9 stycznia, 2021

Czas na dobry ruch – najlepsza aktywność fizyczna dla diabetyków

Aktywność fizyczna jest jednym z filarów dobrego zdrowia. Aby przynosiła możliwie najwięcej korzyści, powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia i kondycji. Jaki aktywność szczególnie służy osobom chorującym na cukrzycę?

Wyćwiczyć dobry poziom

Jaki typ ruchu szczególnie służy diabetykom?

 • Spacer

Szybki, 30-60 minutowy spacer pomoże obniżyć ciśnienie i poziom glukozy we krwi. Spacery łagodzą również stres i pomagają lepiej spać – powtarzane 3-4 razy w tygodniu mogą przynieść wiele korzyści.

 • Taniec

Oddanie się rytmowi muzyki pomoże obniżyć poziom glukozy, spalić kalorie i zmniejszyć stres. Wpływa również korzystnie na serce. Specjaliści uważają, że 25 minut tańca, 3 razy w tygodniu pomoże poradzić sobie z objawami cukrzycy.

 • Prace ogrodowe

Zajmowanie się ukochanymi roślinami jest zarówno dobrym treningiem siłowym, jak i aerobowym. Usprawnia krążenie krwi, angażuje mięśnie i wzmacnia kości. Dzięki bliskości natury obniżeniu ulega również stres.

 • Wchodzenie po schodach

Około 3 minutowy spacer po schodach (w górę i dół), przyśpieszy pracę serca i zaktywizuje do wzmożonej pracy płuca, szczególnie u osób chorych na cukrzycę typu 2. Na 1-2 godziny po posiłku, pomoże rozłożyć glukozę.

 • Pływanie

Pływanie angażuje mięśnie niemal całego ciała, nie obciążając przy tym stawów. Jest też bardzo dobre dla serca, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i spalić kalorię.

Ważne, by poinformować obecnych na basenie ratowników o chorobie.

 • Jazda na rowerze

Już 30 minut dziennie (3-5 razy w tygodniu) pomoże zachować dobrą kondycję i cukrzycowe symptomy pod kontrolą. Nie ma znaczenia, czy jest to rower tradycyjny czy stacjonarny. Przyśpieszenie tętna pomoże obniżyć poziom cukru we krwi i spalić kalorie. Jazda na rowerze nie obciąża przy tym stawów.

 • Joga

Joga działa wzmacniająco i rozluźniająco. Pomaga łagodzić stres i zadbać o prawidłowy oddech. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

 • Tai Chi

Działa w podobny sposób do jogi, usprawniając również mobilność, równowagę i elastyczność. Tai Chi może też zapobiegać degeneracji nerwów w stopach.

 • Trening siłowy

Trening siłowy wzmacnia mięśnie i kości, a także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Zaleca się wykonywać go dwa razy w tygodniu, wykorzystując: taśmy oporowe, niewielkie ciężary, butelki z wodą, pompki, przysiady, wykroki czy brzuszki.

Słowo na koniec

Zaleca się, by podejmować co najmniej 30 minut aktywności fizycznej, przez 5 dni w tygodniu. Takie ćwiczenia aktywizują serce i płuca, poprawiają krążenie i wspomagają działanie insuliny.

Należy jednak pamiętać, że ruch musi być dostosowany do aktualnego stanu. Jeśli ostatnio spędzaliśmy czas głównie na kanapie, warto rozpocząć od 5-10 minut aktywności, stopniowo zwiększając czas i natężenie ćwiczeń.

Przed ustalenie rutyny ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba bowiem pamiętać, że cukrzyca może mieć różny wpływ, na różne osoby.

Źródło:

https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-exercises-diabetes

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.