26 sierpnia, 2021

Właściwości prozdrowotne kaliny koralowej

Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwskuroczowo. Choć bywa mylona z jarzębiną, a nawet żurawiną, jest zupełnie inną rośliną.

Czym jest kalina koralowa?

Kalina koralowa jest dużym liściastym krzewem, o sporych białych kwiatach i małych, czerwonych jagodach. Należy do rodziny wiciokrzewów i może osiągać niemal 5 metrów wysokości.

Kalina miała być formalnie uprawiana po raz pierwszy w holenderskim mieście Gueldersland (stąd jej anglojęzyczna nazwa Guelder rose). Jest ważną częścią kultury Ukrainy – występuje w pieśniach i folklorze, stanowi też jeden z ukraińskich symboli narodowych.  

W rozmaitych systemach medycyny wykorzystuje się zazwyczaj korę kaliny. Suszone jagody są stosowane do produkcji barwników. Robi się z nich również czasami galaretki oraz konfitury. Kalina stosowana jest w celu łagodzenia skurczów, w tym tych związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Rdzenni Amerykanie stosowali korę kaliny do leczenia dny moczanowej oraz zmniejszania obrzęków gruczołów, na bóle pleców, artretyzm oraz skurcze menstruacyjne. Kora kalinowa ma właściwości przeciwskurczowe, uspokajające, rozluźniające oraz ściągające. Do jej najważniejszych aktywnych związków, mających korzystny wpływ na zdrowie należą: katechiny, epikatechiny, kwasy elagowy, kawowy, chlorogenowy, neochlorogenowy, p-kumarowy, ferulowy, galusowy, protokatechowy, homogentyzynowy oraz syryngowy,  a także flawonoidy.

Właściwości prozdrowotne kaliny koralowej

Kiedy kalina może okazać się przydatna?

  • Skurcze menstruacyjne/PMS

Jak pokazują badania in vitro, kora kaliny może blokować skurcze mięśni gładkich. Jest jednym na najczęściej stosowanych naturalnych środków rozkurczowych przy skurczach menstruacyjnych oraz zespole napięcia przedmiesiączkowego. Kora kaliny pomaga łagodzić nawet silne skurcze, którym towarzyszą nudności, wymioty oraz dreszcze.

By przygotować łagodzący skurcze napar, 2 łyżeczki wysuszonej kory zalewamy niepełną szklanką wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 10-15 minut. Spożywamy trzy razy dziennie.

  • Spięte mięśnie

Kora kaliny wykazuje również działanie rozluźniające mięśnie. Może stanowić silnie działającą alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomoże więc poradzić sobie z bólem pleców, nóg czy brzucha, a także karku i ramion (wynikającego na przykład z wysiłku fizycznego). Co ważne, stosowanie kory z kaliny nie niesie za sobą efektów ubocznych związanych często ze stosowaniem NLPZ, jak: bóle brzucha, obrzęki, bóle i zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi czy zaburzenia pracy nerek.

  • Endometrioza

Jagody kaliny stosowane od dawna są wspomagająco przy leczeniu endometriozy oraz innych schorzeń ginekologicznych (w tym bolesnego miesiączkowania oraz torbieli jajników).

Badanie z 2016 roku na modelu zwierzęcym, opublikowane na łamach Journal of Ethnopharmocology wykazało, że u osobników chorujących na (indukowaną chirurgicznie) enodmetriozę zaobserwowano znaczną poprawę, w porównaniu z grupą kontrolną. Miałoby wynikać to z obecności kwasu chlorogenowego oraz innych związków fenolowych.

  • Walka z zagrożeniem poronienia…

Kora kaliny koralowej bywa stosowana jako środek rozkurczowy w czasie ciąży, szczególnie wspomagająco w zapobieganiu poronieniu. Wszystko dzięki zawartości substancji przeciwskurczowych, w tym skopoletyny oraz eskuletyny. Kora kaliny bywa również stosowana przez specjalistów podczas porodu lub przed nim – o jej działaniu decyduje bowiem dawka.

Stosowanie ziół w ciąży, podczas karmienia piersią oraz przy chorobach przewlekłych odbywać się powinno tylko pod opieką specjalisty.

  • … oraz z nowotworem

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Journal of Cancer Research and Therapeutics w 2018 roku, kalina koralowa może mieć potencjalne korzyści w terapii onkologicznej. Wykazały to badania in vivo na modelach zwierzęcych.

Inne badanie, opublikowane w 2013 roku ujawniło, że u zwierząt chorujących na raka okrężnicy i leczonych przez 30 tygodni sokiem z kaliny, doszło do zmniejszenia średniej całkowitej liczby zmian nowotworowych.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Po kalinę koralową nie powinny sięgać osoby nadwrażliwe na aspirynę, jest to bowiem zwykle grupa wrażliwa również na działanie kaliny.

Stosowanie dużych dawek kaliny może wywoływać nudności, wymioty, a także biegunkę.

Nie należy stosować kaliny u małych dzieci bez konsultacji z pediatrą.

W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, zamiar stosowania kaliny należy skonsultować z lekarzem.

Nie należy sięgać po kalinę w czasie ciąży i karmienia piersią bez konsultacji lekarskiej.

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/cramp-bark/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.