15 czerwca, 2021

Dlaczego warto pić wodę z solą?

Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne przez cały rok. Latem jednak znacznie łatwiej o odwodnienie. Jakie korzyści może przynieść nam picie wody z solą?

Różowy roztwór

Wodę z solą zazwyczaj przygotowuje się z wykorzystaniem różowej soli himalajskiej.

Należy wypełnić ¼ objętości słoika solą, zalać wodą, a następnie odstawić na 12-24 godziny. Po rozpuszczeniu należy dosypywać sól do momentu, aż przestanie się rozpuszczać. Wtedy roztwór jest gotowy, a woda nasycona solą. Zaleca się picie 1 łyżeczki (5 ml) roztworu w 240 ml wody o pokojowej temperaturze.

Zwolennicy picia słonego roztworu uważają, że ma on wiele właściwości prozdrowotnych.

Dlaczego warto pić słoną wodę

  • Minerały

Dzięki zawartości chlorku sodu, różowa sól himalajska pomaga utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie oraz regulować ciśnienie krwi. Sól ta nie jest poddawana zaawansowanym procedurom przetwarzania, zawiera więc ponad 84 minerałów i innych pierwiastków (np.: magnez, potas, wapń i żelazo) – to one nadają soli różowy odcień.

Warto pamiętać, że zawartość tych minerałów w soli jest niska (np. 0,1% magnezu czy 0,28% potasu), nie będzie więc ona stanowić ich podstawowe (ani nawet istotne) źródło w diecie. Uznaje się jednak, że picie solnego roztworu wpływa korzystnie na regulację ciśnienia krwi oraz pomaga łagodzić skurcze mięśni. Woda wzbogacona o minerały będzie bowiem zawsze wyraźniej wpływała na organizm.

Magnezowa Kuracja Ojca Beno

Dowiedz się jak uzupełnić niedobór kluczowego pierwiastka.

Więcej >

  • Nawodnienie

Niedobór sodu w organizmie może powodować szybsze odwodnienie – szczególnie w czasie zwiększonego pocenia (np. podczas aktywności fizycznej czy upałów) a także problemów żołądkowych (biegunka, wymioty). Tak więc spożywanie odpowiedniej ilości sodu w diecie jest kluczowe dla optymalnego nawodnienia.

Jeżeli unikamy soli w jedzeniu i wybieramy pozbawione jej produkty, warto zaopatrzyć się w słoną wodę. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie sodu może powodować między innymi nadciśnienie.

  • Sen

Sód wpływa również na jakość snu. Jedno małe badanie z lat 80. XX wieku z udziałem 10 mężczyzn wykazało, że spożywanie diety w której zawartość sodu nie przekracza 500 mg dziennie wiązało się z zaburzeniami snu. Jednak większość osób które na co dzień żywią się w „zachodnim stylu”, przyjmują zwykle znacznie więcej sodu. Inne badania wykazały również, że spożywanie zbyt dużej ilości soli może prowadzić do zakłóceń snu.

  • Wsparcie w stanach zapalnych jamy ustnej

Solona woda może pomóc zwalczyć bakterie w jamie ustnej, atakujące dziąsła i gardło. Zgodnie z zaleceniami American Dental Association, po zabiegach i operacjach stomatologicznych warto stosować delikatne płukanki ze słonej wody.

Ponadto, woda solona może:

  • poprawiać trawienie,
  • wspomagać oczyszczanie,
  • równoważyć pH organizmu,
  • pomagać regulować poziom cukru we krwi,
  • wzmocnić kości,
  • dodać energii,
  • pomagać zwalczyć reakcje alergiczne.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Woda z solą himalajską nie powinna być dla nikogo szkodliwa. Warto pamiętać, że nie ma odpowiedniej ilości dowodów naukowych potwierdzających korzyści roztworu, nie należy więc traktować go jako napój prozdrowotny.

Woda taka powinna stanowić uzupełnienie diety, nie podstawowe źródło sodu. Należy również stawiać na zbilansowaną podaż soli, ponieważ nadmierne spożycie sodu wiąże się z: wysokim ciśnieniem krwi, osteoporozą, kamieniami nerkowymi oraz innymi chorobami przewlekłymi.

Solonej wody nie powinny pić osoby z: niewydolnością serca, chorobami serca lub nerek, a także wysokim ciśnieniem.

Źródła:

https://www.healthline.com/nutrition/sole-water

https://www.refinery29.com/en-us/drinking-salt-water-benefits

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.