Na temat spania nago powstaje wiele teorii, a sama metoda ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie argumenty przemawiają za spanie bez odzieży?
Na dobranoc
Sen należytej jakości i długości, to jeden z filarów zdrowia. Zdrowy sen, to:
- większa odporność,
- zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych (w tym chorób serca i cukrzycy).
- prawidłowa praca mózgu,
- sprawniejszy proces podejmowania decyzji,
- zwiększona produktywność,
- zmniejszenie zagrożenia stanów depresyjnych.
Dlaczego warto spać nago?
- Odpowiednia temperatura
Dobry sen wymaga odpowiedniej temperatury. Kiedy jest nam za gorąco, wybudzamy się, cierpimy z powodu złych snów i mobilizujemy organizm. Przegrzanie powoduje bowiem, że organizm staje się czujny i gotowy do walki z infekcją czy codziennymi sprawami.
Kiedy śpimy nago zmniejszamy zagrożenie przegrzaniem się – chłodniejsze jest zarówno ciało, jak i głowa. Dzięki temu lepiej się wysypiamy i jesteśmy zregenerowani.
- Zwiększona produkcja brązowego tłuszczu
Brązowy tłuszcz przyśpiesza metabolizm, wpływając na spalanie cukru we krwi. Ma również znaczenie dla magazynowania białej tkanki tłuszczowej, która pomaga zachować ciepło. Wysoki poziom brązowego tłuszczu może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy czy otyłości.
Kiedy śpimy w niższej temperaturze, organizm produkuje więcej brązowego tłuszczu.
Okazuje się również, że osoby które śpią 5 godzin na dobę lub mniej, częściej borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Tak więc bardziej komfortowy sen pomaga dbać o zdrową wagę.
- Oczyszczenie
Głęboki sen jest ważny również dla naszego mózgu. Kiedy śpimy, mózg „wypłukuje” toksyny nagromadzone w czasie funkcjonowania, w tym toksyczne białka które mogą zwiększać ryzyko demencji (w tym choroby Alzheimera).
- Poprawa płodności…
Obcisła bielizna wpływa na liczbę i ruchliwości plemników, co wynikać ma ze zwiększonej temperatury jąder. Spanie nago (i utrzymywanie niższej temperatury ciała) może pomóc zwiększyć zdrowie reprodukcyjne.
- Lepszy nastrój i silniejsze więzi
Spanie z partnerem_rką nago zwiększa poziom oksytocyny, wzmacniając przywiązanie i redukując stres oraz niepokój.
O czym jeszcze pamiętać?
Optymalna temperatura dla snu to 18-21 stopni. U różnych osób komfort ten będzie odczuwalny w różnej temperaturze.
By spanie nago przyniosło odpowiednie korzyści, w pokoju nie może być zbyt zimno.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę stóp i dłoni. Osoby mające tendencję do zimnych kończyn mogą spróbować kąpiel lub prysznic, na 1-2 godziny przed snem. Pomoże to poprawić krążenie i temperaturę ogólną ciała.
Warto zainwestować również w wysokiej jakości pościel, z naturalnych materiałów. Pościel należy również odpowiednio często zmieniać i prać w odpowiednio wysokiej temperaturze.
Warto dodać również, że spanie nago jest dla niektórych osób zwyczajnie niewygodne. W takiej sytuacji warto wybierać możliwe najluźniejszą odzież/bieliznę z naturalnych materiałów.
Źródło:
https://www.webmd.com/balance/health-benefits-of-sleeping-naked