Aktywność fizyczna jest jednym z filarów dobrego zdrowia. Aby przynosiła możliwie najwięcej korzyści, powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia i kondycji. Jaki aktywność szczególnie służy osobom chorującym na cukrzycę?
Wyćwiczyć dobry poziom
Jaki typ ruchu szczególnie służy diabetykom?
- Spacer
Szybki, 30-60 minutowy spacer pomoże obniżyć ciśnienie i poziom glukozy we krwi. Spacery łagodzą również stres i pomagają lepiej spać – powtarzane 3-4 razy w tygodniu mogą przynieść wiele korzyści.
- Taniec
Oddanie się rytmowi muzyki pomoże obniżyć poziom glukozy, spalić kalorie i zmniejszyć stres. Wpływa również korzystnie na serce. Specjaliści uważają, że 25 minut tańca, 3 razy w tygodniu pomoże poradzić sobie z objawami cukrzycy.
- Prace ogrodowe
Zajmowanie się ukochanymi roślinami jest zarówno dobrym treningiem siłowym, jak i aerobowym. Usprawnia krążenie krwi, angażuje mięśnie i wzmacnia kości. Dzięki bliskości natury obniżeniu ulega również stres.
- Wchodzenie po schodach
Około 3 minutowy spacer po schodach (w górę i dół), przyśpieszy pracę serca i zaktywizuje do wzmożonej pracy płuca, szczególnie u osób chorych na cukrzycę typu 2. Na 1-2 godziny po posiłku, pomoże rozłożyć glukozę.
- Pływanie
Pływanie angażuje mięśnie niemal całego ciała, nie obciążając przy tym stawów. Jest też bardzo dobre dla serca, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i spalić kalorię.
Ważne, by poinformować obecnych na basenie ratowników o chorobie.
- Jazda na rowerze
Już 30 minut dziennie (3-5 razy w tygodniu) pomoże zachować dobrą kondycję i cukrzycowe symptomy pod kontrolą. Nie ma znaczenia, czy jest to rower tradycyjny czy stacjonarny. Przyśpieszenie tętna pomoże obniżyć poziom cukru we krwi i spalić kalorie. Jazda na rowerze nie obciąża przy tym stawów.
- Joga
Joga działa wzmacniająco i rozluźniająco. Pomaga łagodzić stres i zadbać o prawidłowy oddech. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.
- Tai Chi
Działa w podobny sposób do jogi, usprawniając również mobilność, równowagę i elastyczność. Tai Chi może też zapobiegać degeneracji nerwów w stopach.
- Trening siłowy
Trening siłowy wzmacnia mięśnie i kości, a także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Zaleca się wykonywać go dwa razy w tygodniu, wykorzystując: taśmy oporowe, niewielkie ciężary, butelki z wodą, pompki, przysiady, wykroki czy brzuszki.
Słowo na koniec
Zaleca się, by podejmować co najmniej 30 minut aktywności fizycznej, przez 5 dni w tygodniu. Takie ćwiczenia aktywizują serce i płuca, poprawiają krążenie i wspomagają działanie insuliny.
Należy jednak pamiętać, że ruch musi być dostosowany do aktualnego stanu. Jeśli ostatnio spędzaliśmy czas głównie na kanapie, warto rozpocząć od 5-10 minut aktywności, stopniowo zwiększając czas i natężenie ćwiczeń.
Przed ustalenie rutyny ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba bowiem pamiętać, że cukrzyca może mieć różny wpływ, na różne osoby.
Źródło:
https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-exercises-diabetes