9 stycznia, 2021

Czas na dobry ruch – najlepsza aktywność fizyczna dla diabetyków

Aktywność fizyczna jest jednym z filarów dobrego zdrowia. Aby przynosiła możliwie najwięcej korzyści, powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia i kondycji. Jaki aktywność szczególnie służy osobom chorującym na cukrzycę?

Wyćwiczyć dobry poziom

Jaki typ ruchu szczególnie służy diabetykom?

  • Spacer

Szybki, 30-60 minutowy spacer pomoże obniżyć ciśnienie i poziom glukozy we krwi. Spacery łagodzą również stres i pomagają lepiej spać – powtarzane 3-4 razy w tygodniu mogą przynieść wiele korzyści.

  • Taniec

Oddanie się rytmowi muzyki pomoże obniżyć poziom glukozy, spalić kalorie i zmniejszyć stres. Wpływa również korzystnie na serce. Specjaliści uważają, że 25 minut tańca, 3 razy w tygodniu pomoże poradzić sobie z objawami cukrzycy.

  • Prace ogrodowe

Zajmowanie się ukochanymi roślinami jest zarówno dobrym treningiem siłowym, jak i aerobowym. Usprawnia krążenie krwi, angażuje mięśnie i wzmacnia kości. Dzięki bliskości natury obniżeniu ulega również stres.

  • Wchodzenie po schodach

Około 3 minutowy spacer po schodach (w górę i dół), przyśpieszy pracę serca i zaktywizuje do wzmożonej pracy płuca, szczególnie u osób chorych na cukrzycę typu 2. Na 1-2 godziny po posiłku, pomoże rozłożyć glukozę.

  • Pływanie

Pływanie angażuje mięśnie niemal całego ciała, nie obciążając przy tym stawów. Jest też bardzo dobre dla serca, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i spalić kalorię.

Ważne, by poinformować obecnych na basenie ratowników o chorobie.

  • Jazda na rowerze

Już 30 minut dziennie (3-5 razy w tygodniu) pomoże zachować dobrą kondycję i cukrzycowe symptomy pod kontrolą. Nie ma znaczenia, czy jest to rower tradycyjny czy stacjonarny. Przyśpieszenie tętna pomoże obniżyć poziom cukru we krwi i spalić kalorie. Jazda na rowerze nie obciąża przy tym stawów.

  • Joga

Joga działa wzmacniająco i rozluźniająco. Pomaga łagodzić stres i zadbać o prawidłowy oddech. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

  • Tai Chi

Działa w podobny sposób do jogi, usprawniając również mobilność, równowagę i elastyczność. Tai Chi może też zapobiegać degeneracji nerwów w stopach.

  • Trening siłowy

Trening siłowy wzmacnia mięśnie i kości, a także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Zaleca się wykonywać go dwa razy w tygodniu, wykorzystując: taśmy oporowe, niewielkie ciężary, butelki z wodą, pompki, przysiady, wykroki czy brzuszki.

Słowo na koniec

Zaleca się, by podejmować co najmniej 30 minut aktywności fizycznej, przez 5 dni w tygodniu. Takie ćwiczenia aktywizują serce i płuca, poprawiają krążenie i wspomagają działanie insuliny.

Należy jednak pamiętać, że ruch musi być dostosowany do aktualnego stanu. Jeśli ostatnio spędzaliśmy czas głównie na kanapie, warto rozpocząć od 5-10 minut aktywności, stopniowo zwiększając czas i natężenie ćwiczeń.

Przed ustalenie rutyny ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba bowiem pamiętać, że cukrzyca może mieć różny wpływ, na różne osoby.

Źródło:

https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-exercises-diabetes

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.