Rozwój nauki, w tym medycyny, to jedno z największych osiągnięć ludzkości. I tutaj chyba wszyscy się zgadzają. Niestety ma to też swoją ciemną stronę.
Na rynku dostępnych jest wiele leków – na i bez recepty – które niekoniecznie są sprzymierzeńcami naszego zdrowia. Na domiar złego, nierzadko stosujemy je bez kontroli lub wbrew wytycznym. Efektem jest wiele przypadków uszczerbków na zdrowiu, a nawet zgonów, wynikających ze stosowania zbyt silnych środków, w zbyt dużych dawkach.
Z pewnością nieco w odpowiedzi na te zagrożenia, na popularności zyskuje powrót do naturalnych sposobów dbania o zdrowie.
Czym jest fitoterapia?
Fitoterapia to metoda wykorzystująca cząsteczki roślinne, w celu zapobiegania i terapii chorób, m.in.: nadciśnienia, cukrzycy, problemów ze skórą, a nawet wspomagająco w walce z rakiem.
Czym różni się od ziołolecznictwa?
Zarówno fitoterapia jak i ziołolecznictwo są metodami korzystającymi z dobrodziejstw roślin.
Dr Bomi Joseph, twórca linii produktów roślinnych wyjaśnia, że podstawą fitoterapii jest nauka fitocentryczna, czyli „fitofarmakologia”. Inaczej niż ziołolecznictwo, opiera się na kontrolowanych badaniach klinicznych lub dokładnych badaniach molekularnych. To drugie zaś (jak np. Ajurweda) zajmuje się ogólną wiedzą na temat roślin i korzyści płynących z ich stosowania.
Jako przykład podaje się choćby chmiel. Zgodnie z medycyną ajurwedyjską przydatny jest w łagodzeniu objawów stresu, zaburzeń snu, regulowania poziomu cholesterolu i walce z cukrzycą. Jego zastosowanie opiera się na ogólne wiedzy dotyczącej działania. W ramach fitoterapii jednak, izolowanie rośliny pozwala porównywać różne frakcje molekularne.
Stworzyliśmy test monoklonalnych przeciwciał dla frakcji klinicznej, by zbadać jej czystość i bioaktywność. Przeprowadziliśmy liczne próby i badania dyfuzji różnych preparatów, a także udokumentowaliśmy farmakologiczne właściwości konkretnych cząsteczek. – powiedział dr Joseph.
Fitoterapia jest więc popartą naukowo metodą wykorzystywania roślin, w celach zdrowotnych.
Dlaczego warto próbować fitoterapii?
Jakie są najważniejsze cechy fitoterapii?
- Dziedzina oparta na nauce
Fitoterapia jest metodą opartą na praktyce medycznej. Przed pojawieniem się na rynku preparatu, przechodzi on przez badania kliniczne i rygorystyczne badania biomedyczne.
Uważa się, że łączy ona w sobie skuteczność środków farmaceutycznych i bezpieczeństwo oraz biodostępność tych ziołowych. W tworzeniu produktów fitoterapeutycznych wykorzystuje się zwykle najskuteczniejsze kombinacje związków, o maksymalnej bezpiecznej sile.
- Długa historia
Dziś wiemy, że rośliny wykorzystywane były do leczenia już w czasach kamienia łupanego. Od wieków doceniane były w wielu kulturach wschodu. Jak możemy przeczytać w przeglądzie historycznym, opublikowanym na łamach Pharmacognosy Review:
Uzdrawianie roślinami leczniczymi jest tak stare, jak sama ludzkość.
Ludzie od tysięcy lat poszukiwali medycznego zastosowania roślin, ucząc się wydobywać korzystne związki z: kory, nasion, owoców i liści. To pierwsze, choć nie naukowe, badania nad właściwościami flory. Jednak niektóre z historycznych zapisków i dokumentacji dotyczącej zastosowań roślin, są bardzo szczegółowe i bliskie współczesnej nauce.
- Naturalna i bezpieczna
Odpowiednio stosowane, fitoceutyki są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Uznaje się również, że ich regularne stosowanie nie rodzi niebezpieczeństwa (np. uzależnienia, przedawkowania itd.). Związki i kompozycje które powstają w laboratoriach, muszą zostać dokładnie przetestowane i zatwierdzone.
Syntetyczne wersje niektórych składników – znajdujące się w lekach farmaceutycznych – bywają odrzucane przez nasz organizm. Naturalne rośliny są jednak przez niego łatwiej przyswajalne i „lubiane”.
Należy przy tym oczywiście pamiętać, że każdy z nas reaguje inaczej i możemy doświadczać objawów alergicznych na niektóre środki czy roślinne ekstrakty. Wszystkiego należy zatem używać z rozwagą i pod kontrolą specjalisty.
- Niezmienna skuteczność
Jak uważa dr Joseph, w przypadku fitoceutyków nie występuje zjawisko tolerancji farmakologicznej, czyli konieczności zwiększania dawki leku, by utrzymać jego skuteczność. Takie zjawisko obserwowalne jest szczególnie wobec leków na receptę czy narkotyków.
Fitoceutyki pochodzą z cząsteczek roślinnych, dlatego można stosować je nawet długi czas, bez ryzyka wystąpienia tolerancji, uzależniania czy efektu odurzenia.
Powszechnie występujące produkty roślinne
Dziś większość farmaceutycznych leków jest syntetyczna, jednak sporo z nich pochodzi z produktów naturalnych.
Istnieją setki leków, których fundamentem są rośliny, w tym:
- morfina i kodeina – pochodzące z rośliny opium,
- sudafed (pseudoefedryna) i metamfetamina – powstające z przęśli chińskiej (Ephedra sinica),
- aspiryna (kwas acetylosalicylowy) – z kory wierzby,
- penicylina – pochodzi z pleśni pędzlaka (penicilium).
Produkty fitoceutyczne są bardzo łatwo dostępne, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Znajdziemy tam wiele preparatów, mających pomóc nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Powstają z ziół, przypraw i roślin, które wykorzystywane są w wielu systemach medycznych na świecie – kurkumy, tulsi, miłorząbu, ashwagandhy, żeń-szenia, imbiru, kurkuminy czy boswelli serata.
Słowo na koniec
Trzeba pamiętać, że dzisiejsze osiągnięcia medycyny są wielkim sukcesem naszych czasów. Nie należy bagatelizować, ani demonizować postępu, który jest efektem ciężkiej pracy i zaangażowania naukowców. Istnieją sytuacje, w których środki roślinne mogą stanowić jedynie uzupełnienie terapii, czasami zaś nie powinny być jej elementem ze względu na możliwe interakcje. Nie wolno samodzielnie decydować o sposobie leczenie, odstawianiu zalecanych leków, zmianie ich dawki lub uzupełnieniu o fitoceutyki, bądź suplementy roślinne. Samowolne działanie bez konsultacji ze specjalistą, może nieść zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Tylko zrównoważone i świadome działanie, poparte specjalistyczną wiedzą może pomóc nam zadbać o nasze zdrowie.
Źródło:
https://draxe.com/phytotherapy-benefits/
Opracowała Ewa Wysocka