3 kwietnia, 2020

Jaki wpływ na nasze zachowanie ma oksytocyna?

Tajemnicza oksytocyna jest jedną z tych substancji chemicznych występujących w naszym organizmie, która wpływ zarówno na nasze doświadczanie, jak i zachowanie.

Oksytocyna bowiem, jest niezwykle istotna dla pamięci społecznej, zachowań seksualnych oraz dla przyszłych i świeżo upieczonych matek i ich dzieci.

Tworzyć relacje

Jak donoszą naukowcy, oksytocyna poprawia zdolność do odczytywania znaków (mowy ciała) i wnioskowania na temat stanu psychicznego innych osób. Jak czytamy:

Oksytocyna neuropeptydowa stała się głównym regulatorem różnorodnych zachowań społecznych u kręgowców. Została ostatecznie określona jako środek, mogący wzmocnić terapię dysfunkcji społecznych.

Od tego, jak dobrze przetwarzamy informacje dotyczące emocji innych ludzi, w dużej mierze może zależeć nasza inteligencja społeczna. A poprawa tej zdolność, jest jedną z najczęściej badanych funkcji oksytocyny. Została również potwierdzona w kilku badaniach.

Wykazano na przykład, że podawanie oksytocyny mężczyznom poprawia rejestrowanie pozytywnych informacji społecznych, dzięki czemu stają się one (bardziej) niezapomnianymi. Jak sugerują wyniki, oksytocyna może przynieść korzyści w obszarze społecznego podejścia, intymności i więzi u mężczyzn, wzmacniając rejestrowanie. Tym samym kodowane dane stają się bardziej „przyjazne” i łatwiejsze do przywołania.

Co ciekawe również, optymalny poziom oksytocyny może pomóc zapobiegać zachowaniom destrukcyjnym oraz prowadzącym do uzależnień. Specjaliści uważają bowiem, że dla osiągnięcia odpowiedniego poziom oksytocyny i zredukowania stresu, sięgamy po jedzenie czy wykonujemy działania seksualne.

W ten sposób nierzadko próbujemy również rekompensować brak bliskich relacji i obniżać poziom lęku. Oksytocyna jest też ważna w związku pomiędzy matką, a dzieckiem.

Bez odpowiedniego poziomu oksytocyny, będziemy prawdopodobnie doświadczać stresu oraz niepokoju.

Odpowiednio wysoki poziom oksytocyny związany jest z:

 • uczuciem miłości i odczuwaniem zaufania,
 • budowaniem więzi pomiędzy matką i dzieckiem,
 • zapobieganiem odczuwania stresu i lęku,
 • odczytywaniem i zapamiętywaniem wskazówek emocjonalnych (inteligencja społeczna),
 • zapobieganiem zachowaniom destrukcyjnym i uzależniającym,
 • zapobieganiem zaburzeniom psychicznym.

Uważa się, że zbyt niski poziom oksytocyny to jeden z czynników przyczyniających się do rozwoju chorób i zaburzeń psychicznych, np. dużej depresji.

Istota regulacji

Choć oksytocyna jest niezwykle istotna dla funkcjonowania społecznego i równowagi psychicznej, niekontrolowane zwiększanie jej poziomu może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Wysoki poziom oksytocyny może skutkować nadinterpretacją sygnałów emocjonalnych, w kontaktach społecznych. Dotyczy to szczególnie tych osób, które borykają się ze skłonnością do niepokoju społecznego. Zwiększenie wrażliwości na te sygnały może więc być trudne w skutkach.

Okazuje się, że 98% uczestników badań nad działaniem oksytocyny, nie miało problemu z jej wytwarzaniem. Regulacja poziomu była adekwatna, a ich mózgi uwalniały hormon w związku z odczuwanym zaufaniem. Jedynie u 2% zaobserwowano rozregulowanie systemu wydzielania oksytocyny, które skutkowało choćby niemożnością rozwinięcia silnego przywiązania.

Do głównych skutków ubocznych zbyt wysokiego poziomu oksytocyny, należą:

 • nadinterpretacja sygnałów emocjonalnych w społecznych kontaktach,
 • uprzedzenia poznawcze,
 • agresja,
 • uprzedzenia,
 • stronniczość w grupach.

Dlatego należy zachować rozsądek, w kwestii zwiększania poziomu oksytocyny za pomocą terapii farmakologicznych.

Choć badania wykazały, że prospołeczna neuropeptydowa oksytocyna (OXT) jest kluczowym składnikiem, jeśli chodzi o interpersonalne przyciąganie oraz tworzenie więzi rodzicielskich. Nie wiadomo jednak, czy wspomaga również utrzymanie tych więzi, kiedy zostaną już zbudowane.

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/engineering-cognitive-experience/201911/what-oxytocin-does-you-love-and-mental-disorders

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.