23 września, 2018

Czym jest liposomalna kurkumina?

Kurkumina i jej niezwykłe właściwości wykorzystywane są w Indiach, Afryce Wschodniej i Zachodniej, Chinach czy Azji Południowo-Wschodniej już od 4000 lat. Dziś wiemy już też, że pomaga pokonać stan zapalny, chroni mózg i serce, a nawet może wspomóc walkę z depresją i rakiem.

Czym jest liposomalna kurkumina?

Kurkumina stanowi najważniejszy i najbardziej aktywny składnik kurkumy, jest jej głównym polifenolem. Z ususzonego i rozdrobnionego korzenia powstaje ten nieco pikantny, żółto-pomarańczowy proszek. Kurkumina liposomalna jest ekstraktem z czystej kurkuminy, który umieszczony zostaje w niewielkim „pęcherzyku”, wykonanym z substancji przypominającej ściankę komórki. Ułatwia to jej trawienie i wchłanianie.

Co mówią badania?

W ostatnich latach badania nad kurkumą stały się bardziej intensywne. Istnieje dziś 12 artykułów odnośnie samego tylko suplementu, a ich źródłami są m.in.: www.ncbi.com, the University of Maryland Medical Centre, Medline Plus, the National Centre for Complementary and Alternative Medicine czy United States Department of Agriculture itd. Kurkuma – w tym przypadku zsyntetyzowana do suplementu, jest przedmiotem badań prowadzonych od dziesiątek lat. Potwierdzają one, że jest to silny i wartościowy suplement.

Dlaczego warto stosować liposomalną kurkuminę?

Kiedy ekstrakt z kurkuminy znajduje się w maleńkim liposomalnym pęcherzyku, jego moc znacznie wzrasta. Kurkumina m.in.: wzmacnia cały nasz układ, reguluje miesiączkowanie, rozpuszcza kamienie nerkowe, łagodzi bóle pleców, aż do poprawy jakości snu, który wpływa pozytywnie na ogólne zdrowie. Wszystko to jest zasługą jej przeciwutleniających i przeciwzapalnych właściwości. Uważa się, że moc przeciwzapalna kurkuminy porównywalna jest z działaniem maści z kortyzonem.

Korzyści wynikające ze stosowania liposomalnej kurkuminy

Dodanie liposomalnej kurkuminy do diety powinno przynieść natychmiastowe korzyści. Wśród krótkoterminowych wymienia się m.in. łagodzenie bólów stawów, które wracają jednak w przypadku pominięcia suplementu. Niektórzy naukowcy sugerują, by kurację rozpocząć od dużej porcji uderzeniowej. Dzięki temu początkowy efekt będzie silniejszy, zauważalny i bardziej korzystny. Kurkumina wejdzie również skuteczniej do naszego organizmu, działając na rzecz długowieczności i efektów długoterminowych.

W badaniach wykazano, że długoterminowe przyjmowanie kurkuminy liposomalnej (6-16 tygodni) przynosi wiele pozytywnych skutków, o których pisaliśmy m.in. tutaj.

Zalecane porcje dzienne

[adrotate banner=”14″]

Przyjmowanie odpowiednich ilości kurkuminy, określa się na 20 mg/kg masy ciała, 1-3 razy na dobę, 3 razy w tygodniu. By skorzystać z terapeutycznych właściwości w przypadku walki z innymi dolegliwościami, zastosować można 1 łyżeczkę do 1 łyżki stołowej ciekłej wersji liposomalnej kurkuminy dziennie (do 160 mg na łyżkę stołową).

Efekty uboczne i środki ostrożności

W przypadku wrzodów żołądka stosowanie liposomalnej kurkuminy zalecane jest w minimalnych ilościach. W początkowej fazie przyjmowania suplementu, możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dyskomfort ten może ukoić zjedzenie czegoś niewielkiego (np. kawałka chleba).

Jak w przypadku każdego suplementu, należy obserwować swoje reakcje. W przypadku niepożądanych działań, należy go odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Źródło: https://www.absorbyourhealth.com/liposomal-curcumin-health-benefits/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.