O tym, że zioła mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia wiemy od (bardzo) dawna. Są pomocne m.in. w przypadku problemów z cerą, z żołądkiem, czy jamą ustną. Starożytne Chiny, Egipt i Indie to miejsca w których korzystano z ziołowych wywarów i płukanek do odświeżania oddechu, ochrony zębów przed próchnicą, wzmocnienia dziąseł, czy usuwania kamienia nazębnego. Z ziołowych właściwości korzystali również Aztekowie i Inkowie.
Coś na ząb
Dzisiejsza stomatologia również wykorzystuje dobrodziejstwa ziołolecznictwa. Płukanki z szałwii czy rumianku to często polecana metoda wspierająca leczenie chorób dziąseł i przyzębia. Pacjenci sami nierzadko decydują się na stosowanie ziół. Ze względu na to, że są to środki naturalne, wzbudzają większe zaufanie niż leki syntetyczne. Są też po prostu tańsze.
Zioła używane przy problemach z jamą ustną, cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, ściągającymi, antyseptycznymi, przeciwkrwotocznymi i osłaniającymi. Dzięki temu są bardzo pomocne przy problemach z błonami śluzowymi jamy ustnej i przyzębia.
Zwykle lekarstwa ziołowe mają postać płynnych lub stałych wyciągów roślinnych, olejków eterycznych, mieszanek ziołowych, maści, żelów, tabletek i granulatów. Spotkać można również mieszanki ziół i witamin lub składników mineralnych. Ponieważ zioła działają wolniej niż terapia farmakologiczna, stosuje się czasami połączenie ich obu – z bardzo dobrymi rezultatami.
Poza – znanymi większości – szałwią i rumiankiem, istnieje wiele innych ziół, które mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości jamy ustnej. Poniżej krótkie opisy niektórych z nich.
- Ziele tymianku (Thymi Herba) – pomocny z walce z zapaleniem jamy ustnej, gronkowcowym, aftowym lub wrodziejącym zapaleniem jamy ustnej, aftami przewlekłymi nawrotowymi, pryszczycą, zapaleniem przyzębia. Stosowany zewnętrznie działa przeciwbólowo i przeciwświądowo.
- Kwiatostan lipy (Tiliae Inflorescentia) – polecany szczególnie przy wrzodziejącym zapaleniu jamy ustnej, aftach i aftach przewlekłych nawrotowych i liszaju płaskim Wilsona. Wszystko ze względu na właściwości osłaniające i przeciwzapalne (podobnie jak kwiat bzu czarnego).
- Kora dębu (Quercus Cortex) – dzięki zawartości garbników skondensowanych, stosowana jest jako skuteczny środek ściągający. Odwar stosuję się do płukania jamy ustnej w przypadkach zapalenia, np. gronkowcowym zapaleniu, półpaścu, aftach.
- Korzeń tarczycy bajkalskiej (Radix Scutelariae) – od wieków znana Medycynie Chińskiej oraz japońskiej medycynie Kampo. Z powodzeniem stosowana przy zapaleniu dziąseł i parodontopatiach. Wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwwolnorodnikowe, przeciwgrzybiczne (ogranicza rozwój drożdżaków Candida albicans), antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne (skuteczny również wobec gronkowca złocistego), a także przeciwwirusowe.
- Koszyczek arniki (Anthodium Arnicae) – stosowane zewnętrznie działa antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Nalewka do płukania jamy ustnej sprawdza się przy: zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, zapaleniu przyzębia, rogowaceniu białym (leukoplakii), parodontopatiach zanikowych i martwiczo-wrzodziejącym zapaleniu przyzębia.
- Korzeń omamu (Radix Inulae) – jego przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości sprawiają, że jest bardzo skuteczny we wspieraniu leczenia powierzchownych zmian i nadżerek w jamie ustnej.
- Kwiat malwy czarnej (Flos Malvae arboreae) – zawiera flawonoidy, antocyjany i śluzy. Dzięki obecności tych ostatnich ma działanie łagodzące, osłaniające i powlekające. Wspiera walkę z przewlekłymi aftami nawrotowymi, nieżytowym zapaleniem jamy ustnej i dziąseł, zapaleniem gronkowcowym, wrzodziejącym, aftowym, liszajem płaskim Wilsona i rogowaceniem białym.
- Ziele krwawnika (Millefolii Herba) – jego właściwości przeciwzapalnego powodują, że może być stosowany w terapii zapalenia pęcherza gardła i jamy ustnej, oraz owrzodzenia odleżynowego.
- Liść i kora oczaru (Folium, Cortex Hamamelidis) – działają ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie oraz uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych. Zalecane w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych i gardła.
Bardzo ważne by pamiętać, że stosowanie preparatów ziołowych i wywarów powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologiem. Niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekarstwami lub dają niepożądane efekty przy zbyt długim stosowaniu. Dlatego też stosowanie ziół bez niezbędnej wiedzy specjalistycznej może być niebezpieczne.
Źródło:
http://dentonet.pl/zielnik-dentystyczny-2/
Opracowała Ewa Wysocka
Na afty i inne objawy jamy ustnej świetnie działa oprócz ziół
zapomniane mleczko magnezjowe, czyli 8% roztwór (zawiesina)
wodorotlenku magnezu:
”MOM 8%
Odmierz 8g wodorotlenku magnezu (MOM) i zalej wodą do 100ml. ”
(…)
Choroby dziąseł, afty i inne, płyn do płukania ust
1 łyżka 8% MOM na pół szklanki wody. Dodaj parę kropli olejku z mięty pieprzowej dla zmniejszenia bólu. Mięta i MOM mają działanie przeciwwirusowe i zabijają wirusa afty. Płukanki możesz wykonywać codziennie. Nasza jama ustana uwielbia środowisko zasadowe.
Eko pasta do zębów / Płyn do płukania ust
Przyjemniejszą i bardziej skuteczną alternatywą dla sody jest roztwór Mleka Magnezji (MOM), którego pH jest jeszcze wyższe niż sody i wynosi 10! Dzieci też wolą myć zęby tą miksturą ze względu na lepszy smak.
1 łyżka MOM 8% na pół szklanki wody to najlepszy alkaliczny płyn do płukania ust. Dodatkowo parę kropli olejku z mięty pieprzowej nada płynowi odświeżającego wyrazu.
Jest to mój ulubiony płyn do płukania ust. Szczotkowanie takim roztworem może też z powodzeniem zastąpić pastę do zębów.
MRSA, egzema, owrzodzenia, odleżyny
Nałóż miksturę MOM 8% na 15 – 30 minut na chore miejsce i zmyj. Stosuj tak często jak się da. Jeśli MRSA występuje w miejscach, gdzie pH skóry powinno być wysokie (np. głowa), stosuj maksymalnie 1-3 dni.
Pamiętaj przy MRSA o leczeniu wewnętrznym – tu najlepszym wyborem jest oczywiście kurkuma. ”
Całość:
http://allegro.pl/mleko-magnezjowe-tradzik-egzema-plyn-plukania-ust-i6911793983.html
Wodorotlenek magnezu:
http://www.warchem.pl/pl/p/MAGNEZU-WODOROTLENEK-CZ-op.-50-g/5510