3 kwietnia, 2020

Jaki wpływ na nasze zachowanie ma oksytocyna?

Tajemnicza oksytocyna jest jedną z tych substancji chemicznych występujących w naszym organizmie, która wpływ zarówno na nasze doświadczanie, jak i zachowanie.

Oksytocyna bowiem, jest niezwykle istotna dla pamięci społecznej, zachowań seksualnych oraz dla przyszłych i świeżo upieczonych matek i ich dzieci.

Tworzyć relacje

Jak donoszą naukowcy, oksytocyna poprawia zdolność do odczytywania znaków (mowy ciała) i wnioskowania na temat stanu psychicznego innych osób. Jak czytamy:

Oksytocyna neuropeptydowa stała się głównym regulatorem różnorodnych zachowań społecznych u kręgowców. Została ostatecznie określona jako środek, mogący wzmocnić terapię dysfunkcji społecznych.

Od tego, jak dobrze przetwarzamy informacje dotyczące emocji innych ludzi, w dużej mierze może zależeć nasza inteligencja społeczna. A poprawa tej zdolność, jest jedną z najczęściej badanych funkcji oksytocyny. Została również potwierdzona w kilku badaniach.

Wykazano na przykład, że podawanie oksytocyny mężczyznom poprawia rejestrowanie pozytywnych informacji społecznych, dzięki czemu stają się one (bardziej) niezapomnianymi. Jak sugerują wyniki, oksytocyna może przynieść korzyści w obszarze społecznego podejścia, intymności i więzi u mężczyzn, wzmacniając rejestrowanie. Tym samym kodowane dane stają się bardziej „przyjazne” i łatwiejsze do przywołania.

Co ciekawe również, optymalny poziom oksytocyny może pomóc zapobiegać zachowaniom destrukcyjnym oraz prowadzącym do uzależnień. Specjaliści uważają bowiem, że dla osiągnięcia odpowiedniego poziom oksytocyny i zredukowania stresu, sięgamy po jedzenie czy wykonujemy działania seksualne.

W ten sposób nierzadko próbujemy również rekompensować brak bliskich relacji i obniżać poziom lęku. Oksytocyna jest też ważna w związku pomiędzy matką, a dzieckiem.

Bez odpowiedniego poziomu oksytocyny, będziemy prawdopodobnie doświadczać stresu oraz niepokoju.

Odpowiednio wysoki poziom oksytocyny związany jest z:

  • uczuciem miłości i odczuwaniem zaufania,
  • budowaniem więzi pomiędzy matką i dzieckiem,
  • zapobieganiem odczuwania stresu i lęku,
  • odczytywaniem i zapamiętywaniem wskazówek emocjonalnych (inteligencja społeczna),
  • zapobieganiem zachowaniom destrukcyjnym i uzależniającym,
  • zapobieganiem zaburzeniom psychicznym.

Uważa się, że zbyt niski poziom oksytocyny to jeden z czynników przyczyniających się do rozwoju chorób i zaburzeń psychicznych, np. dużej depresji.

Istota regulacji

Choć oksytocyna jest niezwykle istotna dla funkcjonowania społecznego i równowagi psychicznej, niekontrolowane zwiększanie jej poziomu może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Wysoki poziom oksytocyny może skutkować nadinterpretacją sygnałów emocjonalnych, w kontaktach społecznych. Dotyczy to szczególnie tych osób, które borykają się ze skłonnością do niepokoju społecznego. Zwiększenie wrażliwości na te sygnały może więc być trudne w skutkach.

Okazuje się, że 98% uczestników badań nad działaniem oksytocyny, nie miało problemu z jej wytwarzaniem. Regulacja poziomu była adekwatna, a ich mózgi uwalniały hormon w związku z odczuwanym zaufaniem. Jedynie u 2% zaobserwowano rozregulowanie systemu wydzielania oksytocyny, które skutkowało choćby niemożnością rozwinięcia silnego przywiązania.

Do głównych skutków ubocznych zbyt wysokiego poziomu oksytocyny, należą:

  • nadinterpretacja sygnałów emocjonalnych w społecznych kontaktach,
  • uprzedzenia poznawcze,
  • agresja,
  • uprzedzenia,
  • stronniczość w grupach.

Dlatego należy zachować rozsądek, w kwestii zwiększania poziomu oksytocyny za pomocą terapii farmakologicznych.

Choć badania wykazały, że prospołeczna neuropeptydowa oksytocyna (OXT) jest kluczowym składnikiem, jeśli chodzi o interpersonalne przyciąganie oraz tworzenie więzi rodzicielskich. Nie wiadomo jednak, czy wspomaga również utrzymanie tych więzi, kiedy zostaną już zbudowane.

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/engineering-cognitive-experience/201911/what-oxytocin-does-you-love-and-mental-disorders

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz