6 października, 2020

Czy okulary blokujące niebieskie fale mogą pomóc spać?

Sen ma ogromny znaczenie dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Sporo osób cierpi na jego zaburzenia, zarówno z powodu stresu, jak i zakłócenia cyklu dobowego – na przykład z uwagi na emisję niebieskiego światła. Z tego powodu, coraz większą popularność zyskują okulary blokujące niebieska fale.

Spojrzenie przez różowe okulary

 „Niebieskie światło” to rodzaj wysokoenergetycznego jasnego światła, o krótkiej fali – od 420 do 480 nanometrów, w widmie światła widzialnego. Wpływa na nas pobudzająco i wprowadza w stan czujności.

W większości ekspozycja na niebieskie światło, ma związek z docierającym do nas światłem słonecznym. Jednak emituje je również elektronika: laptopy, smartfony, monitory, tablety czy telewizory. Ponieważ większość z nas spędza przy nich wiele godzin dziennie, możemy doświadczać bólów głowy, zmęczenia i podrażnienia oczu, a także problemów ze snem. Badania wykazały, że ekspozycja na niebieskie fale może hamować produkcję melatoniny, a więc hormonu regulującego cykl dobowy.

Wspomniane okulary, mają za zadanie blokować niebieskie światło, zanim dotrze do oczu.

Badania nad tym typem okularów dają mieszane wyniki. Dla przykładu specjaliści zarówno z American Academy of Ophthalmology, jak i brytyjskiego Association of Optometrists, nie wydają zalecenie ogólnego do stosowania tych okularów, choć nie wykazali również, że są one niebezpieczne (lub należy ich unikać). Uważają oni bowiem, że zbyt mało jest jednoznacznych dowodów na ich działanie. Zwracają również uwagę na to, że bóle głowy i oczu mogą wynikać z nieprawidłowej postawy ciała oraz mrużenia oczu.

Jednak niektórzy eksperci oraz użytkownicy okularów zwracają uwagę, na takie korzyści z ich stosowania, jak:

 • zmniejszone bóle głowy,
 • zmniejszone zmęczenie i suchość oczu,
 • poprawa widzenia (zmniejszone zamglenie),
 • poprawa jakości snu.

Szczególnie to ostatnie może mieć wpływ na całość naszego zdrowia. Zbyt mała ilość snu odpowiedniej jakości, może skutkować bowiem rozwojem między innymi: stanów depresyjnych, cukrzycy, nadciśnienia czy otyłości.

Jak stosować?

Stosowanie okularów blokujących niebieskie fale, może być szczególnie korzystne po zmroku. Dotyczy to szczególnie kilku godzin poprzedzających sen. Dzięki temu może udać się zminimalizować ingerencję w wydzielanie melatoniny. To pomoże uniknąć problemów z długim czasem zasypiania lub przerywanym, zbyt płytkim snem.

Nie ma przeciwwskazań do noszenia ich również w ciągu dnia. Opiera się to raczej o subiektywne odczucia, ponieważ niektórzy odczuwają większy komfort pracy przy komputerze, kiedy ich oczy chronione są przez okulary. Doświadczają wtedy mniej dokuczliwych objawów, jakie wynikają z długotrwałej pracy przed ekranem.

Takie okulary nabyć można w specjalistycznych sklepach (online i stacjonarnych), a także w niektórych aptekach. Określone rodzaje okularów kupić można jedynie w oparciu o receptę. To szczególnie ważne w przypadku osób, które chorują np. na zaćmę, bądź przeszły niedawno operację okulistyczną.

Niektóre firmy wykonujące okulary, proponują nawet opcję dodania filtra, do okularów korekcyjnych.  

Jak zadbać o rytm okołodobowy

Okulary to oczywiście jeden ze sposobów na walkę z zaburzeniami rytmu okołodobowego.

Warto pamiętać również o tym, by:

 • wystawiać się w ciągu dnia na działanie promieni słonecznych (zachowując przy tym należytą ostrożność),
 • unikać nikotyny i alkoholu, szczególnie przed snem,
 • zadbać o regularną aktywność fizyczną,
 • opracować codzienną rutynę relaksacyjną (najlepiej bez elektroniki) – książka, kąpiel, rozciąganie, joga, medytacja itp.,
 • temperatura w sypialni nie była zbyt wysoka,
 • spać w odzieży z naturalnych, przewiewnych materiałów lub nago,
 • dbać o odpowiednią postawę w ciągu pracy, unikają pochylania i wysuwania głowy do przodu,
 • możliwie ograniczyć ilość godzin spędzanych przed ekranem,
 • podczas pracy przy komputerze/tablecie stosować przerwy co 20 minut, spoglądając przez przynajmniej 20 sekund na punkt, oddalony o co najmniej 6 metrów.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Osoby cierpiące na problemy ze wzrokiem, chorujące na jaskrę czy zaćmę, a także po operacjach okulistycznych, powinny skonsultować z lekarzem zamiar stosowania okularów blokujących niebieskie światło.

Źródło:

https://draxe.com/health/blue-light-glasses/

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.