24 grudnia, 2020

Jak żywa choinka wpływa na nasze zdrowie?

Święta kojarzą się znacznej części z nas z choinką. Zielone, pięknie pachnące drzewko wprowadza jednak nie tylko bożonarodzeniową atmosferę, ale przynosi też korzyści dla zdrowia.

Właściwości żywych drzewek świątecznych

Bez względu na to, czy decydujemy się wybrać świerk, jodłę, sosnę, cyprysy czy cedry, możemy liczyć na solidne wsparcie dla naszego zdrowia.

  • Redukcja stresu

Świerki wpływają bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, łagodząc stres i poprawiając nastrój. Zarówno olejki eteryczne ze świerków, jak i zapach prawdziwego drzewka które stoi w naszym domu, pomaga nam poczuć odświeżenie i rozjaśnienie umysłu.

  • Eliminacja drobnoustrojów

Naturalne olejki świerku, sosny i jodły oczyszczają również powietrze z niebezpiecznych patogenów.

Sosnowy olejek pomaga złagodzić kaszel i problemy z zatokami. Obcowanie z żywą sosną może być pomocne w eliminacji śluzu i flegmy, terapii chorób skóry, walce z infekcjami grzybiczymi i wirusowymi, a także ogólną poprawą funkcjonowania układu odpornościowego.  

Ziemisty aromat cedru działa uspokajająco i redukująco napięcie. Pomaga lepiej spać i trzymać w ryzach ciśnienie krwi. Wdychanie naturalnych substancji cedru łagodzi zapalenie oskrzeli. Ponadto, zapach ten trzyma z dala komary, mole, muchy, pchły i inne owady.

Cedr bywał stosowany wspomagająco w terapii ADHD.

  • Dawka witaminy C

Zawartość tego potężnego przeciwutleniacza w sośnie została odkryta przez przypadek, w XVI wieku. Kiedy statek francuskiego podróżnika i odkrywcy, Jacquesa Cartiera, utknął w lodzie w pobliżu dzisiejszej kanadyjskiej prowincji Quebecu, załodze groziła śmierć z powodu szkorbutu. To choroba, która jest skutkiem masywnych niedoborów witaminy C. Otrzymali oni jednak napar sosnowy od lokalnego wodza, dzięki któremu uniknęli choroby. Nie rozumiano wtedy jednak, dlaczego tak się stało. Dopiero w latach 40. XX wieku, francuski badacz Jacques Masquelier odkrył, że igły i kora sosny zawierają tę ważną witaminę.

  • Kontrola poziomu glukozy we krwi i nie tylko

Kora sosny może pomóc regulować poziom cukru we krwi, a także łagodzić objawy cukrzycy. Poza tym może chronić przed utratą słuchu, zaburzeniami równowagi motorycznej, a także szkodliwym wpływem promieni UV.

  • Działanie przeciwbólowe

Olejek sosnowy łagodzi ból, skurcze menstruacyjne i problemy z krążeniem. Jego składnik – pycnogenol – badany był pod kątem zmniejszania dolegliwości związanych z jet lagiem. Okazuje się, że może również poprawić pamięć seniorów.

Słowo na koniec

Choć często mamy dylemat czy wybrać żywą choinkę, ponieważ chcemy zachować drzewa, taka choinka jest lepsza, niż sztuczna. Te plastikowe, wyrzucone na śmietnik stanowią poważniejsze obciążenie dla środowiska. Oczywiście nie sprawia to, że problem znikających drzew przestaje istnieć.

Dlatego warto przemyśleć kupowanie ukorzenionych choinek w donicach i zapewnić im w domu optymalne warunki do rozwoju (większa donica, podlewanie, odpowiednia temperatura itd.). Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nią cały rok (na przykład na balkonie) i przystroić ponownie, w kolejne święta. W wielu miejscach istnieją również firmy, które zabierają takie drzewka, by posadzić je w lesie, parku, polanie itd. Coraz większą popularność zdobywa też usługa wypożyczania choinek od firm, które hodują drzewka i opiekują się nimi przez cały rok. Po świątecznym sezonie wracają one do właścicieli, którzy zapewniają im najlepsze warunki, dzięki czemu nie trzeba się ich pozbywać. Pozwala to cieszyć się świąteczną atmosferą i zadbać o klimat oraz środowisko.

Wesołych Świąt!

Źródło:

https://healthylife.werindia.com/health-alerts/real-christmas-tree-health-benefit

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz