniami”) w nerkach, stworzonymi z wapnia lub kwasu moczowego. Czasami powstają niedaleko miejsca, w którym mocz przechodzi do pęcherza. Skutkuje to zwykle bólem podczas oddawania moczu.
Kamienie nerkowe mogą powodować również: zabarwienie moczu (na różowo lub brązowo), mętny mocz, częste oddawanie moczu, ból w boku oraz plecach, nudności, wymioty, gorączkę, dreszcze, ból o zmiennej intensywności.
- Infekcja dróg moczowych
Pojawia się wtedy, kiedy w drogach moczowych pojawia się nadmiar bakterii. Drogi moczowe biegną od nerek, do pęcherza moczowego.
Zapalenie pęcherza może dawać również takie objawy, jak: częste oddawanie moczu lub częsta potrzeba oddawania moczu, mętny lub zabarwiony krwią mocz, cuchnący mocz, ból w boku i plecach, gorączka.
- Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
To stan utrzymujący się 6 tygodni lub dłużej, w wyniku którego dochodzi do podrażnienia pęcherza. Może powodować ból przy oddawaniu moczu, a także: częste oddawanie niewielkiej ilości moczu, napór na pęcherz, ból podczas stosunku, ból sromu lub pochwy, ból w mosznie.
- Infekcja pochwy
Zapalenie pochwy może być konsekwencją nadmiaru bakterii lub drożdżaków. Odpowiedzialna za nią może być też między innymi rzęstkowica.
Infekcja intymna może objawiać się również: nietypową i/lub cuchnącą wydzieliną z pochwy, podrażnieniem okolic pochwy, krwawieniem, bólem po stosunku.
- Infekcja prostaty
Nawet krótkotrwała infekcja, może prowadzić do zapalenia lub infekcji gruczołu krokowego. Może to skutkować odczuwaniem bólu i dyskomfortu w czasie wizyty w toalecie.
Infekcja prostaty może być niebezpiecznym i dokuczliwym stanem, powodującym również: ból pęcherza, jąder i penisa, trudności z wytryskiem oraz ból przy wytrysku i potrzebę częstego oddawania moczu, szczególnie w nocy.
- Torbiele jajników
Mogą rozwinąć się na jednym lub obu jajnikach. Ponieważ pęcherz znajduje się pomiędzy nimi, rozwijające się torbiele mogą na niego naciskać.
Torbiele na jajnikach mogą dawać również takie objawy, jak: nietypowe krwawienie z pochwy, ból miednicy, bolesne miesiączki, tkliwość piersi, tępy ból w dolnej części pleców, odczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
- Choroby przenoszone drogą płciową
Takie infekcje, jak między innymi chlamydia, rzeżączka i opryszczka, mogą powodować ból podczas oddawania moczu.
- Leki
Niektóre leki mogą powodować podrażnienie i/lub zapalenie pęcherza, w wyniku którego odczuwamy ból przy jego opróżnianiu.
Jeżeli rozpoczęciu stosowania nowych leków pojawiają się problemy z pęcherzem, należy skontaktować się z lekarzem, by ustalić czy jest to możliwy efekt uboczny.
Nie wolno samodzielnie decydować o przerwaniu stosowania leków.
- Ekspozycja na środki chemiczne
Niektóre substancje, szczególnie zapachowe, mogą wywołać podrażnienie. Mogą przyczynić się do tego takie produkty, jak: mydła, zapachowy papier toaletowy, pianki antykoncepcyjne, lubrykanty, irygatory dopochwowe itd.
Poza bólem przy oddawaniu moczu, pojawić mogą się: obrzęk, swędzenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry w okolicy genitaliów.
- Nowotwór pęcherza
Ból podczas oddawania moczu nie pojawia się zbyt często, na wczesnym etapie rozwoju nowotworu pęcherza – jest to raczej zauważalna w moczu krew. Do innych objawów należą: ból dolnej części pleców, częste oddawanie moczu, trudności z oddawaniem moczu lub słaby strumień moczu, utrata apetytu, utrata masy ciała, obrzęk stóp, ból kości, zmęczenie.
Słowo na koniec
Zalecana terapia w przypadku bólu przy oddawaniu moczu, zależeć będzie od przyczyny głównej. Postawienie prawidłowej diagnozy jest więc kluczowe, dla dobrania odpowiedniej metody.
Warto jednak pamiętać o kilku sposobach, które mogą pomóc, przy łagodniejszych i mniej poważnych przypadkach:
- gorące kąpiele i ziołowe nasiadówki,
- unikanie perfumowanego papieru toaletowego, wkładek, podpasek i mocno perfumowanych środków do mycia,
- środki przeciwzapalne,
- picie dużej ilości płynów,
- odpoczynek.
Źródła:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323105
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15176-dysuria-painful-urination