Czerwona szałwia to kolejna roślina, od tysięcy lat stosowana przez praktyków medycyny chińskiej. Choć najbardziej ceniona na swoje właściwości wzmacniające serce, potrafi znacznie więcej.
Czym jest czerwona szałwia?
Czerwona szałwia (Danshen lub Dan Shen) pochodzi oryginalnie z Chin oraz Japonii.
Suszone korzenie szałwii czerwonej, stosowane są w medycynie chińskiej od ponad 2000 lat. Uznaje się ją za jedno z najważniejszych ziół, ponieważ stosowana jest w przypadku wielu problemów zdrowotnych, nie dając przy tym niemal żadnych efektów ubocznych.
Podręczniki Tradycyjnej Chińskiej Medycyny zawierają opisy czerwonej szałwii, jako remedium na problemy z krążeniem krwi oraz środek wspomagający walkę z miażdżycą, nadciśnieniem i chorobami serca.
Właściwości prozdrowotne szałwii czerwonej
Wachlarz zastosowań szałwii czerwonej jest naprawdę szeroki – od łagodzenia stanu zapalnego, objawów astmy i uderzeń gorąca, poprzez poprawę koncentracji i trawienia, aż do obniżenia poziomu cholesterolu. Co jeszcze potrafi?
- Działa jak przeciwutleniacz
Jak wykazały badania opublikowane w Journal of Medicinal Food, szałwia czerwona skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, wspierając aktywność obronną komórek. Dzięki temu pomaga w zapobieganiu wielu chorób, w tym: cukrzycy, chorób serca, reumatologicznemu zapaleniu stawów czy nowotworów.
- Wspiera zdrowie serca
Na łamach Current Pharmaceutical Design przeanalizowano 39 badań klinicznych, dotyczących stosowania czerwonej szałwii wraz z innymi ziołami, u pacjentów z chorobami układu krążenia.
Jak wykazano, w Danshen znajduje się ponad 200 związków, wykazujących aktywności przydatne w terapii chorób serca. Badania sugerują, że szałwia czerwona promuje prawidłowe krążenie krwi, zmniejsza ryzyko zawału oraz łagodzi objawy udaru czy dusznicy bolesnej (piersiowej).
Koniecznych jest jednak więcej badań w udziałem ludzi, ponieważ większość z nich odbywa się na modelach komórkowych, bądź zwierzętach.
- Wykazuje działanie neuroprotekcyjne
Jak czytamy na łamach Cell Medicine, prewencyjna terapia ekstraktami zawierającymi szałwię czerwoną oraz kakao, wspomaga ochronę przed udarem oraz jego konsekwencjami.
Zwierzęta po udarze, które otrzymywały wspomniany ekstrakt, wykazywały znaczące zmniejszenie śmierci komórek wynikającej z niedokrwienia. Poprawiła się również wydajność w rutynowych zadaniach motorycznych oraz neurologicznych.
- Pomaga zwalczać osteoporozę…
Jak wykazały badania kliniczne, Danshen skutecznie zwalcza osteoporozę. Uważa się, że wynika to z zawartości silnych związków, wspomagających proces budowy kości.
- … oraz retinopatię cukrzycową
Badania opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine ujawniają, szałwia czerwona może być skutecznym i bezpiecznym środkiem, na opóźnienie rozwoju retinopatii cukrzycowej (choroby oczu, która dotyka diabetyków). Wydaje się również, że może wpływać na poprawę wzroku, u pacjentów z cukrzycą.
Efekty uboczne i środki ostrożności
Ponieważ nie ma wystandaryzowanej dawki, suplementy, napary i ekstrakty z czerwonej szałwii, należy przyjmować zgodnie z informacją producenta.
Ważne by pamiętać, że suplementy mogą wchodzić w interakcję z niektórymi lekami (np. rozrzedzającymi krew). Ich stosowanie należy zawsze skonsultować z lekarzem, jeżeli przyjmujemy jakieś medykamenty.
Po czerwoną szałwię nie powinny sięgać osoby, które borykają się z niskim ciśnieniem krwi i zaburzeniami krwawienia, a także oczekujące na operację.
Z uwagi na brak dostatecznej ilości badań, nad bezpieczeństwem stosowania czerwonej szałwii przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie powinny po nią sięgać w tym czasie.
Zaleca się, by czerwonej szałwii nie stosować dłużej, niż 3 tygodnie, bez przeprowadzenia tygodniowej przerwy.
Choć zdarza się to rzadko, czerwona szałwia może wywołać: swędzenie, rozstrój żołądka oraz senność.