8 marca, 2021

Wrażliwość na zapachy

Nadwrażliwość na substancje zapachowe to problem który dotyka więcej osób, niż mogłoby się wydawać. Pojawia się często w kontakcie ze środkami, które posiadają syntetyczne składniki zapachowe.

Czym jest nadwrażliwość na substancje zapachowe i jakie są jej objawy?

O wrażliwości i nadwrażliwości na substancje zapachowe mówimy wtedy, gdy w kontakcie z produktami kosmetycznymi, higienicznymi lub związanymi z gospodarstwem domowym, dochodzi do negatywnych reakcji.

Unikanie kontaktu z zapachami jest trudne, bowiem otaczają nas one zewsząd. W produktach jakich używamy na co dzień, może być ich nawet 5000.

U osób wrażliwych, do dyskomfortu i problemów dochodzi najczęściej w kontakcie z:

  • perfumami, wodą kolońską, wodą perfumowaną o dużym stężeniu,
  • mgiełkami do ciała o większym stężeniu substancji zapachowych,
  • balsamami do ciała,
  • produktami do pielęgnacji i stylizacji włosów,
  • odświeżaczami powietrza,
  • środkami do prania i sprzątania,
  • olejkami eterycznymi i naturalnymi świecami.

Zapachy produktów z których korzystamy w domu, to zwykle mieszanka wielu środków syntetycznych. Emitują sporo różnych lotnych związków, które wdychamy i które wchodzą w kontakt ze skórą. Niektóre z produktów zawierają olejki eteryczne, które mają korzystne właściwości, o ile stosowane są w odpowiedniej ilości i należyty sposób. Niektóre osoby mogą jednak doświadczać reakcji alergicznych w kontakcie z nimi (na co wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, alergie i inne).

Ponieważ nie wszystkie składniki zapachowe wymieniane są na etykietach produktów, nie zawsze możliwe jest uniknięcie kontaktu ze składnikami drażniącymi. Najczęściej niepożądane efekty wywołują: Eugenol, Izoeugenol, Alkohol cynamylowy, Alkohol cynamylowy, Geraniol, Lyral, Cytral, Farnezol, Kumaryna czy Cytronelal.

Osoby borykające się z wrażliwością na zapachy, mogą doświadczać reakcji alergicznych, które towarzyszą innego typu alergiom. Zwykle są to objawy oddechowe lub skórne. Szczególnie narażeni są astmatycy, alergicy i osoby z innymi chorobami układu oddechowego.

Jedno z australijskich badań wykazało, że około 1/3 uczestników doświadczała problemów zdrowotnych, wynikających z ekspozycji na produkty zapachowe. U niektórych osób dochodziło do silnych reakcji, na przykład problemów z oddychaniem. Jak zaraportowano: 17% miało problemy z oddychaniem, u 14% pojawiły się problemy takie jak łzawienie czy przekrwienie oczu, 10% doświadczało migren i problemów skórnych, u 8% dochodziło do ataków astmy, kolejne 8% zaś musiało opuścić miejsce pracy w związku z wystawieniem na zapachy, 3%-5% cierpiało z powodu problemów natury żołądkowo-jelitowej, zaburzenia neurologiczne (zawroty głowy, omdlenia) czy poznawcze (problemy z koncentracją).

Trudność nadwrażliwości na zapachy polega również na tym, że może znacznie upośledzić codziennie funkcjonowanie. W niektórych miejscach pracy istnieje specjalna polityka dotycząca zapachów. W jej ramach pracownicy powinni unikać stosowania produktów o wyraźnych zapachach – perfum, silnych wód toaletowych, mydeł lub żeli, a także balsamów do ciała czy kosmetyków do włosów. Ma pomóc to stworzyć komfortowe miejsce pracy dla wszystkich, w tym osób cierpiących na wrażliwość sensoryczną czy migreników (których jest coraz więcej).

Jak czytamy na łamach Health Magazine:

Niektóre osoby obawiają się funkcjonowania w przestrzeni publicznej – robić zakupy, korzystać z publicznych toalet i tak dalej – ponieważ nie chcą ryzykować na przykład atakiem astmy [lub migreny] . Taka utrata funkcjonowania sprawia, że wrażliwość na zapachy to problem nie tylko natury zdrowotnej, ale też społecznej oraz ekonomicznej.

Do najczęściej występujących objawów wrażliwości na zapachy, należą:

  • problemy z oddychaniem, w tym kaszel i duszności,
  • pogorszenie objawów astmatycznych,
  • przekrwienie oczu,
  • łzawienie,
  • migreny,
  • wysypki,
  • pokrzywka,
  • uczucie mrowienia i zapalenie skóry,
  • problemy żołądkowe,
  • w ciężkich przypadkach również zaburzenia neurologiczne.

Jak radzić sobie z wrażliwością na zapachy?

Na co warto zwrócić uwagę, kiedy borykamy się z wrażliwością na zapachy?

  • Unikać syntetycznych zapachów

Sztuczne zapachy mogą wywoływać podrażnienie, ze względu na obecność substancji chemicznych, które mają niekorzystny wpływ na zatoki. Warto zrezygnować się ze stosowania odświeżaczy powietrza, kosmetyków i środków czyszczących o silnym zapachu czy świec z syntetycznymi aromatami.

Okazuje się również, że pomocna w redukcji niepożądanych efektów może być kwercetyna. To przeciwutleniacz, który występuje w warzywach kapustnych, cebuli, owocach cytrusowych czy zielonej herbacie. Kwercetyna pomaga ustabilizować uwalnianie histamin, a więc kontrolować reakcje alergiczne.

  • Zrobić przegląd kosmetyków

Wiele osób wrażliwych na zapachy decyduje się na wybranie bezzapachowych kosmetyków. Na szczęście wybór naturalnych, w tym bezzapachowych kosmetyków, jest coraz szerszy. Dobrym pomysłem może być również zrobienie własnych kosmetyków i środków czyszczących. W tych celach świetnie sprawdzą się choćby: olej kokosowy, ocet jabłkowy, aloes i odrobina delikatnych olejków eterycznych.

  • Rozmawiać o problemie

Choć w wielu miejscach wciąż może panować przekonanie, że zwracanie uwagi na bezzapachowość jest przesadą, to sprawa ta dotyczy więcej osób, niż mogłoby się wydawać.

Jeżeli intensywne zapachy sprawiają, że środowisko pracy jest dla nas uciążliwe, warto porozmawiać o tym z innymi pracownikami. Nie należy się tego wstydzić. W przyjaznym środowisku praca jest nie tylko przyjemniejsza, ale też bardziej skuteczna. Prężnie działające firmy z pewnością będą zainteresowane znalezieniem rozwiązania dla takiej sytuacji.

Słowo na koniec

Warto pamiętać, że zapachy są jedną z najobszerniejszych aspektów naszego życia. Jeżeli doświadczamy dyskomfortu w związku z ekspozycją na nie, powinniśmy podjąć kroki, które pomogą to złagodzić. Mówienie o tych trudnościach, a także działanie w tym kierunku nie jest przesadą.

Pamiętajmy również o tym, że reakcje alergiczne związane z ekspozycją na substancje zapachowe, powinny zostać zawsze skonsultowane z lekarzem.

Źródło:

https://draxe.com/health/fragrance-sensitivity-allergy/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.