23 września, 2018

Czym jest liposomalna kurkumina?

Kurkumina i jej niezwykłe właściwości wykorzystywane są w Indiach, Afryce Wschodniej i Zachodniej, Chinach czy Azji Południowo-Wschodniej już od 4000 lat. Dziś wiemy już też, że pomaga pokonać stan zapalny, chroni mózg i serce, a nawet może wspomóc walkę z depresją i rakiem.

Czym jest liposomalna kurkumina?

Kurkumina stanowi najważniejszy i najbardziej aktywny składnik kurkumy, jest jej głównym polifenolem. Z ususzonego i rozdrobnionego korzenia powstaje ten nieco pikantny, żółto-pomarańczowy proszek. Kurkumina liposomalna jest ekstraktem z czystej kurkuminy, który umieszczony zostaje w niewielkim „pęcherzyku”, wykonanym z substancji przypominającej ściankę komórki. Ułatwia to jej trawienie i wchłanianie.

Co mówią badania?

W ostatnich latach badania nad kurkumą stały się bardziej intensywne. Istnieje dziś 12 artykułów odnośnie samego tylko suplementu, a ich źródłami są m.in.: www.ncbi.com, the University of Maryland Medical Centre, Medline Plus, the National Centre for Complementary and Alternative Medicine czy United States Department of Agriculture itd. Kurkuma – w tym przypadku zsyntetyzowana do suplementu, jest przedmiotem badań prowadzonych od dziesiątek lat. Potwierdzają one, że jest to silny i wartościowy suplement.

Dlaczego warto stosować liposomalną kurkuminę?

Kiedy ekstrakt z kurkuminy znajduje się w maleńkim liposomalnym pęcherzyku, jego moc znacznie wzrasta. Kurkumina m.in.: wzmacnia cały nasz układ, reguluje miesiączkowanie, rozpuszcza kamienie nerkowe, łagodzi bóle pleców, aż do poprawy jakości snu, który wpływa pozytywnie na ogólne zdrowie. Wszystko to jest zasługą jej przeciwutleniających i przeciwzapalnych właściwości. Uważa się, że moc przeciwzapalna kurkuminy porównywalna jest z działaniem maści z kortyzonem.

Korzyści wynikające ze stosowania liposomalnej kurkuminy

Dodanie liposomalnej kurkuminy do diety powinno przynieść natychmiastowe korzyści. Wśród krótkoterminowych wymienia się m.in. łagodzenie bólów stawów, które wracają jednak w przypadku pominięcia suplementu. Niektórzy naukowcy sugerują, by kurację rozpocząć od dużej porcji uderzeniowej. Dzięki temu początkowy efekt będzie silniejszy, zauważalny i bardziej korzystny. Kurkumina wejdzie również skuteczniej do naszego organizmu, działając na rzecz długowieczności i efektów długoterminowych.

W badaniach wykazano, że długoterminowe przyjmowanie kurkuminy liposomalnej (6-16 tygodni) przynosi wiele pozytywnych skutków, o których pisaliśmy m.in. tutaj.

Zalecane porcje dzienne

[adrotate banner=”14″]

Przyjmowanie odpowiednich ilości kurkuminy, określa się na 20 mg/kg masy ciała, 1-3 razy na dobę, 3 razy w tygodniu. By skorzystać z terapeutycznych właściwości w przypadku walki z innymi dolegliwościami, zastosować można 1 łyżeczkę do 1 łyżki stołowej ciekłej wersji liposomalnej kurkuminy dziennie (do 160 mg na łyżkę stołową).

Efekty uboczne i środki ostrożności

W przypadku wrzodów żołądka stosowanie liposomalnej kurkuminy zalecane jest w minimalnych ilościach. W początkowej fazie przyjmowania suplementu, możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dyskomfort ten może ukoić zjedzenie czegoś niewielkiego (np. kawałka chleba).

Jak w przypadku każdego suplementu, należy obserwować swoje reakcje. W przypadku niepożądanych działań, należy go odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Źródło: https://www.absorbyourhealth.com/liposomal-curcumin-health-benefits/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.