Dźwięki natury koją, wyciszają i pomagają się skupić. Wsłuchujemy się w naturę kiedy czujemy się szczęśliwi, ale też wtedy, kiedy przytłacza nas codzienność. Wykorzystujemy nagrane dźwięki przyrody podczas pracy, nauki czy medytacji.
I bardzo słusznie!
W jednym z badań prowadzonych w 2019 roku, brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, które z leśnych dźwięków wpływają najkorzystniej na nasze samopoczucie. Do badania zaprosili 600 osób, które słuchały dźwięków lasu, aplikacji do medytacji lub nie słuchały niczego. Jakie były ustalenia badaczy?
Osoby słuchające odgłosów pochodzących z lasu, były zrelaksowane o 30% bardziej, niż te, które nie słuchały przyrody. Ich poziom stresu zmniejszył się o 24%, niepokoju zaś o 19%. W odróżnieniu od tej grupy, osoby słuchające aplikacji przeznaczonej do medytacji nie zgłosiły takich obserwacji.
Jak powiedziała dr Eleanor Ratcliffe, wykładająca psychologię środowiskową na University of Surrey w Wielkiej Brytanii:
Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że ekspozycja na naturę może wpływać korzystnie na zdrowie oraz dobre samopoczucie – w tym regenerację po dawce codziennego stresu psychicznego.
Wiele z tych badań skupiało się na doświadczeniach wzrokowych, jednak najnowsze prace wykazały, że takie odgłosy jak śpiew ptaków, wiatr czy woda mogą również poprawić nastrój i złagodzić stres.
Które dźwięki w szczególności przypadły do gustu osobom badanym? Były to:
- śpiew ptaków,
- strumień,
- liście na wietrze,
- cisza,
- odgłosy stąpania po pękających gałązkach,
- odgłosy zwierząt,
- wiatr smagający drzewa,
- deszcz padający na liście,
- chlupotanie błota.
Wiele badań wykazało, że kontakt z naturą ma bezpośredni, korzystny wpływ na nasze zdrowie (i nie tylko), w tym na:
- wzmocnienie odporności,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- zrównoważenie pracy układu nerwowego,
- poprawę kreatywności.
Choć do zbawiennego wpływu bliskości natury nie trzeba raczej nikogo przekonywać, zawsze dobrze jest sobie przypomnieć praktyczne aspekty tego rodzaju terapii. Więcej na ten temat pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.
Źródło:
https://draxe.com/health/woodland-sounds-boost-well-being/
Opracowała Ewa Wysocka